Geri Bildirim
Adı:
Hizmet Rehberi
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
245
ISBN:
9786051313948
Kitabın türü:
Yayınevi:
Envar Neşriyat
Hem ihlâs ve hakperestlik ise, müslümanların nereden ve kimde olursa olsun istifadelerine taraftar olmaktır. Yoksa benden ders alıp sevap kazandırsınlar düşüncesi nefsin ve enaniyetin bir hilesidir.
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
"Bütün ilimlerin ve marifetlerin ve kemalât-ı insaniyenin en büyüğü imandır ve iman-ı tahkikîden gelen tafsilli ve bürhanlı marifet-i kudsiyedir" diye ehl-i hakikat ittifak etmişler.
Fakat yalnız bir cihet var ki, beni düşündürüyor. Nasıl bir parmak yaralansa; göz, akıl, kalb ehemmiyetli vazifelerini bırakıp onunla meşgul oluyorlar; öyle de: Bu derece zarurete giren sıkıntılı hayatımız; yarasıyla kalb ve ruhumuzu kendiyle meşgul eder.
Onlar dünya hayatını seve seve ahirete tercih ederler.(İbrahim suresi 14.3) âyetinin sırr-ı işarîsiyle, âhireti bildikleri ve iman ettikleri halde, dünyayı âhirete severek tercih etmek ve kırılacak şişeyi bâki bir elmasa, bilerek rıza ve sevinçle tercih etmek ve akibeti görmeyen kör hissiyatın hükmüyle, hazır bir dirhem zehirli lezzeti, ileride bir batman safi lezzete tercih etmek, bu zamanın dehşetli bir marazı, bir musibetidir.
Halbuki şimdi fen ve felsefenin dalalet kısmı; yani Kur'anla barışmayan, yoldan çıkmış, Kur'ana muhalefet eden kısmı, küfr-ü mutlakı(Allah'ı, inkar etmeyi) komünistler tarzında neşre başladılar.
Bahtiyarız bizler ki, bu dehşetli asırda bizlere Kur'ana hizmet aşkını Risale-i Nur vasıtasıyla kazandırdı. Yirminci asrın insan psikolojisini, içtimaiyatının tam ve hakikatlı bir tahlilini yaparak, bu hizmette kalb ve akılları teshir edecek müsbet ve ilmî ikna' usûllerini bizlere öğretti. Canından fazla sevdiği ve üzerinde gözbebeği gibi titrediği Risale-i Nur hizmetini talebelerine emanet etti. Biz de bu emaneti bütün ruhumuzla muhafaza edip, nesilden nesile ileteceğiz inşâallah.
Hiçbir müfsid ben müfsidim demez. Daima suret-i haktan görünür. Yahut bâtılı hak görür. Evet kimse demez ayranım ekşidir. Fakat siz mihenge vurmadan almayınız. Zira çok silik söz ticarette geziyor. Hattâ benim sözümü de, ben söylediğim için hüsn-ü zan edip tamamını kabul etmeyiniz. Belki ben de müfsidim veya bilmediğim halde ifsad ediyorum. Öyle ise her söylenen sözün kalbe girmesine yol vermeyiniz. İşte size söylediğim sözler hayalin elinde kalsın, mihenge vurunuz. Eğer altun çıktı ise kalbde saklayınız. Bakır çıktı ise çok gıybeti üstüne ve bedduayı arkasına takınız, bana reddediniz gönderiniz... (Münazarat 14)
Cerbezenin tavr-ı acibi; zaman ve mekânda müteferrik şeyleri toplar, bir yapar. O siyah perde ile her şeyi temaşa eder. Hakikaten cerbeze, enva'ıyla garaibin makinesidir.

Cerbeze: Hakkı bâtıl, bâtılı hak suretinde gösterecek derecede aldatıcı sözler, haller

Müteferrik: farklı, çeşitli

Enva: türler -Garaib: garip, şaşırtıcı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hizmet Rehberi
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
245
ISBN:
9786051313948
Kitabın türü:
Yayınevi:
Envar Neşriyat
Hem ihlâs ve hakperestlik ise, müslümanların nereden ve kimde olursa olsun istifadelerine taraftar olmaktır. Yoksa benden ders alıp sevap kazandırsınlar düşüncesi nefsin ve enaniyetin bir hilesidir.

Kitabı okuyanlar 89 okur

  • Şeyma Nur GÜVEN
  • Hüseyin Sabuncu
  • Rıdvan Bulama
  • Seher Arslan
  • Cihan Akboru
  • Fuat kızıl
  • Cafer Yalın
  • Melihe Yazgan
  • Stannnis Baratheon
  • Fatih Altıparmak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%28.6
25-34 Yaş
%28.6
35-44 Yaş
%28.6
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.1
Erkek
%48.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%85.2 (23)
9
%0
8
%3.7 (1)
7
%0
6
%3.7 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%7.4 (2)