Giriş Yap

Hicret Günleri

8.810 üzerinden
8 Puan · 4 İnceleme
190 syf.
·
Puan vermedi
Afganistan'ın Rusya tarafından işgal edildiği dönemde gerçek olayların anlatıldığı kitap. Kitabın yazarı çocukluğunu Türkiye'de geçirmiş, Afgan cihadında kadınların teşkilatlanmasında rol oynamış Meral Maruf. Cahit Zarifoğlu ile Meral'in mektuplaşmaya başlamasıyla bir kitap fikri ortaya çıkar. Meral Maruf bir nevi Mavera Dergisi'ne muhabirlik yaparak Rusların yapmış olduğu insanlık dışı zulümleri Türkiye'deki insanlara aktarmıştır. Rus işgalini ilk elden şahitlerinden öğrenmek, kurgu olmayan bir kitap okumak... Sonuç: Kitap okumak değil birçok mazlumun yaşamına şahitlik etmek!
Reklam
190 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Dedemin kitapları arasında bulduğum ve onun sayesinde okuduğum kitap hayli eski, ikinci basımıyla kütüphaneme eklenmiş oldu. Kitap tamamıyla yaşanmış olayları birinci kişinin ağzıyla sunuyor.Mavera dergisinin basım yıllarında Afgan rus savaşının kızıştığı zamanlar, Meral hanım okuduğu bu dergi vasıtasıyla Cahit Zarifoğluna mektup gönderiyor. Bu mektuplar dergide yayınlanıyor daha sonra da kitaplaştırılıyor.İşte bu kitap savaşta ailesini korumak için Pakistan'a gönderen mücahidlerin yanında onlara ihanet edenleri ve tabii ki bizzat hicret eden kadın ve çocukların başlarından geçenleri anlatıyor.Bir çırpıda okunanların bir zamanlar yaşanmış olduğunu idrak ettiğinizde boğazınızda bir yumru hissediyorsunuz.Sadece Münevver'in Hicretini okumak bile olayların vehametini ortaya döküyor. Savaşın sadece askerler arasında olmadığını ve silah yerine insanların değerleri vasıtasıyla psikolojik olarak nasıl saldırdıklarını okumak zor olsa da kesinlikle umutsuzluğa düşürmeyen içinde inanç ve ümit barındıran bir kitap,okumak çok şey kazandırdı.
·
190 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Afganistan'ın Ruslar tarafından işgali
Benim okuduğum kitap üçüncü baskıydı. Daha önce Afganistan ile ilgili bir kitap okumamıştım. Bu kitap bana yeni bi görüş kazandırdı. Olayların tamamen gerçek olması tüyler ürpertici. Okurken gözünüzden akan yaşlara engel olamayacağınız yerlerde olacak.
190 syf.
·
7 günde
·
8/10 puan
Afganistan
Afganistan'ın Rusya tarafından işgal edildiği dönemde gerçek olayların anlatıldığı kitap. Kitabın yazarı çocukluğunu Türkiye'de geçirmiş, Afgan cihadında kadınların teşkilatlanmasında rol oynamış Meral Maruf. Cahit Zarifoğlu ile Meral'in mektuplaşmaya başlamasıyla bir kitap fikri ortaya çıkar. Meral Maruf bir nevi Mavera Dergisi'ne muhabirlik yaparak Rusların yapmış olduğu insanlık dışı zulümleri Türkiye'deki insanlara aktarmıştır. Sonuç: Kitap okumak değil birçok mazlumun yaşamına şahitlik etmek!