Hikayeler

8,0/10  (8 Oy) · 
36 okunma  · 
6 beğeni  · 
417 gösterim
Millî Eğitim Bakanlığınca Türk ve dünya edebiyatında 100 Temel Eser'in önce ortaöğretimde ardından ilköğretimde belirlenmiş olmasını, ülkemizdeki okuma oranını artırmaya yönelik bir çaba olarak görüyoruz. Bir başlangıç olarak ilköğretimde 100 Temel Eser ümit vericidir; ilköğretim seviyesindeki çocuklarımıza bu eserleri okutmayı başarabilirsek, "okuyan toplum" olma yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır.

İlköğretimde 100 Temel Eser'in bir başka olumlu yönü de; aynı eserleri okumuş, o eserlerdeki dil varlığı ile duygu ve düşünce zenginliğini fark etmiş bireylerin oluşturacağı bir toplumun daha hoşgörülü, daha paylaşımcı olmasını sağlamasıdır.
Rogojin 
 10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Sabah başladım ve öğleye doğru bitirdim. Bu sefer de önceden okuduğum iki öykü vardı kitapta, onları hatırladım ve geçtim...diğerleri ise...ilk hikâyeden itibaren severek aşina olduğum Çehov tadını aldım, hemen. İlk iki hikâyede kanayan, trajik iki karakterle kedere doğrudan dalış yapıyoruz: sefil, acınası karakterler ışıl ışıl parlıyorlar sayfada, gece okumaya kalksanız, sanki ışık ışık görünecekler gibi, o kadar. Ardından mizah dolu öyküler geliyor, yozlaşmış siyasi karakterler, yalaka insanlar, iğrenme hissi verebilecek insanlarla dolu hikâyeler Çehov'un elinde hem ders alınacak ibretliklere, hem de belki sonradan, başka zamanlarda tekrar tekrar okunacak insan hikâyelerine dönüşüyor. Bu kitapta da öne çıkan bir kaç öykü var. Bunlardan biri Vanka adında bir çocuk... Mazlum, kimsesiz, yoksul, çaresiz Vanka'nın çalıştığı ve ezildiği yerden dedesine beni geri al, yanına geleyim diye yalvardığı mektup kitabın havasını daha da güzelleştiriyor. Kitabın zirve noktası Kötü Kader adlı hikâye...burada da bir kez daha kendini görmeyi, tanımayı öğrenen; geleneklere ve genel ahlâk anlayışına baş kaldırmayı tercih eden bir kadın karakter görüyoruz, daha önceki bazı hikâyelerdeki gibi. Çehov kimi ya da neyi anlatırsa anlatsın, anlattığı insanı, insanları ve olayları net ve lekesiz, berrak bir şekilde görmemizi sağlıyor. Sanki, nice yazarın yapmayı başaramadığı, yapmak için nice cümlelerle uğraşıp ancak karmaşıklaştırdığı şeyi çok sade, çok yalın bir şekilde başarıyor: her hikâyesinde bize derinlikli, gerçeklik hissi veren, bizi yaşadığı, hissettiği şeyin gerçekliğine ikna eden karakterler yaratıyor, böylece hikâyeler sadeliği, yalınlığı içerisinde ışıldayan, hisseden insanlarla dolup taşıyor. Herhalde en çok Çehov'un kitaplarını açtığımızda bunca gerçek, hakiki insanla karşılaşıyoruz. Kitabın kapağını kaldırmamız yetiyor o gerçekliği, o hissi yaşayabilmek için. Gusev haftalardır aklımdaysa, ya da Volodya'yı düşünüyorsam ara ara, hep bundan.

