Hoca Nasrettin ve Çömezleri

7,5/10  (8 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
722 gösterim
Rıfat Ilgaz, Nasrettin Hoca fıkralarını çağdaş bir yaklaşımla ve kendi mizah anlayışıyla yeniden yazıyor.
“Pasif direnme yapmak, ezilmişliğini unutmak, dar zamanlarını kazasız belasız geçiştirmek zorunda kalan halkımız, Hocasına sık sık başvurmak yolunu tutmuştur. Bugünlerde ona gene sık sık başvuruyorsak, işlerin yolunda gitmediğini, haksızlıkların, baskıların arttığını söyleyebiliriz açıkça. Hem davacıya, hem davalıya, hem de kendisini eleştiren karısına hak vermekle kendi adalet anlayışını açıklamak değildir öngördüğü… Her şeyi tatlıya bağlamaya çalışan yöneticileri, çıkarcıları, eyyamcıları, dalkavukları yere vurmaktır amacı. Hoca bu yerden yere vurma işini kahramanlar gibi zor kullanarak, bedensel gücünü göstererek yapmaz, filozofça yapar. Güçsüzler, arkasız kalanlar onun fıkralarına sığınarak güçlü görünmeye, ayakta kalmaya, tutunmaya, yaşayışlarını sürdürmeye çalışırlar.”
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789753482943
 • Yayınevi:
  Çınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zagor 
 28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hemen herkesin aşina olduğu Nasrettin Hoca fıkralarının, Rıfat Ilgaz'a yakışan usta işi kurgu ile romanlaştırdığı muazzam bir kitap. Nasrettin Hoca'nın nükteleri ve hazır cevaplığı, Rıfat Ilgaz'ın usta kalemi bir araya gelirse ne mi ortaya çıkar? Hoca Nasrettin ve Çömezleri.
Tavsiye ederim, keyifli okumalar...

Gülge. 
11 Oca 00:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok zevk alarak okuduğum bir kitap. Yer yer güldüm yer yer düşündüm. Rıfat Ilgaz'ın okuduğum üçüncü kitabıydı ve içlerinde en beğendiğim oldu. Aşina olduğumuz Nasrettin Hoca fıkraları olaylar içine serpilip, tam manasıyla yerini bulmuş.

Merve Akpınar 
 28 Şub 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Kütüphanede denk gelerek bir anda okuduğum çok keyifli bir kitaptı. Nasrettin hocayı hep duyardım ama okumak ilk kez nasip oldu. Rıfat Ilgaz gerçekten harika bir kaleme sahip. Hocanın söylediği tüm o sözlerin hikayelerini öğrenmek güzel oldu. Kesinlikle her yaştan insana tavsiye ederim.

Emre Şeyda 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 4/10 puan

Rıfat Ilgaz eseri olduğu için çok heveslenerek aldığım ve okuduğum kitaptır. Yazarın Hababam Sınıfı adlı eserinden sonra okuduğum ikinci kitap olmakla beraber beni maalesef cezbe demeyen bir yapısı mevcuttu.

Kitap aslında bir roman gibi gözükmesine rağmen Nasreddin Hoca fıkralarının belli bir konu etrafında birleştirilerek romanlaştırılması olmuş. Böyle bir çaba aslında orjinal gibi durmasına rağmen maalesef şahsi görüşümce biraz bocalamış ve kurgusal anlamda da sıkıntılar oluşmuş. Okurken ve bitirirken çok zorlandığım bir kitap oldu.

Kitaptan 19 Alıntı

Zagor 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nasrettin Hoca
"Yoldan çıkanları yola getirmenin tek çaresi okutup adam etmektir."

Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 21 - Çınar Yayınları)Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 21 - Çınar Yayınları)
Zagor 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Hammat
"İyi öğreticiden kötü öğrenci çıkmaz, Hocam."

Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 94 - Çınar Yayınları)Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 94 - Çınar Yayınları)
Zagor 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Çomar
"Okumuşun cahili, acemi çomara benzer. Sağa sola boşuna havlayıp sürüye kurt getirir. Ortalıkta bu kadar kurt dolanıyorsa, acemi çomarların boşa havlamasından."

Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 91 - Çınar Yayınları)Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 91 - Çınar Yayınları)
Zagor 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nasrettin Hoca
"Adamın mayası sağlamsa yoğurttan çabuk tutar."

Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 33 - Çınar Yayınları)Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 33 - Çınar Yayınları)
Zagor 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nasrettin Hoca
"Hocam," dedi, "Bir sorum var sana."
"Sor, evlat!"
"Bu Hazreti İsa var ya. Ne yer, ne içer göğün dördüncü katında?"
Kızmıştı Hoca. Yürüyüp gitmek istedi, gönlü razı olmadı.
"Behey uğursuz oğlu uğursuz," dedi, "Şu kadar zamandır bu köydeyim, daha bir gün Hocamız ne yer ne içer, sordunuz mu hiç! Tanrı'nın buyur ettiği İsa, onun yanında aç mı kalacak?"

Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 83 - Çınar Yayınları)Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 83 - Çınar Yayınları)
Zagor 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nasrettin Hoca
"Hocam, kadınlar neden cenaze namazı kılmazlar? Kadın cenazelerinin namazını bile erkekler kılar, neden?" diye sordu.
"Öyledir, evlat! Tanrı onları hep iyi günler için yaratmıştır. Ne işleri var onların cenazede? Düğün dernek, çengi cümbüş dururken. Ne hakkımız var onların neşesini bozmaya, değil mi evlat?"
Şakacının biri lafa katılacak oldu:
"Düğün dernekte eğlendikleri, doğumda fitil fitil burunlarından gelmiyor mu?" dedi.
"Haklısın! dedi Hoca. "Doğumlarda fazlasıyla çekiyorlar, bir de ölümlerde neden ağlatalım onları?"

Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 95 - Çınar Yayınları)Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 95 - Çınar Yayınları)
Zagor 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nasrettin Hoca
"Köylü seni bekliyor, Hocam!"
"Zorları neymiş alacakaranlıkta?"
"Kalksın sabah namazını kılsın diyorlar..."
"Allah'la kulun arasına girmeyi kim öğretmiş onlara? Fille Timur arasına beni sokarlar, Allah'la benim arama kendileri girerler. Sıkıysa Timur'la filin arasına girsinler bakalım, tabansız herifler!"

Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 62 - Çınar Yayınları)Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 62 - Çınar Yayınları)
Zagor 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nasrettin Hoca
"Kaç yaşındasın Hocam?" diye sordu yaştaşlarından biri:
"Tam kırk yaşındayım, Ali Ağa!"
"Hoca geçen yıl sordum, gene kırk dediydin!"
"Beni ne sandın sen? Kırk yıl sonra sor, gene kırkındayım! Sözünden dönecek adam mıyım ben!"

Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 66 - Çınar Yayınları)Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 66 - Çınar Yayınları)
Zagor 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Onlar köpek ararlar havlatacak. Önce köpeğin, adını kendinden alan dişini sökerler. Sökemezlerse törpüleyip altın kaplarlar ısırmasın diye. Hiç, midesi dolu, ağzında yağlıca bir but olan köpeğin ısırdığı görülmüş mü? Ağzını açıp havlayamaz bile. Neden havlasın. Sonra but parçasını düşürüverir ağzından!"

Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 92 - Çınar Yayınları)Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 92 - Çınar Yayınları)
Zagor 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nasrettin Hoca
Tam Akşehir'e girerken bezirgan kılıklı biri birden Hoca'nın karşısına çıkıp eşeğin dizginlerine yapıştı:
"Say bakalım borcunu avuçlarıma, Hoca!"
Hoca birden toparlayamamıştı.
"Ne borcu!" diye gürleyecek oldu.
"Ne borcu diye de yüzlü yüzlü soruyor. Dükkandan aldıklarının parası. Bu hafta mutlaka veririm demedin mi?"
"Canım sana vermem diyen mi var?"
"Say bakalım avucuma! Tam elli sekiz akçe."
"Akşama beni bul otuz akçesini al! Yirmi beş akçesini de köye dönerken veririm. Etti mi elli beş akçe. Ne kalır geriye? Üç akçe değil mi? Utan be! Üç akçe için şu kadar insanın içinde kalkmış yakama yapışıyorsun!"

Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 17 - Çınar Yayınları)Hoca Nasrettin ve Çömezleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 17 - Çınar Yayınları)
2 /