·
Okunma
·
Beğeni
·
44
Gösterim
Adı:
Hinduizm
Sayfa sayısı:
236
Format:
Karton kapak
ISBN:
9758007963
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ruh ve Madde Yayınları
244 syf.
Kitap direkt olarak Hinduizm'in yazılı kaynakları (Vedalar gibi) değil. Yazarın penceresinden Hinduizm'i okuyoruz. Bu kitabı okuyunca Hinduizm'e tamamen vakıf olunamazsa da Hinduizm hakkında bir şeyler öğrenmek için güzel bir kaynak, en azından bana öyle geldi.
...
Hinduizm'e göre Tanrı anlayışını kısaca anlatacak olursak: Tek bir Tanrı vardır. Ona da Brahman deniyor. Brahman, her şeyin nedeni, her şeyin içinde olan ve her şeyde tezahür eden bir Tanrı. Aslında Hindu inancinda onu tam manasiyla anlatmak da aslında teknik olarak imkansız olduğu düşünülüyor. Brahman hakkında anlatilan her şey insanların yorumudur. O ancak kişisel olarak, kişinin kendini geliştirmesi ile algilanabilir. Bütün bedenler ve bütün ruhlar aslında Brahman'in bir parçası yani aslında bir insan=Brahman... Bu anlayışı Hristiyanliktaki Baba-ogul - kutsal ruh anlayışında da gördüm. Tabiki bu teslis tamamen budur diye bir iddiam yok ama bana Hinduizmdeki Brahman ile Hristiyanliktaki teslis ve hatta vahdedi vücut anlayışı çok benzer geldi. Tabi algilanamayacak olan, insanın tüm dunyevi zevklerinden, hislerinden arinip cetrefilli bir meditasyon ve içe donus sürecinden sonra O'nunla bir olabilecek olan Brahman'a Aşkın Brahman deniyor. Bu Brahman'in nefes alış verisi gibi her an oluşan ve yok olan bir evren tahayyulu mevcut. İçkin Brahman ise gorungusel dünya yani gördüğümüz, yaşadığımız dünyanın tanrısı: Yahudilerin Yehova'si, Hristiyanların God'i, Müslümanların Allah'i ...
...
Hinduizm, diğer dinlere özellikle Sami kökenli dinlerin aksine başka dinleri dışlanmayan, onları öcü ilan etmeyen ve düşman görmeyen bir dine benziyor. Tanrıyı bir ağaç olarak düşünürsek; dünyadaki diğer tüm dinleri bu ağacın birer dalları olarak görüyor. Bir ornek olarak sunu verir: Bukelamuna bakan bir kişi onun kırmızı olduğunu söyler, başka yerden ve biraz zaman sonra bakan kişi onun mor olduğunu söyler. Lakin bukelamun ne kırmızı ne mordur. Bukelamun bulunduğu yere göre farkı renkte gözükür. Tanrı da insanlara karşı böyle davranır.
"Neden bu kadar din var?" sorusuna "Çünkü birbirinden çok farklı insanlar var" şeklinde bir cevap veriyor. Birbirinden çok farklı kültürün meydana getirdiği bu kadar farklı insanın bir din ile anlatilabilecek ve tüm bu farklı insanlairn ortak bir dine sahip olabilecekleri mantıklı görünmüyor der Hinduizm (yani yazar). Bu nedenle diğer dinlere kıyasla; başka din ve inanışlara oldukça saygılı bir din gibi geldi Hinduizm. Aynı zamanda en hoşuma giden diğer dinlerde rastlamadıgim bir şeye rastladım: Hayvanlara saygı ve sevgi gösterilmesi. Kitaptan alintilarsak: "Vedalarda, insanlara, dünyasal mutluluklarına yardımcı olan bütün hayvanlara iyilikle davranmaları gerektiği yazılıdır. Böylece bir insanın dünyasal mutluluğu tanrılara, beşer kardeşlerine ve hayvanlara karşı ödevlerini yerine getirmeye bağlı olmaktadır. İnsanın diğer canlılarla uyumlu ilişkisinden kazandığı hoşnutluk, iç hoşnutluğu doğurmakta ve daha yüksek yaşamın kapısını açmaktadır."
