Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap) Ünlü Rus Yazarın İslam Peygamberi İle İlgili Kayıp Risalesi

8,1/10  (93 Oy) · 
355 okunma  · 
78 beğeni  · 
4.251 gösterim
'.... Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlık'tan) mukayese edilemeycek kadar yükseklikte duruyor. Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammedeliği; tek Allah'ın ve onun Peygamberini kabul ederdi...' - Tolstoy 1828-1910 Ünlü Rus yazarı L.N.Tolstoy 1908 yılında Abdullah El-Sühreverdi'nin Hindistan'da basılmış 'Hz.Muhammed'in Hadisleri' kitabını okumuştur. Okuduğu hadislerden bir risale (kitapçık) tertip etmiş, bunu Rusya'nın posrednik' adlı yayınevinde bastırmıştır. (Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9799758658939
 • Çeviri:
  Arif Arslan
 • Yayınevi:
  Karakutu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
 16 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"...Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlıktan) mukayese edilemeyecek kadar yüksekte duruyor. Eğer insan seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği; tek Allah'ı ve onun Peygamberini kabul ederdi." Tolstoy

Gizli bir Müslüman olan Tolstoy'un Peygamber Efendimize ve İslam dinine hayranlığından bahsediyor kitap.

Kitap 4 bölümden oluşuyor;
İlk bölüm Hz. Muhammed'den (sav),
İkinci bölümde Mektuplardan,
Üçüncü bölümde Tolstoy'un itiraflarından,
Son bölümde ise belgelerden söz ediliyor.

Diğer bir dikkat çeken nokta ise batı dünyasında adı duyulmuş kişilerinde Müslüman olduğunun söylenmesi. Bunlar Prens Bismark, Goethe ve A. Puşkin. Fakat ismi sayılanların gerçekten Müslüman olup olmadığın, bir belgesi yok.

Keyifli okumalar.

Nurhan Işkın 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki eserin ismi ile ön sözündeki ve 1.bölümünde ki açıklama çelişiyor. Sebebi ise,
"Hz. Muhammed Gizlenen Kitap" olan bu eser daha önce yayınlanmış, yani gizli bir eser değil. Bunu da kitabın içerisinde bulunan yazı ile açıklamışlar...

1.BÖLÜM ( Sayfa 20)
Tolstoy,1908 yılında, "Abdullah El Sühreverdi"nin Hindistan'da basılmış "Hz. Muhammed'in (s.a.v) Hadisleri" kitabını okumuştur. Okuduğu hadislerden bir kitapçık derlemiş, bunu Rusya'nın "Posrednik" adlı yayınevinde bastırmıştır. Kitap, 1908 yılının ekim ayında "Muhammed'in Kur'an'a Girmemiş Hadisleri" isminde okuyucuya sunulmuştur. 1. Bölüm Tolstoy'un derlediği bu hadis kitapçığından oluşmaktadır. Kitapçığın ismi metodolojik olarak yanlış olduğu için daha sonra Hz. Muhammed olarak değiştirilmiştir.

Eserin 1. Bölüm'ünde Tolstoy'un derlediği 93 hadise yer verilmiş olup bunların 27 tanesinin kaynağı bulunamamış olup, diğerlerinin ise kaynakları bölüm sonuna eklenmiş...

2. Bölüm'de ise, Tolstoy'un, Yelena Yetimovna Vekilova'nın ile olan mektuplarına yer verilmiş. Bu mektuplardaki konu ise Yelana Yetimovna Vekilova'nın çocuklarının hangi dini seçmesi gerektiği; zira kendisinin Hristiyan eşinin ise Müslüman olduğunu ve bu zor karada kendine yardımcı olmasını ünlü yazardan rica etmiş ve karşılıklı yazdıkları mektuplar eklenmiştir...

