Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ) Ehli Beyt İffet ve İsmet Timsali

10,0/10  (3 Oy) · 
22 okunma  · 
3 beğeni  · 
520 gösterim
Elinizdeki bu eser, öyle bir sultan annenin nurlu hayatından ışıklar sunmaktadır ki, müslümanlığın kadınlık aleminde neler yaptığını, kadınlığı hangi şahikalara yükselttiğini Hazret-i Aişe (r.a.)'nin şahsında göreceksiniz. Eserimizde bazı tarihi hadiseler konuşma lisanı haline getirilip nazarlara öyle verilmiştir. Ve topyekün hakikat ifade etmektedir. Esere, akıcı ve sürükleyici bir üslup kazandırmak gayesiyle romani bir hava ve edebi bir üslup hakim kılınmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  286
 • ISBN:
  9789757161165
 • Yayınevi:
  Çelik Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 16 Alıntı

Abdullah SAFİDEMİR 
17 May 18:47 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kâh aç kaldılar, kâh yerlerde sürüklendiler, kâh evlerden dışarı atıldılar, kâh çöllerde kızgın kumlar üstünde kamçılandılar. Fakat Allah yolundan bir nefes olsun dönmediler.

Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 59 - Çelik Yayınevi)Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 59 - Çelik Yayınevi)

Dua
Ben namaz kılıyordum. Allah'ın Resûlü bana dönerek:
-Ey Âişe, buyurdu; duaların daima kısa ve veciz olsun!...
Namazı bitirip selam verince:
-Ey Allah'ın Resûlü, dedim: bundan muradınız nedir?
Kâinatın Efendisi şu şekilde duâ etmemi talim buyurdular:
-Allah'ım! Senden dünya ve ahirette bildiğim bilmediğim hayırlar niyaz ederim. Dünya ve ahirette bildiğim bilmediğim bütün kötülüklerden sana sığınırım. Senden Cennet'i, Cennet'e girmeye vesile olan söz ve amelleri istiyorum. Senden kulun ve Resûlün Muhammed( sallallâhü aleyhi ve sellem)'in istediklerinin en hayırlısını isterim. Kulun ve Resûlün Muhammed'in sana sığındığı kötülüklerden bende sana sığınırım. Yapmamı taktir ettiğin amellerimin sonunu hayırlı eylemeni niyaz ederim, de...

Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 127 - çelik yayınevi)Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 127 - çelik yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
 19 May 21:05 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hayır Âişe!.. Allah bana Hadice'den âlâsını nasip etmedi. İnsanların beni yalancı çıkardığı devirde bana herkesten evvel imân eden, insanların beni mahrum bıraktığı demlerde bana bütün malını veren odur!..

Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 184 - Çelik Yayınevi)Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 184 - Çelik Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
19 May 23:31 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yine bir gün, Allah'ın Resûlü Âişe'nin hücresinde yemek yiyordu. Yere oturmuştu. Bu hal ona zahmet veriyordu. Âişe (Radıyallahü Anhâ):
- Ey Allah'ın Resülü, dedi; yemeğini yaslanmış olduğun halde ya; çünkü bu senin için daha kolaydır!
Peygamberler Peygamberi mübarek başını uzattı, eğdi, nerde ise yere değecekti, sonra da şöyle buyurdu;
- Hayır! Ben kulların yediği gibi yer, oturduğu gibi otururum!..

Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 307 - Çelik Yayınevi)Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 307 - Çelik Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
19 May 22:24 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ölüm gelip çattığı ve göğüs sıkıştığı vakit, artık servet bir fayda vermez!..

Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 254 - Çelik Yayınevi)Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 254 - Çelik Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
17 May 21:30 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Fakirler zenginlerden kırk sene evvel cennete girecektir. Âişe! Fakirin gönlünü hoşnut etmeden onu geri çevirme. Bir dilim ekmek olsun ver. Fakiri sev ve onu kabul et!...

Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 134 - Çelik Yayınevi)Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 134 - Çelik Yayınevi)

Kâinatın Fahri, Hazret-i Âişe'ye çok kere şöyle tavsiyede bulunurlardı:
-Ya Âişe! Yumuşak davran, Allahü Teâlâ bir ev halkının iyiliğini murad ettiği zaman onlara yumuşaklık yollarını gösterir.
-Ya Âişe! Yumuşak davran. Zira yumuşaklık girdiği her şeyi süsler, çıkarıldığı her şeyide ayıp ve kusurlu yapar.
-Ya Âişe!, Rıfk ve yumuşaklıktan nasîb alan, dünya ve âhiret hayırlarından nasibinş almıştır. Rıfk ve mülâyemetten mahrum olan da dünya ve âhiret iyiliklerinden mahrum kalmıştır.

Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 133 - çelik yayınevi)Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 133 - çelik yayınevi)

-Kıyamet günü bir kul, Allahu Teâlâ'nın huzuruna götürülür. Dünyada bir adamın bir diğerine özür dilediği gibi, Yüce Allah da bu adamdan özür diler ve buyurur ki:
-İzzet ve celâlim hakkı için benim, dünyalığı senden men'etmem, senin bana hor davranmandan değil, belki senin için burada hazırladığım fazilet ve mevkilerden dolayıdır. Çık şu saflar arasına bir bak; benim rızâm için sana yediren veya giydiren kimseleri bulursan onları sana verdim.
Adam safları yarar. Kendisine bakan (Allah için yedirip giydiren) kimseleri bulur ve cennete götürür!<<Tirmizî>>

Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 268 - çelik yayınevi)Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 268 - çelik yayınevi)

-Oturun, besmele ile başlayın, yukarısından değil alt kısmından alın. Çünkü bereket yukarıdan alt kısma doğru iner.

Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 158 - Çelik yayınevi)Hz. Aişe ( Radıyallahu Anha ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 158 - Çelik yayınevi)
2 /