Hygge-Danimarkalıların Mutluluk Sırrı

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.276
Gösterim
Adı:
Hygge-Danimarkalıların Mutluluk Sırrı
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992531
Kitabın türü:
Çeviri:
Medina Azadoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Danimarka’nın, dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke olduğu kabul edilir. Onlara göre bu mutluluğun sırrı tek bir sözcükte saklıdır: hygge.

Aslında ne kadar anlatsak boş, mutluluk ancak hissedilir. Yine de sevdiğinizle koltukta kıvrılıp dinlenmenin huzurunu, dostlarınızla güzel bir yemek yemenin keyfini, güneşli bir günde pencereden süzülen ışığın yaydığı neşeyi nasıl tarif ederdiniz? Danimarkalılar böyle anları hygge sözcüğüyle anlatıyor. Tek bir karşılığı olmayan ve diğer dillere tam olarak çevrilemeyen hygge’yi tanımlamak için rahatlık, huzur, içtenlik, bir aradalık gibi pek çok farklı kelime önerilebilir ancak bunların hiçbiri tek başına yeterli olmayacaktır.

Dünyaca ünlü Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü’ne başkanlık eden Meik Wiking, tüm bu tanımların ötesine geçip hayatınızda hygge anlar yaratabilmeniz için bu kitapta size rehberlik ediyor. Wiking’le birlikte evinizin atmosferini küçük dokunuşlarla sizi mutlu edecek şekilde değiştirebilir, arkadaşlarınızla eğlenceli bir akşam yemeği planlamanın püf noktalarını öğrenebilir, stresli geçen iş günlerinden sonra huzur bulacağınız hafta sonu etkinlikleriyle ilgili önerilerden faydalanabilirsiniz. Hygge, size en az bir Danimarkalı kadar mutlu olabilmenin yollarını sunuyor…

“Dünyanın en mutlu adamıyla bir randevunuz var, ona kulak verin.” - Times -

“Hygge çoksatanlar listesinde parlayıp sönecek basit bir kitap değil, ayakları yere basan bir yaşam tarzı.” - New York Times -

“Yıllar boyunca, keyiflenmek istediğiniz her an açıp huzur bulacağınız bir kitap. Yaşasın Hygge!” - Heat -

“Yaşama sanatında ustalaşmış Meik Wiking’le tanıştığınıza çok sevineceksiniz.” - Sunday Express -

“Pozitif duygularla çevrelenmek istiyorsanız Hygge’yi yanıbaşınızdan ayırmayın.” - Mail on Sunday -

“Danimarkalıların mutluluk konusunda nasıl bu kadar becerikli olduğunu öğrenmek istiyorsanız elinizdeki kitap en doğru adres.” - Metro -

“Bu kitap mutluluk ülkesine gidebileceğiniz bir pasaporta benziyor.” - Real Simple -

“Meik Wiking’in söylediğine göre araştırmalar, dostlarınızla samimi ilişkiler kurmanın, birlikte sosyalleşmenin, yiyip içmenin ve huzur veren ortamlarda bulunmanın mutlulukla yakından ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.” - Elle -

“Son zamanlarda Danimarkalıların yaşam felsefesi çok konuşulur oldu. Meik Wiking’in kitabı Hygge de bu akımın zirvesine yerleşmiş gibi görünüyor. Modern dünyanın sizi huzursuz eden yanlarını keyfe dönüştürmek isterseniz bu kitabı okuyun.”- Instyle -

“Meik Wiking mutluluğun sırrını yakalamış ve şimdi de bizimle paylaşıyor. Harika bir tasarıma sahip olan ama aynı zamanda ruhumuzu da doyuran Hygge kitabını başköşeye yerleştireceksiniz.” - Times -

Meik Wiking, Kopenhag’daki Mutluluk Araştırma Enstitüsü’nün başkanıdır. Wiking, kendini insanları neyin mutlu ettiğini anlamaya adamış ve Danimarkalıları dünyadaki en mutlu ülke kılan gizli malzemenin hygge olduğu sonucuna varmıştır

