Homo Deus: Yarının Kısa Bir TarihiYuval Noah Harari

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.536
Gösterim
Adı:
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055029630
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
Çeviri:
Poyzan Nur Taneli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kolektif Kitap
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Homo Deus'ta çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, Homo deus'a evrildiği bir gelecek kurguluyor.

Yola "önemsiz bir hayvan" olarak çıkan Homo sapiens, tanrılar katına ulaşmak uğruna kendi sonunu mu hazırlıyor?

Homo sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden hümanist öğretiye inandı?

Bu öğreti gündelik yaşantımızı, sanatımızı ve en gizli tutkularımızı nasıl şekillendiriyor?

İnsanı inekler, tavuklar, şempanzeler ve bilgisayar programlarının tümünden ayıran yüksek zekası ve kudreti dışında herhangi bir alametifarikası var mı?

Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen mutluluk seviyemizde neden kayda değer bir artış olmadı?

"Tüm bunları anlamak için tek yapmamız gereken geriye dönüp bakmak ve Homo sapiens'in aslında ne olduğunu, hümanizmin nasıl dünyaya hakim bir din hâline geldiğini ve hümanizm rüyasını gerçekleştirmeye çalışmanın aslında neden insanlığın kendi sonunu getireceğini incelemektir. İşte bu kitabın temel meselesi budur."

"Okurken hem eğlenecek hem de çok şaşıracaksınız. Her şeyin ötesinde, kendinizi daha önce hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünürken bulacaksınız."
-Danıel Kahneman, Hızlı ve Yavaş Düşünme'nin yazarı-

"Homo Deus'u okuduğunuzda uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından vardığınız bir uçurumun kenarında durduğunuzu hissedeceksiniz. Yolculuğun artık bir önemi kalmayacak, çünkü bir sonraki adımınızı engin bir boşluğa atacaksınız."
-David Runciman, The Guardian-
(Tanıtım Bülteninden)
Son zamanlarda Sapiens sebebiyle adından çok bahsettiren Yuval Noah Harari'nin, Sapiens kadar müthiş bir diğer eseri.

Sapiens biterken yazar bize "Neyi istemek istiyoruz?" diye sorar. Homo Deus'a geldiğimizde isteyebileceğimiz muhtemel arzu ve yaşantıların Sapiens toplumu ve bireylerini ne şekilde etkileyebileceğinden bahseder. Kitap başlarken yazarın anlattıkları bize biraz Sapiens'i anımsatır. İnsanların önemsiz bir hayvan olarak tarih sahnesine çıkmasından,hayali gerçekler ve işbirliği yeteneğiyle gezegenin hakim türüne dönüşmesine hızlı bir hatırlatma yaparak,bundan sonra işlerin nasıl bir hal almaya başladığına geçer. Düşüncelerimiz,iç güdülerimiz,davranışlarımız gerçekten bizim kendi elimizde mi yoksa kendimizi mi kandırıyoruz sorusunu uzun uzun irdeler.(Büyük oyuna değil,biyolojiye odaklı irdelemeler.)

Harari'nin web sitesine girdiğinizde sizi “History began when humans invented gods, and will end when humans become gods” (Tarih insanlar tanrıları icat ettiğinde başladı,ve insanlar tanrılara dönüştüğünde son bulacak.) cümlesi karşılar. Başlı başına bu cümle bile pek çok tepkiyi üzerine çekecekken,kitabın içeriğinin doğuracağı rahatsızlıklar hakkında tahmin yürütmek pek de zor değil.

Kitapta o kadar çok bilgi var ki nasıl toparlasam da bahsetsem,mümkün olsa da tamamına yakınını alıntılayabilsem.

