1000Kitap Logosu
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi

Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
2.631 Kişi
8bin
Okunma
2.797
Beğeni
53,4bin
Gösterim
456 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 55 dk.
Adı
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Basım
Türkçe · Türkiye · Kolektif Kitap · Mart 2017 · Karton kapak · 9786055029630
Orijinal adı
Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
Diğer baskılar
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
Homo Deus: Sabahın Qısa Tarixi
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Homo Deus'ta çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, Homo deus'a evrildiği bir gelecek kurguluyor. Yola "önemsiz bir hayvan" olarak çıkan Homo sapiens, tanrılar katına ulaşmak uğruna kendi sonunu mu hazırlıyor? Homo sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden hümanist öğretiye inandı? Bu öğreti gündelik yaşantımızı, sanatımızı ve en gizli tutkularımızı nasıl şekillendiriyor? İnsanı inekler, tavuklar, şempanzeler ve bilgisayar programlarının tümünden ayıran yüksek zekası ve kudreti dışında herhangi bir alametifarikası var mı? Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen mutluluk seviyemizde neden kayda değer bir artış olmadı? "Tüm bunları anlamak için tek yapmamız gereken geriye dönüp bakmak ve Homo sapiens'in aslında ne olduğunu, hümanizmin nasıl dünyaya hakim bir din hâline geldiğini ve hümanizm rüyasını gerçekleştirmeye çalışmanın aslında neden insanlığın kendi sonunu getireceğini incelemektir. İşte bu kitabın temel meselesi budur." "Okurken hem eğlenecek hem de çok şaşıracaksınız. Her şeyin ötesinde, kendinizi daha önce hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünürken bulacaksınız." -Danıel Kahneman, Hızlı ve Yavaş Düşünme'nin yazarı- "Homo Deus'u okuduğunuzda uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından vardığınız bir uçurumun kenarında durduğunuzu hissedeceksiniz. Yolculuğun artık bir önemi kalmayacak, çünkü bir sonraki adımınızı engin bir boşluğa atacaksınız." -David Runciman, The Guardian- (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 14 ürününün ortalama fiyatı: ₺71,37
8.4
10 üzerinden
2.631 Puan · 359 İnceleme
Meryem Sumer
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi'yi inceledi.
456 syf.
·
20 günde
·
Puan vermedi
Homo deyyus
Müslümanların kendi düşüncelerini geliştirmeleri ve yeni ufuklar edinmeleri için bu kitabı okumalarını çok isterim. Halbuki bu kitabı elimde gören arkadaşlardan gördüğüm tepkiler hiç iyi değildi. Sanki dinimi değiştirmişim gibi herkesten tavsiyeler dinledim. Oysa bir müslüman bu kitabı gerçekten içselleştirerek okusa teknolojinin ve bilimin gerisinde kaldığını görecek ve belki harekete geçecektir. Bu düşüncemin nedenini merak ettiyseniz kitaptan alıntıladığım yazarın müslümanlar hakkındaki düşünceleri anlatan yerleri okuyabilirsiniz. Homo Deus kitabı yazarın ikinci kitabı olmakla birlikte birincisinden biraz daha geride kalmış. İlk kitabı olan Homo Sapiens daha merak uyandırıcı, akıcı ve bilgilendiriciydi. Bu kitapta ise sadece yazarın kendi görüşlerini okuduk. Bizi yeni gelişmelerden haberdar ediyordu elbette ama her konuyu kendi görüşlerine bağlamayı da ihmal etmiyordu. Yapay zeka konusunda yaşanan gelişmeleri bizim ülkemiz ne zaman yakalar Allah bilir ama insanların dur durak bilmeden çalışmaları, ölümsüzlük ve daha başka ne olabilir düşüncesinin fitiliyle gerçekleşen birçok gelişme var. Kitapta bunların hepsine değiniliyor. Güzel bir gelecek bizi bekliyor gibi görünse de şimdilik zekaya sahip ama bilinci olmayan robotlar ileride yerimize geçince yine bu kadar iyimser olabilecek miyiz acaba? Kitap insanı düşünmeye sevk ediyor. Bu da bence bir kitabın kalitesini belirleme ölçütüdür. O yüzden yazarın hakkını yemeyeceğim büyük emekler vererek yazdığı belli. Yazarı sadece bir konuda çok eleştirebilirim o da bütün dinleri eleştirirken yahudi kısma saygı duyması