Hurin'in Çocukları

8,9/10  (80 Oy) · 
194 okunma  · 
71 beğeni  · 
2.090 gösterim
“Yüzüklerin Efendisi” serisinin yazarı John Ronald Reuel Tolkien’in, 1918′de yazmaya başladığı, ancak hayattayken tamamlayamadığı, oğlu tarafından tamamlanan bir romanı, satışa sunuluyor. Yazarın oğlu Christopher Tolkien, babasının taslakları üzerinde 30 yıl çalışarak romanı tamamladı.

İngiliz Harper Collins Yayınevi tarafından yapılan açıklamada, Tolkien’in yarıda bıraktığı “Hurin’in Çocukları” (The Children of Hurin) adlı romanın, 25 dile çevrilmesinin beklendiği bildirildi.
Açıklamaya göre, Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien, romanı tamamlamak için babasının taslakları üzerinde yaklaşık 30 yıl uğraştı.

Christopher Tolkien, el yazmalarını uzun bir süre incelediğini ve öyküye ek yapmadan tutarlı bir öykü oluşturmayı denediğini söyledi.

“Hurin’in Çocukları” da Yüzüklerin Efendisi’nde olduğu gibi “Orta Dünya”da geçiyor. Öyküde, “Yüzüklerin Efendisi”nden ve hatta Hobbitlerin Tolkien’in kurduğu dünyaya adım atmasından önceki dönem anlatılıyor.

“Hurin’in Çocukları”ndaki kimi bölümlerin daha önceki Tolkien öykülerinde ayrı olarak yayımlandığı belirtiliyor.

320 sayfalık kitabın kapağını ve resimlerini, “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit”te olduğu gibi yine Alan Lee çizmiş.

Christopher Tolkien, 1977′de de babasının tamamlayamadığı “Silmarillion” kitabını tamamlayarak piyasaya sürmüştü.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  346
 • ISBN:
  978-975-273-383-1
 • Orijinal Adı:
  The Children Of Hurin
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  Metis Kitap
 • Kitabın Türü:
Büşra Yıldırım 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk okumaya başladığınızda yer isimleri ve karakter isimleri biraz kafanızı karıştırıyor. Ancak kitabın arkasında bulunan haritadan ve karakter isimlerinden kolayca olayı çözüyorsunuz. Fantastik severler için okunası gereken bir kitap.
Ahh Turin ve Nienar neler yaptınız siz kendinize ve neler yaşattınız okurlarınıza!

Göknur Şahin Sarı 
 16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Húrin'in oğlu Túrin'in acıklı hikayesini anlatan sürükleyici bir kitap. Dili Silmarilion kadar ağır değil. Daha çok diyalog içeriyor. Yine de o destansı havayı alabiliyorsunuz. Eğer Ortadünyaya adım attıysanız keyifle okuyacağınız, kimi zaman dizlerinizi döveceğiniz harkulade bir eser gerçekten.

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 21:06 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Silmarillion efsanesinde kısaca bahsedilen Hurin'in, çocuklarının başından geçenlerin anlatıldığı efsane kitap. John Amca'ya da oğlu Christopher Amca'ya da saygım bir kat daha arttı. Fantastik bir dünyaya yolculuk ancak bu kadar keyifli olabilirdi. Tavsiye ederim. =)

Cem YÖYEN 
17 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tolkien Yine Döktürmüş . Hurin Oğlu Turin , kaderi şanssızlıklarla dolu . karanlık peşini ölümüne kadar birakmıyor . vs. vs. Orta dünya severleriyseniz okumanızı öneririm .

Umut Çalışan 
18 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şansız falan değil, Orta dünyanın gelmiş geçmiş, en kalın kafalı karakteri Turin'in ibretlik hikayesi. Büyük sözü dinlemezseniz ne sonunuzun ne olacağını anlatıyor.

