Hitler’in Unutulan Çocukları Ari Irk Projesi ve Bir Kadının Gerçek Kimliğini Arayışı

8,6/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
132 gösterim
Ingrid yıllar boyu annesinin onu neden sevmediğini düşündü. Neden onu yanına yaklaştırmıyordu? Neden uzaklara gönderiyordu? Çünkü o annesi değildi. Çünkü Ingrid, Heinrich Himmler’in Ari Irk yaratma projesinin bir parçasıydı. Ailelerinden kaçırılarak uzaklarda yetiştirilen yarım milyon çocuktan biri...

1942 yazında, Nazi istilası altındaki Yugoslavya’da aileler çocuklarını incelenmeleri için SS askerlerine teslim etmeye mecbur bırakıldılar. Bunlardan biri de dokuz aylık Erika Matko’ydu ve Nazi doktorlarına göre “Hitler’in Çocuğu” olabilecek kadar safkandı. Erika Almanya’ya götürülerek Nazi Partisi’ne yakın olan Oelhafen ailesine verildi. Fakat yıllarca sadece bir “proje” olarak, sevgisiz ve mutsuz yaşadı. Kalbinin sesini dinleyen Ingrid yıllar sonra gerçek kimliğinin izlerini sürmeye başladı.
Naziler pek çok kaydı ortadan kaldırmış olsa da Nürnberg Mahkemeleri’nde kendi kaçırılma olayının duruşma tutanakları da dahil olmak üzere pek çok dokümana ulaştı. Doğum yerini bulduğunda ise onu o zamana kadar öğrendiklerinden çok daha büyük bir sürpriz bekliyordu: Yıllar önce annesine kendisi olduğu söylenerek başka bir bebek verilmişti.
Ingrid Oelhafen, gerçek adıyla Erika Matko’nun gerçek yaşamöyküsü aynı zamanda müthiş bir tarih dersi!
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786053111719
 • Orijinal Adı:
  Hitler's Forgotten Children: My Life Inside The Lebensborn
 • Çeviri:
  Mert Akçanbaş
 • Yayınevi:
  Beyaz Baykuş
 • Kitabın Türü:
Ayşegül 
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ingrid kitabın önsözünde şöyle söylüyor 'Okuması bile zor olacak bu hikayeye basit bir hikaye diyemem. Ancak bu hikayeyi yaşamak da hiç basit değildi.' Kendimizi Ingrid'in yerine koyarsak eğer gerçekten kökenimiz nereden geliyor merak edip onca yolu çekip tanımadığımız bir sürü insanla konuşmaya çalışır mıydık? Bizi bilmem ama Ingrid gerçek anne sevgisinden yoksun olunca bir şeylerin ters gittiğini anlıyor ve öğrendiği ufacık bir bilgiden yola çıkarak tüm benliğini sarsacak gerçeklerin peşine düşüyor. Bu süreçte yaşanılan olaylar hiç kolay değil ve izleri silinmeyecek bir sürü trajedi söz konusu. Nazi Almanyasına dair doğru düzgün bir bilgim yoktu şimdiye kadar(kulaktan dolma bilgiler haricinde). Bu kitap tarihi bilgi açısından gerçekten doyurucu eğer öncesinde pek bir bilginiz yok ise sizi birçok konuda bilgilendirecek maalesef kanınızı donduran olayları da gözünüzün önüne serecek bir kitap. Gerçekten insanı hüzünlendiren bir biyografi ve tarih kitabı.

Murat Ç 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hitler Almanya'sının sonu 1945 yılında sona ermedi. Belki Savaş bitti ama cevapsız kalmış bir çok konu vardı. Bunlardan biri de üstün ari ırkı yani üstün Alman ırkının inşasıydı. Savaşın bitmesinden 72 yıl geçmiş olmasına rağmen etkileri hala devam etmektedir. 1933-1945 Yılları arasında Almanya'da neler olduğu hala bir muamma. Neler yaşandı, neler oldu hala tam olarak bilinmiyor. Bu kitapta; seri üretim çocuk yapılamadığından, SS Başkomutanı Heinrich Himmler'in Alman nüfusunu nasıl artırmak istediği ve bunu nasıl yapmaya çalışıldığı anlatılıyor. Bizzat bu durumun mağduru yazar Ingrid Von Oelhafen tarafından. Özellikle Nazi Almanyasına hakim değilseniz, çok fazla bilginiz yok ise sizi fazlasıyla şaşırtacak bir kitap. Hüzün ve acı dolu. Toplama kampları başlı başına insanlık ayıbı zaten. İnsanları keyfe keder öldürüp, akşamları da kendi çocuklarının, eşlerinin yanlarına nasıl gidebildiler, o komutanlar nasıl gülerek yaşadı hiç bir zaman bilemeyeceğiz.. Kendinizi Ingrid Von Oelhafen 'in yerine koyup okursanız eğer, acıyı derinden yaşayacağınız kesindir. İyi okumalar.

Kitaptan 7 Alıntı

Ayşegül 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

bana göre acıların en zalimce olanı insana ümit verildikten sonra umudunu tam gerçekleştirirken elinden kayıp gittiğini görmesidir.

Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 107 - Beyaz Baykuş)Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 107 - Beyaz Baykuş)
Ayşegül 
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Silah gücüyle kazanılan pek çok zafer diğer taraftan bir milletin yaşamsal niteliklerine ve kanına mal olmuştur. Maalesef çok acı olmasına rağmen en iyi adamların ölümleri savaşın en kötü tarafı değildir. Bundan daha kötü olanı savaş süresince dünyaya gelemeyen veya savaş sonrası ölen çocukların durumlarıdır.

Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 90 - Beyaz Baykuş)Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 90 - Beyaz Baykuş)
Ayşegül 
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tek bir temel prensip SS için mutlak kural olmalıdır. Sadece ve sadece kendi kanımızdan olanlara karşı dürüst, ahlaklı, sadık ve yoldaş olmalıyız.
-Heinrich Himmler, SS subaylarına yapılan konuşma, 6 Ekim 1943

Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 96 - Beyaz Baykuş)Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 96 - Beyaz Baykuş)
Murat Ç 
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Birinci Bölüm Ağustos 1942;
"Erkekler... vurulmalı, kadınlar tutsak edilerek toplama kamplarına gönderilmeli ve çocuklar anayurtlarından koparılarak eski Reich bölgelerine yerleştirilmelidirler." -SS Heinrich Himmler 25 Haziran 1942

Hitler’in Unutulan Çocukları, Ingrid Von Oelhafen (Sayfa 9)Hitler’in Unutulan Çocukları, Ingrid Von Oelhafen (Sayfa 9)
Ayşegül 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tarihin en büyük dersi insanların tarihten pek ders almayışlarıdır.
-Aldous Huxley

Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 211 - Beyaz Baykuş)Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 211 - Beyaz Baykuş)
Ayşegül 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yerinden edilmek insan toplumunun karşı karşıya olduğu en tehlikeli hastalıktır. Yerinden edilenler başkalarını yerlerinden ederler. Kökeni olan kimse hiç kimseyi yerinden etmez. Kökeni olmak belki de insan ruhu için en önemli fakat en az bilinen ihtiyaçtır.

Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 162 - Beyaz Baykuş)Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 162 - Beyaz Baykuş)
Ayşegül 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın yetiştiği ortam her zaman doğuştan gelen özelliklerini alt etmenin yollarını buluyor. Yani su içinde bulunduğu bardağı şekillendiremiyor.

Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 209 - Beyaz Baykuş)Hitler’in Unutulan Çocukları, Tim Tate (Sayfa 209 - Beyaz Baykuş)