Hitler'in Şirret Kadınları

8,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
587 gösterim
Lower, Yahudi Soykırımı üzerine yirmi yıllık arşiv ve saha araştırmaları tecrübesini, Sovyet sonrası belgelere erişim ve Alman tanıklarla röportaj yapma imkânını kullanarak bu kadınların birer "masa başı katili" olmakla ya da cani ruhlu Alman erkeklerini teselli etmekle kalmadıklarını ispatlayan çarpıcı kanıtlar sunuyor. Bu kadınlar çılgınca yağmaladılar ve Polonya, Ukrayna ve Belarus'taki gettolarda Yahudilere gaddarca muamele ettiler. Ölüm tarlası pikniklerine katıldılar, yalnızca yiyecek içecek servisi yapmakla kalmadılar, sırası gelince toplu infazlarda silah kullandılar. Lower, belki de en dehşet vericisi, kendileri de çocuk sahibi olan, en az tarihteki benzer kadın vahşeti örnekleri kadar tüyler ürpertici nitelikteki SS eşlerinin hikâyelerini ortaya çıkartıyor.

Bu hikâyelerin en çarpıcılarından olan üst rütbeli bir SS subayıyla evli 23 yaşındaki Erna Petri'nin hikâyesi... Ev kadını Petri, alışverişten dönerken birbirlerine sarılmış ve yarı çıplak halde yol kenarındaki bir çalılığın arasına gizlenmiş 6 çocuğa rastlar. Genç kadın, Yahudi toplama kampından kaçtıkları belli olan çocukları evine götürür. Kendisi de iki çocuk sahibi olan Petri çocukların karnını doyurduktan ve onları giydirdikten sonra ormana götürüp bir çukurun önünde sıraya dizer. Petri, en büyüğü 12 yaşında olan 6 çocuğu, enselerine birer kurşun sıkarak soğukkanlılıkla öldürür ve evine döner. Erna Petri gibi ev kadınlarının yanı sıra görevleri "soyları bozuk" olarak nitelendirdikleri insanları katletmek olan kadınlar da kitabın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bu grubun en çarpıcı örneklerinden biri de hemşire Pauline Kneissler. Kneissler çalıştığı Grafeneck Castle adlı "ötanazi hastanesinde" günde ortalama 70 fiziksel ya da zihinsel engelli insanı, canının istediği gibi öldürür. Kitabın yazarı Wendy Lower soykırımın sadece erkeklere atfedilemeyeceğini, Nazi Almanya'sında bu insanlık suçuna bizzat katılmış ya da sessiz kalarak ortak olmuş yarım milyon kadının bulunduğunu söylüyor.

Hitler'in Şirret Kadınları, en derin inançlarımızı zorlayacak: Kadınlar da soykırım yapabilir ve kanıtları yetmiş yıl gizlemek mümkündür. Siz de o dönemi merak edenlerdenseniz bu kitapla birçok gerçek gözlerinizin önüne serilecek...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9786058753990
 • Çeviri:
  Ebru Sürmeli
 • Yayınevi:
  Koton Kitap
 • Kitabın Türü:
Kitap Böcüğü 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Nazi dönemini anlatan bir çok eserde soykırımlardan ve yapılan işkencelerden bahsedilir. Askerlerin insanları katlettiği, kadın çocuk demeden türlü işkencelerin yapıldığı, gaz odaları inşa edilerek acımasızca infaz edildikleri ifade edilir. Hitler'in askerleri hayal edemeyeceğiniz bir vahşet içerisindedir. Peki bu dönemde kadınlar ne yapmaktadır? Asker eşleri, hemşireler, öğretmenler ve sekreterler, devletin himayesinde olan kadın memurlar, anneler...Bu kadınlar bu savaş döneminde neler yaşamaktadır? Ya da neler yaşatmaktadır? Duygusal ve fizik açıdan zayıf, narin ve acıma duygusuna sahip kadınlar bu savaş döneminde bu özelliklerini sürdürebildiler mi? Yoksa onlar da gücün vermiş olduğu bu sarhoşluğa mı kapıldılar?
Hitler'in Şirret Kadınları, işte bu katliam döneminde göz ardı edilen kadınları ve onların annelik gibi yüce bir duyguyu bile ayaklar altına alarak, nasıl canice cinayetler işlediklerini belgesel niteliğinde gözler önüne seriyor.
Balkonlardan ateş açarak vurulan insanları, hastanelerde öldürücü iğnelerle son verdikleri hayatları, gözlerini bile kırpmadan zevk ve güç için her alanda nasıl soykırıma katıldıklarını anlatıyor.
Kitapta eksik gördüğüm tek nokta kadınların icra ettikleri olaylar üzerinde ayrıntıya inmemesi. Emin olduğum tek şey ise kitabın muhakkak okunması gerektiği.

