Hikâyelerim (Deri Ciltli)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5265
Gösterim
Adı:
Hikâyelerim
Alt başlık:
Deri Ciltli
Baskı tarihi:
1 Nisan 2018
Sayfa sayısı:
288
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059535052
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Baskılar:
Hikayelerim
Hikâyelerim
Necip Fazıl Kısakürek’in 1925 yılından başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış ve bir bölümü 1933’de "Bir Kaç Hikâye Bir Kaç Tahlil", bir kısmı da 1965’de "Ruh Burkuntularından Hikâyeler" ismi altında kitaplaşmış, bütün hikâyeleri…

1983'de "Büyük Doğu Yayınları" tarafından eksiksiz olarak bütünleştirilmiş ve son şeklini almıştır.
349 syf.
·18 günde·Beğendi·9/10
Şiirlerine hayran olduğum ve bir çok türde eseler vermiş Üstad Necip Fazıl'ın hikayelerini de okumak nasip oldu. Kitaba başladığım zaman "Allah Allah, Üstad niye böyle yapmış acaba?" demeden kendimi alamadım. Zira hikaye deyince ilgi çekici ve insanı derinden vuran olaylar gibi bir algım vardı. Kitabın başlarında da bunu göremeyince neredeyse kitabı bırakacaktım ama sonradan şunu fark ettim. Necip Fazıl hikayeleri aslında sıradan hikayeler değil. Bu hikayeler aslında hayatın ta kendisi ve bu hayata karşı Üstad'ın kendince yorumları. Nasıl mı? Bence rahmetli Necip Fazıl hayatında yaşadığı ve şahit olduğu olayları ve insanları küçük olaylarla hikayeleştirmiş. Misal bir gün bir kahveye ya da benzer bir yere gitmiş bir adamı gözlemlemiş, sohbet etmiş yazmış. Başka bir gün bir olay görmüş veya başına bir olay gelmiş oturmuş yazmış. Fakat bu yazılarda sadece olayları değil hikayeye yedirerek kendi görüşlerini, toplumun kendince aksak yönlerini gözümüzün önüne sermiş ve eleştirmiş. Bu yönüyle bu kitap bir deneme kitabı bile olabilir. Bir de kitapta benim açımdan en değerli bölüm Vasiyet kısmıdır. Bu bölüm bir hikaye değil bildiğiniz Vasiyetnamedir. Fakat bu vasiyette ne para ne pul ne de arazi var. Bu vasiyet fikrin ve ölümün vasiyeti. Vasiyeti şu an hayatta olmayan ve hayatı mücadeleyle geçmiş birisinin, bir fikir adamının yazdığını düşünerek okursanız değerini benim kadar sizlerde anlayacaksınız.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Dil konusuna değinmeye gerek bile görmüyorum. Üstad'dan bahsediyoruz.
Velhasıl gayet güzel ve yukarıdaki uyarılarımı dikkate alarak okumanızı ve kesinlikle okumanızı isterim. İyi okumalar.

http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com

#47630465
#47630398
#47630196
#47630196
284 syf.
·4 günde·9/10
Keske asrınızda yaşayıp sizi daha yakinen taniyabilseydim, dehanizdan nasiplenebilseydim.

Kitabı okumaya başladığımda sıradan hikâyeler okumadığımı anlamalıydım yazar Necip Fazıl olunca. Zaten Necip Fazıl'ı dar kalıplara sığdırmak kendisine haksızlık olur.

Dedim ya öyle sıradan klişe hikâyeler beklemeyin bu kitapta... Klişe dedimse hep mutlu sonla biten hikâyeler yok bu kitapta, hatta bazen hikâyenin tamamlanması kişiye kalıyor.

Tavsiyedir.
284 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Necip Fazıl'ın neden üstad olduğunu, neden iyi yazar olduğunu anlıyorsunuz. Cümleleri, benzetmeleri fevkalade.

Kısa ve vurucu hikayeler. Hikayelerim başlığı kitaba tam uyuyor. İçinde bahsettiği hasta kumarbazın kendisi olduğunu bildiğim için ayrı bir etki bıraktı üzerimde. Ruh hallerinin git gelleri, çırpınışları, yanlış olduğunu bildiği halde kurtulamayışı...

O dönem toplumunun köklerinden, ananelerinden kopup, çürük bir ipliğe hülya dizişini; batı taklitçiliğini sadece kaba çizgileriyle yapabildiğini, her inkikap ile ruhi, manevi dünyalarının çöküşünü bazı hikayelerde görebiliyoruz.

Özellikle Mini Etek hikayesinde kuşakların ayrışması, çatışması çok acı şekilde veriliyor.

Bir çok hikayede filozofça düşüncelere, sorgulamalara şahit oluyoruz.

NFK'nın durmadan işleyen, soran, düşünen zihninin ona acı verdiğini ve kumar bağımlılığı ile düşünce baskısından kurtulmaya çalıştığını ama ruhen daha fazla acı duyduğunu görüyor ve her birimiz kendi bağımlılık ve günahlarımızı gözümüzün önüne getiriyoruz.

