Hırsız ve Köpekler

8,7/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
7 beğeni  · 
959 gösterim
Hırsız ve Köpekler en yakınlarının ihanetine uğrayıp hapse düşmüş Said'in intikam hayalleriyle hapisten çıkışının hikâyesi. Said hem peşinde polis köpekleri olan bir suçlu hem de siyasi fikirlerinden sapanlar tarafından aldatılan bir kurbandır. Adaleti sağlamaya ve ne pahasına olursa olsun düşmanlarını yok etmeye kararlıdır.

"Cezaevi duvarlarının arkasında gösterdiğin dayanıklılık kadar güçlü bir darbe vurabilmek için bütün kurnazlığını kullanman gerekecek. Balık gibi derine dalabilmeli, şahin gibi uçabilmeli, sıçan gibi duvarlara tırmanabilmeli, demir kapıları bir mermi gibi delebilmelisin!"

Nobel Edebiyat Ödüllü Mısırlı yazar Necib Mahfuz'un 1952'de ülkesinde yaşanan devrimle ilgili hayal kırıklığını yansıttığı bu roman sembolik anlatımıyla yazarın eserleri arasında özel bir yere sahip.

"Necib Mahfuz'un eserlerinde, ülkesinin durumunu doğrudan ve açıkça anlatmak üzere kalemini kullanan edebiyatçılara özgü bir metafor duygusu var. Kitapları Mısır'a ve Mısır halkına duyduğu sevgiyle dopdolu, öte yandan son derece dürüst ve gerçekçi."
- Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786054927333
 • Orijinal Adı:
  Al-Liss wa-l-kilab اللص والكلاب
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:
Derya Doğan 
02 Ara 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Hırsızın kim-ne/ler olduğunun yoruma açık olduğu bir kitap. Dili akıcı sade. Ana kahramanın zayıf noktaları onu geleceğine götürüyor. Kitabı anlatmıs bulunmayım. Sevmenin neleri affettirebileceğini de hissettiriyor. Kitabın sonunu biraz soluk buldum diyip bitiriyorum.

Kitaptan 5 Alıntı

Seda 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir akşam bana 'Bir adam neye gerek bu ülkede Said?' diye sormuş ve cevap vermemi beklemeden 'silaha ve kitaba' demişti. 'Silah geçmişini halletmek içindir, kitap ise geleceğini. Bu yüzden kendini eğitmeli, kitap okumalısın.' "

Hırsız ve Köpekler, Necib Mahfuz (Sayfa 42)Hırsız ve Köpekler, Necib Mahfuz (Sayfa 42)
Seda 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir katil! Cinayet işlemişlerden birisin şimdi; yeni bir kimliğin ve kaderin var artık! Eskiden değerli mallar alırdın - şimdi değersiz canlar alıyorsun!"

Hırsız ve Köpekler, Necib Mahfuz (Sayfa 51)Hırsız ve Köpekler, Necib Mahfuz (Sayfa 51)
Seda 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Taş kalplisin."
"Hapiste kitlediler kalbimi, kurallar gereği!"
"Hapse girmeden çok önce de kalpsizdin sen."

Hırsız ve Köpekler, Necib Mahfuz (Sayfa 47)Hırsız ve Köpekler, Necib Mahfuz (Sayfa 47)

Şeyhin başı göğsüne düştü. ''Sen duvarların peşindesin, yüreğinn değil,'' diye fısıldadı.

Hırsız ve Köpekler, Necib Mahfuz (Sayfa 15)Hırsız ve Köpekler, Necib Mahfuz (Sayfa 15)