8,6/10  (18 Oy) · 
54 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.172 gösterim
Elinizdeki kitap Ahmet Hamdi Tanpınar'ın daha önce yayımlanmış olan "Yaz Yağmuru" ve "Abdullah Efendi'nin Rüyaları" isimli hikaye kitapları ile dergilerde yayımlanmış fakat kitaplarına girmemiş iki hikayesinden oluşmaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  364
 • ISBN:
  9789759952389
 • Yayınevi:
  Dergah Yayinlari
 • Kitabın Türü:
Kağan Kalava 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap üç bölümden oluşmaktadır:Abdullah Efendi'nin Rüyaları,Yaz Yağmuru ve Kitapların Dışında Hikayeler.Her bölümün içerisinde birbirinden farklı birçok hikayeler vardır.

BİRİNCİ BÖLÜM
-Korku-Gerilim filmlerini aratmayan hatta onlardan bile üstün bir kurguya sahip büyüleyici bir atmosfer ile yazılmış düş ile gerçeğin iç içe geçtiği bu hikayeleri ağzım açık şaşkınlıkla ve hayranlıkla okudum.

-Bu hikayelerde metafizik ve parapsikoloji,tasavvuf ve inançlar,delilik ve fobiler gibi birçok etmen benzersiz bir kurgu ile anlatılmış.

-Kitapta en çok dikkat çekici nokta ise FREUD'UN kuramını (İD-EGO-SÜPER EGO) hikayelerin merkezine alıp karakterlerin bilinçaltılarının derinliklerine yapılan yolculuk yani karakterlerin içsel hesaplaşmaları ve bilinçaltının oyunlarını yansıtmasına bayıldım.
Yazar bu hesaplaşmalarda en çok RÜYALAR ve RÜYALARIN YAŞAMIMIZA ETKİSİ vurgusu ile bilinçaltımızın en gizemli yerlerine yolculuğa sürüklüyor okurları.


İKİNCİ BÖLÜM

-Bu kısımda da yine rüyalar ön plana çıkıyor.Yazarın hikayelerdeki karakterlerin rüyalarını hikayelerine özenle yedirmesine hayran kalmamak mümkün değil !

-Bu bölümde,aşk,evlilik,aile,insanların arzuları ve tutkuları kısaca insanı insan yapan insan doğası ele alınıyor.

-Burada en dikkat çekici nokta ise atalarımızın eski yaşantıları,köşk yaşamları,atalarımızın garip fikirleri,istidatlarını anlatan yerler hem edebi değeri yüksek hem de sağlam bir kurgu ile yazılmış.ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
-Zengin olma tutkumuz,şans oyunlarına bel bağlamamız,kısaca şans oyunlarına bağlanan hayaller ve o umutların sönmesini aynen gerçek hayattaki gibi çok gerçekçi anlatılmış.

-Özellikle bir fal bakma seansını anlatan hikayede ,falcının uydurmaları ve falcının inandırıcı olmak için yaptığı beyhude çabaları anlatan yerlerde çok eğlendim okur iken.

SPOİLER !
-Ama bu bölümde en çok dikkatimi çeken kısım Tanpınar'ın bir piyes için hazırladığı ve hikayelerin sonuna eklenmiş tiyatro şeklinde yazılmış yer ilgimi çekti.Bu piyeste hayvanlar bir imparator ile konuşur ki her hayvan o imparatorun özelliklerini temsil eder.Kimi hayvan imparatorun açgözlülüğünü kimisi sinsiliğini kimisi hırslarını ve tutkularını kimisi merhametini kimisi şefkatini kimisi merhametini kimisi sevgisini temsil eder.

Bu kısımlar aynen bir FAUST kitabındaki gibi büyüleyici bir üslupla yazılmış.


SONUÇ

-Kumar masaları,içki alemleri,genelev maceraları... Yazar,ülkemiz insanlarının en mahrem maceralarını anlatırken aynı zamanda yer altımıza(bilinçaltımıza) iniyor ve sık sık rüyalara,metafiziğe gönderme yaparak.

-Geçmişi anımsama,hatıralarımızın güçlü etkisini de katarak geçmiş ile hesaplaşmamızı irdeliyor.

