Hilkat-ı Beşer Hz. Adem Safiyullah

·
Okunma
·
Beğeni
·
9
Gösterim
Adı:
Hilkat-ı Beşer Hz. Adem Safiyullah
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
388
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ebrar Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Sıkışmış birini görür de onun sıkıntısını giderecek kudret sende varsa, bil ki senin malında, onun hakkı vardır.
Şahsiyetlerin gelişmesi için yasak lazımdır. Meselâ her istediğini yapan bir çocuk düşünün; bu çocuğun şahsiyeti gelişmez.
Allah Teâlâ Âdem'i bizzat kendi eliyle yarattı ki, İblis ona karşı böbürlenmesin ve ona 'Benim, elimle yaratmaktan kibirlenmediğim bir varlığa karşı sen mi kibirleneceksin?' demiş olsun. Şeref olarak bu Âdem (as)'a yeter.
Vehb b. Münebbih'ten: Allah (cc) Âdem (as)'ı yaratmaya murad ettiğinde yeryüzüne vahyetti:
'Ben senden halife kılacağım. İtaat edenleri cennetime, asi olanları cehenneme koyarım' dedi. Yeryüzü 'Benden bir varlık yaratacaksın da o da cehennemlik mi olacak?' diye sordu. Allah (cc) 'Evet' buyurdu. Yeryüzü ağlamaya başladı. Toprağın ağlamasından, kıyâmete kadar akacak pınarlar fışkırdı.
Azrail (as) toprağı alacağı zaman yer feryat etti: 'Ya rabbi insanın yaratılması için alınan toprakla ben eksiliyorum' Hak Teâlâ'dan nida geldi: 'Ey Arz üzülme! Senden aldığımı güzel bir şekilde sana iade edeceğim. Cansız aldığım toprağı arifi billah gönderirim. Siyah renkli toprağı, al yüzlü beyaz arızalı olarak, en iyi ve en güzel kokar bir şekilde iade ederim.' Onun için cenazelere misk ve güzel kokular sürülmektedir. (Ravzatül ulema)
Allah(cc), toprağı Cumartesi günü yarattı, dağları Pazar günü. Mekruhu Salı günü, nûru Çarşamba günü yarattı. Perşembe günü de canlıları yeryüzüne yaydı. Cuma günü ikindiden sonra, ikindi ile akşam arasında tüm yaratıklardan sonra Âdem'i yarattı.
Allah'dan başkasına ibâdet için secde edilmez. O'ndan başkasına secde, hürmet ve tazim için olur. Meleklerin Âdem (as)'e secdesi, Yakup (as) ve oğullarının Yusuf'a secdesi bu kabildendir. (Zemahşerî)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hilkat-ı Beşer Hz. Adem Safiyullah
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
388
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ebrar Yayınları

Kitap istatistikleri