Kitap
Hızlandırılmış Ateizm Dersleri

Hızlandırılmış Ateizm Dersleri

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.2
18 Kişi
44
Okunma
16
Beğeni
733
Gösterim
64 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 49 dk.
Adı
Hızlandırılmış Ateizm Dersleri
Basım
Türkçe · Türkiye · Versus Yayınları · 2008 · Karton kapak · 9786055691080
Laik olduğunu iddia eden bir ülkede din derslerinin zorunlu olması, tanrısız düşüncenin temellerini açıklayacak basit bir metnin, aradaki bütün farklara rağmen, ilmihal benzeri bir kitabın gerekli olduğunu düşünmemize neden oldu. Farklılık ve güçlük, ateistler için dogmalar ve vahyedilmiş hakikatler diye bir şeyin bulunmamasından kaynaklanıyor. Onların yerine ateizmde, insanoğluna ve insanoğlunun evrenin kalanıyla ilişkisine dayalı bir ahlaka ulaşan bir dizi düşünce ve akıl yürütme vardır. Ateizm, özgül öğretisi olmayan bir 'izm'dir; başkalarının, yani fizikçiler, kimyacılar, biyologlar, jeologlar, sosyologlar, antropologlar, tarihçiler ve dünyanın diğer araştırmacılarının düşünce ve keşiflerinden beslenir. Entelektüel bakımdan kimsenin otoritesine sığınmayan ateizm, dörtbaşı mamur bir öğretiye dönüşme tuzağına düşmez ve böylelikle, düşüncesini dogmatikleştirme eğiliminden kurtulmayı başarır. Ateizmin özgün yanı, terimin etimolojik anlamıyla, laik bir ahlakının olmasıdır: laik, köken olarak, sınıfsız anlamda halka ait demektir. Hızlandırılmış Ateizm Dersleri'ni yayınlamanın, hiç olmazsa pedagojik bakımdan, geçici de olsa faydalı olabileceğine inandık (eee biz de bir şeylere inanıyoruz) . Kimseyi 'hidayete erdirme'yi beklemiyoruz, çünkü bizi kimse erdirmedi, amacımız inançlar üzerine eleştirel bir düşünme sürecine özendirmek yalnızca. Elinizde tuttuğunuz metin, bu söylenenin ötesine gitmiyor, belki gidemez de. Karar okurların, ne de olsa özgürler (çok iyimser değil mi şu ateistler!) .
3 mağazanın 2 ürününün ortalama fiyatı: ₺4,9
8.2
10 üzerinden
18 Puan · 4 İnceleme
Mehmet Zana Başkan
Hızlandırılmış Ateizm Dersleri'ni inceledi.
64 syf.
·
1 günde
Ateizm, hayalî yaratıkları ve olayları, metafizik inançları ve dinleri reddeden felsefi bir düsünce akımıdır. Tanrısız düşüncenin temellerinin açıklaması üzerine devam eden kitapta, ateizm düşüncesine yeni inanmaya başlayanlara sorulan sorular karşısında nasıl mantıklı cevaplar verileceğini anlatan, diğer inançları eleştirisel bir anlatım söz konusu. Ateizmin kurucularından sayılan Epikürün zaman zaman kendi düşüncelerini destekleme amaçlı sözlerinden örneklere yer veren yazar; ateizmin temel taşının inanmamaya inanmak olduğunu savunuyor.
Hızlandırılmış Ateizm Dersleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Haymatlos
Hızlandırılmış Ateizm Dersleri'ni inceledi.
64 syf.
·
3 günde
Kitap, ateizm propagandası gütme amacında değil. Bilakis, sabit argümanı yahut sabit bir metni olmadığı için, kendi propagandasını yapması abes olur. Her ateistin varlığı kendine özgüdür. Ateizmin zorunluluğu kendiliğindendir, inanmak tercih işidir. Laik İspanya'da din dersinin müfredata dahil edilmesine karşı tepki olarak yazılmış bir ders kitabı niteliği taşır. Dini inanç ve bilimsel gerçekler arasındaki ilintiyi ifade ediyor kitap. İnanmak yahut inanmamak hakkında fikir edinmeye dair okunmayı hak eden bir kitap..
Hızlandırılmış Ateizm Dersleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
6