(Tanıtım Bülteninden)
288 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Nedir bu Hygge?
Şöyle bir devlet hayal edin:
*sene içerisinde bir kişinin ortalama 6kilo mum yaktığı,
*yılda kişi başı 48 kilo et tüketildiği,
*yıllık şekerleme tüketiminin kişi başı 8.2 kilo olduğu,
*dünyanın en çok kahve tüketiminde 4. sırasında yer aldığı,
*kişi başına düşen yaşam alanının 51 metrekare olduğu...
Gibi gibi..Bu kitap kişisel gelişimi anlatmıyor,size ‘şunu yapın’ dayatmalarında bulunmuyor.Danimarka’nın her köşesine sinmiş bir olgudan bahsediyor.
Kitapta kullanılan her resimin nereden alındığı belirtilmiş.Kitabın içinde yahni tarifi de var Kopenhag’da görülmesi gereken yerler listesi de.Oldukça sistematik bir ülkeyi ve insanlarını anlatırken de bir o kadar sistematik üslup kullanılması tesadüfi olamaz.Çok keyifli,çok akıcı,Noel dönemi Danimarka’ya gitme düşüncelerine yönlendiren bir kitap yazmış Meik Wiking.
Şöyle bir alıntı ile bitirebilirim değerlendirmemi:
“Kopenhag’da yaşıyorum.Bir sürü kafe var ve bir tanesi tam evimin karşısında.Kahveleri gerçekten mide bulandırıcı.Balık gibi bir tadı var (evet,ben de şaşırmıştım),fiyatı da beş avro.Bu beni ara sıra oraya gitmekten alıkoymuyor çünkü açık bir şöminesi var ve bu da kesinlikle hygge.”
Sonuç olarak şunu diyebilirim: Oldukça hyggeligt bir kitaptı.
288 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Günümüzde herhangi biriyle konuştuğunuzda iki kelimeden biri strestir. Hayatın hızlanması ile stres de hayatımızın en güzel köşesinde yer aldı. Hayatımızın en güzel köşesinde istemeyeceğimiz bir duyguya neden yer verelim ki?

İşte bu kitap da Danimarkalıların neden mutlu olduğunu nasıl stressiz bir yaşama sahip olduklarını okuyoruz.

Sırları Hygge. (Hügge diye okunuyor.) "Onu telaffuz etmezsiniz, hissedersiniz. Bununla birlikte hyyge'nin yazılış ve söyleniş kısmı kolay. Zor olan, onun tam olarak ne olduğunu açıklama kısmı. Samimi bir ortamı yaratma sanatı, ruhsal rahatlık ve hiçbir sıkıntının olmamasından tutun, huzur veren şeylerin varlığından zevk alma, huzurlu birliktelik ve kişisel favorim olan mum ışığında kakaoya kadar pek çok şeye hygge denmiştir."

Hygge, sizi mutlu eden kişilerin, yerlerin veya hobilerin birleşmesi ile oluşan bir duygu. İşte bu duygu Danimarkalıların hayatının en büyük parçası. İş çıkışı, iş yerleri özellikle de evleri tam hyggelit. (yani hygge ortamının yaratılması anlamına geliyor.)

"Hygge eşyalardan ziyade ortam ve deneyimle, sevdiğimiz insanlarla birlikte olmakla ilgilidir. Evde olma hissidir. Güvende, koruma altında olduğumuzu hissetmek ve gardımızın düşmesine izin vermektir. Hayattaki ufak tefek ya da önemli konular hakkında derin konuşmalar yapabilir ya da birlikte sessizce oturarak huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Veya tek başınıza içtiğiniz bir fincan çaydan keyif alabilirsiniz."

