Hz. Muhammed Lev Tolstoy’un Hz. Muhammed'le İlgili Gizlenen Kitabı

8,2/10  (144 Oy) · 
573 okunma  · 
150 beğeni  · 
6.610 gösterim
“...Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlık’tan) mukayese edilemeyecek kadar yüksekte duruyor. Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği; tek Allah’ı ve onun Peygamberini kabul ederdi.”
Lev N. Tolstoy (1828-1910)

Ünlü Rus yazarı L. N. Tolstoy, 1908 yılında, Abdullah El-SÜHREVERDİ’nin Hindistan’da basılmış “Hz. Muhammed’in Hadisleri” kitabını okumuştur. Okuduğu hadislerden bir risale (kitapçık) tertip etmiş, bunu Rusya’nın ’Posrednik’ adlı yayınevinde bastırmıştır.

Rus halkı ve özellikle Rus aydınları, L. N. Tolstoy’u ilahi bir kuvvete sahip görüyor ve onun İslamiyet’i kabul etmesinin duyulmasının Rus toplumu içinde İslam’a güçlü bir akım başlatabileceğini biliyorlardı. Bu yüzden de Tolstoy’un Hz. Muhammed’in hadislerinden derlediği kitapçığını KGB gibi Rus istihbarat birimleri gizli tutmaya, unutturmaya ve basılmasını engellemeye çalışıyorlardı. Tolstoy, bu risale (kitapçık) ile Rus okurlarını Hz. Muhammed’in hadisleriyle tanıştırmıştır. Hadislerden seçtiği konularda ’fakirlik’ ve ’eşitlik’ gibi kavramları esas almış, Rus halkına ve onları aldatanlara bir ders verir nitelikte olmasına özen göstermiştir.

Tolstoy, seçip kitapçık haline getirdiği bu hadislerle, gerçek adalet ve eşitliğin, kardeşlik ve fedakârlığın, insana saygı ile sevginin İslam’da olduğunu vurgulamak istemiştir…
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786056691225
 • Çeviri:
  Arif Arslan
 • Yayınevi:
  Çalıkuşu Kitap
 • Kitabın Türü:
Hüzn-ü Beşer 
 21 Şub 16:54 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi

~~ HZ. MUHAMMED ~~

Belli bir din dayatması altında yaşayan bir halk ve bu dayatmaya karşı çıkanların ise toplu katliamlara uğradığı Çarlık Rusya'sında Tolstoy gibi bir dahinin İslam dinini ve Peygamberini yücelten bir kitap yazdığını düşünün.
90 yıl sansür yiyen , adeta saklanan bu kitap ancak Sovyet Birliğinin yıkılmasından sonra basılıyor.

Dört ana bölümden oluşan;
ilk bölümü Tolstoy'un Hindistanlı bir alimin hadis kitabından derlediği hadislerin bulunduğu ,
ikinci bölümü müslüman bir generalle evli Rus Yelena Vekilova'nın çocuklarının dini kimliğiyle ilgili tavsiye istediği ve Tolstoyun Vekilova'ya verdiği cevapların olduğu mektuplar,
üçüncü bölüm ise Tolstoy' un itirafları adı altında yazarın yaşamının anlamına dair yaptığı arayışların , bunalımlarının , sorularının yer aldığı, nüshaların uzun araştırmalar sonucunda bir araya getirildiği bir kitap.
Dördüncü bölümde nüshaların orjinal hali bulunuyor.

Tolstoy yaşamını, her anını sorguluyor.
Neden yaşıyorum , ne için yaşıyorum , yaşamım hangi amaca hizmet ediyor gibi soruları defalarca soruyor yazar. Aklın kabul edebileceği cevaplar veriyor ve kendine verdiği bu cevapların hiçbirinden tatmin olmuyor. Zihninin , ruhunun yaşadığı bu karmaşa onu intihar istemine kadar götürüyor.
Sonra insanın sadece kendi için yaşamasının ona mutluluk vermediğini farkediyor. İnsan asalak misali sadece kendisi için yaşarken hayatın amacını sorguladığında kocaman bir boşluğa düşüyor.

