Hikayem Paramparça

8,0/10  (126 Oy) · 
439 okunma  · 
93 beğeni  · 
2.457 gösterim
Annemin öldüğünü anlatma, onun etkisi altında olduğum için kendisini sevdiğimi düşünmesin. Tamam Galip. Karanlıkta uyuyamadığım için gece lambasını açık bıraktığımı anlatma, beni ottan boktan korkan biri zannetmesin. Tamam Galip. İlk defa âşık olduğumu anlatma, beni bu konularda tecrübesiz biri zannetmesin. Tamam Galip. Geçen sene el frenini çekmeyi unutup Kartalı boklu dereye yuvarladığımızı anlatma. Malının kıymetini bilmeyen biri olduğumu düşünmesin. Tamam Galip. Babamın orospu çocuğu olduğunu anlatma. Onu bizzat ben anlatmak istiyorum. Tamam Galip. Gecenin ilk müşterisi olan, sabahçı kahvelerinde, çorbacılarda ayılan genç adamlar. Bazen en anlamsız yüzü yaşamanın ve bazen yel değirmenini arayan içli bir hatıra. Henüz ölmemişler ve ölümle tanışmamışlara yazılmış hikâyeler... Namluya sürülmüş küfür... Büyümemiş bir çocuk... Pati yapan arabalar, yutkuna yutkuna dinlenen şarkılar ve hayattan meseleler. Kutlanan yenilgiler, hayat kerpiçten bir gökdelen sevgili kardeşim, yanlış bir parantezde yaşıyoruz. Bırak konuşalım, iki çift laf edelim, yüz yüze bakıyoruz... Emrah Serbes, hayatı kendine katık eden, sokaktan çağlayan bir sesle yeraltının dumanını anlatıyor bize. Bitmez bir ergen öfkesiyle kuyuya düşmüş çocuklara sesleniyor. Emrah Serbesten parça parça anlar, parça parça anılar,
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789750511189
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaren Sıla Koç 
 15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Spoiler vermeden kitaptan biraz bahsetmek istiyorum. Daha önce yazarın adını duymamıştım bile. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine alıp okumaya başladım. Açıkçası biraz ön yargıyla başladım kitaba. Bunun üzerine Kafa Dergisinde de yazarın yazılarını görünce alıp başlamak istedim. Yazar az lafla çok şey anlatmış. Oldukça akıcı bir dille yazmış kitabı. Kitaptan yaptığım alıntılarla yeni bir kitap çıkar neredeyse.

Hüseyin Çoban 
12 Şub 17:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Emrah Serbes' in kitabı güzeldir diye aldım. Ancak diğer kitaplarına oranla beğenmedim. Afili Filintalar'da yazdıklarını derleyip kitap haline getirilmiş. Sayfaların bir çok kez altını çizdim. Binlerce anlam var sanki eğer kitap yokluğu yaşıyorsanız ilaç gibi geliyor. Emrah Serbes'in diğer kitaplarını almanızı tavsiye ediyorum .
Varol Emrah Serbes!
http://www.portalkitap.blogspot.com.tr

Gülşah Tütüncü 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Okuduğum ilk Emrah Serbes kitabı. Sade ama anlam dolu bir ifade şekli var. Utanmasam ve de üşenmesem alıntı adı altında kitabın yarısını aktaracaktım neredeyse buraya :)

Kitap okumanın zor olduğu ortamlarda rahatlıkla, keyifle, kısa sürede okunabilecek, okurken sanki yazarla sohbet ediyormuş gibi hissettiğiniz samimi bir kitap.

Esra B. 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

O kadar samimi o kadar gerçek hikayeler ki; okurken sanki yazarla konuşuyormuşum gibi hissettim. Emrah Serbes diğer kitaplarında olduğu gibi, okuyucuyla sıkı bir bağ kurmayı başarıyor. Bu kitap, okuma alışkanlığı olmayan arkadaşlarımı bile içine çekmeyi başardı. Kesinlikle tavsiye ederim.

Hilal Yilmaz 
 04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her sayfada satırlarca yazı yok. Ama her satırda sayfalarca anlam var. Çok düşündürecek ve kendi konumunuzu, düşüncelerinizi sorgulamanıza sebep olacak bir kitap. Başarılı bir çalışma.

Mehtappp 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

“Hikayem Paramparça”, adı gibi parça parça 68 anı ve hikayeden oluşuyor. Sonu ise ilk defa yayınlanmış olan “Galip İşhanı” adlı hikayeyle bitirilmiş. “İyileşen adam” adlı hikaye en ilginç bulduğum oldu.

Yazarı bu kitabıyla tanımış oldum ve iyiki okudum diyorum. Oldukça akıcı, yalın ve duru bir dili var. Yer yer küfürler vardı ancak göze batmayacak kadar. Bazı parçalarda cümleleri sadece küçük harfle başlayarak kullanmış. Aforizmaların çokluğunu yapılan alıntılardan anlayabilirsiniz. (Yeni okuyacak arkadaşlara tavsiyem alıntı ile uğraşmamaları çünkü kalmadı ) Az lafla çok şey anlatmış. Hikayelerde yer verdiği konularla ilgili beğendiği yazarların romanlarını dile getirmiş, ara ara onlardan alıntı yapılmış. Örneğin her şeye alışma konusunu ele alan Dostoyevski’nin ”Ölüler Evinden Anılar” kitabı ve daha birçoğu.(Hepsini not alıp inceledim, ilginç kitaplar var) Yazarken kendinle dertleşir gibi günlük tutar gibi yazmış.

Yazarın tarzını sevdim. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği değişik bir kitaptı.

