Hiç Yoktan Bir Evren

8,1/10  (10 Oy) · 
21 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.397 gösterim
"Neden Hiçbir Şey Olmayacağına Bir Şey Var?

Darwin'den bugüne yazılmış en önemli bilimsel kitap. Türlerin Kökeni'nin doğaüstücülüğe indirdiği ölümcül darbeyi, Hiç Yoktan Bir Evren kozmoloji alanında yapıyor."
-Richard Dawkins-

"Son yıllarda bir dizi parlak kavrayış ve hayret verici keşif evreni sarstı, Lawrence Krauss da bütün bu gelişmelerin göbeğindeydi.
Krauss her zamanki canlılığıyla, bu dikkat çekici hikayeyi dikkat çekici derecede anlaşılır kılmış. Zirveye tırmandığınız noktada varoluşun büyük sorusuna, "Neden hiçbir şey olmayacağına bir şey var?" sorusuna verilmiş cesur bir bilimsel cevapla karşılaşacaksınız."
-Frank Wilczek-

"Fizikte gelinen son noktaya dair mükemmel bir kılavuz. Ayrıntılı ama açık bir dille kaleme alınmış, titiz ama sıkıcı değil. Krauss'un gayet güzel açıkladığı üzere uzay ve zaman gerçekten de hiçbir şeyden, hiçlikten doğmuş olabilir. Muhteşem bir kitap.
-New Scientist-

Krauss, kısmen muzipliği sayesinde, astrofizik alanındaki en zorlu fikirleri, alan dışından okurların anlayabileceği şekilde sunmak gibi ender bulunan bir yeteneğe sahip.
-San Francisco Chronicle-

Bilgilendirici olduğu kadar eğlenceli ve esprili. İlginç olduğu kadar ikna edici.
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786055691738
 • Orijinal Adı:
  A Universe From Nothing
 • Çeviri:
  Ebru Kılıç
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:

Evren... Aklımızın alamayacağı kadar büyük ve her saniye bir kat daha büyüyor. Sırrına erişmiş değiliz fakat, soğan katmanlarını ayırır gibi, yıllar geçtikçe onu anlamlandırıyoruz. Her katmanda biraz daha şaşırıyoruz ve kafamız karışıyor.

Bilim, insanlığın sahip olduğu en büyük kudret, evreni anlamamızda en büyük yardımcımız.

Krauss bu kitabında, evrenin ilk, şimdiki ve gelecekteki hallerini değerlendirmiş. Bunu yaparken de oldukça akıcı bir dil kullanmış. Bilen kişinin, düşük seviyede bir anlatım yapması oldukça zordur, Krauss bu işin altından kalkabilmiş fakat ön bilgisi olmayan için biraz ağır kaçabilir kitap onu da belirtmem gerekiyor.

Einstein'ın, Görelilik Kuramı'ndan başlayan bir serüven... Işık hızının her şeye göre aynı oluşunun netleşmesi ve bükülen bir evrenin kanıtlanmış olması... Kütle çekim ve görelilik... İnsan zihninin alamayacağı kadar enterasan ve bir o kadar da inanılmaz. Karadelikler, parçacıklar, atom altı parçacıklar, kuarklar ve daha niceleri var bu kitapta. Sadece bilimsel bir nitelik taşımıyor, bunun yanı sıra sohbet havası da mevcut eserde. Bilimin geldiği nokta sırasıyla anlatılmış. Daha önce de belirttiğim gibi bazı kısımları anlamak oldukça zor. Bu dediklerimi ilk defa duyuyorsanız ya da az bir bilgiye sahipseniz kitabın büyük bir kısmını anlayamayacaksınız, o yüzden daha basit bir anlatıma sahip kitapla başlamanızda fayda var.

İnsan olarak kendimi evrenin gizlerini öğrenme konusunda sorumlu hissetmişimdir her zaman. Sadece edebiyat için olmadı kitaplara olan tutkum. Bilim, tarih, antropoloji, siyaset, felsefe konularında öğrenmek istediklerim beni bu tür kitaplara yöneltti ve hala en çok sevdiğim türlerden biridir böyle kitaplar.

Neticede konuya hakim olanlar için müthiş etkili, özet şeklinde, olmayanlar içinse biraz ağır kaçacak bir kitap olmuş. Bu tarz kitapları okumanız ve bu konuları öğrenmeniz bir şeyleri anlamlandırmanızda size yardımcı olacaktır. İyi okumalar diliyorum herkese.

