Huckleberry Finn'in Maceraları

7,8/10  (32 Oy) · 
141 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.839 gösterim
Büyük Amerikan romanları arasında yerini alan Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain'in de en iyi yapıtı olarak kabul edilir. Eğitimsiz, batıl inançlara sahip, ama iyi kalpli bir çocuk olan Huck, işsiz güçsüz ve ayyaş babasından kaçar. Kendisi gibi kaçak olan siyahi köle Jim'le birlikte Mississippi Nehri boyunca macera dolu bir yolculuk yaparlar. Twain, nehrin iki yakasında yaşayan her sınıftan insanı sergileyen eşsiz portreler sunarken, yer yer komik ve ironik bir üslup tutturur.

Romanın başlıca teması kölelikle özgürlük arasındaki çatışmadır. Jim özgürlüğüne kavuşmayı hedefler. Gaddar babasından ve kendisini evine kabul ederek, düşünce ve davranışlarını zapturapt altına almaya çalışan Bayan Douglas'tan kurtulmaya çalışan Huck da aslında bir nevi tutsaklıkla mücadele etmektedir. Jim'le ilişkisinde, 19. yüzyılın düşünce iklimiyle ve toplumun kabul görmüş değerleriyle ahlaki bir çatışma içinde bulunan Huck, sonunda önyargılardan kurtulup, onunla sevgi dolu bir dostluk ilişkisi kuracaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  367
 • ISBN:
  9786053321194
 • Çeviri:
  Bülent O. Doğan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yaramaz Tomdan daha çok Huck'u severdim tabi ki nedense. Belkide çocukluğumda onun gibi özgür ruhlu olduğum içindir. Yada benim çocukken çok yakın bir arkadaşım olmamıştı. Tomla Huck'a özenirdim belkide. :)

Efe İçöz 
02 Nis 10:55 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Her ne kadar başlı başına muazzam bir roman olsa da öncesinde Tom Sawyer’ın Maceraları okunmazsa bir yanı eksik kalır gibime geliyor. Çünkü tam olarak Tom’un bıraktığı noktadan devralıyor hikâyeyi. Zaten kitap boyunca da sık aralıklarla selefini referans gösteriyor, “Tom olsa kesin böyle düşünürdü, Tom olsa racona uygun hareket ederdi,” vs. gibi ve hikâyenin bir noktasında bizim zibidi Tom devreye girerek kritik bir rol oynuyor. Bu yüzden Huck’ın maceralarına ortak olmadan önce Tom Sawyer’ı tanımak elzem bana göre. Hem bu iki kitabın çıkış tarihleri arasında 8 yıllık bir süreç olduğu için yazarın dilinin nasıl olgunlaştığını da görme fırsatı doğuyor. Ancak altını çizmekte fayda var: Başlı başına da muazzam bir roman bu. Özellikle köle Jim karakterinin üstlendiği misyonun, kitabın çıktığı 1884 yılı göz önüne alındığında, nasıl devrimsel bir hareket olduğunu kestirmek çok da güç olmasa gerek. Ayrıca İç Savaş sonrası Hatfield ve McCoy aileleri arasında patlak veren ve günümüzde dahi Amerika'nın en ünlü olayları arasında yer alan o meşhur kan davasının etkilerini bu hikâye içinde görmek de ayrı bir keyif oldu benim için. Twain hem kölelik gibi ulusal bir sorundan hem de Hatfield-McCoy arasındaki yöresel bir husumetten beslenerek yaşadığı coğrafyanın çarpıklıklarını dünya görüşünü yansıtabilmek için başarılı bir şekilde kullanmış oluyor.

Yasemin A. 
 22 Oca 21:56 · Kitabı okudu · 8 günde · 3/10 puan

Huck Finn'in evden kaçışı ile gelişen olayları konu alıyor kitap. Sonlara doğru ise Tom sawyer'da kitaba konuk oyuncu olarak dahil oluyor. Ondan sonrası ise akıl almaz olaylara gebe.http://birtutamkarinca.blogspot.com.tr/...alar-mark-twain.html

Merve Yavaş 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 7/10 puan

In my opinion it's a perfect novel. The American early life,racism and slavery were described widely.Mark Twain criticized the slavery in that period 'cause the nobles defended the equality.In fact, Mark Twain reviewed the inequality in equality.

Kitaptan 15 Alıntı

SlmbnKüçükStajer 
05 Oca 19:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı insanlar böyledir. Bir şeye, hakkında hiçbir şey bilmedikleri halde düşman olurlar.

Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain (Sayfa 6)Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain (Sayfa 6)
SlmbnKüçükStajer 
05 Oca 19:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Bak, Ben Rogers, ben senin kadar cahil olsam, hiç değilse belli etmezdim.

Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain (Sayfa 16)Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain (Sayfa 16)
SlmbnKüçükStajer 
11 Oca 22:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hem şimdi de zenginim. Şöyle düşün: Kendi kendimin sahibiyim, değerim de sekiz yüz dolar.

Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain (Sayfa 47)Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain (Sayfa 47)

Kerrat cetveli altı kere yedi otuz beş'e kadar ezberimdeydi, ama sonsuza dek yaşasam bile bundan daha ileri gidebileceğimi sanmıyordum.

Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain (Sayfa 21 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain (Sayfa 21 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Yasemin A. 
17 Oca 14:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Doğruyu yapmaya öğrenmeye çalışmamın boşa olduğunu anlamıştım; küçükken iyi terbiye almayan, yol yordam öğrenmeyen bir insan ne kadar çabalarsa boş.

Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain (Sayfa 102 - e kitap)Huckleberry Finn'in Maceraları, Mark Twain (Sayfa 102 - e kitap)
2 /