Hiroşima Sevgilim

6,5/10  (2 Oy) · 
14 okunma  · 
0 beğeni  · 
576 gösterim
Unutmak, unutamamak, özlemek, tutku, savaş ve acı... Bir kadın, bir erkek, ayrı ülkelerde iki farklı kent, tek bir gece ve iki farklı geçmişe yazılan bir aşk ve ölüm şiiri Hiroşima Sevgilim. Film, Japon bir mimarla, teması barış olan bir film çekimi için Japonya'ya gelen Fransız aktristin tutkulu aşkını anlatan film, bir yandan da insan belleğinin sorgulandığı en yetkin çalışmalardan biri olarak kabul edilir. Bireyin dünyasını altüst etmiş bir aşk ya da toplumun hafızasına kazınmış savaş zamanla silikleşen, güç bela anımsanan bir hatıraya dönüşmeye, kişileri ya da kitleleri etkileyen trajediler olmaktan çıkıp tarih sahnesindeki binlerce olaydan biri olmaya mı mahkûmdur?

Fransız Yeni Dalga'sının en özgün yönetmenlerinden Alain Resnais'nin sinema tarihe geçen ve birçok kuşağı derinden etkileyen bu efsanevi filminin senaryosu da, Marguerite Duras'nın elinden çıkmış en çarpıcı metinlerden biridir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789755106878
 • Orijinal Adı:
  Hiroshima Mon Amour
 • Çeviri:
  Cevat Çapan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Okumaya başlamadan bu kitabın bir senaryo gibi yazılmış olduğu gerçeğini kendinize kabul ettirir ve kitabı son sayfasına kadar okuyup bitirme sabrını gösterebilirseniz duygu dolu bir aşk hikayesi ile birlikte İkinci Dünya Savaşı'nın etkililerini okuyacağınız güzel bir dönem kitabıdır.

Kitaptan 1 Alıntı

Rabiya Divrik 
07 Şub 17:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyanın yarattığı güçlükleri düşünmemek gerekiyor bazen. Havasızlıktan boğuluruz böyle yapmazsak.

Hiroşima Sevgilim, Marguerite Duras (Sayfa 61)Hiroşima Sevgilim, Marguerite Duras (Sayfa 61)

Kitapla ilgili 1 Haber

Nazım Hikmet ve Hiroşima'da ölen bir "Kız Çocuğu" Sadako Sasaki...!
Nazım Hikmet ve Hiroşima'da ölen bir "Kız Çocuğu" Sadako Sasaki...! Ünlü Türk Şair Nazım Hikmet'in "Kız Çocuğu" şiirine ve ABD'li yazar Eleanor Coerr'in "Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu" kitabına ilham kaynağı olmuş kısacık bir hayatın hikayesi... Japonya'lı küçük bir kız çocuğu Sadako Sasaki'nin öyküsü... Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu'nun Efsanesi...