Bir Çehov kitabını bitirince yapılacak en iyi şey ne olabilir? Meselâ dinlenmek...bu olabilir...ya da biraz uzanmak.. dodi masanın altında yatarken onu seyretmek ve artık daha az acı çekmesini istemek, sonra balkonun kapısından esen rüzgâr için şükredip sabahki nem ve hiç sevmediğin güneş çekip gittiği için kendini iyi hissetmek; belki içeri gidip bir şeyler atıştırmak, perdeyi aralayıp artık heryerin yıkıldığı o devasa inşaat alanına ve çocukluk günlerinin yok olup gittiği bu sokaklara bakmak...bir bardak su içip tekrar uzanıp yatağa, televizyonu kapayabilirsin ve ardından elin hemen yanı başındaki masaya uzanabilir, ve istersen, ki istiyorsun, eline bir Çehov kitabı daha alabilirsin. Bırak, sayfalar açılsın, hikâyeler aksın, Çehov sana bir kez daha o güzel insanlarını anlatsın...

Kitabı, Çehov seven sevmeyen, bilen bilmeyen herkese, mutlaka, öneriyorum. geç kalmayın.

Hikayeler kitabı;
Bu kitabın içinde bir çok hikaye var ama ben en çok 3 hikayeyi beğendim zaten en çok beğendiklerimin özetini yapmıştım. Bu kitapta bizim ders çıkaracağımız birçok konu var bu konuların içinde kaybolucaksınızdır, kitabın içinde birçok hikaye olduğu için konular biraz karışa bilir ben karıştırmadım ama siz karıştıra bilirsiniz bu yüzden dikkat edin arkadaşlar. Ben okurken çok keyif aldım içindeki kurgular ve içindeki gerçek hayattan uyarlanan o güzel hikayeleri beni benden aldım diyebilirim ancak içindeki 1 veya 2 tane hikayeyi pek anlamadım yine, yine, yine de olsa okuyup bitirmekti benim amacım da o hikayeleri okuyup size bu inceleme ile anlatmak istedim. Aslında benim başka bir incelememde "eğer bir kitabı defalarca okuyup hala anlamadıysam okumamın pek bir değeri ve anlamı yoktur" gibi birşey demiştim bu kitapta da aynısı oldu ama yine de içindeki diğer hikayeler bu kusuru kapattı. Arkadaşlar ben galiba fazla konuştum, kitabı çok beğendim ve herkeze tavsiye ederim

Kitaptan 11 Alıntı

Selma Özer 
25 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yüreğinde Tanrı korkusu olanlar bu gibi şeylerle uğraşmazlar!" diye söylendi durdu.

Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 7 - Nilüfer yayıncılık)Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 7 - Nilüfer yayıncılık)
Selma Özer 
25 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tanrı'm ben günahkâr kulunu bağışla"

Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 12 - Nilüfer yayıncılık)Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 12 - Nilüfer yayıncılık)
Selma Özer 
25 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şeytana değil ruhunun tümünü, yarısını bile vermeye değecek birşey yoktu yeryüzünde...

Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 15 - Nilüfer yayıncılık)Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 15 - Nilüfer yayıncılık)

Yeryuzunde guzel hicbir sey yoktur ki, baslangicinda bir pislik yatmasin!

Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 38 - Cem Yayinevi)Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 38 - Cem Yayinevi)

Marcus Aurelius demisti ki; 'Aci, aci hakkindaki canli dusuncedir. Bu dusunceyi degistirmek icin irade gucu goster, onu silkip at, sikayet etmeyi birak; aci kaybolup gidecektir.

Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 61 - Cem Yayinevi)Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 61 - Cem Yayinevi)

Hangi harikulade safak hayatinizi aydinlatirsa aydinlatsin, eninde sonunda sizi tabuta civileyip bir cukura birakivereceklerdir.

Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 56 - Cem Yayinevi)Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 56 - Cem Yayinevi)

... insanlar dikkatlerini birdenbire size yonelttiler mi, biliniz ki, icinden cikamayacaginiz bir kisir donguye dustunuz.

Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 88 - Cem Yayinevi)Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 88 - Cem Yayinevi)

... durmadan hep zekice ve iyi sozler konustuklari halde, yine de aptal olduklarini hissettigimiz insanlar oluyor.

Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 77 - Cem Yayinevi)Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 77 - Cem Yayinevi)
2 /