Adı:
Homo Faber
Baskı tarihi:
1 Mayıs 1994
Sayfa sayısı:
226
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780544310582
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
Germany
Yayınevi:
A Harvest Book
Baskılar:
Homo Faber
Çarpık Sevda
Homo Faber
220 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Homo Faber, alet yapan insan anlamına gelir ve insanın daha çok teknik ve rasyonel yanına vurgu yapar. Romanın baş karakteri tüm bu özelliklere uyan bir mühendistir. Ancak yaşam sadece teknikten ibaret değildir ve insanın tüm kararları da rasyonalite yani akıl tarafından belirlenmez. Kitap temel olarak bu gerçekliği modern çağın insanının yüzüne sert bir üslupla çarpan bir eser. Sayılamayanın, hesaplanamayının ve elimizde olmayanın yaşamımız üzerinde ne kadar büyük etkileri olabildiğini anlamayan modern insana yapılmış bir gönderme.
220 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Mekanik hayata inanan duyguları ilişkileri yadsıyan Walter Faber ın bir yolculuk esnasında tanışıp aşık olduğu elisabeth hakkında yine rastlantılar sonucu öğrendiği çarpıcı gerçeklerle yüzleşmesi.
220 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Homo Faber sizi daha ilk sayfalarından itibaren etkisi altına alan kitaplar sınıfına giren bir roman. 223 sayfanın başından itibaren ana karakterin analitik ve matematiksel zihnine konuk oluyorsunuz. Olaylara bakış açısı aslında bana çok uzak gelmedi ve kendime oldukça yakın hissettim diyebilirim. Roman boyunca oldukça yoğun bir anlatım ve tempo var. Sadece kişi bazlı değil, birçok ortam değişikliğine ev sahipliği yapmakta roman. Kuzey Amerika ve Avrupa şehirleri yolları arasında yaşanan olaylara ana karakterin zihninden katılıyorsunuz. Roman birçok kez okuyucuyu ters köşe yapan olaylar içeriyor. Bu nedenle sürükleyiciliği oldukça fazla. Romanın ve çevirinin dilini özellikle beğendim diyebilirim. Değişik bir bakış açısına sahip ve sürükleyici bir roman okuyacaklara tavsiye edilir.
220 syf.
·3 günde·9/10
Edebiyatta yereden roman kahramanlarını okumayı görev adettiğim için Max Frisch'in bu ünlü yapıtını okudum.Roman kahramanı Walter Faber gazetecilik yapan,film çeken,mühendis ve Amerikan yaşama tarzını benimsemiş bir karakter.Hanna adındaki sevgilisi ona "Teknik İnsan" anlamına gelen "Homo Faber" diyor.O da bu ismi gerçekten hakediyor.Herşeyin matematikle,rakamlarla,
istatistikler hesaplamalarla çözülebileceğine,kader,tesadüf diye birşey olmayacağına inanıyor.Yüzeysel ilişkileri tercih ediyor,hayatına kalıcı olarak hiçbir kadını dahil etmiyor.Ama Türk filmi deyimiyle kader ağlarını örüyor ve Homo Faber son derece trajik,ölümcül bir günah yaşıyor.Tüm olanları onun gözünden ya da hiç ayırmadığı kamerasından görüyoruz.Adım adım değişmesi,yine de değişmediğini kendine isbatlama çabaları.. Hanna'yı tekrar görünceye kadar herşeyi inkar etse de tüm çıplaklığıyla gerçekleri,zavallılığını kabul ediyor..Bir yanda hiçbirşeye dokunmadan,hiçbirşeyi doyasıya yaşamadan filme alıp sonra seyrederek yaşadığını zannetmek diğer yanda doğayı,yaşamayı seven iki kadın Hanna ve Elizabeth.. Edebiyatın kilometre taşlarından usta işi bir kitap..Beni sardı ve bu karakteri tanımasaydım eksik olacağımı düşündüm.Ancak edebiyatın klasiklerini sevenlerden değilseniz bu kitabı okumaktan da zevk almayabilirsiniz.
220 syf.