3. Bölüm ise Tolstoy'un itiraflarına ayrılmış. Dahi yazarın tüm dinleri sorgulayışı, kendi iç dünyasında yaşadığı çöküntüyü, sık sık intiharı düşünmesini ve Allah'ı aramasında ki diğer bilginlerin ve kendi düşüncesindeki soru ve cevapların çelişkisine yer verilmiş. Bu bölümün sonunda ise Tolstoy'un derlediği "Hz. Muhammed'in Kur'an'a Girmeyen Hadisleri" adlı kitapçığının, 93 hadisten oluşan orjinal Rusça baskısı eklenmiş...

Yazarın Hz. Muhammed (s.a.v) ve İslam dini üzerine söylediği fikirleri hoşuma gitse de yayınevinin kitabı sanki bir sır açıklıyormuş gibi lanse etmesini açıkçası yadırgadım. Tolstoy, dünya edebiyatı üstatlarından biri ve bu eserde onun derlediği hadisleri ve itiraflarım bölümündeki fikirlerini okumak gerçekten keyifliydi...

Handan sarıcaoğlu 
21 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tolstoy" O'nu hissettiğim ve O'nu aradığım zaman yaşıyordum. Öyleyse, o vardır. O onsuz yaşanmayan şeydir. Allah'ı bilmek ve yaşamak, bir ve aynı şeydir. Allah yaşamdır. Allah'ı arayarak yaşadığım takdirde, yaşam Allah'sız olmaz."demiştir. Bu tasvir bile kesinlikle büyüleyici.. bir Müslüman olarak kitabı okuduğumda etkilendiğimi söylemeliyim. Tolstoy bu kitapta kendi içinde bir boşluk hissediyor ve tatmin olabilmek için dinler arasında bir kıyaslama yapıyor hristiyanlık ona yeterli gelmeyince İslama yöneliyor gerçekten etkileyici...

Özgür Beden 
03 May 21:42 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tolstoy'un hakikati arayışı takdire şayan.Ciddiyetle çalışmış fakat gününün şartlarında ancak bu kadar başarabilmiş.Onun "İtiraflarım" eserini okumanızı şiddetle tavsiye ederim.Bir insanın kendi inancının ve yaşamının kritiğini yapması açısından örnek bir eser.

Tolstoy'un ateist bir tutumdan inançlı olma haline evrilen düşünce süreçlerini detayıyla açıkladığı bir kitap olması yönünden değerli.
Bu süreçler bir şeyi de net hatlarla ortaya koyuyor:
İnançlı olma halinin -ateist tutumun genel kabulü olan- bilgisizlik ve yaşamın zorluklarının, belirsizliklerinin ve ölümle sonlanma durumunun getirdiği endişe ve korkularla sığınılan bir liman değil, bunun çok ötesinde, belirli bir kavrayışı elde etmekle kazanılan bir değer olduğudur.
Kitabın 3. bölümündeki bu yolculuğu inanan, inanmayan, arada olan herkesin okumasında yarar olduğunu düşünüyorum.

Ayşenur 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tolstoy'un hakikati arayışı gerçekten takdire şayan. Tolstoy'un felsefesiyle kendini sorgulayışıyla Islama nasıl yakınlaştığını anlatan etkileyici bir eser.

Suskun/ca 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uzun zamandır merak ettiğim bir kitaptı. Sonunda okuma fırsatı buldum şükür ki. Tolstoy'un İslam hakkında yazdıkları öyle güzel ki... Okurken son nefesini vermeden kurtuluşa erenlerden olduğunu umut ettim hep... Özellikle itiraf bölümü muhteşemdi. Tolstoy gibi bir fikir adamının kaleminden inanç arayışına dair satırlar okumanın tadını bu kitabı okuyanlar bilse gerek....