"Biyomühendislik doğal seçilimin bütün hünerini sergilemesini sabırla beklemeyecektir. Biyomühendisler eski Sapiens bedeninin genetik kodunu baştan yazacak, beynindeki devreleri yeniden bağlayacak, dengesini değiştirecek, hatta yeni uzuvlar geliştirecektir." Tüm o sayborg uzuvlar,üstün kan kavramları size fantastik-distopik romanlardan fırlamış gibi geliyorsa işitme cihazından,protez organlara ufaktan bir başlangıç yaptık bile diyor Harari. Daha ileri gidilmesinin önündeki tek engel yine biz ve hayali gerçekliklerimiz(yasalar,hükümetler,devletler gibi. ) olduğu gibi gelecek yine bu hayali gerçekliklerin isteğine göre şekillenmeye başlayacak şeklinde öngörüyor. Kitapta verdiği örnek verilerle de pekiştiriyor bu savını.Eskiden tıp sadece hastalıkları tedavi etmeye uğraşıyordu şimdi ise daha iyi özellikler için çabalıyor dediğinde,aklınıza ilk başta estetik geliyor ve neden olmasın mümkün olabilir diyorsunuz.

"İnsanlar sağlık, mutluluk ve gücün peşinde bir bir özelliklerini değiştirecekler, ta ki artık insan olamadıkları güne dek." cümlesi kadar tüyler ürpertici kaç kehanet var?Sapiens incelememde bu özellikler için herkesin alım gücü aynı olmayacağı için eşitsizlik artacak şeklinde bir cümle kurmuşum,yazar da aynı öngörüye sahip. Bu durumda geçmişte nasıl ki Sapiens dışında farklı insan türleri de mevcutsa gelecekte de aynısı olacak diyor. Sapiens nasıl ki Neandarthel kuzenlerini tarihe gömdüyse,belki de Homo Deus da Homo Sapiens'i ortadan kaldıracak diyor. Belki de gelecekte işkence gören kedi,köpek durumuna düşeceğiz üst insanların hakimi olduğu dünyada.

"21. yüzyılda ilerleme trenine yetişenler, yaratmanın ve yok etmenin ilahi kudretini elde ederken, geride kalanlar yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalacaklar."

İnsanların Tanrı mertebesine yükselmesinin yanında izin verdiğimiz taktirde yapay zekanın yapabileceklerinin sınırının olmadığı,işlerimizi elimizden alacağı hatta bizim de bu verileri gönüllü olarak sunacağımızı anlatıyor.Üzerine şimdilik hükümetlerin,gizli güvenlik teşkilatlarının elinde pek çok verinin mevcut olduğunu fakat bunlarla ne yapabileceklerini bilemediklerini ifade ediyor.

Hümanizm ve dinlere,kapitalizm,komünizm gibi tüm görüşlere vermiş veriştirmiş en kaba tabirle. Özellikle hümanizm ve dinler konusunda bu kitabında çok daha cesur ve agresif buldum kendisini. Belki de ilk kitabıyla rüştünü ispatlamaktan gelen bir öz güven söz konusudur. Din,devlet,görüş aklınıza ne gelirse hepsine savaş açmış adeta,açın gözünüzü uyanın bunları biz uydurduk ve şimdi uydurduklarımıza tapar olduk diyor. Pek çok zümreyi aşırı derecede rahatsız edeceği kesin.

Kendi adıma mest olarak okudum, değindiği konuları çok yalın ve açıklıkla anlattığı için sıkılmadan okuyabilirsiniz. Kitap bittiğinde elimizdeki farkındalıkla kalıp, kitabın bitiş sorusu üzerinde uzun uzun düşünüp çıldırabiliriz. :)

"Bilinci olmayan ama yüksek zekalı algoritmalar bizi bizden daha iyi bilecek duruma geldiğinde toplum, siyaset ve gündelik hayat ne olacak, neye benzeyecek?"
Yuval Noah Hararı' den muhteşem bilgilerle dolu harika bir kitap daha.

Yazar, ilk kitabında Homo Sapiens adı verilen, günümüz insanının ilk atalarının, yüz binlerce yıl süren gelişimini ve dünyaya yayılmasını anlattıktan sonra, bu kitabında da, Homo Sapiens'in, gelecekte nasıl Homo Deus'a dönüşebileceği konusu hakkındaki tezini ayrıntılarıyla açıklıyor. Tabii ki bütün bunları da bugüne kadar olan bilimsel çalışmalardan örnekler vererek bize aktarıyor.