Mestan Han Ergenekon 
 07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 8/10 puan

silmarillion kitabının ortalarında hürin'in çocuklarının anlatıldığı bir bölüm var bu kitap o kısımların detaylandırılmış halini içeriyor

Yorum olarak şunu söylemek istiyorum: Kitabın bir bölümünde bodur cücelerden Mim ile ilgili bir olay anlatılıyor. Dipnot olarak da aynı olayın başkaları tarafından farklı şekilde anlatıldığı belirtiliyor. Burada Tolkien'e şunu diyemiyorsun: "Yahu kitabı yazan sensin. Nasıl başkaları başka türlü anlatır olayı?" Benim buradan anladığım; Tolkien Orta Dünya'ya ziyarette bulunmuş, orada dinlediği hikayeleri tarafsız bir şekilde aktarmış.

Mitolojiyi sevmeyen birini yazım tarzı sıkabilir ancak seven birisi için harika bir eser olduğunu söylemeliyim.

Serdar Poirot 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir fantastik kurgu romanı. Morgoth ile savaşıp esir düşen insan komutanı Hurin'in çocukları Turin ve Nienor'un ve Hurin'in eşi Morwen'in hayat hikayesinin anlatıldığı mükemmel bir kitap. Aynı zamanda Morgoth'un ejderhası Glaurung ile Turin'in mücadelesinden de detaylı bir şekilde bahsediyor. Turin ve Nienor'un birbirini bir şekilde bulması, Morgoth'un Ork orduları ile yapılan savaşlar, Elfler ve Cüceler ile olan ilişkiler ve daha neler neler. Bir solukta okunan bir roman.

Hakan Uzun 
23 May 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 9/10 puan

Silmarillion ve Yüzüklerin Efendisi haricinde seriden ayrı, kendi içinde hikayesi olan en önemli 3 hikayeden biri. Diğer ikisi Beren ve Luthien ve Gondolin'in düşüşü. Tolkien'e göre Beren ve Luthien'in ardından en önemli olaylar zinciri. Turin Turambar'ın hayat hikayesi desek yanlış bir şey demiş olmayız. Oldukça hüzünlü bir hikaye olduğunu belirtmekte fayda var. Tolkien'in mükemmel masalsı tasviri durumu daha etkili hale getiriyor. Kimisine göre Morgoth'un Orta Dünya üzerinde ki en zalim işi olan bu hikaye seriyi seven herkesin okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum.

Gökberk Çelebi 
02 Oca 22:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tolkien'in yarattığı hayali evrendeki en karanlık hikaye Hûrin ve ailesine ait sanırım. Silmarillion'da 21. Bölümde özeti geçilmiş ancak Yüzüklerin Efendisi hayranı olarak, bu hikayenin tamamının okunması gerektiğini düşünüyorum.

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

Göknur Şahin Sarı 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

... Sen yükseklere bakıyorsun, ama ben düşmekten korkuyorum.

Hurin'in Çocukları, J. R. R. Tolkien (Sayfa 52 - İthaki)Hurin'in Çocukları, J. R. R. Tolkien (Sayfa 52 - İthaki)

"Yine de ona merhamet et" dedi Húrin. "Dürüst bir el ve doğru bir yürek de yanlış kesebilir; ve verdiği zarara tahammül etmek, bir düşmanın vereceği zarara tahammül etmekten daha zor olabilir."

Hurin'in Çocukları, J. R. R. Tolkien (Sayfa 54 - İthaki)Hurin'in Çocukları, J. R. R. Tolkien (Sayfa 54 - İthaki)
Göknur Şahin Sarı 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Serbestçe ver, ama yalnız kendinin olanı ver.

Hurin'in Çocukları, J. R. R. Tolkien (Sayfa 53 - İthaki)Hurin'in Çocukları, J. R. R. Tolkien (Sayfa 53 - İthaki)
Aslıhan B. 
20 Şub 11:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dürüst bir el ve doğru bir yürek de yanlış kesebilir; ve verdiği zarara tahammül etmek, bir düşmanın vereceği zarara tahammül etmekten daha zor olabilir

Hurin'in Çocukları, J. R. R. TolkienHurin'in Çocukları, J. R. R. Tolkien
cookiemonster 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

'Orta Dünya'da seninkilerden başka ızdıraplar, silahlar tarafından açılmamış yaralar var; Ey insan çocuğu!'

Hurin'in Çocukları, J. R. R. Tolkien (Sayfa 133)Hurin'in Çocukları, J. R. R. Tolkien (Sayfa 133)