Hüküm Dergisi - Sayı 74 (2019 Şubat)

·
Okunma
·
Beğeni
·
23
Gösterim
Adı:
Hüküm Dergisi - Sayı 74
Alt başlık:
2019 Şubat
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772147500002
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hüküm Dergi
55 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Hüküm dergisi;Necip Fazıl'ın hayatının en meşakkatli devirlerinde dahi çıkarmaktan ve davasını haykırmaktan geri durmadığı Büyük Doğu dergisinin bugün ki temsilcisi/halefidir kanaatimce. Özellikle yayın yönetmeninin Büyük Doğu külliyatına baştan sona hakim olması,bunun yanında İslami İlimlere vakıf olması da fikir ve ilmi bir araya getiren nadir dergilerden olmasını gerektirmiş.

Gündemden tamamen kopmadan,keşfi kadimden bugüne fikir taşımak,ucuzculuk ve menfaat için acıtasyon uzak durarak,kirli siyasete dalmayarak yayın çizgisinden taviz vermeyen derginin bu sayısı "Bir Mütefekkirin Kafa Kağıdında Muhasebe" yazısıyla Necip Fazıl'ı ele alıyor.
Ardından Ercan Çiftçi'nin "İslam İnkılabında başa alınacak dava: Estetik" yazısıyla beraber Tarihselcilik nedir ve neyi amaçlar diye kafasında soru olanların tüm soru ve sorunlarına yanıt verecek İhsan Şenocak Hoca ile tarihselcilik üzerine bir röpörtaj var.
Mustafa Özcan'ın "Din yerine Felsefe" yazısının özellikle hoşuma gittiğini belirtmeliyim.
Ahmet Yüce'nin "Çağların tedavülünde gelinen karanlık dönemin sonuna doğru aydınlık" yazısı da İslam aleminin ve dünyanın fikri planda çıkmazlarını anlattığı yazısı da yeni şeyler söylüyor.
Matbuatı yalnız menfaat için pazarlayanların aksine,samimiyetine inandığım bu dergiyi takip etmeye devam edeceğim,ayrıca sizlere de gönül rahatlığı ve şiddetle tavsiye ederim bu dergiyi.
Selametle.
İslam kadını zerafet ve ahlak timsalidir; bakışları Fatıma'yı, duruşları Asiye'yi, sadakatleri Hatice'yi, edepleri Aişe'i andırır...
"İslâm yenilenemez, anlayışı yenilemek gerekir! Anlayış mı? Nurun aynadaki aksi... Aynayı yenilemek... Güneş yenilenemez. Göz yenilenir. İslâm, başı ve sonu olmayan ebedî yeninin ismi... Ona her an biraz daha nüfuz etmektir ki, yenilik..."
Bir düşünce sistematiği olarak felsefenin çalışma atölyesi akıldır,malzemesi beş duyunun temin ettiği verilerdir.
Dinin verisi vahiydir,boş bıraktığı alanlarda ise içtihat suretiyle zihni kıyaslamalar cereyan eder.
Necip Fazıl, Allah demenin yasak olduğu zamanda işte peygamberin izi, geliniz! diyen adamdır. Âlimlerin sustuğu, iman ve ahlaktan başka mevzulardan bahsedemediği, minberlerden börtü böcek hutbeleri okunduğu zamanlarda meydanlarda "Allah-u Ekber" diyen adamdır. O fikir ve aksiyonuyla bu milletin evlatlarını Allah Rasûlü'nün yoluna çağırdı.
Vahye muhatap olan kalptir,zihin değil...Fazlurrahman'ın bu iddiasının sebebi ise vahyin zihne geldiği iddiasıyla ahkâmın tarihsel olduğunu söylemek...
Yani demek istiyor ki,Peygamber Aleyhisselam o bölgedeki uygulamaları esas aldı ve onları bir vahiy kalıbına döktü, -haşa- 'bunlar Allah'ın ayetleri' diyerek de insanlara servis etti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hüküm Dergisi - Sayı 74
Alt başlık:
2019 Şubat
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772147500002
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hüküm Dergi

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • Öner aksu
  • Fâtih
  • Mimoza ⚘

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0