Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983)

8,6/10  (103 Oy) · 
537 okunma  · 
81 beğeni  · 
2.224 gösterim
Çağdaş Türk edebiyatının en sevilen kalemlerinden Ayşe Kulin, ilklerin yazarı olmayı sürdürüyor. Daha önce yüzbinlerce satılan Veda ve Umut adlı kitaplarının devamı niteliğindeki iki kitabı birden Everest Yayınları tarafından yayımlanan Ayşe Kulin, yeni yıla damgasını vuruyor.

Veda ve Umut'u severek okuyanlar için şimdi Hayat ve Hüzün günleri başlıyor.

Hayat ve Hüzün Ayşe Kulin'in kaleminden bu kez kendi hayatına bir yolculuk...
(Tanıtım Bülteninden)
Ayten Ernaz Tiryaki 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Severek ve beğenerek okuyup takip ettiğim Ayşe Kulin, 1983'e kadarki kendi yaşamöyküsünü anlatmış birbirine bağlı bu iki kitapta. Kendini ve ailesini; eşini, dostunu, inişli çıkışlı özel, aile ve sosyal hayatını anlatırken; arka planda ülkesinin ve dünya ülkelerinin siyasi ve sosyoekonomik panoromisini unutmamış...

Biyografileri sevdiğim için belki de; ilgiyle okudum. Kitabın son sayfasındaki babasının ölümünden sonra tamamladığı şiire ise ağladım!

DERYA 
19 Mar 02:15 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ayşe kulinin hayatının bir bölümünü anlattığı kitap...biyografik bir kitap...yazar kendi hayatı dışında dünyadaki sosyo kültürel konuları da katmış kitabına...okunabilir...

Haluk Kabil 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hüzün... Bir Ayse Kulin serisinin harika sonu! kesinlikle ilk 3 kitap harika olmasina ragmen bu son kitap olagan üstüydü.. Ayse Kuline olan saygim bu kitapla kat kat artti. Hayatin ta kendisinden hatta Ayse Kulinin hayati olan bu seri zaman zaman güldürdü, düsündürdü ve hüzünlendirdi. Bol duygulu ve bol bilgili olan bu kitabi siddetle tavsiye ediyorum, tabiki bu serinin ilk üc kitabini (Veda, Umut, Hayat) okumaniz gerekiyor...
Kitap hakkinda fazla bilgi vermek istemiyorum ama türk literatürün olmazsa olmaz serisi

Kubra 
 15 Nis 04:35 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Sonunda serinin sonuna geldim.. Sonunda diyorum çünkü yazarın dili ve kitap ne kadar akıcı olsa da ilk iki kitaptaki tadı son ikisinde bulamadığım için çok severek okumadım maalesef. Bu kitapta yine yazarın hayatı evlilikleri ve çocukları ile dur durak bilmeden çalkantılı günlerine devam eden Türkiye anlatılıyor. Diğer yorumumda da söylediğim gibi Ayşe Kulin'in dünyası , hayatı, dertleri biz Anadolu insanına çok uzak olduğu için kitapla bütünleşemedim. Benim anneannemden babaannemden büyük olan Ayşe Kulin'in hayatı bana bile uzak geldi. Yine de olaya böyle bakmadan bir otobiyografi olduğunu düşünmeden kurgu havasında okunursa gayet akıcı ve keyifli bir kitap olabilir diye düşünüyorum. Olmazsa olmaz mıdır ? Hayır. Ama almış bulunduysanız zaman kaybı mıdır ? Hayır. Karar sizin benden bu kadar bu dört kitaptan sonra uzun bir müddet Ayşe Kulin okumam sanırım :)

Mehtappp 
 02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 10/10 puan

Hayat ve Hüzün... Yazarımızın yaşamını anlattığı etkileyici iki kitap. Veda ve Umut'ta yer alan karakterlerimizin aslında yazarımızın akrabaları ve ailesi olması şaşırttı beni. 4 kitabın birbirine bağlanış şeklini ve detaylarını çok sevdim. Okuduğum ilk biyografi kitabıydı ve bu sayede biyografilere sandığımdan daha fazla merakım olduğunu da keşfetmiş oldum. Kitapların sonundaki fotoğraflar da ayrıca çok hoş olmuş.
"Bir insan, yaşamına girmiş olan her insanı bu kadar detaylı hatırlayabilir mi? "Bir an düşündüm kendim ne kadar şey hatırlıyorum diye. Sonuç, olumsuz. :)
Ayşe Kulin yaşamını anlatırken bir yandan ülkemizin değişimini, siyasi olaylarını ve sorunlarını da sık sık dile getirmiş. Özellikle yapmış olduğu evliliklerde eşlerinden çektiklerine üzüldüm.Yazar olmadan önce uzun süre sanat yönetmenliği, editörlük yapmış, çalışmaktan asla bıkmamış bir kadın. Okurken zevk aldım. İyiki hayatını ele alıp bizimle paylaşmış.
Bir yazarın hayatını bilmek, kitaplarını daha doğru anlamamızı sağlıyor.
Okumayanlara Veda-Umut-Hayat-Hüzün sıralamasıyla okumalarını tavsiye ederim.