Bilim insanlarının boş durmadığını, 21.yüzyıl dünyasının çok daha farklı bir dünya olacağını o kadar çok örneklerle bize anlatıyor ki insan düşündükçe adeta ürperiyor. Daha şimdiden başarılan o kadar çok şey var ki örnek vermek doğru olur mu bilemiyorum ama bir kaç tanesini sıralamadan da geçemeyeceğim. Örneğin: İnsansız arabalar, Watson yapay zeka sistemi, bebeğin hastalığını teşhis eden bezler, beyine istenen uyarı gönderen miğferler....vs. Daha yüzlerce, yapılan çalışmalarda başarı sağlanmış sistemler anlatılıyor. Bir o kadar da henüz hazırlık safhasında olan gelecekte başarılması olası yeni bilimsel buluşlar ve sistemlerden bahsediliyor. Bütün bunlar Homo Deus 'a dönüşmenin aşamaları olarak aktarılıyor.

Yazar, başlangıçta kısa bir geriye dönük açılış yaptıktan sonra, Homo Deus' a dönüşmenin sosyal,ekonomik,siyasal,psikolojik,ekolojik ..vs, olarak geniş bir değerlendirmesini yapıyor ve esas konuya gelip bu konudaki gelişmeleri anlatıyor. Kitabı okuduğunuzda, yazarın, ''Homo sapiens'in emeklilik günleri de muhtemelen yaklaşıyor '' sözü , gerçekten öyle mi acaba ? sorusuyla birlikte zihninizde yer ediyor.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (13.203 Oy)16.436 beğeni36.691 okunma1.622 alıntı154.641 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (7.796 Oy)7.771 beğeni20.669 okunma1.066 alıntı96.584 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.329 Oy)6.813 beğeni18.829 okunma502 alıntı73.153 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.333 Oy)7.663 beğeni24.026 okunma513 alıntı118.603 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.109 Oy)5.361 beğeni13.954 okunma1.530 alıntı72.561 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.380 Oy)11.759 beğeni29.550 okunma2.097 alıntı124.708 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (6.705 Oy)7.588 beğeni22.252 okunma1.206 alıntı94.744 gösterim
 • Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens
  8.8/10 (1.629 Oy)1.702 beğeni3.340 okunma1.278 alıntı28.846 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (4.882 Oy)5.038 beğeni16.956 okunma564 alıntı83.918 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (5.793 Oy)6.971 beğeni18.839 okunma2.368 alıntı110.878 gösterim
Kitabı bitirdim sonunda!
Evet, kitabı bitirdim ama burada hislerim birazcık gurur ve çokça üzüntüdür. Nedenini kısaca anlatayım. Kitap okuduğum en güzel kitaplardan birisidir(Diğeri de aynı yazarın Sapiens kitabı :D)
Kitabın her sayfasında değil her cümlesinde ayrı bir bilgi birikimi ediniyorsunuz ve bu sözümün gerçekten arkasında durabilirim. Gururlu olmamın nedeni kitabı bitirmem, kelime ve bilgi haznemi geliştirmemdir.
Üzüntü duymamın nedeni ise her cümlenin ayrı bilgi barındırmasına rağmen bazılarını telefonuma kaydetmem, youtube videosu şeklinde izlememizi söylediği yerleri izledim. Sizlerin de izlemenizi tavsiye ederim. Çokça bilgiyi telefonuma kaydettim notlar aldım okumam gereken kitaplar ve makaleler var. Yine de keşke yanımda not defteri bulundurup kitapta hoşuma giden ve ilginç bilgileri ilerde düşünmek ve birileri ile tartışmak için keşke yazsaydım.
