Hitler’in Unutulan Çocukları Ari Irk Projesi ve Bir Kadının Gerçek Kimliğini Arayışı

7,7/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
147 gösterim
Ingrid yıllar boyu annesinin onu neden sevmediğini düşündü. Neden onu yanına yaklaştırmıyordu? Neden uzaklara gönderiyordu? Çünkü o annesi değildi. Çünkü Ingrid, Heinrich Himmler’in Ari Irk yaratma projesinin bir parçasıydı. Ailelerinden kaçırılarak uzaklarda yetiştirilen yarım milyon çocuktan biri...

1942 yazında, Nazi istilası altındaki Yugoslavya’da aileler çocuklarını incelenmeleri için SS askerlerine teslim etmeye mecbur bırakıldılar. Bunlardan biri de dokuz aylık Erika Matko’ydu ve Nazi doktorlarına göre “Hitler’in Çocuğu” olabilecek kadar safkandı. Erika Almanya’ya götürülerek Nazi Partisi’ne yakın olan Oelhafen ailesine verildi. Fakat yıllarca sadece bir “proje” olarak, sevgisiz ve mutsuz yaşadı. Kalbinin sesini dinleyen Ingrid yıllar sonra gerçek kimliğinin izlerini sürmeye başladı.
Naziler pek çok kaydı ortadan kaldırmış olsa da Nürnberg Mahkemeleri’nde kendi kaçırılma olayının duruşma tutanakları da dahil olmak üzere pek çok dokümana ulaştı. Doğum yerini bulduğunda ise onu o zamana kadar öğrendiklerinden çok daha büyük bir sürpriz bekliyordu: Yıllar önce annesine kendisi olduğu söylenerek başka bir bebek verilmişti.
Ingrid Oelhafen, gerçek adıyla Erika Matko’nun gerçek yaşamöyküsü aynı zamanda müthiş bir tarih dersi!
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786053111719
 • Orijinal Adı:
  Hitler's Forgotten Children: My Life Inside The Lebensborn
 • Çeviri:
  Mert Akçanbaş
 • Yayınevi:
  Beyaz Baykuş
 • Kitabın Türü:
Murat Ç 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hitler Almanya'sının sonu 1945 yılında sona ermedi. Belki Savaş bitti ama cevapsız kalmış bir çok konu vardı. Bunlardan biri de üstün ari ırkı yani üstün Alman ırkının inşasıydı. Savaşın bitmesinden 72 yıl geçmiş olmasına rağmen etkileri hala devam etmektedir. 1933-1945 Yılları arasında Almanya'da neler olduğu hala bir muamma. Neler yaşandı, neler oldu hala tam olarak bilinmiyor. Bu kitapta; seri üretim çocuk yapılamadığından, SS Başkomutanı Heinrich Himmler'in Alman nüfusunu nasıl artırmak istediği ve bunu nasıl yapmaya çalışıldığı anlatılıyor. Bizzat bu durumun mağduru yazar Ingrid Von Oelhafen tarafından. Özellikle Nazi Almanyasına hakim değilseniz, çok fazla bilginiz yok ise sizi fazlasıyla şaşırtacak bir kitap. Hüzün ve acı dolu. Toplama kampları başlı başına insanlık ayıbı zaten. İnsanları keyfe keder öldürüp, akşamları da kendi çocuklarının, eşlerinin yanlarına nasıl gidebildiler, o komutanlar nasıl gülerek yaşadı hiç bir zaman bilemeyeceğiz.. Kendinizi Ingrid Von Oelhafen 'in yerine koyup okursanız eğer, acıyı derinden yaşayacağınız kesindir. İyi okumalar.