·22 günde·Beğendi·7/10
Homo Faber modern zamanın insan hayatından aldıklarını ve insan hayatına kattıklarını çok etkileyici bir kurguyla anlatan bir roman. İnsanoğlunun bilime olan güveni ile kadere olan bakış açısı arasındaki çatışma daha sarsıcı şekilde anlatılamazdı.
220 syf.
·Beğendi·8/10
Hayatta her şeyin hesaplara tabi olduğuna inanan bir adamın tesadüfler karşısında hayatının nasıl yön değiştirdiğini anlatan bir kitap. Bence tesadüflerin de bir hesabı var bu bir gerçek. Fakat mesele bizim bu hesapların çoğunu olay gerçekleştikten sonra öğrenmemiz. Kahramanımız Faber ise bu hesapları önceden bileceği düşüncesine kapılma hatasına düşüyor. Kitabın anlatımı güzel, sürükleyici. Salt akla inanmanın ve tesadüfleri yok saymanın doğurabileceği sonuçları böyle bir ilişki biçiminden ziyade daha normal bir ilişki biçimiyle anlatılması bence daha güzel olabilirdi. Yine de okuduğum güzel kitaplar arasına girdi.
220 syf.
·5 günde·Puan vermedi
"Kadere kısmete inanmam, teknik adamı olduğumdan olasılık formülleriyle davranmaya alışığım" diyen Walter Faber'in çilesi. Kitapta kürtaj konusunda ilginç bir bölüm var. Profesör O.'nun dilinden 1957 yılında "dünyayı evimize getirecek haberleşme araçlarına sahip olacağımız" tahmini yapılmış. Aynı tahmini yapan Profesör O. seyahat konusundaki görüşlerini de okuyanlara bırakayım (7. baskı sayfa 113)
%52 (113/220)
İsmiyle dikkatimi çeken, arka kapağını okuduktan sonra " ayakları hep yere basan, salt akla inanan, dünya görüşünü yalnızca teknolojinin ve matematiğin verileri üstüne kuran modern insan trajedisini sergiler" cümlesiyle bu kitabı kesin okumalıyım dediysem de kitabın ilk yarısında nerdeyse önem arzeden hiçbir şey okumadım. Sadece olaylar anlatılıyor, ancak konuyla alakalı değil başından geçenler yazılmış sadece, bunalarak yarısına kadar okuyabildim, hala tereddütlüyüm devam edip etmemekte ama vaktimi başka kitaplarla değerlendirmek daha yerinde olacaktır.
220 syf.
·6/10
İlk başlarda güzel daha sonradan pembe dizilerin senaryosuna bağlayan ilginç bir kitap. kitap bir nevi 21. Yüzyılın oidipus sendromunu işliyor...10/6
Tanrı bir erkek oldukça, bir çift olmadıkça, bir kadının hayatı, Hanna’ya göre, bugünkü durumda kalmaya mahkumdur. Bugünkü içler acısı durumda kadın, dış görünüşü ne kadar alımlı olursa olsun, yaratılışın proleteridir bugünün dünyasında, başka bir şey değildir.
“Sizin toplumunuzda insan geberebilir” dedim, “siz farkına bile varmazsınız geberdiğinizin, dostluk diye bir şey bilmezsiniz, toplumumuzda geberir insan!” diye bağırdım, “neden sanki birbirimizle konuşuyoruz?” diye bağırdım, “neden(kendi sesimi kendim de duydum), haberiniz bile olmadan biri ölebilirse neden bu topluluk bir arada?”
Tekerleği tanımadan piramitler yapan bir Maya halkı, nasıl olsa tutup rutubetten çöken tapınakları vahşi ormanın içinde neden yapmışlar sanki?
Max Frisch
Sayfa 48 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Homo Faber
Baskı tarihi:
1 Mayıs 1994
Sayfa sayısı:
226
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780544310582
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
Germany
Yayınevi:
A Harvest Book
Baskılar:
Homo Faber
Çarpık Sevda
Homo Faber

Kitabı okuyanlar 121 okur

  • Su

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%2.4 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0