Hüküm Gecesi Bütün Eserleri 3

7,8/10  (9 Oy) · 
35 okunma  · 
7 beğeni  · 
849 gösterim
Yazarın eserleri arasında siyasi roman olarak nitelenen Hüküm Gecesinde, yakın tarihimizin çok önemli bir dönemi gerçek olay ve kişilerden yola çıkarak anlatılır. Gerçek kişilerle, roman tiplerinin değişik bir roman tekniğiyle yeraldığı eserde Yakup Kadri, gençlik döneminde yaşadığı II. Meşrutiyet yıllarını; gazeteci Ahmet Samimin öldürülmesinden Bâbıâli baskınına kadar uzanan olayları, İttihat Terakki ile Hürriyet ve İtilaf arasındaki siyasi çekişmeleri konu ediniyor. Siyasi olayların örgüsü içinde kişilerin psikolojisinin ağır bastığı romanda Yakup Kadri, Daha sonra Yabanda Temel düşünce olarak ağır basacak aydın-halk ikileminin ilk izlerini işlemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  386
 • ISBN:
  9789754705676
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dila Manga 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yakup Kadri Karaosmanoğlu nun okuduğum ilk eseri olan hüküm gecesini çok ama çok beğendim. Bağlı bulunduğu döneme siyasi yönüyle gazeteci bir kahramanın gözünden egilen bu kitapta hem o döneme ışık tutan önemli bir şaheser hem de dikkatli okursanız içinde bulunduğumuz siyasi egilimlere de parelellikler görebilirsiniz.tarih tekerrürden ibarettir diye boşuna dememişler. Gazeteci ahmet kerim in ağzından 2.Meşrutiyet yıllarını dönem partileri arasındaki çekişmeleri bir yandan da karakterlerin üzerinde yapılan psikolojik tahlilleri ben sıkılmadan bir çırpıda zevkle okudum herkese tavsiye ederim. (Ayrıca meraklısına iletişim yayınlarından okudum bu da beni dil konusunda hiç zorlamadi. )

Mehmet Y. 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Yakup Kadri romanları arasında en ağır okuduğum bu oldu. ancak yine de başarılı bir eser. Sonuçta Yakup Kadri'nin... Konu II. Meşrutiyet İstanbul'undaki gelişmeler eşliğinde hayali bir gazeteci karakter olan Ahmet Kerim'in yaşadıkları. Devrin atmosferini yansıtması açısından da ayrıca değerli olduğu kanısındayım.

Kitaptan 5 Alıntı

Dila Manga 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ah, âciz ve hain kelimeler, siz birer cansız işaretten başka nesiniz? Etten ve kemikten bir elin, tahtadan veya madenden bir aletle düz ve boş bir kağıt üzerine çizdiği cansız ve âciz işaretler... Size ne akılla ruhumuzun sırlarını teslim ederiz? Aslında bir "nida" olan acımızı bir musiki olan sevincimizi sizin sessiz geometrinizle bildirmeye çalışırız!

Hüküm Gecesi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 107)Hüküm Gecesi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 107)
Elmas Büyükmumcu 
18 Nis 11:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben de onu bekliyorum, her gün gözlerim gelecek denen ufuktadır. Fakat bu ufuk o kadar bulutlarla örtülü ki üzerinde hiçbir ışığın parladığını göremiyorum.

Hüküm Gecesi, Yakup Kadri KaraosmanoğluHüküm Gecesi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Dila Manga 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sukut altindir "sözü, genç adamın gözü önünde, ilk defa olarak, derinliğine akıl ve sır ermez bir hikmet halinde beliriyordu. Gerçekten asıl, temiz ve yüksek bir ruh için bundan güzel bir hayat düsturu olamazdı.

Hüküm Gecesi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 142)Hüküm Gecesi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 142)
Muhittin Mert Özkara 
20 Tem 19:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Niçin sürü halinde yaşayan öteki yaratıklarda aynı derdin yıkıcılığına rast gelinmiyor?Niçin , mesela bir koyun çoban olmak sevdasına düşmüyor?"

Hüküm Gecesi, Yakup Kadri KaraosmanoğluHüküm Gecesi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Muhittin Mert Özkara 
20 Tem 19:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'"Bir gün , anasına bir mektup yazmak için kalemi eline alınca baktı ki , bu el acayip bir titreyiş ile titremektedir.Bunda gençliğinin ilk çöküntü belirtilerini sezen Ahmet Kerim acı acı gülümsedi.İçinden :
"Eyvah , ben bitmişim!" diye söylendi ve masanın üstüne kapanıp sessiz sessiz ağlamaya başladı."'

Hüküm Gecesi, Yakup Kadri KaraosmanoğluHüküm Gecesi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu