Hukuk Defterleri Dergisi - Sayı 15 (2018 Eylül - Ekim)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8
Gösterim
Adı:
Hukuk Defterleri Dergisi - Sayı 15
Alt başlık:
2018 Eylül - Ekim
Baskı tarihi:
2018
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772459244007
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Manifesto Medya Basın Yayın
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Özellikle, uluslararası sermayenin ihtiyaç duyduğu sözleşmeler ve idari düzenlemeler alanında çalışan hukuk bürolarındaki avukatlar, önlerine konulan işle sınırlı olarak düşünen, kendilerine verilen işi yapıp parasını alan bir eleman haline gelerek, klasik avukatlığın "kamusal" niteliğinden, halkın ve kamunun sözcüleri olma özelliğinden ve adalet değerinden uzaklaşarak birer hukuk teknisyeni oldular.
Evet, artık cadı avı, 21. yüzyılda yerini kadın cinayetlerine bırakmış durumda ve her ne kadar sıfat değişse de bu cinayetlerin üstünü kazıdığımızda altından hep aynı Lilith hikâyesi çıkıyor: Toplumun dayattığı normlara karşı gelen, bunu bazen gecenin geç saatlerinde tek başına dışarıda yürüyerek, bazen o gün çok güzel görünerek, bazen tek başına otobüse binerek, bazen etek giyerek, bazen cinsel ilişkiye girmeyi reddederek, bazen artık sevmediği bir adamdan ayrılmayı talep ederek ama hep özgürce yapabilmesi gereken şeyleri yaptığı için önce etiketlenen sonra da engizisyon işkencelerinden hallice bir muameleye maruz bırakılarak öldürülen bir kadın.
Eğer bugün, 15. yüzyılda süregelen uygulamaların bir benzeri hala mağdur ve maktul üretebiliyorsa, eğer kadın özgürlüğü ve cinselliğine karşı altı yüz yıl evvel gelişen yıkıcı toplum algısı geçen bunca zamana rağmen hala değişmemişse, eğer yargı kararları dahi bu algıları çağrıştıran birtakım kararları haiz olabiliyorsa, cadı avınının 21. yüzyılda da devam ettiği konusunda hemfikir olmamız ve tarihsel gelişimi dikkatlice takip etmemiz gerekir. Zira eskiden cadı diye hakaret ettikleri ve daha sonra yok ettikleri kadınlara bugünkü avcılar feminist diyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hukuk Defterleri Dergisi - Sayı 15
Alt başlık:
2018 Eylül - Ekim
Baskı tarihi:
2018
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772459244007
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Manifesto Medya Basın Yayın

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • nalân

Kitap istatistikleri