Hilal ve Haç

8,8/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
7 beğeni  · 
687 gösterim
Türk edebiyatında tarihi romancılığın en başarılı temsilcilerindendir. Eserlerinin çoğu onlarca baskı yapmış ve yüz binlerce okura ulaşmıştır. Romanlarını tarihten seçtiği kişiler ve onların çevresindeki olaylar üzerine kurduğu görülür. Çok rahat ve oldukça akıcı bir anlatımı sayesinde okuma alışkanlığını geliştirici eserleriyle Kozanoğlu,genç nesillere tarih şuuru da aşılamaktadır. Bunu "Amacım, Türk insanının kendisine güvenmesini, atalarıyla övünmesini, kendisini başarıcı görmesini sağlamaktadır." sözleriyle açıklamaktadır.

Daniel Pennac'ın okuyucuya tanıdığı haklardan Bovarizm (kitapla bütünleşme) hakkını kullanan Türk okuru Kozanoğlu'nun romanlarında zaman zaman uçsuz bucaksız ovalarda at sürecek, kıl çadırlarda yatacaktır. Anlatılan çağda çok kullanılan kelimeler eserlere adeta serpiştirilmiş, böylece hem eserin dili açıklığından bir şey kaybetmemiş hem de tarihi atmosfer başarıyla günümüze taşınmıştır.

"Bir roman yazmak için en azından yüz kitap okrum. Bilgisiz, yalnız hayal gücü ile roman yazılmaz" diyen Kozanoğlu, özellikle tarihi roman yazarlarına da çok önemli mesajlar veriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2004
 • Sayfa Sayısı:
  341
 • ISBN:
  9789756316382
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Yusuf Bozkurt 
04 Şub 01:01 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Selâmün Aleyküm
Hoşuma giden bir kitaptı. Ama velakin fazlalıkla Hz. Isa göz önünde ama sanmayinki Efendimizin ismi geçmiyor çok şükür yazarımız en güzelinden anlatmaya çalışmış elline sağlık. Bir düşmanı dahi olsa kapısına gelen Türk misafir perverligide, dostluğu, savaşı, hoşgörü yü, hediyeleşmeyi, kardeşliği, anlatan bir eser. güzel dostluklar kuruluyor yalnız başta hocaların ve papazların gerçek yüzünü mü bilinmez ortaya atılan idaalar gerçekmi sizlerin yorumuna kalmış! kitabımızda öyle ki yeri geliyor sanki bir televizyon karşısında Türk sineması izlediğinizi hissedebilirsiniz. çok duygulu, çok güldüğüm diyalog'larda oldu. Yüreği olan herkesi ağlatan bir eser ağlamadıgımı söylersem yalan olur. Sular seller gibi anladınız :)
Her tavsiye ederim ağlamamız şartı ile saygılar iyi okumalar

Kitaptan 23 Alıntı

Yusuf Bozkurt 
02 Şub 07:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

- Bizde yenilenin "Oyuna geldim" diye yan çizmemesi için nasıl yenileceği kendisine peşin bildirilir.

Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 8 - Bilge Kültür Sanat)Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 8 - Bilge Kültür Sanat)
Yusuf Bozkurt 
03 Şub 11:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

- Her öğrenilmeden bir iyilik çıkar, fenalıklar bilgisizliklerin çocuklarıdır. Bilginin zararı olmaz.

Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 65 - Bilge Kültür Sanat)Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 65 - Bilge Kültür Sanat)
Yusuf Bozkurt 
02 Şub 05:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

- Sana kim derler bezirgan?

- Haron Leşit.

- Anlamadım?

- Haron Leşit. İsa'nın bu yoksul kullarına bir şeyler satar geçinirim. Adım çok tanınmıştır.

- Yani zavallıları kazıklar, soyarsın.

Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 1 - Bilge Kültür Sanat)Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 1 - Bilge Kültür Sanat)
Yusuf Bozkurt 
02 Şub 07:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Salâhaddin Eyyûbî gibi?

- Evet, Sultan Salâhaddin de vezirlerinin düşüncelerini sorar, bilgilerine saygı gösterir.

Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 7 - Bilge Kültür Sanat)Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 7 - Bilge Kültür Sanat)
Yusuf Bozkurt 
02 Şub 08:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tarih bilmeden halk ve ordular idare edilmez. Milletlerini felâkete sürükleyen cahil başlardır.

Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 12 - Bilge Kültür Sanat)Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 12 - Bilge Kültür Sanat)
Yusuf Bozkurt 
03 Şub 04:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İsa, Allah mı idi, değil mi idi? Bırakalım herkes nasıl isterse öyle inansın. Yalnız kiliselere resim asılıp aşılmayacağı davası uğrunda yüz elli yıl Ortodokslar birbirlerinin kanını akıttılar. Aziz denen papalar, kurşunlu kamçılar altında can verdi. Babası oğlunu kesti. Bugün bize basit gelen böyle kiliseye resim asmak ya da asmamak gibi garip bir inat yüzünden, yalnız İstanbul'da milyonlarca insan diri diri yakılarak can verdi.

Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 39 - Bilge Kültür Sanat)Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 39 - Bilge Kültür Sanat)
Yusuf Bozkurt 
03 Şub 04:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hazreti İsa'ya -Kudüs'e doğru giderlerken- yolda Ayos Petros sordu. 'Sen bizim kralımız olduğuna ve sana da en çok hizmet eden biz bulunduğumuza göre ileride büyük bir yere erişince senin sağında ve solunda biz yürümeliyiz.' Hz. İsa cevap verdi:

'Doğrusunu sana söyleyeyim mi Petros? Ben insanların kralı değil, hizmetkârıyım.

Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 39 - Bilge Kültür Sanat)Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 39 - Bilge Kültür Sanat)
Yusuf Bozkurt 
 03 Şub 01:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

- Siz yıkanır mısınız?

- Evet, günde beş kere elimizi, yüzümüzü, ayaklarımızı, her gün bir kere de tekmil vücudumuzu...

- Sizinki de fazla, Bana yıkanmayı ninem öğretti. Haçlı ordusuyla birlikte buraya gelmiş. Müslümanlardan öğrenmiş.

- Akıllı kadınmış. Ama sen ninene çekmemişsin.

Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 27 - Bilge Kültür Sanat)Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 27 - Bilge Kültür Sanat)
Yusuf Bozkurt 
02 Şub 06:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

- Biz bir şey sorunca öyle devedikeni yalamış sıpalar gibi sırıtıp kalmayın bre.
Ne biçimde benim bayrağım?
Attilâ'nın bayrağında ne vardı?

Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 2 - Bilge Kültür Sanat)Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 2 - Bilge Kültür Sanat)
Yusuf Bozkurt 
02 Şub 06:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

- Karakale'nin prensi Leopold, diye üçüncü soylu kişiyi tanıttı. Kadı Han, yüzünü ekşitti:

- Adını ve şanını biliriz, dedi. Dük Leopold kaşlarını çattı:

- Karakale'nin mi, yoksa kılıcımın mı şanını bilirsiniz?

- Kale çevresinde ellerini, kollarını bağlayıp cellatlarınıza kazıklattığınız yedi bin yoksulun hikâyesini bilirim, Kazıklı Voyvoda.

Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 6 - Bilge Kültür Sanat)Hilal ve Haç, Abdullah Ziya Kozanoğlu (Sayfa 6 - Bilge Kültür Sanat)
3 /