Hidayetin Başlangıcı (Bidâyet-ül Hidâye)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.028
Gösterim
Adı:
Hidayetin Başlangıcı
Alt başlık:
Bidâyet-ül Hidâye
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054810642
Çeviri:
Osman Yolcuoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gelenek Yayıncılık
Baskılar:
Müslümanca Bir Hayat
Hidayetin Başlangıcı
Bidayet-ül Hidaye
Hidayete İlk Adım - Bidâyetü
"İlim öğrenmekteki gayen, bilgileri aktarmak değil, doğru hidayete vesile olmaksa; ne mutlu sana! Sen yürüdükçe, melekler sana kanat gerer. Sen gayret gösterdikçe, denizdeki balıklar bağışlanman için dua eder. Ama her şeyden önce bilmelisin ki; ilmin meyvesi olan hidayetin, bir başlangıcı, bir de sonu vardır; bir bâtını, bir de zahiri vardır. Başlangıcı sağlam olmadan, sonuna varılamaz; dışı tanınmadan, içinin özellikleri keşfedilemez."
İmam-ı Gazali
İslami ilimlerde çığır açan büyük âlim İmam-ı Gazali Hazretleri günlük hayatımızda yerine getirmemiz gereken edepleri kısa ve anlaşılır bir şekilde bizlere sunuyor. Temizlikten namaza, abdestten cami âdâbına kadar pek çok konuyu Kur'ân ve Sünnet'ten delillerle ortaya koyuyor.
160 syf.
·423 günde·9/10 puan
Kitap iyi bir müslüman olmanın şartlarından bahsetmiş İmam Gazali. Sabah kalktığında, evden çıkarken, abdest alırken nasıl dualar etmen gerektiği kadar komşularınla iyi geçinmenin şartları, iyi bir arkadaşın özelliklerine kadar çok geniş bir yelpazeden anlatılmış.

Açıkçası kitapta bahsedilen hususlarını çoğunu günümüzde kendini iyi bir müslüman olarak düşünen insanlar bile yapmıyor.

Yalnız bazı ahlaki tespit ve değerlendirmeleri var ki İmam Gazali'nin kendimizi yeniden değerlendirmek için yapmamız gerekenleri çok sade bir üslupla anlatıyor.

İyi bir müslüman olmanın dışında, iyi bir dost, iyi bir eş, iyi bir arkadaş, iyi bir insan olmak isteyen herkesin kendine çıkaracağı paylar var ve bu yüzden bile okunmaya değer diyorum.
160 syf.
İmam Gazali'nin Ölüm ve Ötesi kitabını küçük yaşta okuduktan sonra travma yaşayıp, bir daha İmam Gazali okumayan, sözlerine kulak tıkayıp dinlemeyen ablama burdan selam ederim..
Her eseri gibi bundan da fazlasıyla etkilendim. İnsanın kendi kalbinden dahi bihaber olduğu gerçeği beni haddinden az korkutuyor ki hâlâ bende bir değişim cereyan etmiyor. Korkudan uyuyamamalıydım, silkelenip aslıma dönmeliydim.. bir şeyler olmalıydı.

"Onların dünya hayatında çalışmaları boşa gitmiştir. Oysa onlar güzel işler yaptıklarını sanıyorlardı" (Kehf 18/104).
Bu ayetten korkmakta yalnız olmadığımı biliyorum.
Düşünelim; hayatımızı farzları yerine getirerek, haramdan kaçınarak, elimizdeki imkanlarca yardımda da bulunarak, Sıla-i Rahim yaparak yani tam bir Müslüman gibi yaşayarak geçiriyoruz. Huzura gittiğimizde bunları halis niyetle değilde hep başka nedenlerden yaptığımız yüzümüze çalınıyor. Dehşet. Korkutucu. Kalbimizden bi haberiz. Böyle yetiştiğimiz için mi yapıyoruz bunları? Çevremizden böyle gördüğümüz için mi yapıyoruz? Başka başka sebepler şan, takdir, gösteriş ne olursa.. Allah rızası için yapabiliyor muyuz? Kalbimize dönmeliyiz..
Sahabe-i Kiram, üstün örnek insanlar, imanlarından emin olamayıp akıbetleri için bu kadar korkup, göz yaşlarıyla günlerini geçirmişken, biz nasıl kendimizden, ibadetimizden bu kadar emin olabiliyoruz?

Her şey son nefese bağlı. O zamana kadar güvende olmadığını, asla emniyette olamayacağını bilip ürpermeli insan. Bütün kötülüklerden, hatalardan koruyucu bir adım olabilir, umulur ki bizi nefsimize karşı dizginleyebilir..
Yardımcı rota olarak: derler ki, bir şey nefsine ağır geliyorsa, zorlanıyorsan doğru yoldasın. Nefs insan yanlış yaparken rahattır. “İki işten, nefsine ağır geleni yap! Çünkü, Hak olan iş, nefse ağır gelir”
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
"Amellerin en faziletlisi, nefse en zor gelenidir."

