Hikaye-i Garibe

·
Okunma
·
Beğeni
·
38
Gösterim
Adı:
Hikaye-i Garibe
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
138
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Göksü Matbaası
Bayburtlu Zihni'ye ait olan Hikaye-i Garibe adlı bu eser ilk yerli romanımız hüviyetinde olduğu halde geç bir tarihte keşfedildiği için edebiyat tarihinde kayıtlara geçmemiştir.
Kitabın dili Osmanlı Türkçesi olup ağırdır.Eski Türkçe'ye hakim değilseniz eğer kitabın başındaki üç sayfalık özeti okumanız da içeriği anlayabilmeniz için yeterlidir.
Bayburt beyi Sadullah Efendi padişah fermanıyla öldürtülür.Ailenin kahyası olan bir Ermeni Sadullah beyin bütün adamlarını öldürtür.Kendisine engel olarak sadece 14 yaşındaki Abdullah bey kalır.Onu hacca götürerek orada öldürmek isterler.Arafatta iki defa zehirli içecek verirler ama tesir etmez.Üçüncüsünde öldüğünü düşünürler.Fakat Abdullah bey Allahın yardımıyla iyileşir.İki tane Arap kendisini esir olarak satmak ister.Fakat Abdullah bey kendisinin bey oğlu olduğunu ve eğer memleketine götürürlerse 100 kese altın vereceğini ifade eder.Bayburt bu dönemde Rus işgali altındadır.Abdullah bey evine varamadan Ruslara esir düşer.Birgün rüyasında bir pirifani kaçmasını tembihler.Kaçıp nihayet trabzona gelir.Herkes kendisini hacda öldü bildiğinden sözüne inanmazlar.İki kız kardeşi kendisine özel sorular sorar ve gercekten Abdullah olduğu anlaşılır.

********
Bugün Abdullah Bey'in torunlarından biriyle tanışıp bu kitap üzerine hasbihal etmek kısmet oldu.Hikâye-i Garibe'de yer almayan bilgileri kendisinden öğrendik.Abdullah Bey'in başına sonradan da üzücü olaylar gelmiş meğer.Abdullah Bey Bayburt'un Kırzı köyüne yerleşmiş.Hizmetçileri büyü yaparak varını yoğunu elinden almışlar.Kanına girmişler.Bugünkü Tuzcuzade camisinin bahçesinde Tuzcuzade hazretleri diye bilinen mezar da babası Sadullah Efendi'ye aitmiş meğer.Yunus Özger'in kitabında Tuzcuzade isminden eşkıya olarak bahsedince işkillenmiştim zaten.
Daha çok destanları ve koşmaları ile tanınır ama edebiyatçılar en önemli eserinin ‘Kitâb-ı Hikâye-i Garibe’ olduğunu söylerler. ‘Kitâb-ı Hikâye-i Garibe’ henüz roman denilen tür ortaya çıkmadan önce 19. yüzyılda yazılmış bir roman olarak kabul edilir. Ve ne yazık ki çok iyi bir senaryo çıkarılabilecekken, Türk Sineması bu eşsiz eseri görmemiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hikaye-i Garibe
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
138
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Göksü Matbaası

Kitabı okuyanlar 5 okur

  • Murat Okutmuş
  • Bey Böyrek
  • Salur Kazan
  • Bayındır Han
  • Kitabî

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0