Son söz olarak bu kitabı kesinlikle OKUMALISINIZ!
Yanınızda not defterini,bilgisayarı ve telefonu eksik etmeden okumaya başlayınız hemen :D
İyi okumalar dilerim.
“Sapiens: bəşəriyyətin qısa tarixi” kitabının həmən ardından onun davamı olan "Homo deus. Sabahın qısa tarixi" kitabını oxumamaq, mənə görə natamamlıq hissi yaradardı. Çünki insan maraqda qalır, görəsən, keçmişimizi fərqli fikirləri ilə qələmə alan bu tarixçi gələcəyimizə necə baxır, necə proqnozlaşdırır, bugünümüzlə gələcəyi necə bağlayır, hansı nəticələri çıxarır və s. Kitabın ilk nəşri 2015-ci ildə İsraildə ivrit dilində yazılıb. Mən oxuduğum versiya 2016-cı ilin dekabr ayında türk dilinə çevrilmiş tərcümədir.
Hararinin "Homo Deusu" da "Sapiens" qədər maraqlıdır, hətta bəzi oxuculara hadisələrə yanaşma tərzinə görə daha maraqlı gələ bilər.
Kitabın mərkəzi tezisləri bunlardır:
- Orqanizm bir alqoritmdir, insan bölünməz fərd deyil, bir çox fərqli alqoritmin cəmidir. Alqoritmlər azad olmayıb genlər və ətraf aləmin təzyiqlərilə formalaşır.
- Verbal /dil inqilabları 70 000 il boyunca insanları müşayiət edir.
- İnsanlar "intersubyektiv reallıq" daxilində (ölkələr, sərhədlər, dinlər, pul) yaşayırlar.
- Ölümsüzlüyün hədəf seçilməsi, super insan qüdrətinə malik olmaq, Homo Deusa yönəlmək.
- Humanizm hakim din forması olacaq, XXI əsrdə humanizm insanları xoşbəxtlik, güc və əbədilik axtarmağa sövq edəcək.
- İnsanmərkəzçi dünyagörüş yerini məlumatmərkəzçi dünyagörüşə (dataizmə) verəcək.
Beləliklə, professor Harari tarixin gedişatını təftiş edərək, bəşəriyyətin (homo sapiens) əldə etdiyi təcrübələri təsvir edir, nailiyyətləri göstərir və gələcək insanın obrazını çəkir. Bir çox fəlsəfi aspektlər, insan təcrübəsi, individualizm, emosiyalar, şüur yoxlanmışdır. Sonda tarixçi yenə qarşımıza sual qoyur: zəka, yoxsa şüur daha qiymətlidir? Şüursuz, amma ali zəkalı alqoritmlərlə gündəlik həyat necə olacaq?
-------------------------️
Kitabdan altını cızdığım fikirlər:
- "Tarixdə ilk dəfə çox yeməkdən ölən insan sayı, qidasızlıqdan ölən insan sayından daha çoxdur".
- "Öləcəyini bilərək yaşamaq başdan-başa çətin olduğu kimi, ölümsüzlüyə inanıb ölümlə başa çıxmaq daha çətin olacaq".
- "Tarixi öyrənmək üçün ən yaxşı motivasiya gələcəyi təxmin etmək deyil, özünüzü keçmişdən qurtararaq başqa talelər təsəvvür edə bilməkdir".
- "Elm dünyanın necə işləməsinə fokuslanır, amma insanların necə davranması lazım olduğuna dair elmi metod yoxdur. Elm insanların oksigen olmadan həyatda yaşamayacağını söyləyər. Bəs cinayətkarları nəfəssiz buraxaraq edam etmək qəbul edilə bilərmi? Elm bu tipli suallara cavab verə bilməz. Sadəcə dinlər lazım olduğunda bizə rəhbərlik edir".