Hygge öznel bir duygu. Kimisi gezmekten mutlu olurken kimisi de uyumaktan mutlu olabilir. Hygge'nin amacı mutluluğu hissetmeniz ile ilgili. Bu mutluluğu fazla para ile sağlamak zorunda değilsiniz. Özellikle de tüketim çağında sadece almak sizi mutlu etmiyor. Üretmek ise size aitlik duygusu yaratarak güven duygunuzu vücudunuza yayıyor. Örnek vermem gerekirse dışarıdan yemek yediğinizde hissettiğiniz duygu ile kendi yaptığınız yemeği yerken ki hissettiğiniz duygu aynı değil.

Ben bu kitabı okuduktan sonra beni mutlu eden duyguların, neler yapmaktan keyif aldığımı kafamda düşündüm. Stresli olduğumda ya da üzgün olduğumda mutlu olacağım şeyleri yaptım ve biraz da olsa bu stresi azalttığını hissettim. Mutsuz hissettiğinizde eline alıp tekrar tekrar okuyacağınız baş ucu kitabı. Kitabın içindeki fotoğraflar sizi başka dünyalara götürüyor. Mutluğun fotoğrafları.

Cemal Süreya'nın dediği gibi "Hayat kısa, kuşlar uçuyor." Bu hayat bir kere geliyoruz ve sizi mutlu edecek şeyleri en kısa sürede bulmanız dileğim ile.
288 syf.
·143 günde·7/10
Bu kitaptan anladığım basit olan herşey insanı mutlu eder, etmeli diyor kitap. Biz Danimarkalılar olarak mutluluğu büyük şeylerde değil küçük şeylerde ararız, diyor. Pozitif, samimi bakış açısını sevdim kitabın.
Bu kadar yağmur yağan bir ülke de herkes eve kapanıyorsa mutluluk biraz da evle alakalı demek ki.
Et, şekerleme ve kahve tüketiminin fazla olmasına gelirsek; tatlı yemenin mutlulukla ilgisi olmasına inanırım, hormonlar ve böbrek üstü bezleri vs. Et yiyorlar demek ki birbirlerinin başını kemirmektense etçil olmak daha sağlıklı danimarkalılar için ki ben vegan olduklarını düşünmüşken tersi çıktı bu ilginç bir bilgi. Üstüne de kahve, oh mis.

Sabun köpüğü tadında, fotoğraflarla süslenmiş, sıkmadan Danimarkalılar hakkında bilgi veren, tatil rehberinin 'şunu bunu yaparlar burada, sende gelirsen birlikte yapalım mutlu olalım' tadında bir kitap.
Sevimli, sevdim.
288 syf.
·5/10
Danimarka dünyanın en mutlu ülkesi olarak seçilmiş Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü tarafından. Danimarkalıların mutlu olma sanatı olarak adlandırdıkları “HYGGE” kavramı hakkında herşeyi bulabileceğiniz bu kitap Meik Wiking tarafından kaleme alınmış. Mutluluğun kelime anlamından çok yaşattığı hislere odaklanmış ve bu meşhur kavramıda hisler üzerinden anlatmaya çalışmış. Örneğin soğuk bir kış gününde uzun bir doğa yürüyüşü sonrasında kulübenize gelip, şömine karşısında arkadaşlarınızla sohbet edip kahvenizi yudumladığınızda hissedeceğiniz mutluluğu ve iç huzuru “HYGGE” diye tanımlıyor Danimarkalılar. Kitapta bu kavrama göre yaratılacak anlardan tutunda yemek tariflerine kadar detaylıca anlatmış. Fakat ben çokta umduğumu bulamadım bu kitapta diyebilirim. Sonuçta mesaisi en geç akşam dörtte biten, ofislerinde bile “HYGGE” anlar yaratan bir toplumdan bahsediyoruz ve bunu uyarlamak gerçekten çok zor. Bize de kendi çapımızda ufak tefek mutluluklar yaratmak düşüyor.
288 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
2 saat içinde biten kitap yazmışlar vay be. Heyt (Hygge) be de diyebiliriz. Şakası bir yana Hüge diye telaffuz ediliyor onu belirteyim. Herkesin kendine, kendince değerler katacağı neşe dolu sıcacık bir eser doğrusu...
288 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Danimarka, Dünyanın en yüksek oranlarda vergilendirilen toplumlarından biri olmasına, yılın büyük bir bölümünde gün ışığını günde birkaç saat almasına ve bunun da ötesinde korkunç hava koşullarına sahip olmasına rağmen, nasıl oluyor da her yıl yapılan araştırmalarda hep en mutlu ülke, en yaşanacak yer olarak karşımıza çıkıyor? Cevabı bu kitapta. Tam bir başucu kitabı.
288 syf.
·2 günde·9/10
Uzun zamandır aklımda olan bir kitaptı Hygge.
Genel anlam da baktığımız da "Esenlik" anlamına da gelmekteymiş.
Yavaş, sakin yaşamak ve öncelik maddesel eşyalardan çok duygularımızla hareket edip yaşamdan, an-dan keyif alma hali.
En azından ben öyle anladım kitaptan.
Yer yer tekrarlar çok olsa da genel anlamda başucu kitaplardan. Ara ara rastgele sayfa açıp okuyun.
Hygge'nin on tane manifestosu var ve bunlar o kadar keyifli, yapılması o kadar mümkün ki, denemekten hiç bir şey çıkmaz bence!