- Yazar,güçlü gözlem gücü,güçlü karakterler ve karakterlerin psikolojilerinin derinliğine inerek hikayelerini bize sunuyor.

- Eseri hakkıyla okumak çok zor, eserin anlaşılması ise okunmasından bir kat daha zor,alt metinleri çok zengin ve zenginliğe ilaveten çok derin .Yazar,sosyal mesajlarını metafiziğe girerek veriyor aynı zamanda işin içine bir de bilinçaltı girince hikayelerin verdiği mesajları irdelemek gerçekten çok zor.Basit kitaplarını okuyan ve basit kitapları sevenlerinin HİKAYELER'İN derinliğini anlayacağını hiç sanmıyorum,ama edebi eser sevdalıları için bulunmaz bir hazine,yine de bu hikayeleri derinlemesine analiz etmek gerçekten çok güç !

muhammet ali zenkin 
12 Şub 21:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben bu kitabı okurken hiç sıkılmadım. Bu kitapta bir çok hikaye vardı.bunların birazı güzel bazıları sıkıcı ama kitabın hikayeleri harikaydı. Ben bu kitab herkese tavsiye ediyorum.

Beyza 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · 7/10 puan

Farklı kitaplardaki hikayelerin tek kitapta birleştirilmesiyle oluşturulan bir toparlama. Tanpınar havası kendini hissettiriyor yine. Çok beğendiğim 2-3 hikaye vardı özellikle "Yaz Yağmuru" bölümünde.
Tanpınar denince ilk okunması gereken eser olmasa da uzun soluklu romanlara tercih ederim diyenler için öneririm.

Fatih DOĞANCI 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İki kez müthiş bir keyif ve heyecanla okudum. Tanpınar, Türk edebiyatının zirve isimlerinden biridir kanımca. Önünde saygıyla eğiliyorum..

Kitaptan 8 Alıntı

Hava yağmurluydu. Tren ara sıra şiddetli sağanakların arasından geçiyor pencere camları, vagonların üstü, yanları dakikalarca kamçılanıyor, bazen su serpintilerinin içeriye girdiği bile oluyordu. Sonra bu şiddet duruyor, gök biraz daha yukarıya çekiliyor, yüksekte açık, mavi, menevişli, tek bir çiçek gibi tepemize asılıyor, o zaman manzara gülüyor, ışıkla karışan ıslaklık, içimize bir nevi tazeleşmiş dünya hissini yayıyordu. Sonra yine simsiyah bir bulutun ülkesine girerek yine kamçılanıyor yine ince ağların içine hapsediliyor, bir tabiat ortasında seyahat ettiğimizi unutuyorduk.

Hikayeler, Ahmet Hamdi TanpınarHikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar

Uçurum Kenarında
Uzun zaman bir uçurum kenarında en tehlikeli adımlarla yürümüş bir adam gibi başı dönüyordu.

Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 20 - Dergah Yayınları)Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 20 - Dergah Yayınları)

..."Her yer birdir, insanlık hep aynıdır." diye sözü kapatırmış. En çok bahsettiği şey ölüm ve insandı.

Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 88 - Erzurumlu Tahsin)Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 88 - Erzurumlu Tahsin)
Beyza 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hayat, ölümün şerefine yazılmış bir kaideden başka bir şey değildir. Güneş bir mezarlıktır ve toprak... Ve biz...

Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 99)Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 99)
Sefa Yılmaz 
10 Mar 23:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Abdullah Efendi'nin Rüyaları
"En sevdiğimiz mahlukları bile kaybetmeğe alışmıyor muyuz? Günlerce, aylarca, senelerce görmemeğe, mutlak, kat'i bir gurbet içinde yaşamağa alışmıyor muyuz? Bana gelince, kaybettiğim şeyi, yani kendimi hiçbir zaman sevmedim . . . "

Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 37 - Dergâh Yayınları)Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 37 - Dergâh Yayınları)
Nur 
08 Oca 21:28 · Kitabı okuyor

Kısacası kaderle diş dişe, yumruk yumruğa olduğum günlerden biriydi.

Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 78)Hikayeler, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 78)