"Tarixdə ədalət yoxdur. Bir fəlakət yaşandıqda yoxsullar hər zaman zənginlərdən daha çox acı çəkər; fəlakətin səbəbi zənginlər olsa da, nəticələrinə yenə də yoxsullar qatlanacaqlar".
- "Müharibəni anlamaq istəyirsinizsə, təpədəki komandirlərə, ya da göydəki mələklərə deyil, adi əsgərlərin gözlərinin içinə baxın".
- "Bərabərlik keçmişdə qaldı, bugünün dəbi ölümsüzlükdür".
Deus Latincede Tanrı, İlah gibi anlamlara geliyor. Yazar insan türünün bilimsel adı Homo sapiens ile bir kelime oyunu yaparak Homo deus (tanrı insan) terimini türetiyor (sayfa 32-çevirmenin notu).
Önce insanlığın geldiği noktayı belirtmekle başlıyor kitaba. 21. yüzyılda insanlığın binlerce yıldır uğraştığı sorunların (kıtlık, salgın, savaş vs.) azaldığını, tarihin boşluk kabul etmediğini, gelecekte gündemimizde yeni meseleler olacağını söylüyor. Sonrada başlıyor ihtimalleri saymaya.
Hümanist inanç, özgürlük, birey, eşitlik gibi değerlerin bilim ve teklonojideki ortaya çıkan ve çıkacak olan gelişmeler tarafından tehdit edildiği ihtimaller bunlardan en korkunç olanları. Öyleki insan bunları okurken sinirlenmeden duramıyor ve keşkeler havada uçuşuyor; keşke başka bir zamanda yaşasaydım, keşke daha farklı bir iş alanında olsaydım, keşke zengin olsaydım, keşke cumhurbaşkanı olsaydım gibi. Kendimden örnek vereyim hukuk fakültesi 3. sınıf ögrencisiyim. Diyelim ki seneye mezun olunca avukat olmayı planlıyorum. Bu kitapta kalkmış diyor ki avukat robotlar geliyor, bunlar senin 16 senelik öğrencilik hayatında gıdım gıdım öğrenerek geldiğin noktaya sahip olduğu algoritmalarla tak diye gelicek, sen kitaplarda bilgi, kanun, içtihat vs. ararken bu yapay zekalı robot hepsini bildiği için hemen söyleyecek ve seninde, eğitimininde, mesleğininde bir değeri kalmayacak. Gelde moralini bozmadan, keşke demeden dur şimdi. (ama ben umutluyum ve ne olursa olsun yaşanacakları merak ediyorum. İnşallah yaşarım da o günleri görürüm. Yaşamak ölmekten çok daha güzel.)
Tabi illa kötü şeyler olacak değil, homo deus kitabın temel konusu olduğundan ölümsüzlük, sonsuz mutluluk, daha uzun ve kaliteli yaşam gibi ihtimallerden de bahsediliyor.
Bu arada kitaptaki konulara çok yakın konuların konuşulduğu ve ara ara Homo Deus kitabınında bahsinin geçtiği dün akşamki (05.02.2017) Teke Tek Özel programını herkese tavsiye ediyorum.
İnsanlık tarihine sınıfsal yaklaşımın dışında oldukça çarpıcı bir biçimde değinen ve aynı zamanda tarihsel, bilimsel, kültürel oldukça değerli bilgiler barındıran kitap.
Bildiğiniz gibi HARARI'nin okuduğum ilk kitabı Hayvanlardan Tanrılara Sapiens muhteşem bir kitaptı,bir kaç gün önce zorda olsa kendimce yorumlamaya çalışmıştım.Bu ikinci ve devam niteliğindeki kitap Homo Deus-Yarının Kısa Bir Tarihi- ilk kitap kadar olmasada ( O ilkti ya herşeyin ilki gibi daha bir lezzetliydi) yine radikal ve köklü inanışları olan arkadaşları bayaa bir rahatsız edebilecek derecede aykırı.

