Hindistan'a Bir Geçit

8,4/10  (8 Oy) · 
14 okunma  · 
7 beğeni  · 
609 gösterim
Edward Morgan Forster, 1924`te yayımlanan Hindistan`a Bir Geçit`te, Britanya İmparatorluğu`nun yönetimindeki Hindistan'ı, iki farklı kültüre ait insanların yakınlaşma çabalarını engelleyen önyargıları ve yanlış anlamaları anlatır. Doğu-Batı sorunsalını inceler. Genç bir Müslüman olan doktor Aziz, işgalci İngilizler`le yakınlaşmak, onları anlamak ister,ama gördüğü muamele karşısında hayal kırıklığına uğrar. Oğlu yargıç Ronny`yi ziyarete gelen bayan Moore, Aziz`e sempati duyar. Yargıç, evlenmeyi düşündüğü genç bir kadını, Adele Quested`i yanında getirmiştir. `Gerçek Hindistan`ı` tanımak isteyen Adele, burnu havada İngiliz yöneticlerinden farklı davranmak, tabuları yıkmak niyetindedir. Doktor Aziz`in planladığı marabar Mağaraları`na yapılan bir gezide beklenmedik olaylar meydana gelir ve iki ırk arasındaki düşmanlık had safhaya ulaşır. Forster`in en sevilen romanlarından biri olan Hindistan`a Bir Geçit, onun bu egzotik ülkede geçirdiği günlerin izlenimleri olarak da okunabilir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9789754708790
 • Orijinal Adı:
  A Passage to India
 • Çeviri:
  Filiz Ofluoğlu
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
arzu amaç 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kilise-cami-tapınak üçlemesi çevresinde, üç din ve inananlarının toplumsal sınıflandırmasının son derece başarılı anlatımı. Romanın dünya edebiyatındaki yerine bakılırsa okunması şart...

Kitapla ilgili 1 Haber

OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.