Hür Şehrin İnsanları

7,4/10  (8 Oy) · 
39 okunma  · 
6 beğeni  · 
783 gösterim
Hür Şehrin İnsanları ölümünden sonra Kemal Tahir'in 'sarı defterleri' arasında bulunmuş bir romandır. Metnin sonundaki tarihten anlaşıldığına göre, ünlü romancı, bu yapıtını 1949 yılında Çorum Cezaevi'nde tamamlamış, sonradan üzerinde çalışmak üzere bir kenara koymuştur. Gerek öyküleme tekniği, gerek roman mimarisi yönünden 'bitmiş' izlenimini veren bu roman, sonradan Kemal Tahir diyaloğu diye adlandırılan diyalog özelliklerini de taşımakta, bu bakımdan da dikkati çekmektedir.

Yine de Kemal Tahir'in "Hür Şehrin İnsanları"nı 'bitmiş' bir eser saymadığı, sağlığında yayınlamayışı kadar, eserde geçen bazı olayları ve kişileri başka romanlarında, sözgelimi "Yol Ayrımı" ve "Kurt Kanunu"nda kullanmış olmasından da bellidir. Zaten, otobiyografik niteliği ağır basan bu yapıt, zaman olarak, adını andığımız iki romanın yerleştirildiği dönemi kapsamaktadır. 
"Hür Şehrin İnsanları", bu perspektif içinde okunmalıdır ama, bu biçimde bırakılmış da olsa, Kemal Tahir'in bu romanında yazarın kendisine özgü anlatımı, atmosferi ve kişileri, sağlam bir öyküleme düzeni içinde sergilenmekte; eserin bütünü, kurtuluştan sonraki canlı ve hareketli bir kesiti gözler önüne sermektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  752
 • ISBN:
  9789752734326
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tam 35 senesi öncesi alıp okuduğum bu kitabı, her zaman yaptığım gibi yeniden okudum. Kemal Tahir in iki ciltlik bu kitabın da da diğer eserlerin de olduğunca muhteşem diyaloglar hakim. Şaşıyorum bunca konuşma dil ile nasıl yazılır kitap.
Anadolu nun, henüz nüfusunun 15 milyon olduğu bir dönemde yoksulluğun, beşeri yaşamın ki insan ilişkilerinin günlük yaşamında o gün ki "bizler" anlatıyor. yazar.
Bazen düşünürüm. Bu kitapta da düşünmüşlüğümü ifade etmek isterim. Bir kitabı bize kendine çekip, içine alıveren, bizi kendisi yapan nedir diye.
Bana öğle geliyor ki bir kitap ile yüz yüze geldiğimizde iki anahtar ki bunlar şifreli anahtarlardır. Biri Kitabın yazarı, diğeri kitabın adı... genelde kitabın adı, yazarı ile, konusu da, adı ile mütenasip olmalı... işte şifre buradadır bunları çözdüğümüzü sandığımız an o kitapla yakınlaşırız. ( tabi ki tavsiyeler, dış etkiler, duyumları bir kenara koyarak algılamak gerekir).
Hür Şehrin İnsanları,- Esir Şehrin İnsanları ilki 2 diğer üçlemeli bir seri. Lakin neden bu isimler konuldu yazar tarafından bu eserlere, tam bu noktada şifreyi çözemediğimi itiraf etmek maksadı ile bunları yazdım.
Ben beğendim. Okumanızı dilerim...

Muhammet Çelik 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 8/10 puan

Esir şehrin insanlarını okumuş bir arkadaşım tarafından tavsiye üzerine okuduğum. Yazar Esir şehrin insanlarında bir efsane gibi anlatılmıştı bana. Ancak kitabı okuduğumda anladım ki ilk önce Esir şehrin insanlarını okumak sonra karşılaştırmak için bu kitabı ele almak gerekiyormuş.

Yazarın mükemmel ötesi edebi yapısı var. Hatta bu kitap için yazarın son düzeltme ve eklemeleri yapmadığını söylerler. Bu eksik hali ile hikayenin kurgusu ve edebi yapısı harikulade. Öte yandan analiz gözlem ve sonuçunda topluma mal olan bir hikayeden ziyade toplumdan alakası olmayan bir yaşamı anlatmış. Öncelikle kitap yayınlandığı ve anlattığı toplumla alakası yok... Oğlancının fahişenin hatti hesabı olmayan bir kitap. Her kahramanın bir kaç çarpık ilişkisi var.

Kitapda 1930 İstanbulunun sosyo psikolojik yapısının tahlili var ama eksik ve İstanbulu anadoludan ayrı gösteren bir üslüp ile. Yersiz eleştiri ve fikir savunmaları ile dolu bir halde. Belki kitaplar arası bir karşılaştırma gibi.

Kitaptan 66 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

- Sen açlığı bilir misin?
- İyi bilirim! dedi.
-Öyleyse merhamet etmesini de bilirsin!

Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 522)Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 522)
Halil Yavuz KAYA 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın içinde kaybolmak için okumaya süratle devam etti.

Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 76)Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 76)
Halil Yavuz KAYA 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ne demişler: "Zengine güle güle giy, fakire nereden buldun?"

Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 622)Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 622)
Halil Yavuz KAYA 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sevmek uyumaya benziyor. Uyurken nasıl müdafaasız oluyorsak, severken de öyleyiz.

Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 509)Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 509)
Halil Yavuz KAYA 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Düşün ki bu dünyada, uzun uzadıya, öyle keyfince somurtmaya bile hakkın yoktur.

Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 522)Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 522)
Halil Yavuz KAYA 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sevmek te, sevilmek gibi yalnız bir insanın arzusuna bağlı değil ki... Birisinin kendisine aşık olması kadının nasıl elinde değilse, kendisini sahiden seveni sevememek te öylece elinde değildir. Elinde olmamak lazım gelir... Seven adam bunun çaresini bulacaktır.

Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 75)Hür Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 75)