Aykırı dememden kasıt ben bu kitabı okuyayım bilgimi artırayım derseniz olmaz. (nedenmi?onu yorumu okudukça anlarsınız)Haa bilgi almıyormusunuz?tabiki alıyorsunuz kitapta yine dünya kadar bilgi var.
Bu eserde HARARI geçmişten günümüze ve oradanda geleceğe sağlam bir köprü kurmaya çalışmış,yükseklik korkunuz varsa eseri tavsiye etmem(anlayan anlar)

HARARI'nin bu eseri yine ezberleri bozuyor,yine paradan,hayvanlardan,insanlardan,insan haklarından,ve herne kadar büyük çoğunluğu yok olsada Dinler ve Tanrılardan ve bunların Sapiens'e neler kazandırdığı ve neler kaybettirdiği ve hatta hatta gelecekte nelere sebeb olabileceklerini öngörüleriyle değerlendiriyor.

UYARI : Din ve Tanrı olgusu zihninizde,kutsalınızda çok çok radikal bir yerdeyse bu kitap sizde şöyle bir etki bırakabilir;ful dolu bir belediye otobüsünde kımıldayacak yer bile yok ve tam ensenizde çok bol sarmısaklı kellepaça içip otobüse binmiş biri var.Yani hem rahatsız olur hemde okumaya devam edersiniz ;)

Her zaman ne derim ben ;Herşeyi okuyalım ve kendi kararımızı kendimiz verelim.

Bu kitapta ilki gibi birçok bilgi barındırıyor,yine çok kapsamlı ve uzun bir araştırmanın ürünü olduğu belli.Dikkat çekici bir sürü başlık altında bir sürü konu var.HARARI'ninde tarzı bu sanırım,kitap kaynakçayı çıkardığınız zaman 415 sayfa ama yine çok fazla sayfa okudum hissi yasadım.


İnsanların diğer insanlara ve hayvanlara davranışı,verdiği değer ve sonunda kendi ayrıcalığı ve üstünlüğü.

Elde edilmesi zor ama elde edilincede,bırakılması mümkün olmayan ve çevrenizi ezmenizi sağlayan GÜÇ.

İnsanların psikolojisi,kazanımları,inançları,öğretileri bizi yani Sapiens'i nereden aldı ve nereye götürüyor?

Şu anda elimizdeki teknoloji ile yapay zeka mutlaka üretilecek,peki yapay zekalı robotlar üretildikten sonra bize hizmetmi edecek yoksa sahiplerimizmi olacak?

İlk kitap çok fazla iyiydi(okullarda ders kitabı olarak bile kullanılabilir).Ama bu eser biraz daha değişik kesinlikle ilk kitaptan aşağı değil sadece değişik,sorgusuz sualsiz kabul görmüş inançları,hayatımızda olan iyi veya kötü her olay için bel bağladığımız ve dualar ettiğimiz Tanrı'ları sorgulama cüretini göstermiş?iyimi etmiş?Bence çok iyi etmiş.(Hep mutlu son okunmaz arkadaşlar)


YİNE BİR UYARI : Bu kitabı kısa kısa örneğin günde 60-70 sayfa ve sessiz bir ortamda okumaya dikkat etmelisiniz,yoksa sigortası atmış r2d2'ya dönebilirsiniz.(arkadaşı tanımayan bir zahmet Google'dan baksın)


KİTAPTAN : Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen mutluluk seviyemizde neden kayda değer bir artış olmadı?
HARARI'nin gelecekle ilgili ezber bozan,ara ara rahatsız eden çarpıcı öngörüleri gerçekten çok ilginç.Bununda mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.


