Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap) Ünlü Rus Yazarın İslam Peygamberi İle İlgili Kayıp Risalesi

8,1/10  (122 Oy) · 
519 okunma  · 
121 beğeni  · 
5.457 gösterim
'.... Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlık'tan) mukayese edilemeycek kadar yükseklikte duruyor. Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammedeliği; tek Allah'ın ve onun Peygamberini kabul ederdi...' - Tolstoy 1828-1910 Ünlü Rus yazarı L.N.Tolstoy 1908 yılında Abdullah El-Sühreverdi'nin Hindistan'da basılmış 'Hz.Muhammed'in Hadisleri' kitabını okumuştur. Okuduğu hadislerden bir risale (kitapçık) tertip etmiş, bunu Rusya'nın posrednik' adlı yayınevinde bastırmıştır. (Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9799758658939
 • Çeviri:
  Arif Arslan
 • Yayınevi:
  Karakutu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
 16 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"...Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlıktan) mukayese edilemeyecek kadar yüksekte duruyor. Eğer insan seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği; tek Allah'ı ve onun Peygamberini kabul ederdi." Tolstoy

Gizli bir Müslüman olan Tolstoy'un Peygamber Efendimize ve İslam dinine hayranlığından bahsediyor kitap.

Kitap 4 bölümden oluşuyor;
İlk bölüm Hz. Muhammed'den (sav),
İkinci bölümde Mektuplardan,
Üçüncü bölümde Tolstoy'un itiraflarından,
Son bölümde ise belgelerden söz ediliyor.

Diğer bir dikkat çeken nokta ise batı dünyasında adı duyulmuş kişilerinde Müslüman olduğunun söylenmesi. Bunlar Prens Bismark, Goethe ve A. Puşkin. Fakat ismi sayılanların gerçekten Müslüman olup olmadığın, bir belgesi yok.

Keyifli okumalar.

Nurhan Işkın 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki eserin ismi ile ön sözündeki ve 1.bölümünde ki açıklama çelişiyor. Sebebi ise,
"Hz. Muhammed Gizlenen Kitap" olan bu eser daha önce yayınlanmış, yani gizli bir eser değil. Bunu da kitabın içerisinde bulunan yazı ile açıklamışlar...

1.BÖLÜM ( Sayfa 20)
Tolstoy,1908 yılında, "Abdullah El Sühreverdi"nin Hindistan'da basılmış "Hz. Muhammed'in (s.a.v) Hadisleri" kitabını okumuştur. Okuduğu hadislerden bir kitapçık derlemiş, bunu Rusya'nın "Posrednik" adlı yayınevinde bastırmıştır. Kitap, 1908 yılının ekim ayında "Muhammed'in Kur'an'a Girmemiş Hadisleri" isminde okuyucuya sunulmuştur. 1. Bölüm Tolstoy'un derlediği bu hadis kitapçığından oluşmaktadır. Kitapçığın ismi metodolojik olarak yanlış olduğu için daha sonra Hz. Muhammed olarak değiştirilmiştir.

Eserin 1. Bölüm'ünde Tolstoy'un derlediği 93 hadise yer verilmiş olup bunların 27 tanesinin kaynağı bulunamamış olup, diğerlerinin ise kaynakları bölüm sonuna eklenmiş...

2. Bölüm'de ise, Tolstoy'un, Yelena Yetimovna Vekilova'nın ile olan mektuplarına yer verilmiş. Bu mektuplardaki konu ise Yelana Yetimovna Vekilova'nın çocuklarının hangi dini seçmesi gerektiği; zira kendisinin Hristiyan eşinin ise Müslüman olduğunu ve bu zor karada kendine yardımcı olmasını ünlü yazardan rica etmiş ve karşılıklı yazdıkları mektuplar eklenmiştir...

3. Bölüm ise Tolstoy'un itiraflarına ayrılmış. Dahi yazarın tüm dinleri sorgulayışı, kendi iç dünyasında yaşadığı çöküntüyü, sık sık intiharı düşünmesini ve Allah'ı aramasında ki diğer bilginlerin ve kendi düşüncesindeki soru ve cevapların çelişkisine yer verilmiş. Bu bölümün sonunda ise Tolstoy'un derlediği "Hz. Muhammed'in Kur'an'a Girmeyen Hadisleri" adlı kitapçığının, 93 hadisten oluşan orjinal Rusça baskısı eklenmiş...

Yazarın Hz. Muhammed (s.a.v) ve İslam dini üzerine söylediği fikirleri hoşuma gitse de yayınevinin kitabı sanki bir sır açıklıyormuş gibi lanse etmesini açıkçası yadırgadım. Tolstoy, dünya edebiyatı üstatlarından biri ve bu eserde onun derlediği hadisleri ve itiraflarım bölümündeki fikirlerini okumak gerçekten keyifliydi...

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap) benzeri kitaplar

Özgür Beden 
03 May 2017 · 8/10 puan

Tolstoy'un hakikati arayışı takdire şayan.Ciddiyetle çalışmış fakat gününün şartlarında ancak bu kadar başarabilmiş.Onun "İtiraflarım" eserini okumanızı şiddetle tavsiye ederim.Bir insanın kendi inancının ve yaşamının kritiğini yapması açısından örnek bir eser.

