Hizmet Düsturları (Risale-i Nur Külliyatında)

·
Okunma
·
Beğeni
·
31
Gösterim
Adı:
Hizmet Düsturları
Alt başlık:
Risale-i Nur Külliyatında
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
542
Format:
Karton kapak
ISBN:
2770000012072
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sebat Yayın Dağıtım
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Binler teesüf ki; şimdi müthiş yılanların hücumuna mâruz biçare ehl-i ilim ve ehl-i Diyanet, Sineklerin ısırması gibi cüzi kusuratı bahane ederek 'birbirini tenkidle' yılanların ve zindik Münafıklarin tahribatlarına ve kendilerini onların eliyle öldürmesine yardım ediyorlar
Hem sebebi hilkat-i kainat Fahr-i Alem aleyhiselatu Vesselâma "mecnun" tabiri istimal eden insanlar bulunduğu gibi; senin O güneşe nisbeten zerrecik bir izzet-i nefsinin kırılmasına ehemmiyet verme. " diye ihtar edildi.

-Said Nursî rahmetullahi aleyh
Hattâ bir taş, taşlığıyla beraber kubbeli binalarda ustanın elinden çıkar çıkmaz başını eğer, arkadaşıyla birleşmeğe meyleder ki, sukut tehlikesinden kurtulsunlar. Maalesef insanlar, teavün sırrını idrak edememişler. Hiç olmazsa, taşlar arasındaki yardım vaziyetinden ders alsınlar.
"Binler ruhum olsa, binler hastalıklara mübtela olsam ve zahmetler çeksem, yine de bu milletin imanına ve saadetine hizmet için burada kalmağa Kur'andan aldığım dersle karar verdim ve vermişiz. "
Tarihçe-i hayatımı bilenlere mâlûmdur; elli beş sene evvel, ben yirmi yaşlarında iken, Bitlis’te merhum vali Ömer Paşa hânesinde, iki sene, onun ısrârıyla ve ilme ziyâde hürmetiyle kaldım. Onun altı adet kızları vardı: üçü küçük, üçü büyük. Ben, üç büyükleri, iki sene beraber bir hânede kaldığımız halde, birbirinden tefrik edip tanımıyordum. O derece dikkat etmiyordum ki, bileyim. Hattâ bir âlim misâfirim yanıma geldi, iki günde onları birbirinden fark etti, tanıdı. Herkes bendeki hale hayret ederek, bana sordular:
"Neden bakmıyorsun?"
Derdim:
"Ilmin izzetini muhâfaza etmek, beni baktırmıyor."
Hem, kırk sene evvel, Istanbul’da Kâğıthâne şenliğinin yevm-i mahsûsunda ,
Köprüden tâ Kâğıthâne’ye kadar Haliç’in iki tarafında binler açık saçık Rum ve Ermeni ve Istanbullu karı ve kızlar dizildikleri sırada, ben ve merhum mebus Molla Seyyid Tâhâ ve mebus Hacı Ilyas ile beraber bir kayığa bindik; o kadınların yanlarından geçiyorduk. Benim hiç haberim yoktu. Halbuki, Molla Tâhâ ve Hacı Ilyas, beni tecrübeye karar verdikleri ve nöbetle beni tarassud ettiklerini bir saat seyahat sonunda îtiraf edip, dediler:
"Senin bu haline hayret ettik, hiç bakmadın."
Dedim:
"Lüzûmsuz, geçici, günahlı zevklerin âkıbeti elemler, teessüfler olmasından istemiyorum."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hizmet Düsturları
Alt başlık:
Risale-i Nur Külliyatında
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
542
Format:
Karton kapak
ISBN:
2770000012072
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sebat Yayın Dağıtım

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • Ahmet Tepeli
  • erkam demir
  • Rumeysa Ece

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%80 (4)