Hırsız ve Köpekler

8,5/10  (13 Oy) · 
29 okunma  · 
9 beğeni  · 
994 gösterim
Hırsız ve Köpekler en yakınlarının ihanetine uğrayıp hapse düşmüş Said'in intikam hayalleriyle hapisten çıkışının hikâyesi. Said hem peşinde polis köpekleri olan bir suçlu hem de siyasi fikirlerinden sapanlar tarafından aldatılan bir kurbandır. Adaleti sağlamaya ve ne pahasına olursa olsun düşmanlarını yok etmeye kararlıdır.

"Cezaevi duvarlarının arkasında gösterdiğin dayanıklılık kadar güçlü bir darbe vurabilmek için bütün kurnazlığını kullanman gerekecek. Balık gibi derine dalabilmeli, şahin gibi uçabilmeli, sıçan gibi duvarlara tırmanabilmeli, demir kapıları bir mermi gibi delebilmelisin!"

Nobel Edebiyat Ödüllü Mısırlı yazar Necib Mahfuz'un 1952'de ülkesinde yaşanan devrimle ilgili hayal kırıklığını yansıttığı bu roman sembolik anlatımıyla yazarın eserleri arasında özel bir yere sahip.

"Necib Mahfuz'un eserlerinde, ülkesinin durumunu doğrudan ve açıkça anlatmak üzere kalemini kullanan edebiyatçılara özgü bir metafor duygusu var. Kitapları Mısır'a ve Mısır halkına duyduğu sevgiyle dopdolu, öte yandan son derece dürüst ve gerçekçi."
- Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786054927333
 • Orijinal Adı:
  Al-Liss wa-l-kilab اللص والكلاب
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:
Erkan Akdemir 
10 Mar 12:11 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Ülkemizde az tanınan bir yazar. Ama ben Mısır’ın gözbebeği olan bu yazarı çok beğendim. Bazı yazarlar hayal gücü ile yazar, bazı yazarlar ise gördüklerini, maruz kaldıklarını, tarihi olayları yazar. Ve en güzel yazarlar ikisinin harmanlamasını yazar.

Necip mahfuz da kendi ülkesini ele alıyor kitaplarında. Tıpkı Orhan Pamuk’un İstanbul’u Yaşar Kemal’in Çukurova’yı, Mehmet Uzun’un Mezopotamya’yı, Amin Malof’un Ortadoğu’yu İzabel Allende’nin Şili’yi, Eduardo Galeano’nun latin Amerika’yı ele alması gibi. Bu listeyi uzatmak mümkün.

Bu kitap Necip mahfuz’dan okuduğum ikinci kitap ve devamı da gelecektir. Dili oldukça akıcı, ve bir günde okunacak güzel bir kitap.
Olay 1950’lerin Mısır’ında geçiyor. Her ne kadar ihanet ve intikam olarak görünse de aslında siyasi olarak da okunabilecek bir kitap. Yazar siyasi kısmına değinmeden ama bunu belli ederek daha çok ihanete uğramış ve bu ihanetin bedelini almak isteyen kahramanın yaptıklarını anlatıyor.

Kimdir bu ihanet edenler, her zaman olduğu gibi çevresindeki en yakın kişilerdir bunlar. Hırsız olmasını isteyen, neden hırsızlık yapılması gerektiğini anlatan onun düşünce öğretmenim dediği en yakın arkadaşı ve “senden başka erkek tanımıyorum.” Diyen çocuğunun annesi.

Dönemin adaletinin de nasıl olduğunu, adaletin ve devletin kimden yana olduğunu da gösteriyor aynı zamanda.
Kitabı okumak isteyenler için keyfli okumalar dilerim.