8,4/10  (22 Oy) · 
68 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.299 gösterim
Elinizdeki kitap Ahmet Hamdi Tanpınar'ın daha önce yayımlanmış olan "Yaz Yağmuru" ve "Abdullah Efendi'nin Rüyaları" isimli hikaye kitapları ile dergilerde yayımlanmış fakat kitaplarına girmemiş iki hikayesinden oluşmaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  364
 • ISBN:
  9789759952389
 • Yayınevi:
  Dergah Yayinlari
 • Kitabın Türü:
Kağan Kalava 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap üç bölümden oluşmaktadır:Abdullah Efendi'nin Rüyaları,Yaz Yağmuru ve Kitapların Dışında Hikayeler.Her bölümün içerisinde birbirinden farklı birçok hikayeler vardır.

BİRİNCİ BÖLÜM
-Korku-Gerilim filmlerini aratmayan hatta onlardan bile üstün bir kurguya sahip büyüleyici bir atmosfer ile yazılmış düş ile gerçeğin iç içe geçtiği bu hikayeleri ağzım açık şaşkınlıkla ve hayranlıkla okudum.

-Bu hikayelerde metafizik ve parapsikoloji,tasavvuf ve inançlar,delilik ve fobiler gibi birçok etmen benzersiz bir kurgu ile anlatılmış.

-Kitapta en çok dikkat çekici nokta ise FREUD'UN kuramını (İD-EGO-SÜPER EGO) hikayelerin merkezine alıp karakterlerin bilinçaltılarının derinliklerine yapılan yolculuk yani karakterlerin içsel hesaplaşmaları ve bilinçaltının oyunlarını yansıtmasına bayıldım.
Yazar bu hesaplaşmalarda en çok RÜYALAR ve RÜYALARIN YAŞAMIMIZA ETKİSİ vurgusu ile bilinçaltımızın en gizemli yerlerine yolculuğa sürüklüyor okurları.


İKİNCİ BÖLÜM

-Bu kısımda da yine rüyalar ön plana çıkıyor.Yazarın hikayelerdeki karakterlerin rüyalarını hikayelerine özenle yedirmesine hayran kalmamak mümkün değil !

-Bu bölümde,aşk,evlilik,aile,insanların arzuları ve tutkuları kısaca insanı insan yapan insan doğası ele alınıyor.

-Burada en dikkat çekici nokta ise atalarımızın eski yaşantıları,köşk yaşamları,atalarımızın garip fikirleri,istidatlarını anlatan yerler hem edebi değeri yüksek hem de sağlam bir kurgu ile yazılmış.ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
-Zengin olma tutkumuz,şans oyunlarına bel bağlamamız,kısaca şans oyunlarına bağlanan hayaller ve o umutların sönmesini aynen gerçek hayattaki gibi çok gerçekçi anlatılmış.

-Özellikle bir fal bakma seansını anlatan hikayede ,falcının uydurmaları ve falcının inandırıcı olmak için yaptığı beyhude çabaları anlatan yerlerde çok eğlendim okur iken.

SPOİLER !
-Ama bu bölümde en çok dikkatimi çeken kısım Tanpınar'ın bir piyes için hazırladığı ve hikayelerin sonuna eklenmiş tiyatro şeklinde yazılmış yer ilgimi çekti.Bu piyeste hayvanlar bir imparator ile konuşur ki her hayvan o imparatorun özelliklerini temsil eder.Kimi hayvan imparatorun açgözlülüğünü kimisi sinsiliğini kimisi hırslarını ve tutkularını kimisi merhametini kimisi şefkatini kimisi merhametini kimisi sevgisini temsil eder.

Bu kısımlar aynen bir FAUST kitabındaki gibi büyüleyici bir üslupla yazılmış.


SONUÇ

-Kumar masaları,içki alemleri,genelev maceraları... Yazar,ülkemiz insanlarının en mahrem maceralarını anlatırken aynı zamanda yer altımıza(bilinçaltımıza) iniyor ve sık sık rüyalara,metafiziğe gönderme yaparak.

-Geçmişi anımsama,hatıralarımızın güçlü etkisini de katarak geçmiş ile hesaplaşmamızı irdeliyor.

- Yazar,güçlü gözlem gücü,güçlü karakterler ve karakterlerin psikolojilerinin derinliğine inerek hikayelerini bize sunuyor.