Öleceğini bilen bir insan, bir gün bastığı toprağın altında kurtçuklara yem olacağının bilincine sahip olan bir insan nasıl yaşayabilir?

Bunu bilerek geçici yaşamının gerekliliklerini nasıl yerine getirebilir?

Ancak neden yaşadığının anlamını kavrayarak.

Ölümlü gölgesinin ötesinde bir sonsuz benliğinin olduğuna inanarak.

Yani inançla.
Bir Yaratıcı ve ruhun sonsuzluğuna inanarak.

İnsan bu dünyada yalnız degil ve idealleri de bu gerçeğin üzerinde kurulu olduğu müddetçe mutluluğa yaklaşabilir.
Yaratıcı ise bize o mutluluğun formüllerini veriyor;
Paylaş, koru , gözet, zulmetme...

Tolstoya göre insanı yaşamaya ikna eden , yaşamını sürdürmesini sağlayan temel etken bu.
Bir inancın hayatın devamlılığı için şart olduğuna ve bu inancın en anlaşılır olan dinle olması gerektiğini söyleyen Tolstoy tüm araştırmaları sonucunda da en anlaşılır ve öz haliyle korunan tek dinin ise İslam olduğunu anlatıyor.
Bütün dinlerin ,değiştirilmemiş ve yalansız haliyle, bütün dinlerin özünün islamla bağdaştığını söylüyor.

Ve gelelim bu kitabı okumuş her insanın aklında yer eden o soruya.

Tolstoy islamı seçmiş miydi?

Kimisi, Ruslar tarafından gizlenmiş de olsa Tolstoyun müslüman olduğunu, islam usullerine göre gömüldüğünü ve mezarında haç işareti olmamasının da bunun kanıtı olduğunu söylüyor.

Oysa Tolstoyun İslam'ı yüceltici sözleri ve "eğer seçme şansı olsaydı her akıl sahibi insanın İslam'ı seçeceğini" söylemesi dışında 'evet ben İslam'ı seçtim ' gibi bir cümlenin olmaması bir şüphenin, bilinmezliğin sebebi oluyor.

Hepsinin ötesinde, Tolstoy umarım aradığı mutluluğu bularak ölmüştür diye temenni ediyorum.

(Etkinlik için @incierdem 'e teşekkürler)

Nurhan Işkın 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki eserin ismi ile ön sözündeki ve 1.bölümünde ki açıklama çelişiyor. Sebebi ise,
"Hz. Muhammed Gizlenen Kitap" olan bu eser daha önce yayınlanmış, yani gizli bir eser değil. Bunu da kitabın içerisinde bulunan yazı ile açıklamışlar...

1.BÖLÜM ( Sayfa 20)
Tolstoy,1908 yılında, "Abdullah El Sühreverdi"nin Hindistan'da basılmış "Hz. Muhammed'in (s.a.v) Hadisleri" kitabını okumuştur. Okuduğu hadislerden bir kitapçık derlemiş, bunu Rusya'nın "Posrednik" adlı yayınevinde bastırmıştır. Kitap, 1908 yılının ekim ayında "Muhammed'in Kur'an'a Girmemiş Hadisleri" isminde okuyucuya sunulmuştur. 1. Bölüm Tolstoy'un derlediği bu hadis kitapçığından oluşmaktadır. Kitapçığın ismi metodolojik olarak yanlış olduğu için daha sonra Hz. Muhammed olarak değiştirilmiştir.

Eserin 1. Bölüm'ünde Tolstoy'un derlediği 93 hadise yer verilmiş olup bunların 27 tanesinin kaynağı bulunamamış olup, diğerlerinin ise kaynakları bölüm sonuna eklenmiş...

