Huzur Arayışı Günlük Hayatta Huzurlu Olmak Mümkün mü?

8,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
51 gösterim
Bilerek ya da bilmeyerek karanlığı çağırdığımızda sorun yaşamaya devam ederiz. Göstermelik olanı seçtiğimizde, örselenmemiz sürer. Seçimlerimizi hatalı yaparsak, huzuru yaşamak imkânsızlaşır. Huzur, gerçek olana duyulan hasretten doğan bir gölge gibi gelir. Huzur, gerçeklik özleminden doğar. Tohum çiçeklenmeyi diler. Çiçeklendiğinde neşeyle dolar; çiçek açamadığında ise acıyı ve ıstırabı deneyimler. Nehir, okyanus olmayı arzular. Eğer denize ulaşabilir ve sonsuzlukla birleşebilirse dinginleşir.“Osho, 20. yüzyılın 1000 ilahından biri...”

-The Sunday Times-(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786050206043
 • Orijinal Adı:
  The Search of Peace
 • Çeviri:
  Yazgı Evrim Denizci
 • Yayınevi:
  Omega
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Muammer 
02 Nis 12:47 · Kitabı okudu

Bir mabede girmek ne demek?Bir insan evinden çıkar, A evine ya da B evine gider ve geri döner;bu onun mabetten geldiğini mi gösterir? İnsan iş kendini kandırmaya gelince, son derece cin fikirli,çok çok kurnaz.

Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 93)Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 93)

Körü körüne inananlar her zaman karın bölgesinden düşünür, asla baş bölgesinden değil. Çünkü inanç için düşünceye gerek yok. Bu yüzden körü körüne inançlı kişide üst bölgelerdeki çakralar asla değişmez; sadece alt kısımlardaki çakralar aktif olur.

Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 65)Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 65)

Aramızda beden kademesindeki hoşnutluklarıyla bulunanlar hayvanlardan çok da farklı değiller. Bir hayvan olmanın anlamı: Beden kademesinde hoşnut, rahatta olmak. Bir insan olmanın anlamı: Zihin kademesinde rahatsızlık halinde olmak. Bir kutsal varlık olmanın anlamı: Ruh kademesinde huzurda olmaktır.

Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 23 - Omega yayınları)Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 23 - Omega yayınları)
Muammer 
02 Nis 12:07 · Kitabı okudu

Bugün psikolojide ne gelişme gösterilirse gösterilsin,psikiyatride ne yapılırsa yapılsın,başarabilecekleri en iyi şey insanların içerideki o hengameyle yüzleşmelerini kolaylaştırmak;psikiyatri insanlara asla iç huzuru veremez.Insan sadece üçüncü kademede ruh kademesinde huzurlu olabilir.

Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 32)Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 32)
Muammer 
01 Nis 12:42 · Kitabı okudu

Uyanıkken zamanı saatin üzerindeki yelkovan ve akrebin hareketleriyle ölçersin.Fakat bu tam bir ölçüm değildir.Mutluysan yelkovan ve akrep cok hızlı ilerler görünür, acı içindeysen de çok çok yavaş.

Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 27)Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 27)
Muammer 
02 Nis 11:55 · Kitabı okudu

Her soluğumda çığlık atıyordum,vücudumdaki her hücre,tüm bedenim çığlık atıyordu fakat sözcüklerle değil duygularla gelen çığlıklar.Kapıyı çalan ruhun kendisiyse,o kapı açılır.

Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 29)Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 29)
Muammer 
01 Nis 12:12 · Kitabı okudu

Benim sevdiklerim.

İnsanlık nedir? İnsan nedir? Bir susamışlık, bir çağrı, bir özlem.

Hayatın kendisi bir çağrı;bir özlem;tutkulu bir amaç.Fakat amaçlar cennete olduğu gibi cehenneme de yönlenebilir;bu çağrı aydınlık kadar karanlığa dair de olabilir;Bu özlem gerçekliğe olduğu kadar göstermelik olana da duyulabilir.

Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 11)Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 11)
Muammer 
 02 Nis 12:23 · Kitabı okudu

Bir problem olduğunda bu her zaman zihniyetlerimizin yansımasıdır;zorluklar zihniyetlerimizden gelir.Bilinci hınca hınç şehvetle dolmuş insanlar bu dünyada şehvetten başka bir şey görmez.Onların başka bir şey görmesinin mümkünü yok.

Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 45)Huzur Arayışı, Osho (Sayfa 45)