Huckleberry Finn'in Serüvenleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
11,1bin
Gösterim
Adı:
Huckleberry Finn'in Serüvenleri
Baskı tarihi:
25 Eylül 2014
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750701801
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Çocuk Yayınları
Amerikan edebiyatının büyük ustası Mark Twain, unutulmaz yapıtı Tom Sawyer'in Serüvenleri'nden tam dokuz yıl sonra tamamlamıştı Huckleberry Finn'in Serüvenleri'ni. Çocuk ve gençlik klasiklerinin başında gelen bu iki başyapıt, yüzyılı aşkın bir süredir, dünyanın dört bir yanında eksilmeyen bir ilgiyle okunuyor. İlk kitapta başlayan Tom Sawyer ile Huckleberry'nin serüvenleri bu kitapta devam ediyor.Dul Hatun Douglas'ın evlatlığı olan haylaz Huckleberry, bütün gün serserilik edip tütün çiğner;alışması güç gelsede artık düzenli bir hayatı vardır.Uzun süredir ortalıkta görünmeyen ayyaş babası çıkagelince bu düzenli günler sona erer. Adamın derdi, oğlunun, arkadaşı Tom Sawyer'la birlikte buldukları hazineden ellerine geçen paraya el koymaktır. Babasından kaçan Huckleberry, bir adaya sığınır; orada, köle olarak çalıştırıldığı evden kaçan Zenci Jim'le karşılaşır. İki kaçak, birlikte uzaklara gitmeye karar verirler,ama yolda haydutlarla başları belaya girer. Huckleberry'ye yardım edecek tek kişi,eski can dostu Tom Sawyer'dir.
367 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ödev olduğu için okunan kitaplar genellikle zorla okunuyor sanırım ama Huck çok keyifliydi, bayıldım. Kankası Tom Sawyer'ın hikayesinden fırlamış, "Ben de kendi hikayemi yazacağım" demiş. Aslında kölelik ve ırkçılık gibi önemli bir temayı böyle haylaz bir çocukla maskelemek iyi bir fikir olmuş. Koca koca insanların masum bir çocuğun yüreğine erişememesini, bir çocuk kadar olamamasını görmek gerçekten çok üzücü. Çoğu zaman "adam hesabına almadığımız" çocuklar, bu gerçeği tokat gibi yüzüne vurmuş herkesin. Beni en çok üzen şey ise siyahi (Aslında kitapta "zenci" kelimesi kullanılmış, ama bu kelime gün geçtikçe hakaret olarak algılanmış. Bu yüzden siyahi demeyi tercih ettim, onları kırmayı hiç istemem.) bir köle olan Jim'in konuşurken sürekli herkese "sahip" demesiydi. Bir insanın bir insana "sahip" dedirtmesi kadar onur kırıcı bir şey olamaz.

Bizim mahallenin haylaz çocuğunu siz de evinize davet edin, çok tatlı. Keyifli okumalar.
367 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Mark Twain'in hikayelerini nasıl kurguladığını anlayabilmek için aşağıdaki akrabalık ilişkisine göz atmanız gerekiyor.