2. Bölüm'de ise, Tolstoy'un, Yelena Yetimovna Vekilova'nın ile olan mektuplarına yer verilmiş. Bu mektuplardaki konu ise Yelana Yetimovna Vekilova'nın çocuklarının hangi dini seçmesi gerektiği; zira kendisinin Hristiyan eşinin ise Müslüman olduğunu ve bu zor karada kendine yardımcı olmasını ünlü yazardan rica etmiş ve karşılıklı yazdıkları mektuplar eklenmiştir...

3. Bölüm ise Tolstoy'un itiraflarına ayrılmış. Dahi yazarın tüm dinleri sorgulayışı, kendi iç dünyasında yaşadığı çöküntüyü, sık sık intiharı düşünmesini ve Allah'ı aramasında ki diğer bilginlerin ve kendi düşüncesindeki soru ve cevapların çelişkisine yer verilmiş. Bu bölümün sonunda ise Tolstoy'un derlediği "Hz. Muhammed'in Kur'an'a Girmeyen Hadisleri" adlı kitapçığının, 93 hadisten oluşan orjinal Rusça baskısı eklenmiş...

Yazarın Hz. Muhammed (s.a.v) ve İslam dini üzerine söylediği fikirleri hoşuma gitse de yayınevinin kitabı sanki bir sır açıklıyormuş gibi lanse etmesini açıkçası yadırgadım. Tolstoy, dünya edebiyatı üstatlarından biri ve bu eserde onun derlediği hadisleri ve itiraflarım bölümündeki fikirlerini okumak gerçekten keyifliydi...

Hz. Muhammed benzeri kitaplar

Esra Duman 
 25 Şub 23:36 · Kitabı okudu · 1 günde

Aslında bu kitabın orjinal adı "Muhammed'in Kur'an'a Girmemiş Hadisleri" imiş. Ama bu tabir yanlış olduğu için kitabın ismi değiştirilmiş. Kitap toplam 4 bölümden oluşuyor;

1. Bölüm Hz. Muhammed

Bu bölüm Tolstoy'un derlediği hadislerden meydana geliyor. Ayrıca bölümün sonunda kaynakça da mevcut. Ama bazı hadislerin kaynağının belli olmaması dikkatimi çekti.

2. bölüm Mektuplar

Kendisi Hristiyan, kocası Müslüman olan Rus bir kadının Hristiyan olan çocuklarının Müslüman olmak istemeleri karşısında Tolstoy'a danışması ve Tolstoy'la aralarındaki mektuplaşmayı anlatıyor.

3. bölüm İtiraflar

Tolstoy bu bölümde kendisini, çevresini ve hayatı sorguluyor. Bunları sorgularken bir şekilde konu inanca da geliyor.

4. bölüm Belgeler

Kitabın orijinal Rusça baskısının ve Tolstoy ile Rus kadın arasında geçen yazışmaların belgelerine bu bölümde yer verilmiş.

Bazı hadisler bana hiç mantıklı gelmediği için ve ayrıca hadisleri pek güvenilir bulmadığım için bu bölüm diğer bölümler kadar ilgimi çekmedi. Mesela 33. sayfada şöyle bir hadis var; "kadın erkeğin ikinci parçasıdır." Bunu okuyunca bu hadis ,kadının erkeğin kaburga kemiğinden yaratılması inancına mı dayanıyor diye düşündüm. Ama diğer taraftan ise bu cümleye sinirlendim. Çünkü cümle yoruma fazlasıyla açık. Bana sanki bu, kadınları aşağılıyormuş gibi geldi. İşin daha da ilginç tarafı cümlenin kaynağının bulunamamış olmasıydı. 35. sayfada ise "Muhabbet, insanı sevdiğine karşı sağır ve dilsiz yapar." hadisi oldukça ilgimi çekti, çok farklı geldi, düşündürdü. Bunu okuduğumda ilk aklıma gelen yorum; "bir kişinin, sevdiği konuşurken sadece sevdiğine hayran hayran bakıp hem söylenenleri duymaması hem de kendisinin hiç konuşmaması" idi. Az önce ise aklıma şu geldi; biriyle ne kadar samimi isek o kişinin hatalarını o kadar az görüyoruz ve sevdiğimiz birinin kalbini kırmamak için ona kötü hiçbir şey söylemiyoruz. İkincisi bana daha mantıklı geldi.