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

biz müslümanlar için bir başkasının İslamı seçmesi tarifsiz bir mutluluktur . Üstelik İslamiyeti seçen kişi Lev Tolstoy gibi zirve bir isimse bunun gururunu da daha bir hissederiz. İlginç olan husus; İslam'ın gerilemeye başladığı bir ortamda Tolstoy'un böylesi kritik bir tercih yapması bence. Kitaptan anlaşılan şu; Tolstoy inançlı bir adam ama kesinlikle hristiyan değil! Dolayısıyla onun İslam'ı tercih ettiği iddiası büyük bir ihtimalle doğru görünüyor. Goethe ve Puşkinle iligil de bu tarz iddialar vardı ama Tolstoy'un kendi kaleminden dökülen ifadeler ve Hz. Peygamber'in hadislerine olan bağlılığı diğerlerine oranla Tolstoy hadisesini ön plana çıkarmakta!

Merve Fikir 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Kesinlikle okunması gereken kitaplardan. Tolstoy'un zamanında yaşadığı çelişkiler, kafasındaki soru işaretleri ve tekrar tekrar Allah'ın varlığına olan inancını konu alan bir kitap.
Belgelerle de destekleniyor olması, kitabı daha da güvenilir hale getirmiş.

Çısuya Tutung 
 30 Mar 10:56 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Kitabın ilk bölümü Tolstoy'un, Abdullah El-Sühreverdi'nin Hindistan'da yayımlanmış 'Hz. Muhammed'in Hadisleri' kitabınından seçtiği hadislerden ve yayıncının kitap hakkındaki açıklamalarından oluşmaktadır.

Kitabın ikinci bölümünde ise Tolstoy'un İslam ile ilgili sair yerlerde yazmış olduğu yazılardan ve birtakım insanlarla olan İslam hakkındaki mektuplaşmalarından bahsedilmekte ve bu mektuplar esbab-ı mucibeleri ile birlikte okura arz edilmektedir.

Kitabın üçüncü bölümünde Tolstoy'un müstakil bir kitap halinde yayımlanan itiraflarından birtakım bölümler nakledilmiştir.

Dördünce ve son bölümde ise yayıncı kitabın doğruluğunu ispat için birtakım belgeler neşretmiştir.

2 /

Kitaptan 83 Alıntı

Aysel 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnanç, insan yaşamının ya da anlamının öğrenilmesidir."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)
Aysel 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer ben daha iyi olanı biliyorsam ve buna gücüm de yetiyorsa, kendimi daha iyi olana vermekten neden geri kalacaktım?"

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74)
Aysel 
24 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer insan yaşamı tek başına alt etmek isterse mahvolur. İnsan, yaşamı sadece kendisi için değil, herkes için alt etmek zorunda. Eğer bunu yapıyorsa mutludur, yaşamı da mantıklıdır."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 85)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 85)

"Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlık'tan) mukayese edilemeyecek kadar yükseklikte duruyor. Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammedliği; tek Allah'ın ve onun Peygamberini kabul ederdi..."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç TolstoyHz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy
Nurhan Işkın 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Allah Katında en sevimliniz size kötülük yapanı bağışlayan kimsedir."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 42 - Öteki Adam Yayınları)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 42 - Öteki Adam Yayınları)
Nurhan Işkın 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Müslümanların Allah'tan başka ilahı yoktur Ve Muhammed onun Peygamberidir." Tolstoy

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 64 - Öteki Adam Yayınları)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 64 - Öteki Adam Yayınları)
Aysel 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"...Dördüncü çıkış yoluysa zayıflık yoluydu ve bunun esası şuydu: İnsan, yaşamın dert ve saçmalık olduğunu kavradığı ve bu yaşamdan bir şey çıkmayacağını bildiği hâlde onu sürdürmeye son vermez."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 73)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 73)
Nurhan Işkın 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Evet, Allah'a inanıyordum; daha doğru söylemek gerekirse Allah'ı inkar etmiyordum ama nasıl bir Allah'a inanıyordum, işte bunu anlatamazdım.

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 75 - Öteki Adam Yayınları)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 75 - Öteki Adam Yayınları)