Uğur 
03 Tem 10:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Patlamanın(Big Bang) enerjisi ile evren sürekli genişlerken kütle çekim yasalarına göre enerjisi tükendiğinde genişlemenin durması gerekiyordu. Başlangıçtaki enerjinin tükenmesine rağmen evrenin ivmelenerek büyümeye devam ettiği tespit edildi. O halde evrenin sürekli genişlemesine neden olan, ilk patlamadan bağımsız, sabit bir enerji bulunmalıydı uzayda. Evrende gözlemlenen enerjinin tamamı hiçlikle eşdeğerdi; gözlenebilir hiçbir kuvvet bu muazzam hızlanmayı açıklayamıyordu. Uzayın neredeyse tamamı gözlenemeyen karanlık bir enerji ile dolu olmalıydı. Bu gizemli enerji, Krauss gibi kozmologları peşinde sürüklüyordu.

Tarihin kanlı bir takım süreçleri içerisinde dünyanın şeklini öğrenebilmiştik, Hubble sayesinde, ışınlarını bize ulaştırmayı başarabilen en uzak galaksilerin dünyamıza olan uzaklıklarını ve biçimlerini de bilebiliyorduk; fakat evrenin yapısını anlayabilmemiz için resmin bütününü görmemiz gerekiyordu, yani evrenin şeklini keşfetmeliydik.

Suudi Arabistanlı astronot El Suud bir zamanlar şöyle demişti: "İlk bir iki gün hepimiz kendi ülkelerimizi görmeye çalışıyorduk. Üçüncü ve dördüncü günlerde ülkemizin yer aldığı kıtaları birbirimize gösteriyorduk. Beşinci güne geldiğimizde sadece tek bir dünya olduğunu fark etmiştik." Nereden nereye geldiğimizi görüyorsunuz. Bir zamanlar önümüzü bile zor seçiyorken, günümüzde dünyamızın içinde bir toz zerresi kadar alan kapladığı evrenimizin boyutlarını belirlemeye çalışıyoruz. Yalnız bu keşif çalışmaları için biraz acele etmek gerekmekte. Öyle ki Lawrance’a göre dünya zamanıyla uzun fakat kozmolojik ölçekte kısa bir zaman dilimi sonrasında, ortada gözlemleyebileceğimiz bir evren kalmayabilir!

Arda Çolakoğlu 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu kitap çok bilimsel olup Big Bang'in bilimsel ispatını yapar.Anlaması çok zordur çünkü bilimsel bir kitaptır.Uzayı ve kuantum fiziğini bile açıklar son derece bilimseldir

İnvictus 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Açıkçası zaten bilim kendisi karmaşık iken daha karmaşık olan kuantum yasaları ve diğer fizik kuramları (çevirmenin anlatımından dolayı olarak düşünüyorum) daha da karmaşık bir hal almış.Ama kainatı oluşturan yasaları anlamak için okunması gereken bir kitap.Özellikle bilime merak duyan insanların bu kitabı okumadan önce fizik yasaları,kuramları v.s iyice araştırıp anlayıp sonra bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum.Yoksa bilime bu kitap ile giriş yaparsanız anlam karmaşası ve kullanılan fizik terimlerinden dolayı soğursunuz..Ben bile az çok evren yasalarıyla ilgili bilgiye sahip olmama rağmen okumakta zorlandım.

Kitaptan 17 Alıntı

Kapalı bir evrende bir yönde yeterince uzağa bakarsanız, kafanızın arkasını görürsünüz.

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 48 - Aylak Kitap Yayınları)Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 48 - Aylak Kitap Yayınları)
Ayşegül Aydın 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne mutlu ki yıldızlar o kadar sık patlamazlar,her galakside yüzyılda bir anca bir patlama olur.Ama şanslıyız ki patlarlar,çünkü patlamasalardı burada olamazdık.Evren hakkında bildiğim en şiirsel gerçeklerden biri,bedenimizdeki her atomun bir zamanlar patlayan bir yıldızın içinde olduğudur.Dahası da var: Sol elinizin atomları başka, sağ elinizin atomları başka bir yıldızdandır. Kelimenin tam anlamıyla yıldızların çocuklarıyız,bedenlerimiz yıldız tozundan.