Gelelim mektuplar bölümüne. Bölüm baştan sona gerçekti. Geçmişe dair bir şeyler öğrenmeyi her zaman sevmişimdir. O yüzden bu bölümü çok sevdim. Birinin Tolstoy' a mektup yazması zaten ilginç, üstüne Tolstoy' un mektuba karşılık vermesi inanılmaz bir şey benim için.

İtiraflar bölümünde ilginç cümleler vardı benim için. Ama pek de şaşırmadım. Çünkü tam da Tolstoy' dan beklediğim şeylerdi. Zaten yazma işi çoğu zaman sorgulamadan ibaret değil midir?

Tolstoy bir inanç veya din ne kadar eskiyse o kadar çok batıl inançla dolu olacağı görüşünde (bu bana da mantıklı geldi). Tolstoy' a göre Müslümanlık en son din olduğu için diğer din ve inançlara göre çok daha az batıl inanca sahip ve bu yüzden en doğru din Müslümanlık.
Aslında buradaki sorun dinlerde, inançlarda değil, sorun insanlarda. Çünkü insanlar batıl inançları dine alet ediyor.
Kitabı hazırlayanlar Tolstoy'un Müslümanlıkla ilgili bu ve benzeri görüşlerinden dolayı onun müslüman olduğunu düşünüyor sanki veya öyleymiş gibi gösteriyor. Çünkü ben giriş kısmından, önsözden, sunuştan bunu anladım. Benim için Tolstoy'un dini, özel hayatı önemli değil. Ben sadece yazdıklarına bakarım. Kaldı ki bir kişi bir grubun vs. birtakım görüşlerini mantıklı buluyor diye kişiyi o gruba dahil etmek ne kadar mantıklı? Bence hiç mantıklı değil.

Bu kitabı "Tolstoy Okuma Etkinliği" sebebiyle okudum. Etkinliği düzenleyen inci ye çok teşekkür ederim.

Özgür Beden 
03 May 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tolstoy'un hakikati arayışı takdire şayan.Ciddiyetle çalışmış fakat gününün şartlarında ancak bu kadar başarabilmiş.Onun "İtiraflarım" eserini okumanızı şiddetle tavsiye ederim.Bir insanın kendi inancının ve yaşamının kritiğini yapması açısından örnek bir eser.

salih 
 06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

Öncelikle şu gizlenen kitap ve ilginç bir kapak ciddiyeti azaltıyor insanlarda, dikkat çekmek çok satmak için yapılmış bence ama tam tersi etki yaptı bence. (Benim okuduğum Öteki Yayınevi tarafından basılan kitaptı bu arada)
Ben şimdi kitabı size izah edicem, toplanın.
Şimdi bu Tolstoy abimiz malum arayışta biri İtiraflarım kitabında da okumuşsunuzdur. Ölmeden iki yıl önce Hint bir alimin "Hz. Muhammed'in Hadisleri" kitabını okuyup etkileniyor. Bunun üzerine en çok beğendiği hadislerden seçerek Peygamberimiz üzerine bir kitap yazıyor. Ama sonra bir iki yıl içinde ölüyor. Her ne kadar Tolstoy İslam dini ve peygamberimiz için güzel sözler söylemiş, beğenmiş olsa da müslüman olduğuna dair bir kanıt ya da kendi ifadesi yok. Ama buna rağmen Tolstoy döneminin çok etkili bir yazarı olması ve halk tarafından çok sevilmesi nedeniyle İslam dinine karşı bu kitap bir ilgi uyandırabilir diye Sovyetler, KGB falan kitabın basılmasına izin vermemiş. Olay bu.
Bu kitapta Tolstoy'un seçip yayınladığı hadislerden ve hristiyan anne ile müslüman bir babanın, çocuklarının hangi dini seçmesi konusunda kendisine mektup yazması üzerine Tolstoy'un yazdığı cevap mektubunu içeriyor. Tolstoy burada İslam dinini tavsiye ediyor. İslamın Hristiyanlıktan daha iyi olduğunu falan anlatıyor. Kim bilir belki son nefesini vermeden kendisi de müslüman olmuştur. Allahu yalemu. Bizimkisi bir ümit.