Okuyun!
284 syf.
·3 günde
Necip Fazıl'ın tek hikaye kitabı. İçerisinde etkileyici öyküler var, tabi yazar hikayelerin ana fikrinde kendi dünya görüşü ve fikirlerini fazlasıyla hissettiriyor. Özellikle Hasta Kumarbaz hikayesi çok güzel.
284 syf.
·Beğendi·10/10
En imrendiğim, tabiri caizse hayranlık beslediğim insanlardandır yazar ve şairler. Hepimiz bir şeyler yaşıyor, hissediyoruz. Acıları, sevinçleri görüyoruz. Lakin hepimiz bu acıları, hüzünleri yahut mutlulukları kaleme alamıyoruz. Ya da da kaleme alınacak değer vermiyoruz. Bir başka ihtimalse acımızı süsleyecek kelimeleri bilmiyoruz.
Üstad Necip Fazıl'dan okuduğum dördüncü kitap ve çok uzun olmayan hikayelerin bulunduğu bu kitap Üstad'ın toplumda gördüğü acıyı, hissettiği hüznü bizlere aktarmış olduğu kanısına varıyorum. Özellikle Üstad'ın doğduğu zamandan bellidir gördükleri, değişen kıyafetler ve kıyafetler altındaki insanlar beni çok etkiledi. "Anneanneden başlayıp yine onda devam eden kapalı, açık ve tango çarşaf, annende büsbütün açık kostüme ve sende mini-eteğe kadar ulaştı. Muazzam terakki..."(s.200) Bu satırların beni etkilemesi de şu günde çok çağda çok normal olduğunu düşünüyorum.

"Ve ruhları kuru havuz, beyinleri çöp tenekesi insanlar...."(s.139) cümlelerine yer veren Üstad gibi ben de sürekli bu soruyu sorarım: "Nasıl olur?.. Düşünen bir varlık nasıl yok olabilir?.." (s.205)

Üstad'ın kaleminin kalbimi durduğunu söylemek isterim ve okumanızı tavsiye ederim. Çünkü "Kalbin durduğu bu noktaya, nokta koymuyoruz."(s.257)

Zeynep Kılıç
284 syf.
·15 günde·10/10
İnsanlığın kanayan yaralarina o zengin kelime hazinesiyle dem vurmuş üstad. Kısa hikayelerine çok anlam yüklemiş okumaktan keyf ve feyzaldim .
Esen ve mutlu kalın! :)
284 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İlk başlarda gelen sıkıntı yavaş yavaş mutluluğa dönüşüyor. Necip Fazıl'ın sade dili başlıbaşına size kolaylık sağlıyor. Tabi ki her yazarda olduğu gibi kendi dünya görüşünü belirtmiş ama bu onu okumamak için bir sebep olmamalı bence.
284 syf.
·Puan vermedi
Üstadın hikayeleri ayrı güzeldir. Tolstoy okuyanlar bir de üstadın hikayelerini okusunlar isterim. Hakkı anlatınca yüzyıl öncede yüzyıl sonrada doğruların değişmediğini görürler
284 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Bazı kitapları anlatmaya kelimeler yetmiyor sanki. Üstadların kitaplarını yorumlamak ne zor...

Kitap birbirinden farklı derin konuları hikayelestirmiş. Basit gibi görünen alalade şeylere öyle farklı bakmış ki önce bakış açımızı değiştirmek lazım. Aynı yöne bakmak yetmiyor onun gibi bakmak lazım. Bakmakla görmek arasında uçurum bir fark var , görebilmek lazım.

Hikayelere tek tek değinmek olmaz ama en çok kumar hastalığına değinmiş bunu söylemeden edemeyeceğim. Hastalık diyor evet düşününce gerçekten hastalık. Aslında enine boyuna düşündüğümüzde yaptığımız bir çok şey hastalık boyutunda onu farkettim ben.

Kendinizi sorgulamak adına, durup düşünmek adına çok güzel bir kitap. İlk hikaye 1928 yılına ait. Üstad o yıllara bu kadar dem vurmuş sa iki bin yirmili yılları asla görmek istemezdi. İnsanlık nereye gidiyor, islamiyet nereye gidiyor , biz kimiz , ne için yaşıyoruz , ne yapmak için gelmiştik buraya ama ne yapıyoruz soruları beynimi kemirmeye devam ededursun siz de mutlaka okuyun, okutturun.

Kitabın sonunda ki vasiyet sayfalarına ciğerimi bırakıyorum. Madem üstad biz okurlarını bu kadar benimsemiş, sevmiş, güvenmiş, mevlâm vasiyetini yerine getirmeyi bizlere nasip etsin inşallah. Çok âmin...
284 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap en başta pek zevkli gelmese de sonra sizi alıp götürüyor bir bakmışsınız kitap bitmiş cidden okunması gerekenlerde özellikle kafanızı dinlemek rahatlamak için ayrıca son hikâyenin seçimi tam yerinde olmuş bana kalırsa kısacası okumak gerek
284 syf.
·Puan vermedi
Hikâye anlamında "Bizde niye yok?" sorusuna verilmiş güzel bir cevap. Hasta Kumarbazın Ölümü, Hasta Kumarbazın Not Defterinden, Eski Elbiselerin Hafızası özellikle aklımda kalan vurucu hikayeler.
<<Allah beni kendisine bağlanmak için yarattı. Ama, ben, içimdeki bu bağlanışın sermayesi olarak ne varsa hepsini Allah'tan uzaklaşmaya harcadım! Ben bir emânet hâiniyim! >>
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 152 - Büyük Doğu Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hikâyelerim
Alt başlık:
Deri Ciltli
Baskı tarihi:
1 Nisan 2018
Sayfa sayısı:
288
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059535052
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Baskılar:
Hikayelerim
Hikâyelerim
Necip Fazıl Kısakürek’in 1925 yılından başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış ve bir bölümü 1933’de "Bir Kaç Hikâye Bir Kaç Tahlil", bir kısmı da 1965’de "Ruh Burkuntularından Hikâyeler" ismi altında kitaplaşmış, bütün hikâyeleri…

1983'de "Büyük Doğu Yayınları" tarafından eksiksiz olarak bütünleştirilmiş ve son şeklini almıştır.

Kitabı okuyanlar 514 okur

  • caner karaaslan
  • AHMET HAMDI TITIZ
  • zühal ışık
  • Merve nur kurt
  • Nur Hatice Kübra Taşdemir

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.7 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0