Bu eserin birinci kısmında ibadetlerde yerine getirilebilecek adaplar anlatılmış. En ince ayrıntısına kadar, namaz adabından; uyku adabına.

İkinci kısımda günahlardan sakınma yolları ve beni bu derece etkileyen, korkutan kalbini, niyetini bilememenin dehşetinden bahsedilmiş.. Riya, haset, kibir ve gururun derin uçurumundan.

Üçüncü ve son kısım; Adab-ı Muaşeret (Görgü Kuralları), kulun Allah'a karşı edebi başta olmak üzere, bulunduğu ortamlara ve kişilere karşı nasıl davranması gerektiği anlatılmış.

Diğer eserlerine oranla daha yumuşak bir üslupla yazılmış. Ayet ve hadisler, Efendimizin dualarından örnekler ayrı bir tat katmış elbette "Allahım! Fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, kabul edilmeyen amel ve icabet edilmeyen duadan sana sığınırım." Amin...

Okumakta fayda var. Bir yerden insanı yakalar. Beni yakaladı, bırakmaz inşallah.
124 syf.
·7 günde
Bidâyet-ül Hidâye yani Hidayetin Başlangıcı, bu benim ilk İmam Gazali okumam oldu kitabı bir sahaftan bulmuştum 1975 basımı tercümesi rahmetli Abdülkadir Akçiçek tarafından yapılmış. Eski kitapların sararmış sayfaların hastasıyım 2000'den önce yani 20. yy baskısı görürsem genellikle alırım, 1968 yani 50 yaşından büyük kitap görürsem hiç affetmem ismine yazarına bakmadan alırım. Bahar Yayınlarından çıkan bu kitap Bidâyet-ül Hidâye ismiyle artık basılmıyor fakat başka yayınevleri Hidayetin Başlangıcı ve Müslümanca Bir Hayat ismiyle bu kitabı yayınlamaya devam ediyor temin edebilirsiniz, isimleri farklı da olsa aynı kitap.
Peki ne var bu kitapta? Kitap üç kısımdan oluşuyor birinci kısım ibadet, ikinci kısım hatalardan korunma son kısım ise edep erkân yani görgü. Çoğu yazılan bilindik şeyler olsa da referans ayet ve hadisler, İmam Gazali'nin örnekleri, üzerinde durduğu konular ve farklı bakış açısı nedeniyle okunası kitaplardan.
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İmam gazali mükemmel bir alim. Kitaplari tek kelime ile muhteşem. Bu kitaptan o kadar çok faydalandım ki hemem hemen her yerini çizdim kitabın. Her evde mutlaka olması gereken ve bi kaç ayda bir okunması gereken muhteşem bir kitap. Herkese şiddetle tavsiye ederim.
160 syf.
·10/10 puan
Yine Imam Gazali ...
Gündelik yaşantımız devam ederken bildiğimizi sandığımız ama unuttuğumuz nice eksikliklerimizi hatırlatmada fayda sağlayacak guzel bir eser.
Imam Gazali okudukça daha da bi seviyorum. Daha çok farkına varıyorum bir cok şeyin. Kendimizi düzeltmek icin, kusurlarımızı telafi etmek icin genel olarak,adap, edep, ezan, dosluk,arkadaşlık,uyku hali, uyanma hali ve daha bir çok konuda bize ışık tutacak unuttuklarımızı hatırımıza getirecek , ogrendiklerimzle kendimizi iyi hallere getirecek ne güzel öğütler bilgiler yer alıyor.