1- Atmosfer
Beyaz ampule sok. Yakın doğal ışıklarınızı loş bir ortam yaratın. Gelsin mumlar, doğal ışıklar.

2- Anda Kalmak
Kapatın televizyonu, tableti, bilgisayarı, cep telefonunu. Sadece o anda olmanın keyfini çıkarın.

3- Küçük Keyifler
Bir fincan kahve, sıcak çikolata, ev yapımı kurabiyeler ya da evi kokusuyla saran fırında pişen bir kek.

4- Eşitlik
Arkadaşlarınızı eve çağırın, sofrayı birlikte kurun, yemekleri birlikte hazırlayın kimse ne ev sahibi nede misafir olsun. Kimse bu sorumluluğu almak zorunda değil.

5- Minnettarlık
Sabah güneşi karşıladığınıza , evinizde pişen yemeğe, karın yağışına, size günaydın diyen birine, kısacası hayattaki göremediğimiz ve bize sıradan gelen her şeye şükretmek. (Ne çok unutuyoruz değil mi?)

6- Uyum
Kimseye kendini kanıtlamak zorunda değilsin, kimse bu yarışta değil. O yüzden ego yok!

7- Rahatlık
Pofidik koltuklar, battaniyeler, ev botları, yün çoraplar yani evde salaş salaş gezinmece.

8- Ateşkes
Gerginliğe son. O yüzden gerginlik çıkartabilecek siyaset din gibi konulara girmiyoruz.

9- Birliktelik
Sevdiğiniz bir sıcakiçecek yanınızda sevgiliniz. Yani birlikte mutlu olma hissi.

10- Sığınak
Ev gibisi yok mottosu. Evde kendini mutlu ve güvende hissetmek.
Sadelik ve işlevsellik, Danimarka tasarımının temel unsurlarıdır ve Danimarkalıların gösterişsizlikle olan gönül ilişkilerinin asıl anlamı şudur : Başarılarınızla övünüp Rolex saatinizle böbürlenmeniz yalnızca zevksizlik sayılmakla kalmayacak, hygge ihtimalini de tamamen ortadan kaldıracaktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hygge-Danimarkalıların Mutluluk Sırrı
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992531
Kitabın türü:
Çeviri:
Medina Azadoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Danimarka’nın, dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke olduğu kabul edilir. Onlara göre bu mutluluğun sırrı tek bir sözcükte saklıdır: hygge.