Handan sarıcaoğlu 
21 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tolstoy" O'nu hissettiğim ve O'nu aradığım zaman yaşıyordum. Öyleyse, o vardır. O onsuz yaşanmayan şeydir. Allah'ı bilmek ve yaşamak, bir ve aynı şeydir. Allah yaşamdır. Allah'ı arayarak yaşadığım takdirde, yaşam Allah'sız olmaz."demiştir. Bu tasvir bile kesinlikle büyüleyici.. bir Müslüman olarak kitabı okuduğumda etkilendiğimi söylemeliyim. Tolstoy bu kitapta kendi içinde bir boşluk hissediyor ve tatmin olabilmek için dinler arasında bir kıyaslama yapıyor hristiyanlık ona yeterli gelmeyince İslama yöneliyor gerçekten etkileyici...

Öncelikle. belirtmeliyim ki kitap müslüman olan ben için çok birşey ifade etmedi tabi ki içinde güzel bilgiler sözler var ama kitabın kapağında gizlenen kitap ibaresine aldanmayınız . Tolstoy'un bir arayış içerisinde olduğu ve bu arayış içinde islamiyetin kendi için doğru çıkış yolu olduğuna inandığı ve bunu kaleme döktüğü daha çok içsel çatışmalarını anlattığı bir kitap . Şöyle bir konu var kı tolstoy hıristiyanlıkta hurafelerin olduğu ve islamın daha makul olduğu kısmında tamamen içine girmediği anlaşılıyor ve ben Tolstoy'un islamiyete büyük bir hayranlıkla degil bir inanç ve amaç uğruna en uygun dinin ve öğütlerin islamiyette olduğu için böyle övgü dolu bir kitap yazdığını düşünüyorum sanki her dinden akla uygun cümleleri almış ve hayat felsefesi haline getirmiş bir deist gibi canlandı gözümde . Yine de Tolstoy'un islamiyet hakkında böyle düşünceleri insanı gururlandırmaması çok zor gerçekten .

Tolstoy'un ateist bir tutumdan inançlı olma haline evrilen düşünce süreçlerini detayıyla açıkladığı bir kitap olması yönünden değerli.
Bu süreçler bir şeyi de net hatlarla ortaya koyuyor:
İnançlı olma halinin -ateist tutumun genel kabulü olan- bilgisizlik ve yaşamın zorluklarının, belirsizliklerinin ve ölümle sonlanma durumunun getirdiği endişe ve korkularla sığınılan bir liman değil, bunun çok ötesinde, belirli bir kavrayışı elde etmekle kazanılan bir değer olduğudur.
Kitabın 3. bölümündeki bu yolculuğu inanan, inanmayan, arada olan herkesin okumasında yarar olduğunu düşünüyorum.

Bu gizlenen kitapsa bizim evin rafinda ne arıyordu? Okudum da gayet..
Ama Hz. Muhammed ve 63 hadis şeklinde yayımlanmıştı Tolstoyun bendeki kitabı . Bu hata duzeltilmeli diye düşünüyorum.


