Kitap
Hiçliğin Mutlu Sessizliği

Hiçliğin Mutlu Sessizliği

Aforizmalar

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.9
130 Kişi
514
Okunma
165
Beğeni
5,7bin
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Adı
Hiçliğin Mutlu Sessizliği (Aforizmalar)
Basım
Türkçe · Türkiye · Aylak Adam Yayınları · Nisan 2016 · Karton kapak · 9786059691376
Hiçliğin Mutlu Sessizliği, Arthur Schopenhauer'in eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir. "Hayatımızı, hiçliğin mutlu sessizliğinde nafile yere rahatsız edilen bir dilim olarak addedebiliriz." "Arzu edilen şeyi elde etmek, onun ne kadar nafile olduğunu keşfetmektir." "Mutlu olmak için var olduğumuz, yaratılıştan hatalı olan tek kavramdır. Bu doğuştan gelen hatada ısrar ettiğimiz sürece, dünya çelişkilerle dolu görünür. Büyük ya da küçük olsun hiç fark etmez her adımda, dünya ve hayatın mutlu bir yaşayış biçimi sürdürmek amacı ile yapılandırılmadığını deneyimlemek zorundayız, bu nedenle hemen hemen tüm yaşlıların çehresi hayal kırıklığı ifadesi taşır."
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺12,41
7.9
10 üzerinden
130 Puan · 15 İnceleme
süheyla çandıroğlu
Hiçliğin Mutlu Sessizliği'yi inceledi.
112 syf.
·
Puan vermedi
Schopeanhauer ile barış :))
Arthur Schopenhauer Geçenlerde bir inceleme yazdım, Aşka ve Kadınlara Dair (Aşkın Metafiziği) kitabına ilişkin... 1K incelememi kaldırdı, yayınlamama izin vermedi. Sanırım bir kaç üye şikayet etti :)) Neyse, o kitapta çokça kadınları yerdiği, hor gördüğü, cisimleştirdiği, genellediği, aşağıladığı için çok çok şaşırmış, çok kızmıştım. Yine de 'o kitap dışında' kendisine hayran bıraktığı için toplamda 6 kitabını ve Felsefenin Öyküsü adlı, Alfa Yayınları 'nın efsane bir baskısı olan bu kitaptan hakkındakileri de okuyup, kendimce barış imzaladım. Yani 1K, artık bana kızma :)) Aşka ve Kadınlara Dair benim gözümde hala 1 puan bile etmeyen, rezil bir kitap.. Onu kesinlikle önermiyorum ama... Tanımak için Hiçliğin Mutlu Sessizliği iyi bir seçenek olur, tavsiye ediyorum. Öz, az fakat çok düşündürüyor. Çok beğendim. Diğer kitaplarını okuyup okumamaya bununla karar verebilirsiniz. Ben tersini yapmış olsam da, size böylesini önermiş olayım :) İyi okumalar, iyi geceler olsun..
Hiçliğin Mutlu Sessizliği
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Barış Ağca
Hiçliğin Mutlu Sessizliği'yi inceledi.
112 syf.
·
1/10 puan
Felaket kötü bir "aforizmalar soygunu" . Chamfort'un sözünü Schopenhauer'dan bilmek, sayfa doldurmak adına Schopenhauer'in aynı sözlerini 4-5 kez tekrar tekrar yazmak, saçma şekilde cımbızlanarak alınmış boş sözcük öbekleri, keriz yerine konulan okurlar, kemikleri sızlatılan yazarlar/düşünürler/filozoflar. Son zamanların 'modası' olan aforizmalardan bir tane almak gafletine düştüm. Ucuz, pis kokulu, yazarın kendisini de okuru da pazarlayan sahte kitaplar olduğunu gördüm. Yazarın kendi kitaplarını okumalı. Her güzel söz alıntısını aforizma zanneden (bunlar aforizmaysa alıntı ne demek oluyor???) uyanık tacirleri sevindirmenin gereği yok! Din adına yapılan alışılmış sahtekarlıkların, felsefe/edebiyat alanında denenen nafile çabalarını görmek adına ibretlik bir kitap olmuş. Schopenhuer yaşasaydı ve bu "şey"i görseydi, kahkahalarla hayatına son vermeyi düşünürdü bence; "gülmekten öldüm" yazdırırdı mezar taşına. Yani çok eğlenceli bir "şey" olmuş! Paranızı kaptırmadan okuyun derim. Zavallılar!
Hiçliğin Mutlu Sessizliği
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Esra
Hiçliğin Mutlu Sessizliği'yi inceledi.
112 syf.
·
Puan vermedi
Kitap kısa kısa aforizmalardan oluşuyor. Gerçekten nitelikli ve ufuk açıcı sözler. Ve hakikaten zeki adammış. Bazı cümlelerin başında "hiçte bile" diye düşünürken sonunu "adam haklı beyler" diye bağlayabiliyorsunuz. Ayrıca Hint kültüründen ve Hinduizmden çokça etkilendiği açık. Benim için tam çanta kitabıydı. Musait olduğun an aç,bir kaç özlü cümle oku kapat. Kopukluk olmayacağı için birden okumaya gerek yok. Ki hatta vaktiniz olsa da birden değil hazmederek okumak daha faydalı olur diye düşünüyorum. Evlilik ve tanrıyla ilgili düşüncelerine katılmasam da kişinin bakış açısını genisletecek bir kitap..tavsiyemdir. Keyifli okumalar..
Hiçliğin Mutlu Sessizliği
OKUYACAKLARIMA EKLE
14