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. KraussHiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss
Ayşegül Aydın 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fiziğin işi görebildiğimiz şeyleri açıklamak için göremediğimiz şeyler icat etmek değil,göremediğimiz şeyleri nasıl görebileceğimizi çözmek,önceden görünmeyenleri,bilinen görünmeyenleri görmektir.

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. KraussHiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss
Ayşegül Aydın 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zorlu ''nasıl'' sorularından kaçınmak için ''Tanrı''ya başvurmak yalnızca entelektüel tembelliktir.

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. KraussHiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss

Bir başlangıç, bir yaratılış, bir bitiş yoktur, der Arsitoteles.

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 204 - Aylak Kitap Yayınları)Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 204 - Aylak Kitap Yayınları)

Evrenin durağan olmadığı, aslında genişlediği keşfinin derin felsefi ve dini anlamları vardır, çünkü evrenimizin bir başlangıcı olduğunu düşündürür. Bir başlangıç yaratılış anlamına gelir, yaratılış da hisleri karıştırır. Evrenimizin genişliyor olduğunun 1929'daki keşfinin ardından bir Büyük Patlama kavrayışının bağımsız bir biçimde ampirik olarak doğrulanması için 50-60 yıl geçmiş olsa da Papa XII. Pius 1951'de Büyük Patlama'nın Yaratılış'ın kanıtı olduğunu müjdelemişti:
"Bugünkü bilim, yüzyıllar ötesine bir hamlede uzanarak o ilk 'Işık Olsun' anına, hiçlikten bir ışık ve ışın denizinin patlak verdiği, elementlerin parçalanıp, öğütülüp milyonlarca galaksi oluşturduğu o ana tanıklık etmeyi başarmış gibi görünüyor. Dolayısıyla fiziksel kanıtlara özgü bu somutlukla, bilim, evrenin olumsallığını ve Dünya'nın Yaratıcı'nın ellerinden çıktığı devirle ilgili sağlam temellere dayanan çıkarsamayı doğrulamıştır. Dolayısıyla yaratılış gerçekleşmiştir. Diyoruz ki: Dolayısıyla bir Yaratıcı vardır. Dolayısıyla Tanrı vardır!"

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 22 - Aylak Kitap Yayınları)Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 22 - Aylak Kitap Yayınları)

...felsefe ve teoloji varoluşumuz hakkında kafamızı karıştıran gerçekten temel soruları kendi başlarına ele almaktan kesinlikle acizdir. Gözlerimizi açıp doğanın dizginleri ele almasına izin vermedikçe miyopluk içinde sendelemeye yazgılıyız.

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 209 - Aylak Kitap Yayınları)Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 209 - Aylak Kitap Yayınları)

Güneşli bir günde başımızı kaldırıp havaya baktığımızda, ... mavi bir gökyüzü görürüz. Ama bunun nedeni, görünebilir ışığı görecek şekilde evrilmiş olmamızdır.

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 69 - Aylak Kitap Yayınları)Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 69 - Aylak Kitap Yayınları)

...eğer evrenimiz akla yatkın bir biçimde eşit miktarda madde ve karşıt maddeyle başlayıp öyle de kalsaydı biz burada olup "neden" ya da "nasıl" diye soramazdık. Çünkü evrenin ilk zamanlarında bütün madde parçacıkları bütün karşıt madde parçacıklarıyla birbirlerini ortadan kaldırır, geride saf ışınımdan başka bir şey kalmazdı. Yıldızları ya da galaksileri oluşturacak madde ya da karşıt madde kalmazdı; bir gece gökyüzüne bakıp da manzarayla birbirlerinin kollarında kendilerinden geçecek aşıklar ya da karşıt aşıklar da olmazdı. Dramlar olmazdı. Tarih boşluktan, yavaş yavaş soğuyup sonunda soğuk, karanlık ve boş bir evren ortaya çıkaran bir ışınım banyosundan oluşurdu. Hiçlik hüküm sürerdi.

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 185 - Aylak Kitap Yayınları)Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss (Sayfa 185 - Aylak Kitap Yayınları)
Ayşegül Aydın 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrı'nın ya da amacın olmadığı bir dünya acımasız ya da anlamsız görünebilir, ama bu, Tanrı'nın gerçekten var olmasını gerektiren bir neden değildir.

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. KraussHiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss
2 /