Aslında ne kadar anlatsak boş, mutluluk ancak hissedilir. Yine de sevdiğinizle koltukta kıvrılıp dinlenmenin huzurunu, dostlarınızla güzel bir yemek yemenin keyfini, güneşli bir günde pencereden süzülen ışığın yaydığı neşeyi nasıl tarif ederdiniz? Danimarkalılar böyle anları hygge sözcüğüyle anlatıyor. Tek bir karşılığı olmayan ve diğer dillere tam olarak çevrilemeyen hygge’yi tanımlamak için rahatlık, huzur, içtenlik, bir aradalık gibi pek çok farklı kelime önerilebilir ancak bunların hiçbiri tek başına yeterli olmayacaktır.

Dünyaca ünlü Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü’ne başkanlık eden Meik Wiking, tüm bu tanımların ötesine geçip hayatınızda hygge anlar yaratabilmeniz için bu kitapta size rehberlik ediyor. Wiking’le birlikte evinizin atmosferini küçük dokunuşlarla sizi mutlu edecek şekilde değiştirebilir, arkadaşlarınızla eğlenceli bir akşam yemeği planlamanın püf noktalarını öğrenebilir, stresli geçen iş günlerinden sonra huzur bulacağınız hafta sonu etkinlikleriyle ilgili önerilerden faydalanabilirsiniz. Hygge, size en az bir Danimarkalı kadar mutlu olabilmenin yollarını sunuyor…

“Dünyanın en mutlu adamıyla bir randevunuz var, ona kulak verin.” - Times -

“Hygge çoksatanlar listesinde parlayıp sönecek basit bir kitap değil, ayakları yere basan bir yaşam tarzı.” - New York Times -

“Yıllar boyunca, keyiflenmek istediğiniz her an açıp huzur bulacağınız bir kitap. Yaşasın Hygge!” - Heat -

“Yaşama sanatında ustalaşmış Meik Wiking’le tanıştığınıza çok sevineceksiniz.” - Sunday Express -

“Pozitif duygularla çevrelenmek istiyorsanız Hygge’yi yanıbaşınızdan ayırmayın.” - Mail on Sunday -

“Danimarkalıların mutluluk konusunda nasıl bu kadar becerikli olduğunu öğrenmek istiyorsanız elinizdeki kitap en doğru adres.” - Metro -

“Bu kitap mutluluk ülkesine gidebileceğiniz bir pasaporta benziyor.” - Real Simple -

“Meik Wiking’in söylediğine göre araştırmalar, dostlarınızla samimi ilişkiler kurmanın, birlikte sosyalleşmenin, yiyip içmenin ve huzur veren ortamlarda bulunmanın mutlulukla yakından ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.” - Elle -

“Son zamanlarda Danimarkalıların yaşam felsefesi çok konuşulur oldu. Meik Wiking’in kitabı Hygge de bu akımın zirvesine yerleşmiş gibi görünüyor. Modern dünyanın sizi huzursuz eden yanlarını keyfe dönüştürmek isterseniz bu kitabı okuyun.”- Instyle -

“Meik Wiking mutluluğun sırrını yakalamış ve şimdi de bizimle paylaşıyor. Harika bir tasarıma sahip olan ama aynı zamanda ruhumuzu da doyuran Hygge kitabını başköşeye yerleştireceksiniz.” - Times -

Meik Wiking, Kopenhag’daki Mutluluk Araştırma Enstitüsü’nün başkanıdır. Wiking, kendini insanları neyin mutlu ettiğini anlamaya adamış ve Danimarkalıları dünyadaki en mutlu ülke kılan gizli malzemenin hygge olduğu sonucuna varmıştır

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 79 okur

  • Işıl tuzcuoğlu
  • aleyna
  • Aygül Demir
  • Beliz
  • Principle
  • Hatice Dalak
  • elif sahin
  • Gülnihal Elçim
  • Freya
  • Ebru Sarıkaş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (5)
9
%23.3 (7)
8
%16.7 (5)
7
%13.3 (4)
6
%16.7 (5)
5
%3.3 (1)
4
%3.3 (1)
3
%3.3 (1)
2
%3.3 (1)
1
%0