Tolstoy kitabında muhammed aleyhisselamı anlatmış peygamberligini onaylar ve tasdik eder nitelikte. Bu onun müslüman olduğunu göstermiyor. Onun aklı yla düşünüp hakikati bulduğunu gösteriyor. Çünkü hakikat Tektir. Mujdelenen son peygamber muhammed aleyhisselamdir ve en yüce tamamlayıcı son din de islamdır. Bunu asrı saadette yaşamış olan Yahudiler de kabul ediyordu biliyordu. Tıpkı Safiye annemizin babası amcası gibi.
Ama bunu kabul etmek onları müslüman yapmadı. Mümin olmak müslüman olmak aklen kabul etmek değildir. Ona itaat edip gonlunde hicbir tereddut yasamadan mumince yaşamak ve bunu üzerinde göstermektir müslüman olmak..

Bunu gerçekten biliyor olsaydık günümüz müslümanlarınin hiçbir alameti farikaya sahip olmamasını hayretle yadirgar ve islamiyetin akılla onaylanmasinin yeterli gelmediğini itiraf ederdik.

Bunu niçin söyledim çünkü bir çok insan bu kitabından ötürü onun müslüman olduğunu iddia ediyorlar. Haksız sayilmazlar. Olabilir . Mümkündür. Ama haklı da değiller. Çünkü mutercimin son yazısında da belirttiği gibi bunu kanıtlayan itirafları mevcut değil. Tolstoyun ben müslüman oldum dediğine daha şahit olunmadi açığa çıkmadı. Sadece bu kitabıyla da bunu netleştiremeyiz.


Çünkü anlamamız gerekir ki Islamiyet ve Rasûlullah gunes gibi parlaktır asikardir . Onu reddetmek olsa olsa akilsizliktir. Ama mantiken kabul etmek de mümin olmak için yeterli değildir.

Onur Can 
11 Mar 11:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bende Büyük Yerin Var Tolstoy Amca..

Bazı eklediğin hadislerin sahih olma konusunda eksik olsada, Rusya'da, Ortodoksların içinden kendini soyutlayıp, Muhammedin Dini diye belirttiğin İslamın ; daha çok içinde olmanı isterdim.

3 /

Kitaptan 160 Alıntı

Aysel 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnanç, insan yaşamının ya da anlamının öğrenilmesidir."

Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)
Aysel 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer ben daha iyi olanı biliyorsam ve buna gücüm de yetiyorsa, kendimi daha iyi olana vermekten neden geri kalacaktım?"

Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74)Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74)
Nurhan Işkın 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"En son ve en büyük din olan İslam..."
Tolstoy

Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 51 - Öteki Adam Yayınları)Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 51 - Öteki Adam Yayınları)
Aysel 
24 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer insan yaşamı tek başına alt etmek isterse mahvolur. İnsan, yaşamı sadece kendisi için değil, herkes için alt etmek zorunda. Eğer bunu yapıyorsa mutludur, yaşamı da mantıklıdır."

Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 85)Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 85)

"Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlık'tan) mukayese edilemeyecek kadar yükseklikte duruyor. Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammedliği; tek Allah'ın ve onun Peygamberini kabul ederdi..."

Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç TolstoyHz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Nurhan Işkın 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Allah Katında en sevimliniz size kötülük yapanı bağışlayan kimsedir."

Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 42 - Öteki Adam Yayınları)Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 42 - Öteki Adam Yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ya doğruları söyle ya da sus."

Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 37 - öteki adam yayınları)Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 37 - öteki adam yayınları)

Vaybeeee ! Ne şaşırdım :)
Bayan Porohova'nın açıklamalarına göre, Tolstoy, İslam kuralları ile defnedilmişti. Onun mezarının üstünde Hıristiyan sembolü olan ‘Haç'ın olmaması da bunun açık delili olarak gösterilmiştir.

Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Karakutu yayınları -1. Baskı)Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Karakutu yayınları -1. Baskı)
Nurhan Işkın 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Müslümanların Allah'tan başka ilahı yoktur Ve Muhammed onun Peygamberidir." Tolstoy

Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 64 - Öteki Adam Yayınları)Hz. Muhammed, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 64 - Öteki Adam Yayınları)