Hun İmparatoru Atilla'nın Liderlik Sırları

·
Okunma
·
Beğeni
·
500
Gösterim
Adı:
Hun İmparatoru Atilla'nın Liderlik Sırları
Baskı tarihi:
1989
Sayfa sayısı:
138
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlgi Yayınevi
Baskılar:
Hun Atilla
Hun İmparatoru Atilla
138 syf.
·Puan vermedi
Kitabın yazarı Dr. Wess Roberts, A.B.D. Utah Ordusu Ulusal Muhafız Birliği’nde sahra topçu batarya komutanlığı ve Fort Benning’te silah eğitim kurulunda hizmette bulunmuş eski bir asker. Daha sonra psikolojide master derecesi yaparak büyük şirketlere danışman olmuş, İnsan Kaynakları bölümünde çalışıyor. Bu kitapta yazarın bir çok kişi tarafından görmezden gelinen, “Tanrı’nın laneti”, “Tanrı’nın kırbacı” , “Tanrı’nın kılıcı” gibi lakaplar takılan Attila’nın liderlik niteliklerini ve farklı kavimler altında dağınık yaşayan Hunları bir araya getirerek ulusal bir bilinç oluşuran Attila’nın başarılarını takdir etmesi, tanıması güzel. Kitapta Attila’ya ilişkin biyografik bilgilerle Hunlar, Attila’nın çekişme yaşadığı ve bir muharebede yenildiği ve sonra tekrar yendiği Flavius Aetius ve Roma tarihine ilişkin araştırmalar da mevcut. Tek sorun kitapta kaynakçanın bulunmaması. Yine de okunmaya değer bir kitap. 15. Bölümdeki “Pazarlık Sanatı” ufuk açıcı.

Kitapta yazar, Attila gibi büyük bir liderde olması gereken bazı nitelikleri sıralıyor: Bağlılık, cesaret, arzu, duygusal güç, fiziksel güç, sezgi, kararlılık, tahmin/öngörü, zamanlama, rekabetçilik, özgüven, sorumluluk, inanırlılık, ısrarcılık, güvenirlilik, koruyuculuk. Şimdi bu nitelikleri bir düşünün, sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, hayatını düşünün. Sonra başka lider geçinenlerle kafanızda minik bir mukayese edin.
Bir Hun’u kendisinden daha azını gerçekleştirdiği zaman asla ödüllendirmeyin. Yoksa doğru hareketi ödüllendirirken sizin içteniğinizden kuşkuya düşecek ve daha da kötüsü sizin onaylamadığınız hareketlerde de ödül bekleyecektir.

Hunlarınızı doğru yaptıkları her iş için de ödüllendirmeyin. Yoksa yokluğunuzda iş yapmayacaklar ya da ödül alacaklarından emin olmadan harekete geçmeyeceklerdir.
Akıllı olun ve kendi kaviminizdeki Brütüs'ü tanıyın. Sezar Brütüs'e gösterdiği hak edilmedik hoşgörüyü hayatıyla ödedi.
Kendini düşünen, kibirli ve kendine hayran kişiler pek ender olarak büyük lider olurlar. Büyük komutanlar asla kendilerini fazla ciddiye almazlar. Akıllı bir komutan uyum sağlar, ödün vermez.
Sizinle hemfikir duruma getiremeyeceğiniz kişilerle duygusal enerjinizi boşuna harcamayın.

Tüm hasımlarınızı düşman görmeyin.

Ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, düşmanınızın gücünü hafife almayın.
Dost ve düşmanlarınızın sizin hakkında iyi konuşmaları çok iyidir. Ama hiç konuşmamalarındansa kötü söz etmeleri daha iyidir.
Savaşta ya da barışta yenilirseniz bunu inkar etmeye kalkışmayın. Yenilgiyi derhal kabullenin ve hasmınızın kazancını en aza indirerek amacınıza geri dönün.

Kişisel kayıplarla birlikte gelen cesaret kırıklığı, kendinize verdiğiniz değer ve kararlılığınızı yitirmeniz olası duygulardır. Yeniden toparlanabilmek için bu dönemi atlatmak zorunda olduğunuzu bilin. Kötü anlarınızın üzerinde fazla durmayın, çünkü bunlar sonsuza dek duygularınıza hükmederler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hun İmparatoru Atilla'nın Liderlik Sırları
Baskı tarihi:
1989
Sayfa sayısı:
138
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlgi Yayınevi
Baskılar:
Hun Atilla
Hun İmparatoru Atilla

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Seyyar Toner
  • Zekeriya Yaldız

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%100 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0