1000Kitap Logosu
History of Madness

History of Madness

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.1
118 Kişi
456
Okunma
224
Beğeni
11,5bin
Gösterim
725 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 20 sa. 33 dk.
Basım
İngilizce · Routledge · 19 Mart 2009 (İlk yayınlanma: 2006) · 9780415477260
Diğer baskılar
Deliliğin Tarihi
History of Madness
When it was first published in France in 1961 as Folie et Déraison: Histoire de la Folie à l'âge Classique, few had heard of a thirty-four year old philosopher by the name of Michel Foucault. By the time an abridged English edition was published in 1967 as Madness and Civilization, Michel Foucault had shaken the intellectual world. This translation is the first English edition of the complete French texts of the first and second edition, including all prefaces and appendices, some of them unavailable in the existing French edition. History of Madness begins in the Middle Ages with vivid descriptions of the exclusion and confinement of lepers. Why, Foucault asks, when the leper houses were emptied at the end of the Middle Ages, were they turned into places of confinement for the mad? Why, within the space of several months in 1656, was one out of every hundred people in Paris confined? Shifting brilliantly from Descartes and early Enlightenment thought to the founding of the Hôpital Général in Paris and the work of early psychiatrists Philippe Pinel and Samuel Tuke, Foucault focuses throughout, not only on scientific and medical analyses of madness, but also on the philosophical and cultural values attached to the mad. He also urges us to recognize the creative and liberating forces that madness represents, brilliantly drawing on examples from Goya, Nietzsche, Van Gogh and Artaud. The History of Madness is an inspiring and classic work that challenges us to understand madness, reason and power and the forces that shape them.
Mete
bir alıntı ekledi.
Etrafındaki herkesin bu iblisin varlığını reddetmesini hiç anlamıyordu. Demek ki delilik böyledir: bu pişmanlık, bu inanç, bu halüsinasyon,bu söylevler; kısacası bir hezeyan meydana getiren bütün bu kanaat ve imge bütünü.
6
Mete
bir alıntı ekledi.
Fakat dünyanın gerçekliğinin ancak mutlak bir boşluğun içinde tutunabildiği bu baş dönmesinde, insan aynı zamanda kendi gerçeğinin alaycı yozlaşmasına, onun içselliğinin düşlerinden mübadele biçimlerine geçtiği anda rastlamaktadır.
6
Mete
bir alıntı ekledi.
...O sıralarda ifade ettiği ne özgür düşünce ne de tam olarak âdet serbestisi olup, aklın arzuların kölesi ve gönlün uşağı haline geldiği bir tabiiyet durumudur. Terimin bu yeni anlamı, inceleme yapan bir aklın özgür seçiminin tam zıddındadır; bunun tamamen tersine burada her şey aklın köleleştiğini belli etmektedir; akıl tensel zevklere, paraya, tutkulara köle olmuştur...
2
in dubio pro reo
bir alıntı ekledi.
Foucault, okuyucunun da emek sarf etmesini isteyen talepçi bir yazardır. Bilgiyi ve düşünme malzeme ve fırsatlarını çiğnenmiş lokmalar olarak değil de; zahmetlerden, büyük anlama çabalarından sonra elde edilen ödüller olarak sunmaktadır. Bu ödüllere ulaşabilmenin tek yolu ise, Foucault'yla birlikte gayret sarf etmek, hem de çok sarf etmektir.
Deliliğin akademik oyunları da vardır: söylev konusudur, bizzat kendi hakkında söylev çekmektedir; ihbar edilmekte, o da kendini savunmakta, mutluluğa ve gerçeğe akıldan daha yakın olduğunu, akla bizzat akıldan daha yakın olduğunu iddia etmektedir.
Michel Foucault
Sayfa 41 - imge kitabevi
8