Hoca Nasrettin ve Çömezleri

7,5/10  (8 Oy) · 
19 okunma  · 
5 beğeni  · 
749 gösterim
Rıfat Ilgaz, Nasrettin Hoca fıkralarını çağdaş bir yaklaşımla ve kendi mizah anlayışıyla yeniden yazıyor.
“Pasif direnme yapmak, ezilmişliğini unutmak, dar zamanlarını kazasız belasız geçiştirmek zorunda kalan halkımız, Hocasına sık sık başvurmak yolunu tutmuştur. Bugünlerde ona gene sık sık başvuruyorsak, işlerin yolunda gitmediğini, haksızlıkların, baskıların arttığını söyleyebiliriz açıkça. Hem davacıya, hem davalıya, hem de kendisini eleştiren karısına hak vermekle kendi adalet anlayışını açıklamak değildir öngördüğü… Her şeyi tatlıya bağlamaya çalışan yöneticileri, çıkarcıları, eyyamcıları, dalkavukları yere vurmaktır amacı. Hoca bu yerden yere vurma işini kahramanlar gibi zor kullanarak, bedensel gücünü göstererek yapmaz, filozofça yapar. Güçsüzler, arkasız kalanlar onun fıkralarına sığınarak güçlü görünmeye, ayakta kalmaya, tutunmaya, yaşayışlarını sürdürmeye çalışırlar.”
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789753482943
 • Yayınevi:
  Çınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülge. 
11 Oca 00:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok zevk alarak okuduğum bir kitap. Yer yer güldüm yer yer düşündüm. Rıfat Ilgaz'ın okuduğum üçüncü kitabıydı ve içlerinde en beğendiğim oldu. Aşina olduğumuz Nasrettin Hoca fıkraları olaylar içine serpilip, tam manasıyla yerini bulmuş.

Merve Akpınar 
 28 Şub 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Kütüphanede denk gelerek bir anda okuduğum çok keyifli bir kitaptı. Nasrettin hocayı hep duyardım ama okumak ilk kez nasip oldu. Rıfat Ilgaz gerçekten harika bir kaleme sahip. Hocanın söylediği tüm o sözlerin hikayelerini öğrenmek güzel oldu. Kesinlikle her yaştan insana tavsiye ederim.

Emre Şeyda 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 4/10 puan

Rıfat Ilgaz eseri olduğu için çok heveslenerek aldığım ve okuduğum kitaptır. Yazarın Hababam Sınıfı adlı eserinden sonra okuduğum ikinci kitap olmakla beraber beni maalesef cezbe demeyen bir yapısı mevcuttu.

Kitap aslında bir roman gibi gözükmesine rağmen Nasreddin Hoca fıkralarının belli bir konu etrafında birleştirilerek romanlaştırılması olmuş. Böyle bir çaba aslında orjinal gibi durmasına rağmen maalesef şahsi görüşümce biraz bocalamış ve kurgusal anlamda da sıkıntılar oluşmuş. Okurken ve bitirirken çok zorlandığım bir kitap oldu.

Kitaptan 20 Alıntı