Hırsız ve Burjuva

8,1/10  (9 Oy) · 
27 okunma  · 
7 beğeni  · 
671 gösterim
"Büyük hırsızlar karanlıkların çocuklarıdır; aydınlıkta önlerini göremezler, gün ışığı gözlerini kamaştırır, tökezlerler ve yerlerde sürünürler. Bu yüzden kısa süren aydınlık çağları, bir vampir gibi tabutlarının içinde geçirirler. Sonra kapak açılır. Kapağı genellikle salağın biri açar. Artık Karanlıkana hırsızı korumaya hazırdır… İyi ruhlar mekânı çoktan terk etmişler, otoriteyi karanlığa bırakmışlardır."

Hırsız ve Burjuva, neo-liberal dogmaların beslediği yeni bir ortaçağ tehlikesine dikkat çekmeyi amaçlayan, sebepsiz ve haksız zenginliği, sermaye birikimini eleştiren ironik bir roman… 12 Eylül 1980 günü, muhasebeci bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak doğan Evren, çöplüklerden geçinen Ruhan, Evren'in hayallerini süsleyen bar kadını Gülgün, oturdukları yoksul mahalle, hırsız İsmail, işbitirici Hadim Bey, büyük ekonomik fırtınalarda bile, şansının ve Hadim Bey'in yardımıyla kayığını sakin bir limana ulaştırmayı her zaman başaran Mubah Şirketler Grubu'nun patronu kadın düşkünü Eyüp ve bütün bu kişileri hırsızlık bağlamında birbirine bağlayan, trajik bir sona götüren rastlantılar.Belirgin olan tek şeyin belirsizlik olduğu, özgürlüğe sınırların konulduğu bir çağda, çağdaş bir isyan, Hırsız ve Burjuva.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786054927111
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gizem Şahin 
07 Mar 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Kitap şu sözlerle bitiyor...
"Bu gürültü ne? Dışarıda neler oluyor?"
Pikno onun yanına gidip kulağına eğildi.
"Bilmiyor musun aptal" dedi. Dünyanın sesi bu, hep vardır!"

Bütün kitabın özeti, benim için bu son konuşmaydı. Üzerine daha fazla söylenecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yalnızca şöyle bir sorun var; karakterlerin iletişimi hariç akıcılığı ve ayrıntı aktarımı çok sağlam bir yapıda değil. Bazı yerlerde "öf, şurayı geçsemde direkt diyalog kurulan yerlere gelsem hemen!" dediğim oldu. Hadim Bey karakteri benim sevmediğim yapıda bir karakter fakat ara ara ironileri kapsamında bazı cümlelerini çok beğendim. Sonu beni pek doyurmadı. Bir şeyler olması gerekenden biraz daha eksik bırakılmış gibi hissettim. Yine de okunması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca kitabın arka kapağındaki şu açıklama çok iyiydi; "Belirgin olan tek şeyin belirsizlik olduğu, özgürlüğe sınırların konulduğu bir çağda, çağdaş bir isyan..."

Kitaptan 9 Alıntı

Gizem Şahin 
06 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Ne yapacaksın o çuvalı?" dedi Çinli.
"Yoksullara un dağıtacağım" dedi Hadim Bey.
Çinli onun haline acıdı.
"Böyle şeylerle niye uğraşıyorsun?" dedi. "Biliyorsun, bir kanca çalarsan seni hırsız diye asarlar, ama bir krallığı çalarsan seni kral yaparlar..."

Hırsız ve Burjuva, Hüsnü Arkan (Sayfa 147)Hırsız ve Burjuva, Hüsnü Arkan (Sayfa 147)
Göknur Seyhun 
 29 Oca 00:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aramızdaki farkı anladın mı? Hepimiz piknikteyiz ama bazılarımız eğlenmeyi bilmiyor...

Hırsız ve Burjuva, Hüsnü Arkan (Sayfa 73 - Kırmızıkediyayinevi)Hırsız ve Burjuva, Hüsnü Arkan (Sayfa 73 - Kırmızıkediyayinevi)
Gizem Şahin 
07 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bu gürültü ne" dedi. "Dışarıda neler oluyor?"
Pikno onun yanına gidip kulağına eğildi.
"Bilmiyor musun aptal" dedi. "Dünyanın sesi bu, hep vardır!"

Hırsız ve Burjuva, Hüsnü Arkan (Sayfa 218)Hırsız ve Burjuva, Hüsnü Arkan (Sayfa 218)
Doğan Yalçın 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünya hakikatten kobalt kristallere benziyordu; büyük,artistlik ve kendiliğinde bir çürümeden ibaret."

Hırsız ve Burjuva, Hüsnü ArkanHırsız ve Burjuva, Hüsnü Arkan