- Eseri hakkıyla okumak çok zor, eserin anlaşılması ise okunmasından bir kat daha zor,alt metinleri çok zengin ve zenginliğe ilaveten çok derin .Yazar,sosyal mesajlarını metafiziğe girerek veriyor aynı zamanda işin içine bir de bilinçaltı girince hikayelerin verdiği mesajları irdelemek gerçekten çok zor.Basit kitaplarını okuyan ve basit kitapları sevenlerinin HİKAYELER'İN derinliğini anlayacağını hiç sanmıyorum,ama edebi eser sevdalıları için bulunmaz bir hazine,yine de bu hikayeleri derinlemesine analiz etmek gerçekten çok güç !

Beyza 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · 7/10 puan

Farklı kitaplardaki hikayelerin tek kitapta birleştirilmesiyle oluşturulan bir toparlama. Tanpınar havası kendini hissettiriyor yine. Çok beğendiğim 2-3 hikaye vardı özellikle "Yaz Yağmuru" bölümünde.
Tanpınar denince ilk okunması gereken eser olmasa da uzun soluklu romanlara tercih ederim diyenler için öneririm.

Fatih DOĞANCI 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İki kez müthiş bir keyif ve heyecanla okudum. Tanpınar, Türk edebiyatının zirve isimlerinden biridir kanımca. Önünde saygıyla eğiliyorum..

Kitaptan 16 Alıntı

Hava yağmurluydu. Tren ara sıra şiddetli sağanakların arasından geçiyor pencere camları, vagonların üstü, yanları dakikalarca kamçılanıyor, bazen su serpintilerinin içeriye girdiği bile oluyordu. Sonra bu şiddet duruyor, gök biraz daha yukarıya çekiliyor, yüksekte açık, mavi, menevişli, tek bir çiçek gibi tepemize asılıyor, o zaman manzara gülüyor, ışıkla karışan ıslaklık, içimize bir nevi tazeleşmiş dünya hissini yayıyordu. Sonra yine simsiyah bir bulutun ülkesine girerek yine kamçılanıyor yine ince ağların içine hapsediliyor, bir tabiat ortasında seyahat ettiğimizi unutuyorduk.

Hikayeler, Ahmet Hamdi TanpınarHikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar

Uçurum Kenarında
Uzun zaman bir uçurum kenarında en tehlikeli adımlarla yürümüş bir adam gibi başı dönüyordu.

Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 20 - Dergah Yayınları)Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 20 - Dergah Yayınları)
Ahmet esen 
17 Haz 06:41 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bence hayat,ama alay etmiyorum,bir santranç tahtası gjbi bizden evvel ve o kadar hesaplı kurulmuş bir şey ki.

Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 326 - Dergah)Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 326 - Dergah)

..."Her yer birdir, insanlık hep aynıdır." diye sözü kapatırmış. En çok bahsettiği şey ölüm ve insandı.

Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 88 - Erzurumlu Tahsin)Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 88 - Erzurumlu Tahsin)
Ahmet esen 
 20 Haz 05:56 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"İki hayatım var.Birincisi kadar ikincisine de bağlıyım!Namuslu adam olarak bu ikinci hayattan karısına bahsetmesi lazımdı.Rüyalarında olsa bile bir başka kadınla ilgiliydi."Rüyada imiş ne çıkar?Uyku hayatın yarısı olduktan sonra..."

Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 248 - Dergah)Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 248 - Dergah)
Ahmet esen 
 17 Haz 07:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Belki ben evli ve kadın olduğum için böyle düşünüyorum.Bekar insan hayatın dışında kalıyor!

Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 282 - Dergah)Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 282 - Dergah)

“Biliyor musun Mümtaz, çocukluğumda sık sık olurdu. Belki de herkeste olan bir şeydir bu… Bazı uyuşukluk anlarında, yazın Libade’de, yahut Boğaz’da tembel tembel otururken, birdenbire vücudumdan ayrıldığımı zannederdim. Âdeta boşlukta yüzer gibi bir şey… Asıl garibi bir gece rüyamda oldu. Vücudumdan yine böyle ayrılmıştım. Ama ayrıldığımı iyi biliyordum. Vücudumdan ayrıldığım için müthiş üşüyordum. Fakat bir türlü ona girmek istemiyordum. O azapla uyandım. Dişlerim zangır zangır çarpıyordu. Ben öldüğüm zaman vücudumu sevmezsin…”

Hikayeler, Ahmet Hamdi TanpınarHikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar
Beyza 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hayat, ölümün şerefine yazılmış bir kaideden başka bir şey değildir. Güneş bir mezarlıktır ve toprak... Ve biz...

Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 99)Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 99)
2 /