Gülsüm Yalçın 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yeni bir yazar daha keşfetmem lazım derken elime geçen bir kitap oldu.Yazar sanki kitabı yazarken önceden, orada burada, aklına her geldğinde bir şeyler karalayan sonra da bunları kitap haline getiren biri izlenimi oluşturdu bende.Rahatlıkla parça parça okunulabılecek bir kitap.Coğu cümle bir özdeyiş misali derin anlamlar taşıyor.Yalnız kitapta yer alan yer yer argo kelimeler ve küfürler beni okurken rahatsız etti.Bu kısımlar olmasa okurken daha çok zevk alabilirdim.

Burcu Yıldırım 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kendimi buldum diyebilirim. Özetimi kitaptaki ' Görünmez bir kadın, görünmez bir duvara çarptı ve kimse bunu görmedi' bu alıntı çok güzel veriyor ..

Gülay Akgül 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Emrah Serbes'in okuduğum ilk kitabı Hikayem Paramparça. İyi ki bu kitaptan başlamışım dedim bitirdiğimde. Altını çizecek onlarca satır ve bir insan böyle bir durumu ancak bu kadar güzel anlatabilirdi dediğim olaylar..

Ali Burak Saracoglu 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Oncelikle bu incelemeyi okuyanlardan yazimda Turkce karakter kullanamadigim icin ozur dileyerek basliyorum. Turkce karakter kullanamamamin sebebi, yurt disinda yasiyorum ve bilgisayarim ne yazik ki Turkcemizdeki karakterleri desteklemiyor. Spoiler vermeden kitabin benim uzerimdeki etkileri hakkinda bir kac cumle yazmak istiyorum sadece. Bu kitabi bir arkadasimin tavsiyesi uzerine aldim ve bir solukta bitti. Uzun bir aradan sonra okudugum ilk Turkce kitapti ve butun bir roman olmasindan ziyade parcalara ayrilmis olmasi Turkceye donmem acisindan bana kolaylik saglamisti. Okudugum donem, dramatik olmaya gerek yok ama ben de bir kizla biraz takintili gibiydim. Bu yuzden kitapta bulunup Emrah Serbes'in onceden yayinlamamis oldugu tek parca "Galip" beni derinden etkilemisti. Belki hic birimiz kimseyi birbirimize gerektigi kadar iyi anlatamiyoruz.

2 /

Kitaptan 181 Alıntı

Kendimizi özgür zannediyoruz oysaki sadece ipimizi biraz uzun bırakmışlar. Sınırlara gelince fark ediliyor bu. Dışarı çıkmak isterken kendini cama vurup duran yarı delirmiş karasinekler gibiyken. Sadece geceleri, yapayalnız ve yalınayakken anlaşılabilecek şeyler var.

Hikayem Paramparça, Emrah SerbesHikayem Paramparça, Emrah Serbes

“Aslında o kadar da önemli biri olmadığımızı anladığımızda neden üzülüyoruz ki?” diye sormuştu o gece. “Bunun temel bir aydınlanma anı olması gerekmez mi? Hepimizi önemli insanlar olduğumuza inandırdılar. Sonra da çekip gittiler.”

Hikayem Paramparça, Emrah SerbesHikayem Paramparça, Emrah Serbes
BİROL COŞKUN 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir şarkıyı, sanki yeryüzünde dinlenecek başka bir şarkı yokmuş gibi, yüz sefer arka arkaya dinlediğin oldu mu hiç?"
" Oldu," dedi.
"Anlatamadığın şeyi o şarkıda bulduğun içindi işte o," dedim.

Hikayem Paramparça, Emrah SerbesHikayem Paramparça, Emrah Serbes
M.Ali BARAN 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şunu çok sık duydum. ‘’ Falanca yazarı çok seviyordum, ama son yaptıklarından sonra onu bir daha okumayı düşünmüyorum.’’ Demek ki Dostoyevski’nin zamanında yaşasaydın, kumarbaz diye onu da okumayacaktın. Yazarların özel hayatını unutmak lazım. Yazarların söylediklerini fazla ciddiye almamak lazım. Edebiyat tarihi şahane şeyler yazmış berbat adamlarla dolu.

Hikayem Paramparça, Emrah Serbes (Sayfa 32)Hikayem Paramparça, Emrah Serbes (Sayfa 32)

"Bir istek başka bir isteği doğuracaksa ve biz sonunda hep mutsuz olacaksak neden hala istemeye devam ediyoruz?"

Hikayem Paramparça, Emrah SerbesHikayem Paramparça, Emrah Serbes

Bir keresinde evlilik teklif etmiştim. Evet ya da hayır gibi rutin bir cevap bekliyordum, ama başka bir soruyla karşılaşmıştım:
"Neden?"
"Beraber çürümek yalnız çürümekten iyidir." Bunun içindi.

Hikayem Paramparça, Emrah SerbesHikayem Paramparça, Emrah Serbes
Ce-mâ 
11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kendimizi özgür sanıyoruz oysaki sadece ipimizi biraz uzun bırakmışlar.

Hikayem Paramparça, Emrah Serbes (Sayfa 71)Hikayem Paramparça, Emrah Serbes (Sayfa 71)

… Konu, doğduğumuz yerin mazisi olunca asla vazgeçemediğimiz takıntılar var çünkü. Renkler var, sesler var, kokular var, binlerce ıvır zıvır var. İnsan zamanını durdurmak istediği yere aittir.

Hikayem Paramparça, Emrah SerbesHikayem Paramparça, Emrah Serbes

Serin ve sakin bir sabah balkonda kahvaltı ediyorduk. Saçların dağınık, gözlerin uykuluydu. Kalbimi kazanmak için hiçbir şey yapmana gerek yoktu..

Hikayem Paramparça, Emrah SerbesHikayem Paramparça, Emrah Serbes