Okuduklarımızı,öğrendiklerimizi hayatımızda uygulamamız duası ile...
160 syf.
·6 günde·10/10 puan
İbadet adabı,
Sakınılması gerekenler,
Adab-ı muaşeret
Hakkında rehber niteliğinde. Neden dünyaya geldiğimizi ve nasıl yaşamamız gerektiğini hatırlatan kıymetli bir eser.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
İslam'ı her yönüyle ele alan, sade anlaşılır bir dil kullanılmış bu eser her Müslüman'ın tekrar tekrar okuyup kendini sorgulaması ve dersler çıkarması için müthiş bir kaynak. Kitap üç ana kısımdan oluşuyor;
İbadetlerde Adap
Günahlar ve Sakınma Yolları
Adab-ı Muaşeret
Her bir başlık kendi içinde alt başlıklara ayrılıyor. Ayet ve hadislerle açıklama yapılıyor.
Bir birey olarak insan ve diğer insanlarla ilişkilerle ilgili de tespitler yapılmış olmasını ayrıca beğendim. Çünkü çoğu zaman kendi isteklerimiz ve çıkarlarımız doğrultusunda yaşarken, İslam'ı bundan ayırmaya kalkıyoruz. Halbuki İslam hayatımızın her anını, bizleri ,kalplerimizi en güzel şekile getirmenin yolu. Ancak bizler öyle gaflete düşüyoruz ki haset,kibir, gıybet vb gibi en çok kendimize zarar veren kötü duygu ve davranışları normal karşılıyoruz.
160 syf.
·13 günde·10/10 puan
İmam Gazali bu kitabında:
İbadetlerde adap,günahlar ve sakınma yolları,görgü kurallarını ele alır.Her müminin kütüphanesinde olması gereken bir kitap.
175 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabı sindirerek okumak istedim. Aslinda birkaç günde hızla okunabilecek yalın dilli muhteşem bir kitap. Bu kitap ile birlikte zaten içinde bulunmuş olduğum nefis muhasebesinin içerisine daha da girdim. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bugüne kadar neden hic okumadim diye hayıflandıgım bir eser oldu. Anlatım tarzıyla o kadar sıcak o kadar samimi ki okurken sanki onu canlı bir şekilde dinliyormuşcasına bir havası vardı. Eser bildigimiz konuların hatırlatıcısı olmuş ve birazcıkta ek bilgilerle doluydu. İmam Gâzalinin okuduğum ilk kitabıydı bundan sonra kitaplarını elimden düşürmeyeceğim kesin. Tavsiye ederim (:
160 syf.
·Beğendi·9/10 puan
#kitapyorum
#tavsiyekitap
#okudumbitti
#imamgazali
#hüccetülislam
#bidayetülhidaye
#hidayetinbaşlangıcı
#müslümancabirhayat
#semerkant

İmam Gazali, ihyaü ulumid-din kitabını yazdığında, kitabı okuyanlar kitabı anlamadıklarından yakınmışlar. Bunun üzerine Allaha çokça dua etmiş, insanların anlayacağı bir kitap yazabilmek için ve ihyanın özeti niteliğinde Bidayetül Hidaye kitabını yazmış. Kitabın içeriği çok güzel, bir müslümanın tüm hayatını ve ibadetlerini kapsayan edep ve adaplardan bahsediyor. 3 kısımdan oluşuyor. Birinci kısım ibadetlerde adap;bu kısımda genelde ibadetlerde ilgili kuralları şafii mezhebi üzerinden ele almış. Tercümesini yapan kişide dipnot olarak hanefi mezhebindeki kuralları eklemiş ki çok hoşuma gitti. İkinci kısımda;günahlar ve sakınma yollarını anlatıyorki, daha detaylı bilgi için ihyayı okumakta fayda vardır. Üçüncü kısımda; genel görgü kurallarından bahsetmiş.
Kitap mutlaka evlerde bulunması gereken kitaplardan. Okurkende çizerek düşünerek okuyacağınız bir kitap.
Şiddetle tavsiye olunur.
Kalbin namaza hazır olmuyorsa, duyguların sukûna varmıyorsa, bu senin Allah-ü Taâlâ'ya karşı sahib olman gereken İrfan duygusu azlığından ileri gelir.
İmam Gazali
Sayfa 56 - Bahar Yayınları 4. Baskı 1975

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hidayetin Başlangıcı
Alt başlık:
Bidâyet-ül Hidâye
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054810642
Çeviri:
Osman Yolcuoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gelenek Yayıncılık
Baskılar:
Müslümanca Bir Hayat
Hidayetin Başlangıcı
Bidayet-ül Hidaye
Hidayete İlk Adım - Bidâyetü
"İlim öğrenmekteki gayen, bilgileri aktarmak değil, doğru hidayete vesile olmaksa; ne mutlu sana! Sen yürüdükçe, melekler sana kanat gerer. Sen gayret gösterdikçe, denizdeki balıklar bağışlanman için dua eder. Ama her şeyden önce bilmelisin ki; ilmin meyvesi olan hidayetin, bir başlangıcı, bir de sonu vardır; bir bâtını, bir de zahiri vardır. Başlangıcı sağlam olmadan, sonuna varılamaz; dışı tanınmadan, içinin özellikleri keşfedilemez."
İmam-ı Gazali
İslami ilimlerde çığır açan büyük âlim İmam-ı Gazali Hazretleri günlük hayatımızda yerine getirmemiz gereken edepleri kısa ve anlaşılır bir şekilde bizlere sunuyor. Temizlikten namaza, abdestten cami âdâbına kadar pek çok konuyu Kur'ân ve Sünnet'ten delillerle ortaya koyuyor.

Kitabı okuyanlar 240 okur

  • KarTanemm
  • Murat Akıncı
  • لطيفة latife fatıma
  • Yeni Dünya
  • duasında sakli
  • Sitarei Rahşan
  • Melike ÂŞIK
  • Oğuzhan Âsım Güneş
  • Büşra Kadayıf
  • Psyduck

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12 (9)
9
%0
8
%4 (3)
7
%1.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0