Duygu Kr 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Savaş, soykırım gibi felaketlerin içinde bir kadının rol aldığını düşündünüz mü hiç? O naif eller bir kalaşnikof tutuyor ve diğer yandan da zafer işareti yapıp gözlerinden deyim yerindeyse ateş saçıyor. Ben hiç düşünmemiştim, belki de düşünmek istememiştim diyelim. Keza benim gözümde kadınlar ve çocuklar her zaman savaşların hiçe sayılan, güç savaşları arasında kaybolan figürleri olmuştur hep. Ama Lower, bazen öyle olmadığını; düşman kendine saldırdığında kendini öldürmek için yanında bıçakla gezen kadınlar olduğu gibi, duygusal tutkuları, mesleki hırsları, maddi ihtiyaçları gibi nedenlerle gözlerini karartabilen ve kolayca insan öldürebilen kadınlar da olduğunu anlatmış. Ürpertici gerçekliğiyle şaşırtıcı bir roman.

Kitap ve Kahve Delisi 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

1. Dünya savaşı sonrası Almanya'sında doğan ve ardından, soykırıma dönüşen Nazi milliyetçiliği akımına doğrudan yada dolaylı yoldan katılan kadınların yaşadıkları ve yaptikları, belgelere ve sağ kalan kurbanların ifadelerine dayandırılarak anlatılmış...
Hitler ve yandaşlarının, Yahudi düşmanliğinin ve saf Aryan ırkından oluşan bir imparatorluk kurma hayallerinin çerçevesinde, başlarda kadinlar sadece üreme aracı olarak görülurken daha sonraları; sekreterlerin, öğretmenlerin ve hemşirelerin soykırıma isteyerek ve ya zorla nasıl dahil edildiğine geniş olarak yer verilmiş...
Sayıları kesin olarak bilinmeyen bu kadınlardan yola çıkarak bütün Alman kadinlarini suçlamak doğru olmaz elbette... Fakat hangi ideoloji veya beyin yikama çalismasi, annelik iç güdüsüne sahip bir kadinin masum çocuklari öldürmesine sebep olabilir ki :((( diye soruyorum kendi kendime...
Kitabı okurken bir cok sahnesinde sinir oldum...
Kitabin çevirisi için Ebru Sürmeli ve 'kotonkitap'ada ayrica tesekkür etmek isterim. Hic sıkmayan bir anlatıma sahipti. Yahudi soykiriminda kadınların rollerini merak edenlere ve bu döneme ilgisi olanlara mutlaka tavsiye ederim... okunulması gereken bir kitap diye düşünüyorum...

Kitaptan 3 Alıntı

Kitap Böcüğü 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir çocuğa davranışlarının başkaları üzerindeki olumsuz etkileri öğretilirse empati duygusu artar.

Hitler'in Şirret Kadınları, Wendy LowerHitler'in Şirret Kadınları, Wendy Lower
Kitap Böcüğü 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Soykırım suçu işleyebilmek için insana özgü zihinsel becerilere, bütün efsanevi ve duygusal gücüyle bir nefret ideolojisine ve bunu örgütleyecek ve uygulayacak iyi gelişmiş bir sisteme ihtiyaç var.

Hitler'in Şirret Kadınları, Wendy LowerHitler'in Şirret Kadınları, Wendy Lower