...
Yazar, kast sisteminin Hindu kültürünün tüm geçirdiği istilalara karşı korunmasının başlıca etkeni olduğunu ve Hindistan için vazgeçilmez bir unsur olduğunu düşünüyor. Tarihin çoğunda mükemmel uygulandığını ve Hindistan'ı kalkindirdigini lakin globallesen dünya düzeni ile birlikte ve art niyetli kişiler eliyle zarar veren bir yapıya bürundugunu söyler. Ve cok güzel bir görüşü var yazarın bu konuda: Beşer yapılar, gelenekler bozunmaya mahkumdur. Tabiki hiç duymadığımiz bir şey değil lakin bir din adamindan kendi dini hakkında böyle konuşmasını pek duyamiyoruz, bu bakımdan çok hoş bir söz.
...
Hinduizm'deki şu inanç aklıma evrimi getirdi: "Hindu mitolojisine göre dünya tümüyle suyla kaplıyken ve insanlar da su yaratıklarıyken, Tanrı balıklardan oluşan bu dünyanın iyiliği için balık olarak enkarne olmuştur. Daha sonra diğer yaşam türleri evrimleştikçe Tanrı kaplumbağa, domuz, yarı insan yarı aslan, avcı veya ahlaklı bir insan vs. olarak enkarne olmuştur."
...
Hinduizm'in anlayışı bizdeki tasavvuf-tarikat anlayışına oldukça benzer. Hatta Guru-ogrenci ilişkisi ile bizdeki seyh- murid ilişkisi benzer ancak bizdeki daha katı gibi. (Hiç de sevmem bu arada bu iliskiyi)
...
Yazarın katılmadığım düşüncesi: İyiliğin ancak din ile saglanabilecegini düşünmesidir. Buradaki din az önce de anlattığım üzere tek bir din olmasa bile ben buna katılmıyorum.
..
Biraz uzun bir inceleme oldu lakin kitabı okur, Hinduizm hakkında bilgi sahibi olursaniz bu incelemenin bile az olduğunu fark edeceksiniz.
...
Keyifli okumalar...
Brahman ilk ilke olarak açıklanır; her şey O'ndan kaynaklanır, O'na dayanır ve sonunda her şey O'nun içinde kaybolur.
Vedalarda, insanlara, dünyasal mutluluklarına yardımcı olan bütün hayvanlara iyilikle davranmaları gerektiği yazılıdır. Böylece bir insanın dünyasal mutluluğu tanrılara, beşer kardeşlerine ve hayvanlara karşı ödevlerini yerine getirmeye bağlı olmaktadır. İnsanın diğer canlılarla uyumlu ilişkisinden kazandığı hoşnutluk, iç hoşnutluğu doğurmakta ve daha yüksek yaşamın kapısını açmaktadır.
Kişisel bir Tanrı'ya inanan insanlar genellikle hep kendilerini seçilmiş olarak gören dar görüşlü insanlar haline gelirler
...
Dolayısıyla kendilerini onlara üstün görürler. Bu üstünlüğün bir sonucu olarak da dünyada birtakım özel ayrıcalıklara sahip olmayı talep ederler ve bu yolla da hata yapan ruhları kurtarma sorumluluğunu üstlenirler. Böyle bir tavır değişik dinler arasında çeşitli tartışmalara ve savaşlara neden olmuştur.
Dar görüşlü bir inanan kendi dinsel idealine bağlılığını genellikle diğerlerinin dinsel ideallerine karşı duyduğu nefretle ölçer.
Bugün insanların birbirlerinden nefret etmelerini sağlayacak olan yeterince din vardır. Ancak, onların birbirlerini sevmelerini sağlayacak yeterince din yoktur. 
Vücudunu ikiye böldü. Bu bölünmeden bir erkek ve onun eşi meydana geldi. Dolayısıyla bir vücut, bir kadına kavuşmadan önce yarımdır,

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hinduizm
Sayfa sayısı:
236
Format:
Karton kapak
ISBN:
9758007963
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ruh ve Madde Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Kaan Ç.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0