Hikem-i Ataiyye Şerhi

Ataullah İskenderi
Tasavvuf Edebiyatının En Çok Okunagelmiş 10 Kitabından Biri: ‘Hikmetler’ Mutasavvıflar bu kitabı şöyle övdü: “Namazda Kuran’dan başka bir kitap okumak caiz olsaydı ‘Hikem’ okunurdu.” 50’den fazla şerhe konu oldu, 4 kez İngilizceye, 2 kez Fransızcaya, 1 kez İspanyolcaya çevrildi. Büyük Mutasavvıf Ataullah İskenderî’nin 262 hikmetli sözü Merhum Âlim Ahmed Mahir’in açıklamaları ve Tahir Galip Seratlı’nın nitelikli çevirisiyle... “Hikmet müminin yitiğidir bulduğu yerde alır.” Hz. Muhammed (sav) “Günah işlediğinde bile ümidin azalması, amele güvenmenin alametlerindendir.” Hikem-i Atâiyye’den Her sınıftan insanın okuyabileceği ve kabulde zorlanmayacağı hayat gerçekleri Hikem-i Atâiyye’de… Büyük hakîmlerden Atâullah İskenderî Hazretlerinin mârifet ve hakikat taliplerine değerli öğütler içeren eşsiz eseri “El-Hikem” hakkında mutasavvıflar, “Namazda Kur’an’dan başka bir kitap okumak caiz olsaydı, ‘Hikem’ okunurdu.” dediler. Nesiller boyunca okunan, hikmet bahçelerinin kapısını aralayan, İslam âleminde pek çok şerhleri yapılan Hikem-i Atâiyye’nin en kapsamlı Türkçe şerhi ise son dönem büyük Osmanlı âlimlerinden Kastamonulu Seyyid Hafız Ahmed Mahir Efendi’ye ait olan Hikem-i Atâiyye Şerhi’dir. Aslına sadık kalınarak sadeleştirilen eser, bugünün hakikat taliplilerine, irfanla inşa edilecek yeni bir hayatın anahtarını sunuyor. “Yarabbi, yalnız senden yardım istiyorum, bana yardım et. Her şeyde sana güvenip tevekkül ediyorum, beni başkasına bırakma. Yalnız sana el açıyorum, hüsrana uğratma. Senin lütfunu gözlüyorum, mahrum etme. Yalnız sana bağlandım, beni uzaklaştırma. Sadece senin ihsanının kapısında duruyorum, kapından kovma.” “Allahım! Günahkâr olsam da rahmetine olan ümidim kesilmez, Sana itaat etsem de, korkun yüreğime çıkmaz. Birer sanat eserin olan varlıklar beni sana sevk etti. Keremine ilişkin bildiklerim Senin kapından ayrılmamayı öğretti. Allah’ım, ümit kaynağım, Sen olduktan sonra, nasıl mahrum kalırım ki? Yine güvencem Sen iken, nasıl zelil düşebilirim ki?”
Yazar:
Ataullah İskenderi
Ataullah İskenderi
Tahmini Okuma Süresi: 13 sa. 36 dk.Sayfa Sayısı: 480Basım Tarihi: Şubat 2022İlk Yayın Tarihi: Mart 2010Yayınevi: Sufi Kitap Yayıncılık
ISBN: 9789759161422Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
544 syf.
·
Puan vermedi
Hal ehli olmak..!
Alimlerin söz birliği ile Kur'an olmasaydı Kur'an olurdu dedikleri bu kitabın içindekilerle amel edebilen biri hiç şüphesiz aynel yakin, ilmel yakin ve hakkal yakin mertebelerini aşarak marifet ehlinden olur. Öteden beri her tasavvuf büyüğünün dediği gibi işin sırrı ezber etmede değil hale yansıtmadadır. İnsan, merhamet ile alakalı 100 kitap okumuş olsa bile onun fıtratında hilm yoksa ilim ile merhamet sahibi olamaz. Bunlar biraz da mevhibedir. Bu kitap, hal ehli olmanın kapısını aralıyor. Amel edebilene ne mutlu..!
Hikem-i Ataiyye Şerhi
Hikem-i Ataiyye ŞerhiAtaullah İskenderi · Sufi Kitap Yayıncılık · 20221,246 okunma
Reklam
544 syf.
10/10 puan verdi
Harika bir eser
Bir maksada yönelik olarak okursanız faydasını görürsünüz. Canınız sıkıldığında vakit geçirmek maksadıyla okumak, kitap yüklü eşekten öteye geçirmez sizi. Eser, sâlik için şeyhi tarafından verilmiş altın nasihatler niteliğindedir. Sülûk niyetinde veya gayretinde olanlar da nasiplerini alacaklardır. Bu yolda karşılaşılan zorluklar, tuzaklar ve imtihan içerisindeki hikmetler gayet sade bir dille kaleme alınmış. İnsanların asırlardır halvet ile, oruç ile yürüdüğü bu yolu okuya okuya yürüyeceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Rabbim hevamıza kanmadan, samimiyetle okuyup, ilmi talep edebilmeyi hayırlıysa nasip eylesin, bizleri hayırda istikrar üzere kılsın, amin.
Hikem-i Ataiyye Şerhi
Hikem-i Ataiyye ŞerhiAtaullah İskenderi · Sufi Kitap Yayıncılık · 20221,246 okunma
544 syf.
10/10 puan verdi
Bazı kitaplar gök gibi; içine dolunca bir müddet sonra akıtman gerekiyor kalbinin bayırlarına. Sonra, orada sırılsıklam olup, arınman gerekiyor. Bu kitap onlardan... İçinde 100 hikmet var. Her hikmette biraz soluklanıp tekrar yola koyulmak gerekiyor. Sen mi hikmetleri okuyorsun hikmetler mi seni okuyor, orası belli değil. Onlar senin arz-ı halini bildiriyor, tuttuğun yolu gösteriyor, ne kadar gerisin O'nun yolundan onu bildiriyor. Sonrası için elbette hikmetli yolculuğun yol tarifini heybene dolduruyor. Gerisi sana ait. Var sen yürü heybene doldurduğun hikmetlerle... Tasavvufi eserleri hep çok sevmişimdir. Bu da en çok sevdiğim tasavvuf eserlerinden oldu. Yavaş yavaş, sindire sindire okunması gereken bir kitap. Sayfa itibariyle hacimli bir kitap ve anlattıkları öyle bir çırpıda yutulur gibi değil. Okurken cümleler boğazına yapışıyor, usulca iniyor aşağıya. Yaklaşık bir aydır elimdeydi. Dilinden ötürü değil, anlattıkları itibariyle yavaş yavaş ilerledim. Ara ara tekrar bakmamın vacip olduğu kitaplardan oldu. Herkese bu hikmetli kitabı tavsiye ederim. Selam ve muhabbetle...
Hikem-i Ataiyye Şerhi
Hikem-i Ataiyye ŞerhiAtaullah İskenderi · Sufi Kitap Yayıncılık · 20221,246 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.