"Yetişkin bir kızı olan bir dul kadınla evlenmiştim.
Babam da üvey kızımla tanışınca, ona aşık oldu ve sonunda da kandırdı ve evlendiler.
Böylece babam damadım oldu.
Üvey kızım da annem durumuna geldi.
Karım bir oğlan doğurdu.
Çocuk tabii ki babamın kayın biraderi ve üvey annemin kardeşi olarak benim dayım sayıldı,
Üvey annem de bir oğlan doğurdu.
Böylece kardeş sahibi oldum.
Ama üvey kızımın çocuğu olduğundan,
aynı zamanda da torunum sayıldı.
İş bu kadarla da bitmedi.
Karım annemin annesi olduğu için,
benim büyük annem sayıldı.
Ben de babamın babası oluyordum.
Sonunda kendimin dedesi olmuştum..."
245 syf.
·17 günde·7/10 puan
Kitap incelemesi yaptığımız Instagram hesabımız: cavdartarlasinda
Ah, anlatıcısının çocuk olduğu kitapları ne kadar seviyorum bir anlatabilsem...Çocuklar olayları olduğu gibi görmede, dünyayı en basit haliyle gözlemlemede yetişkinlerden çok daha iyidir. Dolayısıyla, çocuk anlatıcılar bir hikayeyi bize en çıplak haliyle sunabiliyorlar. Mark Twain de toplumu eleştirirken bu basit gözlemlerden yararlanıp aslında işleri ne kadar karmaşık hale getirdiğimizi bizlere gösteriyor.
Huckleberry Finn, bir çocuğun maceralarının anlatıldığı bir çocuk kitabı, ilkokul/ortaokul dönemi eseri değil. Huckleberry Finn içerisinde topluma, ahlaka, doğrulara yönelik ciddi eleştirilerin ve yer yer alayların konu edinildiği bir eser. Kitap baştan sona kölelik kurumunu bir mantık çerçevesinde reddetmeye yönelik diyebiliriz örneğin. Mantık çerçevesinde diyorum çünkü o dönemlerde siyahileri köleleştirmenin beyazların bir hakkı olduğunu savunan "bilimsel ve mantıklı" gerekçeler vardı. Tabii ki birer uydurma, yalandı bunlar. Twain de kendini kölelik karşıtı kutupta konumlandırıyor ve Huck Finn'i kitabın doruk noktalarından biri sayılabilecek bir yerde bir ahlak sorusuyla karşı karşıya bırakıyor: Jim gibi bir köleye yardım etmek beni alçak bir beyaz yapar mı?
Huck'ın maceralarını okurken ahlaki sorgulamalarını da gözden kaçırmamak lazım. Unutulmamalı ki Mark Twain çok başarılı bir hiciv yazarı. Kitapta yüzünüzü güldüren, "Bu da ne böyle, çok saçma." dedirten her noktada bir hiciv arayabilirsiniz. Huckleberry Finn'i bir de yetişkin gözüyle okumanızı tavsiye ediyorum. İyi okumalar.
367 syf.
·23 günde·Puan vermedi
Kitapta Huck ve Jim adındaki iki baş kahramanın özgürlük arayışlarına şahit oluyoruz. Siyahi köle Jim'in özgürlük isteği herkes gibi eşit bir hayat iken, Huck'ın özgürlük isteği ise baskıcı ve ayyaş bir babanın elinden ve onu tüm iyi niyetiyle iyi bir şekilde eğitmek üzere evine kabul eden Bayan Douglas 'tan kurtulmak isteğidir. Jim toplumsal bir özgürlük ararken Huck ise kişisel bir özgürlüğün peşindedir.

İkisi de aynı amaç uğruna bulundukları yeri terkeder ve birlikte bir yola çıkarlar. Huck ilk başlarda vicdanı ile çok çatışma yaşasa da sonunda Jim ile güzel bir dostluk kurar. Çünkü dönemin şartları gereği siyahı birisine yardımcı olmak ve onun özgürlüğünde rol oynamak eğitimsiz ve batıl inançlı Huck için radikal ve toplum dışı bir karar olmuştur.