ELEŞTİRMEN NOTU : Homo Deus'u okuduğunuzda uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından vardığınız bir uçurumun kenarında durduğunuzu hissedeceksiniz.Yolculuğun artık bir önemi kalmayacak,çünkü bir sonraki adımınızı engin bir boşluğa atacaksınız.-David RUNCIMAN - The Guardian -
Yazar ilk kitabı Sapiens'i, 'İnsan türünün kısa bir tarihi' olarak tanımlamıştı. İlk insandan günümüze kadar olan tarihi önemli noktaları açıklamış, ve ufkumuzu kat kat genişletmişti. 'Yarının kısa bir tarihi' olarak tanımladığı bu kitabında ise özellikle son yüzyılın tarihi, siyasi, dini ve ekonomik olaylarına odaklanmış, ve bu olayları temel alarak da gelecek öngörülerini anlatmış. Öngörülere katılırsınız, katılmazsınız, seversiniz ya da tamamen pesimist bulup hiç sevmezsiniz o tamamen sizin düşüncenizdir ancak, kitapta çizilen resmin gayet olası bir gelecek olduğu da su götürmez bir gerçek. Öte yandan bu gelecek tasvirinin temelini oluşturan tarihi gerçeklerin ve diğer popüler bilim haberlerinin tutarlılığı ve birbirini destekler nitelikte oluşu, resmin daha da canlı olmasını sağlamış.
Kitaptan aldığım bilgi konusunda ben bir Sapiens kadar tatmin etmediği doğru, ancak etrafımda olan olaylara farklı bir açıdan bakmamı sağladığı da bir gerçek.
bir kitap düşünün milyonlarca yılın tüm öyküsünü sığdırabilmiş sınırlı sayıda kağıda. sizi düşünmeye ve üzerinde yaşadığımız yer kabuğuna ne kadar yabancı oldugumuzu anlamaya davet eden bir kitap düşünün. okuyun ozumseyin. sonra dönüp tekrar okuyun bir kere daha okuyun sonra bir defa daha.....o zaman anlayabiliriz belki de tüm cekismelerimizin tüm düşüncelerimizin,ofkelerimizin hatta sevmelerimizin dahi aslında bizim içinde olduğumuz ancak dahlimizin olmadığı bir silsileye bağlı olduğunu. zaten insan nedir ki milyonlarca yılın içinde...belki sadece zamanın ufak bir "es"i.... velhasıl okuyun ders kitabı olarak okuyun, kutsalmışcasına okuyun...
Kitabı okumam biraz uzun sürsede, her sayfasından her cümlesinden bir şeyler öğrendiğim, bana bir şeyler kattığını hissettiğim dolu dolu bir kitap oldu. Homo Deus (Deus: (lat.) Tanrı, ilah.) türümüzün geleceğine dair farklı çıkarımlarda bulunuyor. Ölümsüzlük, yapay zeka, internet gibi geleceğimizi şekillendiren konular hakkında fantastik geleceğimize yelken açtırıyor. Kitap tamamen geleceğimize odaklanmış değil. Atalarımızın hayatlarına da gün ışığı tutuyor.
Okuduktan sonra kafanızda bir sürü soruya yol açacak, sizi geleceğinizle ve gerçeklerle yüzleştirebilecek bir kitap. Sadece tarih, inceleme-araştırma okuyanların değil herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
"Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens" kitabının ardından büyük bir iştahla başladığım kitabın sonuna nihayet erişebildim. Hayatın cilvesi olarak adlandırabileceğimiz bazi aksilikler eşliğinde ilerlerken günde ancak 25-26 sayfa ortalama ile bitirebildim. Bu duruma rağmen olaylar ve hikayeler arası kopukluk yaşamadığım için mutluyum. Gevezeliği kısa kesip kitap hakkında ufak bir değerlendirme yapmak istiyorum.

İlk kitabında bizi geçmişle yüzleştirip günümüze ulaştıran Harari, serinin ikinici ve muhtemelen son kitabında ise bizi bugünden alarak çağımızın ihtimal ve imkanlarının gidişatıyla şekillenmiş yarınların senaryolarıyla başbaşa bırakıyor. Teoriler bazen aklınıza yatarken, bazen ise "Hadi oradan!" diyebiliyorsunuz. Ne var ki yazarın da belirttiği gibi bu bir kehanet kitabı değil ihtimallerin değerlendirmesi. O yüzden eleştirel tavrımızı takınırken ipleri biraz gevşetip, geçmişimizi göz önünde tutmakta fayda var. 1917 yılında yaşayan bir insana bugün yaşadığımız dünyayı anlatmaya çalışsanız alacağınız tepkiler nasıl olurdu dersiniz?

