Hüzün Hastalığı

7,8/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
10 beğeni  · 
726 gösterim
Kemal Sayar, psikiyatri denilince Türkiye'de akla gelen ilk isimlerden. Ama aynı zamanda, psikiyatrinin hakim paradigmalarına eleştirel bir gözle bakabilmeyi de başaran bir isim. Ve bir şair. 'Hüzün Hastalığı', Kemal Sayar'ın ilk deneme kitabı. Kitapta yer alan denemeler, onun mesleki birikimini göstermekle kalmıyor; Kemal Sayar'ın hayata dair okumalarının psikiyatrinin hududunu aşan boyutu, dahası hayata bir şair duyarlılığıyla bakabilmenin getirdiği incelik ve derinlik bu denemelerde kendini açıkça belli ediyor.

Güncelliğini yitirmeyen konuları incelikli bir üslupla sunan 'Hüzün Hastalığı' insan olmanın ayrılmaz bir parçası olan hüznü şiirsel bir dille anlatan eşsiz bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786050804171
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ekrem Özkara 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ülkemizde alanında tanınmış olan Psikiyatr Kemal Sayar ; bu ilk deneme kitabıyla güncel konulara psikolojik açıdan yaklaşmış ve can alıcı yorumları ve incelemeleri ile birlikte sunmuş. Bize de okumak düşüyor. İyi okumalar..

Kitap okumak 
15 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Yazarı tanıyan ve sevenler zaten okumuşlardır muhtemelen. ´´Kendini Tanıma´´ yolculuğunda okuyacak bir şeyler arayanlara öncelikle öneririz. Yazarın psikiyatrı çalışmalarından elde ettiği deneyimlerle bezenmiş zaman ayırmaya değecek güzel bir kitap. Deneme tarzı ilginizi çekmiyorsa daha sonraları okumayı tercih edebilirsiniz.

Kitaptan 25 Alıntı

"Hayat, yaşanması gereken birşey olmaktan çıkarılıp, tedavi edilmesi gereken birşeye dönüştürülüyor..."

Hüzün Hastalığı, Kemal SayarHüzün Hastalığı, Kemal Sayar
Salih Çermik 
09 Oca 20:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Edebiyat, hayallerine sadakatini yitirmemiş ve inanmış insanların uğraşıdır. Hayallerimizi yitirmek istemiyorsak, safları sıklaştırmak zorundayız. Okur ve yazar, yani o ‘üç-beş kişi’ birbirinin soluğunu hissedebilmeli. ‘Ben yaşıyorum. Ya sen?’ diyebilmeliyiz birbirimize.

Hüzün Hastalığı, Kemal Sayar (Sayfa 122 - Timaş Yayınları - 5. Baskı)Hüzün Hastalığı, Kemal Sayar (Sayfa 122 - Timaş Yayınları - 5. Baskı)
Ekrem Özkara 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Herkes ruhunun şifasını arıyor.Ama yanlış yerde arıyor.Ruhun şifası televizyon ekranlarında yahut tımarhanelerde değildir .O-; hakikatin peşinde güneşte kavrulmayı göze alabilmektedir ..!!!

Hüzün Hastalığı, Kemal Sayar (Sayfa 145)Hüzün Hastalığı, Kemal Sayar (Sayfa 145)

Bir doktor bilgisayar programı hazırlamış ve kritik durumdaki hastaların bulgu, belirti ve kan sonuçlarını bu programa veri olarak giriyor. Verilere göre bilgisayar ekranında bir haç işareti çıkıyor ya da çıkmıyor. Haç işareti bu hastanın ölecek olduğunu ifade ediyor. Peki niçin bu çaba? Neymiş, yoğun bakım ünitelerinde her hasta, pek fazla masrafa yol açıyormuş, o yüzden 'gidici' olanlar önceden bilinse iyi olurmuş. Bunu yapanın bir doktor olduğuna ve bu çalışmanın Londra'nın saygın bir hastanesinde yapıldığına inanmak çok güç. Bu program üç kez yanılmış (yaklaşık 70 hastada). Spiker, bilgisayar 'gidici' dediği halde bu dünyada kalmayı seçen insanlarla konuşuyor. Soruya bakın: "Sizce hayatınız gerçekten kurtarılmaya değer miydi? Biliyorsunuz, bu 10 bin pounda maloldu..."

Hüzün Hastalığı, Kemal Sayar (Sayfa 43)Hüzün Hastalığı, Kemal Sayar (Sayfa 43)

“Hüzün, bizi iç dünyamızın daha önce keşfetmediğimiz ayrıntılarıyla buluşturabilir. Onu bir misafir gibi kabul etmek gerekir.”

Hüzün Hastalığı, Kemal SayarHüzün Hastalığı, Kemal Sayar
Ekrem Özkara 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Herkes konuşuyor. Herkes önemli şeyler söylüyor . Herkes dinliyor . Ama tıpkı o tartışma programlarında olduğu gibi , verimli bir sonuca ulaşılamıyor . Oynuyorlar , oynuyoruz ..

Hüzün Hastalığı, Kemal Sayar (Sayfa 142)Hüzün Hastalığı, Kemal Sayar (Sayfa 142)
Ekrem Özkara 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bilinen şeydir ; insan modern çağla birlikte kendisini daha yalnız , daha bir tek başına bırakılmış hissediyor.

Hüzün Hastalığı, Kemal Sayar (Sayfa 18)Hüzün Hastalığı, Kemal Sayar (Sayfa 18)
3 /