Kitaptaki tek kötü kısım kitabın biraz uzun olması. Durağan bir olaylar örgüsü sürekli işlenip duruyor. Daha kısa ve öz olabilirdi. Kitabın yarısına geldiğimde kitabı bitirmiş olduğumu ama gereksiz uzadığı hissine kapıldım.
Ernest Hemingway, "Bütün modern Amerikan edebiyatı, Mark Twain'in Huckleberry Finn dediği bir kitaptan gelir." dedi.
Huckleberry Finn'in Maceraları, gerçekte, şaheser bir kitap ve Dixon Wecter'in sözleriyle, "edebî zevk" ve şüphesiz, Amerikan ve dünya edebiyatının şaheserlerinden biri.
Tom Sawyer'in devamı olan bu kitap, çok daha iyidir; çünkü Huck, Tom'dan daha ilgi çekici ve hareketlidir; çünkü hikâyeyi, kendi mânâlı lehçesiyle fevkalâde bir şekilde anlatan Huck, hiçbir zaman yanlış bir nota çalmaz.
Çünkü Huck'ın başından geçen tecrübeler daha derin ve ahlâkî düşünceleri daha manidârdır.
Bir tenkitçi ondan "kötü ruhlu insanlar arasındaki yüce ruhlu bir çocuk" diye bahsetti.
"Huck, tek başına kalır ve çok defa, kendisinden çok daha yaşlı ve tecrübeli olanların vermeleri gereken kararları, şefkat ve nezahat hislerinin karışımı altında verir."
367 syf.
·6 günde·10/10 puan
Hayatın karmaşasından kaçıp maceraya atılmak isteyenlere... Tom Sawyer'ın Maceralarından sonra Huck'ın Macerası... Bir çocuğun aklına gelebilecek en dahiyane planlar; kitapta tekrar ettiği üzere (tüm planları solda sıfır bırakan :) ) , çocuk kalbindeki o heyecan, hırs, çokça yaramazlık, vicdan muhasebesi, yardımlaşma, fedakarlık, gözü pek olma durumu, savaşçı ruhu ve birçok teması, kurgusu ve geniş olay örgüsüyle kitabı bir solukta bitirmenize vesile oluyor. Okurken heyecanlanıyor ve merak ediyorsunuz. Tom'a yine bu kitapla rastlamak çok güzeldi. Kitap, zenci köle Jim'in özgürlüğüne kavuşması uğruna kendini feda eden iki dostun macerasını anlatıyor. Haşarılıklarını ve ufak yalanlarını saymazsak başarılı bir maceraya atıldıklarını görüyoruz. Twain, alıp sizi çocukluğunuza götürüyor. Her yaşa hitap ediyor. Kitap bittiği için üzülenler olarak yerimi alıyor, okuyacaklara keyifli okumalar diliyorum.

Saygılarımı sunarım, Huck Finn :))
367 syf.
·17 günde·7/10 puan
Tom Sawyer’ın Maceraları ile birlikte Mark Twain’in en meşhur iki kitabından biri. Okunacaksa önce Tom Sawyer’ın maceları okunmalı çünkü bu kitap onun devamı niteliğinde yalnızca bu kez Huck Finn’in gözünden okuyoruz. Romanın başlıca teması kölelikle özgürlük arasındaki çatışma olarak söylenebilir. Jim isimli köle özgürlüğüne kavuşmayı hedefler. Huck Finn de onu himayesine alan ve düşünce ve davranışlarını zapt etmeye çalışan Bayan Douglas’ın yanında kendini tutsak hissetmektedir. 19. yüzyılın toplumsal normlarıyla ahlaki bir çatıma halinde olan Huck’ın önyargılarını parçalayıp Jim ile kurduğu sevgi dolu dostluğun hikayesi bu roman. Eğer çocukların bakış açısından anlatılan kitapları seviyorsanız okumanızı tavsiye ederim.
376 syf.
·4 günde·6/10 puan
"Tom Soyyerin macəraları" kitabında Tomun dostu Hek var idi. Bu kitab onun macəralarından bəhs edir. Bir növ "Tom Soyyerin macəraları" kitabının davamı kimi yazılıb. Evdən qaçan Hek zənci Cimlə rastlaşır və birlikdə macəraya atılırlar.

Yazıçı bu kitaba zənci obrazı əlavə edərək həmin dövrdəki irqi ayrı-seçkiliyə öz etirazını bildirmişdir.
104 syf.
Bir çocuğun babası Alkol kullanıyor Bu çocuk bundan rahatsız olduğu için sandalla başka bir ülkeye gidiyor işte o küçük çocuk Huckleberry Fınn ve maceraları
367 syf.
·Puan vermedi
Bir kere daha diyim; Huck'u Tom'dan daha çok seviyorum
33. Bölüme kadar inanilmaz surukleyiciydi, bazi yerlerde çok sinirlendim kabul ama güzeldi.
33. Bölümde gelen bir misafirin işleri o kadar uzatmasi ve cilkini cikartmasini beni biraz sıktı ama çok güzeldi

Bir artı parantez de kitapların anlaticisi kahraman olunca bazen bazi maceralar da kahraman ordan çıkınca neler oldu sorusu ile beni bıraktı, bu biraz üzdü ama azıcık
367 syf.
·Puan vermedi
"Huclaberry Finn okuryazarlığın doğruluk standartlarının merkezi otorite tarafından halka zorla kabul ettirilmesiyle ilgili yazılmış en acı eleştiridir."
19.yy Amerikasında farklı okuryazarlık düzeylerini sergilerken (okuryazar dul bayan, yarı cahil Huck, okumayazma bilmeyen Jim) siyasi önyargıları ortaya koyar.Okuma yazma beceresinin kişinin ten rengiyle ilgili olduğu, cehaletin siyahilerle ilişkili olduğu savı hakimdi.
Huck gülünç tarzda konuşan yarıcahil bir gençtir; aile hayatı göz önüne alınınca okula erişmesi pek kolay değildir. Parçalanmış bir ailede büyümüştür, annesi yok babasıda ayyaşın tekidir.Ahlaki kuralları ona veren bir ailesi olmadığı için toplumun aykırı, başı boş çocuklarındandır.Toplum kurallarını çiğnemez çünkü onları bilmez. Dul bayan onu okula yollamak ister, okul onun için daha ahlaklı olmayı öğrenmesi demektir.
Huck yasalara aldırmaz, ne olursa olsun sadece eğlenmek ister.Yinede yaşamanın parçalanmış olduğunun farkındadır bu yüzden kendine bir aile bulur Tom Sawyer'in ele başılğını yaptığı bir çeteye girer.
İnsanlar bu çocuğu topluma geri kazandırmaya çalışır, onu okula yollarlar. Bu onun için bir köle olmaktan farksızdır, özgürlüğüne düşkündür ancak bu yeniyetme özgürlük kurallara uzak olmaktır. Missisisipi nehrine açılır yolda toplumca dışlanmış, okumayazma bilmeyen Jimle tanışır.Jim yolculukta Hucka efsaneler, öyküler anlatır onu hiç tanımadığı bir dünyayla tanıştırır.
Huck için bu yolculuk büyülü bir dünyada kaşif olmak gibidir.
Jim bu yolda Huck'a dersler verir; insan sözünün eri olmalıdır söylediği her şeyi iyice düşünmelidir, sözler insanı yaralar. İnsan ne olursa olsun başkasına kötü davranmamalıdır.Bunu özgürlüğü elinden alınmış bir köleden daha iyi kim bilebilir?
Huck isyan edip kaçıp gitse de sonunda aklı başına gelecek okula dönecek, okuma yazma öğrenecek, bir iş bulacaktır.Jim'in ise böyle bir seçeneği yoktur. Onun gibiler kuşaklar boyu gettolara itilmiş, ezilmiş, kötü insanlara av olmuştur.
Huck'un alıp başını gitme özgürlüğü Jim'i sahibine mahkum eden köleliği karşılaştırılmalıdır. Huck için kölelik anlamına gelen okul Jim için özgürlüktür. Huck canı isterse okula giderek özgürlüğünü elde etme lüksüne sahiptir.Bizim burun kıvırdığımız hayatlar bazen digerinin hayalidir.
367 syf.
·7 günde·9/10 puan
Kölelikle özgürlük üzerine yazılmış, çoğu yerlerde komik anılara denk gelebileceğiniz eğlenceli bir kitap. Huckleberry Finn’in maceraları kitabın adı olsa da bana kalırsa zenci olan Jim’in yakın arkadaşları Tom ve Huck ile verdikleri hayat mücadelesi üzerine yazılmış. Bazen duygulandırıp bazen de bize bazı şeyleri sorgulatacak düzeyde.Toplumda kabul görmüş fakat hala hiçbir şeyin değişmediği çirkinlikleri gözler önüne seriyor.
