Hizmetkar Liderlik Modeli

9,0/10  (2 Oy) · 
0 okunma  · 
2 beğeni  · 
8 gösterim
Elinizdeki kitap, İslâm’ın hizmetkâr liderlik modelini ele almaktadır. Bu liderlik modeli, Asr-ı Saadet döneminde başta Peygamberimiz, dört halife ve diğer sahabeler tarafından uygulanmış, pratikte yaşanmış, müspet neticeleri görülmüş bir liderlik çeşididir. Ayrıca daha sonraki dönemlerde de küçük bir insan gurubundan, kıtalara hükmeden hükümdarlara varıncaya kadar pek çok lider tarafından da uygulanmıştır.

Kitaptaki konular ele alınırken, çocuklarına liderlik yapan anne babalardan, öğretmenlere, müdürlere, dernek başkanlarına, devlet başkanlarına varıncaya kadar idari konumdaki herkesi ilgilendiren ortak konular üzerinde durulmuş, bütün idarecilere faydalı olmak hedeflenmiştir.

Bu kitap Peygamberimiz (sav)?in şu iki mühim hadisinin şerhi olarak da düşünülebilir:

“Bir kavmin efendisi, o kavme hizmet edendir.”

“Hepiniz çobansınız ve hepiniz sürünüzden mesulsünüz. İnsanlar üzerinde idareci olan, onların çobanıdır ve o, onlardan mesuldür. Kişi, ailesinin çobanıdır ve onlardan mesuldür. Kadın, kocasının evinin çobanıdır ve ondan mesuldür. Hizmetkâr, efendisine aid malın çobanıdır ve elinin altındakinden mesuldür. (Elhâsıl) her biriniz çobansınız ve her biriniz sürünüzden mesulsünüz.”
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  255
 • ISBN:
  9786058681941
 • Yayınevi:
  Hayrat Neşriyat
 • Kitabın Türü: