Hırsızın Günlüğü

7,3/10  (3 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
729 gösterim
Jean Genet. Çocukluğunda 'piç' ve öksüz. Büyüdüğünde 'hırsız', eşcinsel ve yazar. Babasının kim olduğu belli değildir. Annesi ise onu doğar doğmaz terk etti. Küçüklüğünü geçirdiği yetimhaneden 10 yaşında kaçtı. Tıpkı daha sonra yeleştirildiği her yerden ve katıldığı sömürge birlikklerinden kaçtığı gibi... Hayatını Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde hırsızlık, kaçakçılık gibi ünlü yazarların dikkatini çekince, bu yazarların cumhurbaşkanına verdikleri dilekçeyle cezası affedildi. Frasa'daki toplumsal hareketlerden Filstin mücadelesine, Amerika'daki Kara Panterler hareketlerden Filsistin mücadelesine, Amerika'daki kara Panterler hareketlerden Filistin mücadelesine, Amerika'daki Kara Panterler hareketine kadar çok sayıda mücadeleye, anarşizan bir tavırla destek verdi. Daha çok romanlar ve tiyatro eserleri, kaleme almış bir yazar olan Genet, Hırsızın Günlüğü'nde otobiyografik öğelere ön plana yer verilmiştir. Yaşamın en ücra köşelerine, hırsızların, fahieşelrin, eşcinsellerin, pezevenkleri dünyasına son dere ce şiirsel bir dille, derin ve incelikli ruhsal çözülmüş en edebi özgülere rastlanılan bir yapıttır.

Erkek egemen toplumun iktidarına, söylemlerine ve davranış kodlarına hem 'karşı'dan meydan okumuş, hem de bu iktidarın 'erkek' ve 'polis' nitelikleriyle özdeşleşmenin küçültücü hazzını yaşamış olan Genet, kendi deyimiyle 'korkak, hain, hırsız ve eşcinsel'dir. O, aşağılanmanın en üst mertebesinde bir 'aziz' gibi dolanırken, tamamne dışında kaldığı bizim dünyamız'a tuttuğu aynda, ahlakdışılığın, ihanetin, şiddetin imgelerini bir geçit töereni görkemli içinde seyrettirir.

Yeraltında yaşayan toplum dışı bu 'serseri'nin hayatı, birçok insanın dokunmaya bile cesaret edemediğii kimi değerlere hayatın içinden yapılan bir saldırıdır. Bu hayat Hırsızın Günlüğü'nde bir şiire, fakat vahşibir şiire dönüşmüştür. Hırsızın Günlüğü, yanıbaşımızda duran ve görmezden gelinen bir dünyanın içerden betimlenişidir.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 1997
 • Sayfa Sayısı:
  225
 • ISBN:
  9789755391564
 • Orijinal Adı:
  Journal du Voleur
 • Çeviri:
  Yaşar Avunç
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Ne diyeceğimi bilmiyorum ki, bu kitabın yazarı Jean Genet olmasaydı belki kitap hakkında düşüncelerim farklı olacaktı. O zaman yazarın hayal gücüne hayran olacaktım, bunları nasıl yazmış diyecektim. Yazarın kendi hayatı olunca kitaba yazdıkları için, içimde bir acı oluşuyor lakin belli bir noktadan sonra nefrette duyuyorum. Dediğim gibi ne diyeceğimi biliyorum. Okurken sıkıldım, birilerine tavsiye etmeyeceğim, ben yazarın yaşam öyküsünden etkilendiğim için almıştım. Yazarın dediği gibi "ihanet, hırsızlık ve eşcinsellik bu kitabın temel konuları" Belki de ilk sırada eşcinsellik geliyor...

Kitap okumak 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Babası belli olmayan, annesi tarafından terk edilmiş, 10 yaşına kadar yetiştirme yurdunda yaşadıktan sonra kaçıp, sokakları mesken edinmiş hırsız ve eş cinsel olan yazarın başından geçenleri anlattığı sıra dışı bir roman. Herkesin ilgisini çekmese ve ilk sayfalarda ağır ilerlese de sonradan okuru kendine bağlayabiliyor. Yine de iyice araştırmadan başlamamakta yarar var.

Kitaptan 5 Alıntı

Güzel adamdı, ama acaba bunca güzelliği benim düşmüş halime mi borçluydu; bunu ortaya çıkarmak gerekir.

Hırsızın Günlüğü, Jean Genet (Sayfa 16)Hırsızın Günlüğü, Jean Genet (Sayfa 16)

Alıştık bitlere; bitler içimizdeydi; giysilerimize bir canlılık, bir varlık kazandırıyor, ama bu canlılık, bu varlık yok olduğunda ölüyorlardı. Bu yarı saydam hayvanların kaynaştıklarını bilmek -ve hissetmek- hoşumuza gidiyordu. İnsanlara alıştırılmamış olsalar da, öylesine bize aitlerdi ki; ikimizden başka birinin biti bizi iğrendiriyordu.

Hırsızın Günlüğü, Jean GenetHırsızın Günlüğü, Jean Genet
Fırat özbey 
30 Haz 23:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ben artık bir bahaneden başka bir şey değilim.

Hırsızın Günlüğü, Jean Genet (Sayfa 100 - Ayrıntı)Hırsızın Günlüğü, Jean Genet (Sayfa 100 - Ayrıntı)
Fırat özbey 
01 Tem 00:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazgının en parlağina sahip olamasam da, en yoksulunu istiyorum; bunu kısır bir yalnızlık için değil, böylesine ender bir maddeden yeni bir yapıt elde etmek için istiyorum.

Hırsızın Günlüğü, Jean Genet (Sayfa 205 - Ayrıntı)Hırsızın Günlüğü, Jean Genet (Sayfa 205 - Ayrıntı)