Ama hep boyle degil midir; sizin dogru mu yanlis mi yapmaniz hicbir seyi degistirmez, vicdanin mantigi yoktur, her halukarda sizlar durur. Vicdanim kadar akilsiz bir kopegim olsa hemen zehirlerdim. Bu meret insanin icindeki geri kalan her seyden daha fazla yer kapliyor ve hicbir ise de yaramiyor.
Mark Twain
Sayfa 290 - İş Bankası Kültür Yayınları
Bizim ihtiyar sövmeye başladı, aklına gelen
her şeye ve herkese sövdü, sonra kimseyi atlamadığından emin olmak için hepsine bir daha sövdü ve nihayet genel olarak her
şeye iyice söverek son bir cila attı.
"Ah, ne yazık!"
"Neye yazıklanıyorsun?" diye sordu kel kafalı.
"Böyle bir hayat sürecek hale geldiğime, böyle insanlar arasında yaşayacak kadar düştüğüme."
İnsan dua ederek bir şey elde edebiliyorsa, papaz yardımcısı Winn domuz eti ticaretinde kaybettiği parayı niçin geri
alamıyor? Dul bayan niçin çalınan gümüş enfiye kutusunu bir türlü bulamıyor? Niçin Bayan Watson şişmanlayamıyor? Hayır,
dedim kendi kendime, dua denen şeyin işe yarayacağı yok. Gidip dul bayana bundan bahsettim ve o da insanın dua ederek ancak “manevi armağanlar” kazanabileceğini söyledi.
Ezenlerin demir ökçesi altında çamurlara bulanmak benim kaderim. Talihsizlik mağrur ruhumu çoktan alıp götürdü; boyun eğiyorum, teslim oluyorum; kaderim bu benim. Bu dünyada yapayalnızım...
Neyse Jim, boş ver gitsin, zaten sen ilerde bir gün zengin olacaksın.
Evet... aslına bakağsan şimdi de zenginim ben. Kendime sahibim ve tam tamına sekiz yüz dolağ ediyoğum. Keşke o pağa bende olsa, başka biğ şey istemem.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Huckleberry Finn'in Serüvenleri
Baskı tarihi:
25 Eylül 2014
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750701801
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Çocuk Yayınları
Amerikan edebiyatının büyük ustası Mark Twain, unutulmaz yapıtı Tom Sawyer'in Serüvenleri'nden tam dokuz yıl sonra tamamlamıştı Huckleberry Finn'in Serüvenleri'ni. Çocuk ve gençlik klasiklerinin başında gelen bu iki başyapıt, yüzyılı aşkın bir süredir, dünyanın dört bir yanında eksilmeyen bir ilgiyle okunuyor. İlk kitapta başlayan Tom Sawyer ile Huckleberry'nin serüvenleri bu kitapta devam ediyor.Dul Hatun Douglas'ın evlatlığı olan haylaz Huckleberry, bütün gün serserilik edip tütün çiğner;alışması güç gelsede artık düzenli bir hayatı vardır.Uzun süredir ortalıkta görünmeyen ayyaş babası çıkagelince bu düzenli günler sona erer. Adamın derdi, oğlunun, arkadaşı Tom Sawyer'la birlikte buldukları hazineden ellerine geçen paraya el koymaktır. Babasından kaçan Huckleberry, bir adaya sığınır; orada, köle olarak çalıştırıldığı evden kaçan Zenci Jim'le karşılaşır. İki kaçak, birlikte uzaklara gitmeye karar verirler,ama yolda haydutlarla başları belaya girer. Huckleberry'ye yardım edecek tek kişi,eski can dostu Tom Sawyer'dir.

Kitabı okuyanlar 1.334 okur

  • Murad
  • Zuhal
  • hasan gündüz
  • Musa önen
  • Derya
  • Yusuf Baler
  • Sema Öz
  • Sidar Boran bulut
  • Sedef Bakan
  • Aslı Tükenmez

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.7 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0