Neredeydik? Neredeyiz? Nereye doğru sürükleniyoruz?
Eğer bu soruların cevaplarını arıyor, merak ediyor, sorguluyorsan Harari'nin teorilerine bir göz atmanı tavsiye ederim.
Uzun zamandır bu kadar mest edici bir kitap okumamıştım. Rüştünü ispatlamış bir yazardan bir şaheser daha. Futuristik bir gelecekte neler olabilir. Köhnemiş kavramları anlama ve artık bu kavramlardan sıyrılmanın manifestosunu yazmış. Her konu hakkında sarsıcı ve bir o kadar da ikna edici argümanlar sunuyor kitap bize. Kütüphanenizde mutlaka yer alması gereken bir kitap
Dünyada artık doğal kıtlıklar kalmadı, sadece siyasi kıtlıklar var. Eğer Suriye, Sudan ya da Somali'de insanlar açlıktan ölüyorsa, bu bazı siyasetçiler böyle istediği için oluyor.
Savaşı anlamak istiyorsanız tepedeki komutanlara ya da gökteki meleklere değil sıradan erlerin gözlerinin içine bakın.
Aslına bakarsanız dünyada üç tür kaynak bulunur : Hammadde, enerji ve bilgi. Hammadde ve enerji tükenebilir, elinizdekiler kullanıldıkça azalacaktır. Bilgiyse aksine büyüyen bir kaynaktır, ne kadar kullanırsanız elinizdeki o kadar artar.
Yuval Noah Harari
Sayfa 224 - Kolektif kitap - haziran - 2017
Antik Yunan düşünürü Epikür, tanrılara tapınmanın zaman kaybı olduğunu, ölümden sonrasının olmadığını ve mutluluğun hayatın tek gerçek amacı olduğunu savunur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055029630
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
Çeviri:
Poyzan Nur Taneli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kolektif Kitap
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Homo Deus'ta çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, Homo deus'a evrildiği bir gelecek kurguluyor.

Yola "önemsiz bir hayvan" olarak çıkan Homo sapiens, tanrılar katına ulaşmak uğruna kendi sonunu mu hazırlıyor?

Homo sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden hümanist öğretiye inandı?

Bu öğreti gündelik yaşantımızı, sanatımızı ve en gizli tutkularımızı nasıl şekillendiriyor?

İnsanı inekler, tavuklar, şempanzeler ve bilgisayar programlarının tümünden ayıran yüksek zekası ve kudreti dışında herhangi bir alametifarikası var mı?

Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen mutluluk seviyemizde neden kayda değer bir artış olmadı?

"Tüm bunları anlamak için tek yapmamız gereken geriye dönüp bakmak ve Homo sapiens'in aslında ne olduğunu, hümanizmin nasıl dünyaya hakim bir din hâline geldiğini ve hümanizm rüyasını gerçekleştirmeye çalışmanın aslında neden insanlığın kendi sonunu getireceğini incelemektir. İşte bu kitabın temel meselesi budur."

"Okurken hem eğlenecek hem de çok şaşıracaksınız. Her şeyin ötesinde, kendinizi daha önce hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünürken bulacaksınız."
-Danıel Kahneman, Hızlı ve Yavaş Düşünme'nin yazarı-

"Homo Deus'u okuduğunuzda uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından vardığınız bir uçurumun kenarında durduğunuzu hissedeceksiniz. Yolculuğun artık bir önemi kalmayacak, çünkü bir sonraki adımınızı engin bir boşluğa atacaksınız."
-David Runciman, The Guardian-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 921 okur

 • Ceyda Akbaş
 • Tarık Ersöz
 • seren srn
 • Kumru
 • Sinan Yıldırım
 • Seb Oz
 • Salih Kınacı
 • Emre AKKAS
 • Ozkanc
 • Ayşe Merve Arslan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.4
14-17 Yaş
%4
18-24 Yaş
%19.2
25-34 Yaş
%29.7
35-44 Yaş
%25.4
45-54 Yaş
%9.9
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%36.2
Erkek
%63.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (136)
9
%26.9 (117)
8
%20.7 (90)
7
%11.7 (51)
6
%5.5 (24)
5
%2.3 (10)
4
%0.5 (2)
3
%0
2
%0.5 (2)
1
%0.7 (3)

Kitabın sıralamaları