Hukuk Felsefesi

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
57 gösterim
Devlet ve hukuk üzerine genel teorileri kapsayan “Hukuk Felsefesi”nin başlı başına, özerk bir felsefe disiplini oluşturamayacağına, devleti ve hukuku iki ayrı düzlemde değerlendirmenin imkânsızlığına işaret eden bu metin, ayrıca “Doğal Hukuk” ve “Salt Hukuk” kavramları üzerinden “hukuku” tarihsel-toplumsal zeminde kavramaya çalışıyor. Hukuku, adalet ve haklılık dayanaklarından soyutlayan “normatif” bir anlayışı, ya da onu olgusallığa bağlayan “pozitif” hukuku tartışmaya açan bu kısa metin, bir bütün olarak “hukuk tartışmasına” girişin sorunsal alanlarını belirliyor.

Kitaptan 1 Alıntı

Abdullah SAFİDEMİR 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aristoteles'in devlet ve hükümet etme modelinde devletin başına tek kişi, birkaç kişi ya da herkes bulunabilir. Buna göre de devlet şekillenir. Tek kişinin hüküm sürdüğü devlet biçiminde, "krallık" doğru, "tiranlık" (zorbalık) yanlış yönetim biçimidir; birkaç kişinin yönetimi elinde tuttuğu devlet biçimlerinde "aristokrasi" doğru, soya ve sosyal statüye, zenginliğe dayalı "oligarşi" yanlıştır; herkesin egemen olduğu devlet biçiminde ise, yasal bir düzen olan "politeia" doğru, yığınların anarşisi olan "demokrasi" yanlıştır. Kısaca, politeia, aristokrasi ve monarşi doğru devlet biçimleriyken, demokrasi, oligarşi ve tiranlık yanlış, yozlaşmış devlet biçimleridir.

Hukuk Felsefesi, Veysel Atayman (Sayfa 39 - Bordo Siyah Yayınları)Hukuk Felsefesi, Veysel Atayman (Sayfa 39 - Bordo Siyah Yayınları)