Hutbe-i Şamiye

8,8/10  (8 Oy) · 
25 okunma  · 
7 beğeni  · 
504 gösterim
Eğer biz ahlâk-ı İslâmiyenin ve hakaik-ı îmaniyenin kemalâtını ef'alimizle izhar etsek, sair dinlerin tâbileri elbette cemaetlerle İslâmiyete girecekler, belki Küre-i Arzın bazı kıt'aları ve devletleri de İslâmiyete dehâlet edecekler.

Said Nursi
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9754321289
 • Yayınevi:
  Sözler Neşriyat A.ş.
 • Kitabın Türü:
Hakan TEKİN 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üstadın bu eserini Üniversitenin ilk yılında Edebiyat dersinde sunumumda anlatma(anlatmaya çalışma) şerefine nail oldum. Hem Üstad'ın eseri olması hem alışkın olmamam(sunum yapmaya) hem de sınıfın yaklaşık yüz elli kişi olması hasebiyle heyecandan titriyordum.
Kitaba gelirsek, Üstad'ın otuz beş yaşında iken Şam'da aralarında yüzce ulema onbince halka verdiği hutbeden oluşuyor.
Hutbede İslam ümmetinin karşı karşıya kaldığı hastalıklar ve bunların şifalarını iki kere iki dört eder kat'iyyetinde açıklıyor.
Her müslümanın istifade etmesi gereken mükemmel bir eser.
Allah Üstad'ımızdan razı olsun. Amin Amin Amin...

Kitaptan 1 Alıntı

ABD emperyalizmine övgü
“Küre–i Arz’ın şimdiki en büyük devleti Amerika’nın bütün kuvvetiyle din hakikatlerine taraftar çıkması ve İslamiyetle Asya ve Afrika’nın saadet ve sükunet ve müsamaha bulacağına (barış bulacağına) karar vermesi ve yeni doğan İslam devletlerini okşaması ve teşvik etmesi ve onlarla ittifaka çalışması, kırk beş sene evvel olan müddeayı ispat ediyor, kuvvetli şahit olur.”

Hutbe-i Şamiye, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 101 - Haşiye, İçtima–i Reçeteler)Hutbe-i Şamiye, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 101 - Haşiye, İçtima–i Reçeteler)