ve belki de yüceltmesi olabilir. Onların yanlışlarına hiç değinmemiş. Ezilen Filistin halkından hiç bahsetmemiş. Evet müslümanlar çağın çok gerisinde. Peki bu birilerin böyle olmasını istediği için olabilir mi? Homo Deus gelişen üst insan demek. Böyle bir dünya hayal etsenize. Matrix gibi neye ihitiyacınız olursa hop iki tuşa basın ve hazır. Artık çok iyi bir dövüşçü ya da ressamsınız. Kulağa çok hoş geliyor ama ya insanlar bu özelliği kötü yönde kullanırsa? Homo Deus Homo Deyyus olursa o zaman ne yapacağız? Kısaca insanlığı iki son bekliyor. Teknolojiyi yakalayanlar üst düzey insan (yarı tanrı) olurken yakalamayanlar ise sefaletle sürünmeye devam edecek. İlk kısımda olmak için çok çalışmamız gerek çoooook. Yeni incelemede görüşünceye dek hoşça kalın, deus olun ama deyyus olmayın :)
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
OKUYACAKLARIMA EKLE
19
Gamze Gacal
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi'yi inceledi.
456 syf.
·
264 günde
·
Puan vermedi
insanlık kendi kendini bitirecek
Yazarın Homo Sapiens kitabında geçmişten günümüze insanlığın evrimleşecek şuan bulunduğu noktaya nasıl geldiğini açıkladığı için daha fazla keyif almıştım. Ama nedense bu kitabı okuduğumda, şu anda bulunduğumuz noktadan daha ilerisini düşünmek pek fazla keyif vermedi. Bilinçsiz algoritmalar tarafından yönetilmek, insanlığın her konuda doyum noktasına ulaşması, mutluluğun artık mümkün olmayacağı, yapay zekaların robotların dünyayı ele geçirmesi, her şeyin anlamını ve önemini yitirmesi, insanların işsiz kalması, dünyanın yeniden şekillenmesi gibi sorunlar ortaya çıkacak. Hatta insanlık kendi kendisini bile bitirebilecek noktaya gelebilir. Önceden dinler önemliydi, sonra yerini hümanizm aldı ve artık hümanizmin de bir önemi kalmadı, dataizm güç kazanacak. Geçmişten geleceğe doğru her şey değişiyor ve değişecek. Zenginler ve güçlüler ayakta kalacak, zayıflar ve güçsüzler yok olacak... Bu kitabın her bir cümlesinin üzerine saatlerce düşünebilirsiniz bile. İnsanın ufkunu açan ve bakış açısını değiştirebilen bir kitap. Homo Sapiens ve Homo Deus ayrı ayrı düşünülemez, çünkü ikisi birbirini çok iyi tamamlıyor.
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Uğur
Homo Deus: A Brief History of Tomorrow'u inceledi.
528 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Journey from past to present... Greetings.. I found this book, which I read in English, more appropriate to review in English. Before we go into the review, I would like to point out that since I cannot use the language at a high level, there may be expression disorders or misuse in some places.Thank you for understanding. Another thought-provoking, informative book from Yuval Noah Harari. What I've read before from the author; I think this book should be read as well as the books "Sapiens and 21 Lessons for the 21st Century". I can summarize this book with two questions ; What happened in our past? What will happen in our future? In addition to these, the content of the book is literally a wealth of information. The author has blended it with his own opinions and in many places, did not leave the documents incomplete in his book .I would definitely recommend that people who are interested in science, technology, history in particular should read it. I have no doubt that you will take a lot of notes while reading. I wish you pleasant reading. Few Quotes ; *Throughout history most humans took war for granted, whereas peace was a temporary and precarious state. (Page 16 /Published by Harvill Secker) *Most of the misunderstandings regarding science and religion results from faulty definitions of religion. (Page 210 /Published by Harvill Secker) *We don't need any gods to limit our power and give us meaning - the free choices of customers and voters supply us with all the meaning we require.( Page 323 / Published by Harvill Secker)
Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
OKUYACAKLARIMA EKLE
49