Hileli Tartı

8,3/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
363 gösterim
100. doğum yılı olan 1994'te Avusturya içinde ve dışında çeşitli kültürel faaliyetlerle anılan ünlü nesir üstadı Joseph Roth'un (1894-1939), Türkçeye kazandırdığımız Hileli Tartı adlı bu roman, ölümünden kısa bir süre önce yayınlanmıştır. Çok akıcı bir dil ve sıcak bir üslupla kaleme alınmış bir roman olan hileli tartı'nın yıldızı da yazarı gibi giderek parlamaktadır. Zaten Joseph Roth da Türkiye'de yeni yeni tanınmaktadır.

Apolitik bir roma olan Hileli Tartı'nı özünü oluşturan Avusturta-Macaristan monarşisinin çöküşünden duyulan içtimai üzüntüyü ferdi seviyede ele almasıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786055262464
 • Çeviri:
  Selçuk Ünlü
 • Yayınevi:
  Palet Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur Erol 
05 Nis 16:31 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle Joseph Roth'un okuduğum ilk kitabıydı. Kurgu ve anlatım nefes kesiciydi diyebilirim. Konuya gelecek olursak; 12 yıl boyunca askerlik görevini yapan ama karısı istemediği için bu görevi bırakıp, Avusturya'nın Zlotogrod bölgesinde denetleme görevlisi olarak çalışan Anselm Eibenschütz'ün tirajik hikayesine konuk oluyorsunuz. Şehirde dürüstlüğüyle tanınan bu adam yıkıcı olaylar karşısında yavaş yavaş kendini diplere çeken insanlarla uğraşmak zorunda kalması sizin hikayenin içine yavaş yavaş çekecektir. İnsanın hayatı boyunca hep acımasız insanlarla mücadele etmek zorunda kaldığının bir göstergesi olarak roman gerçekten çok iyi kurgulanmış. Özellikle karakterlerin derinliğinin muazzam olduğunu söylemek istiyorum. Jadlowker ve Kapturak gibi kötü karakterlerle uğraşmak zorunda kalan ana karakter Eibenschütz, Jandarma Polisi Slama ve sonradan Piotrak'ın sessiz çığlıklarını duyar gibi olacaksınız.

Bir tek hikayedeki kadın karakter Euphemia'nın biraz daha baskın bir karakter olmasını isterdim. Bu bana eksiklik gibi geldiği için orası biraz boşlukta kaldı. Onun dışında çok iyi bir roman okudum.

Kitaptan 4 Alıntı

Onur Erol 
04 Nis 15:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Az duyanlar çok daha fazla şeyin farkına varabilecek durumdadır.

Hileli Tartı, Joseph RothHileli Tartı, Joseph Roth
Onur Erol 
04 Nis 15:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek
Birçok insan gerçeğin küçük bir kısmını bile öğrenemeden ölüp gider. Gerçeği belki de öteki dünyada öğrenirler. Ama bazıları, gerçekte ne olduklarını bu dünyadaki yaşamlarında öğrenme şansını yakalar. Olup bitenlerin çoğunlukla ansızın farkına varıp korkunç bir dehşete kapılırlar. İşte Eibenschütz de bu tür insanlardandı.

Hileli Tartı, Joseph RothHileli Tartı, Joseph Roth
Oblomov 
09 Ağu 14:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölümden korktuğu için kendini öldürmeyi deneyen insanlar gibiydi.

Hileli Tartı, Joseph RothHileli Tartı, Joseph Roth