Ezgi 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Hüzün-Dürbünümde Kırk Sene, serinin son kitabı. Hayat kitabının devamı olarak Ayşe Kulin kendi hayatını kaldığı yerden anlatmaya devam ediyor. Ayşe Kulin'in 1964 senesinden itibaren yeni telaşları, yeni mutlulukları ve mücadelesi sürüyor. Kendi hayatından kesitler sunarken bu kitabında Türkiye'nin siyasi olaylarına da daha fazla ver yeriyor.
Kitapta en çok etkilendiğim yerler babasıyla olan konuşmalarıydı. Yıllardır arkasında duran, onu destekleyen en sevdiği ve en güçlü gördüğü kişinin hasta yatağına düşmüş olmasının yazarın hayatındaki en üzücü olay olduğu kanısındayım. Ne çocukları için eski kocasına karşı verdiği mücadele, ne yaşadığı maddi zorluklar, ne çocuklarının hasreti ne de evliliklerinde yaşadığı sıkıntılar... Babasına çok düşkün biri olarak empati kurarak okudum adeta son sayfaları. Ben de babamın mavi gözlerini düşündüm ve şükrettim. Ayşe Kulin öylesine derinden anlatıyor ki babasıyla olan son saatlerini gözyaşları içinde okudum. Bir kez daha onlarla geçirilen zamanların ne kadar kıymetli olduğunu farkettim. İyi okumalar...

''Benim hayattaki en büyük başarım, çocuklarımın yüreklerine birbirleri için serptiğim sevgi oldu....''

En son serisi en çok kadın ruhuma dokundu. Bir kadının ne güçlü ... ne gururlu ... ne özverili olabileceğini anlatmış bu kitapta.Kim ne der ya da bu karar benim hayatımı zora sokar mı demeden yüreğimizi dinlemeliyiz belkide...Diğer serilerinden en çok Veda ' yı sevdim. Özetle ; çok akıcı sürekleyici bir anlatımla 4 kuşak hayat anlatılmış. Harikaydı...

Tuba güner 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ayşe Kulin'in sevdiğim serisinin son kitabı, her kitabını soluksuz ve ayrı heyecanla okuduğum kitaplar. Gerçek yaşamdan kesit olması öyküyü cezbedici kılmış. Gıpta ederek okudum, mutlaka okumanız gereken kitaplar listesine ekleyiniz.

Yağmur 
31 Tem 16:15 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Blogumdan alıntılama yapıyorum.Spoi içerir.Bilgilerinize.

zarın ikinci evlilik süreci,ikinci eşinden ayrılma süreci,eski eşiyle yaşadıkları,iş hayatına ve yazarlığa atılışı,çocuklarıyla yaşadıkları,ailesiyle yaşadıkları,dönemin siyasi olayları,eski eşi yüzünden uğraştığı dava,sevdiği insanların ölümleriyle yüzleşmesi,hayal kırıklıkları,mutlulukları,üzüntüleri ve babasının ölümüyle yaşadığı travma anlatılmakta.


Çok severek okuduğum ve hiç bitmesini istemediğim bir seri oldu.Ağlayarak bitirdiğim bir kitap.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Senocan 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bugüne kadar Ayşe Kulinle tanışmamam, benim büyük kaybım olmuş. Muazzam bir kitap. Çok çabuk bitti. Kendi yaşamını acısıyla , tatlısıyla yazmış. Evlilik hayatında verdiği kararlar , çoçukları, annesi , çok sevdiği babası.... Özgür ve çalışkan ruhu. Kitap hiç bitmesin dedim , kendi kendime.... Annesi ve Ayşa Kulin ; babası dünyaya gözlerini kapattığı an yanına uzanmaları beni çok etkiledi. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri.

2 /

Kitaptan 15 Alıntı

Güler Ayata 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Benim hayattaki en büyük başarım, çocuklarımın yüreklerine birbirleri için serptiğim sevgi oldu....

Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), Ayşe Kulin (Sayfa 196)Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), Ayşe Kulin (Sayfa 196)
Kubra 
11 Nis 18:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yeni dostlarımın hepsi sanatçıydı. Hepsi solcuydu. Hepsi içkiciydi. Hepsi keyifliydi. Hiçbiri için evli, evsiz, boşanmış, dul olmanın, biriyle yaşıyor olmanın, hatta kadın veya erkek, yaşlı ya da genç olmanın farkı, önemi yoktu, çünkü önyargıları yoktu. Harikaydılar !

Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), Ayşe Kulin (Sayfa 43 - Everest Yayınları Cep Boy)Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), Ayşe Kulin (Sayfa 43 - Everest Yayınları Cep Boy)
Kubra 
15 Nis 02:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Birlikte yaşlanan insanlar, birbirlerinin her halini çekerler.

Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), Ayşe Kulin (Sayfa 208 - Everest Yayınları Cep Boy)Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), Ayşe Kulin (Sayfa 208 - Everest Yayınları Cep Boy)
Güler Ayata 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yüksek faiz gelirleri sayesinde orta sınıf rahat nefes almaya başlamıştı ama henüz göremediğimiz,bir süre sonra hepimizi bin pişman edecek bir başka yüzü daha vardı madalyonun....!!!!

Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), Ayşe Kulin (Sayfa 230)Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), Ayşe Kulin (Sayfa 230)
Kubra 
14 Nis 13:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şikayetçi olmamalıydım, hayat bana erkeklerin ne kadar bencil, benmerkezli, başkalarının ihtiyaçlarına karşı duyarsız olabileceklerini öğretmekteydi.

Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), Ayşe Kulin (Sayfa 186 - Everest Yayınları Cep Boy)Hüzün - Dürbünümde Kırk Sene (1964-1983), Ayşe Kulin (Sayfa 186 - Everest Yayınları Cep Boy)
2 /