Handan sarıcaoğlu 
21 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tolstoy" O'nu hissettiğim ve O'nu aradığım zaman yaşıyordum. Öyleyse, o vardır. O onsuz yaşanmayan şeydir. Allah'ı bilmek ve yaşamak, bir ve aynı şeydir. Allah yaşamdır. Allah'ı arayarak yaşadığım takdirde, yaşam Allah'sız olmaz."demiştir. Bu tasvir bile kesinlikle büyüleyici.. bir Müslüman olarak kitabı okuduğumda etkilendiğimi söylemeliyim. Tolstoy bu kitapta kendi içinde bir boşluk hissediyor ve tatmin olabilmek için dinler arasında bir kıyaslama yapıyor hristiyanlık ona yeterli gelmeyince İslama yöneliyor gerçekten etkileyici...

Tolstoy'un ateist bir tutumdan inançlı olma haline evrilen düşünce süreçlerini detayıyla açıkladığı bir kitap olması yönünden değerli.
Bu süreçler bir şeyi de net hatlarla ortaya koyuyor:
İnançlı olma halinin -ateist tutumun genel kabulü olan- bilgisizlik ve yaşamın zorluklarının, belirsizliklerinin ve ölümle sonlanma durumunun getirdiği endişe ve korkularla sığınılan bir liman değil, bunun çok ötesinde, belirli bir kavrayışı elde etmekle kazanılan bir değer olduğudur.
Kitabın 3. bölümündeki bu yolculuğu inanan, inanmayan, arada olan herkesin okumasında yarar olduğunu düşünüyorum.

#ASLAN~BEY# 
 29 May 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyiliklerdir.” Hz. Muhammed (sav)
Duadan bıkkınlık göstermeyiniz. Çünkü dua ile beraber olan hiç kimse helak olmamıştır.” Hz. Muhammed (sav)

Ayşenur 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tolstoy'un hakikati arayışı gerçekten takdire şayan. Tolstoy'un felsefesiyle kendini sorgulayışıyla Islama nasıl yakınlaştığını anlatan etkileyici bir eser.

salih 
 06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

Öncelikle şu gizlenen kitap ve ilginç bir kapak ciddiyeti azaltıyor insanlarda, dikkat çekmek çok satmak için yapılmış bence ama tam tersi etki yaptı bence.
Ben şimdi kitabı size izah edicem, toplanın.
Şimdi bu Tolstoy abimiz malum arayışta biri İtiraflarım kitabında da okumuşsunuzdur. Ölmeden iki yıl önce Hint bir alimin "Hz. Muhammed'in Hadisleri" kitabını okuyup etkileniyor. Bunun üzerine en çok beğendiği hadislerden seçerek Peygamberimiz üzerine bir kitap yazıyor. Ama sonra bir iki yıl içinde ölüyor. Her ne kadar Tolstoy İslam dini ve peygamberimiz için güzel sözler söylemiş, beğenmiş olsa da müslüman olduğuna dair bir kanıt ya da kendi ifadesi yok. Ama buna rağmen Tolstoy döneminin çok etkili bir yazarı olması ve halk tarafından çok sevilmesi nedeniyle İslam dinine karşı bu kitap bir ilgi uyandırabilir diye Sovyetler, KGB falan kitabın basılmasına falan izin vermemiş. Olay bu.
Bu kitapta Tolstoy'un seçip yayınladığı hadislerden ve hristiyan anne ile müslüman bir babanın çocuklarının hangi dini seçmesi konusunda kendisine mektup yazması üzerine Tolstoy'un yazdığı cevap mektubunu içeriyor. Tolstoy burada İslam dinini tavsiye ediyor. İslamın Hristiyanlıktan daha iyi olduğunu falan anlatıyor. Kim bilir belki son nefesini vermeden kendisi de müslüman olmuştur. Allahu yalemu. Bizimkisi bir ümit.

Baranje 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

"...Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik,Haça tapmaktan (Hristiyanlık'tan)mukayese edilmeyecek kadar yüksekte duruyor.Eğer insan seçme hakkına sahip olsaydı ,aklıbaşında olan her bir insan ,şüphe ve tereddüt etmeden Muhammedeliği; tek Allah'ı ve onun peygamberini kabul ederdi."
Her ne kadar bu kitabı ya da yukarıdakileri okuyup ve bunları ünlü Rus yazar Lev N.TOLSTOY'un yazdığını öğrenmek inandırıcı olmasada...Kendisinin de belirttiği ve kabul ettiği ;yaşamının çoğunu avare bir hal , durum içerisinde geçirdiğini söyleyen ünlü yazar aynı zamanda yaşamının sonlarına doğru Islam ı ve Hz.Muhammed in öğretilerini hadisler vasıtasıyla öğrenip,hayatına yaptığı önemli etkileri görüp şaşırmıştır.Bundan yola çıkarak Islam a dair öğrendiklerini Rus halkına da anlatma çabası içine girecektir.Ve ortaya bu bir zamanlar gizlenen bu kitap ortaya çıkacaktır...Ustalığı ve kalıcılığılıyla hepimizin en az üç dört tane kitabını okuduğumuz ünlü yazarın bu kitabının da okunması gerektiğini düşünüyorum.Sevgi ile kalın:)

Gecem 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Tolstoy bizzat kendi yayınevinde yayımladığı kitaba imzasını “derleyen” olarak atıyor. Türkçede Tolstoy’un Hz. Muhammed adlı eseri gibi sunulan kitap aslında Tolstoy tarafından derlenmiş bir “hadis seçkisi.” Bu küçük aldatmacayı satışı artırmak gibi masum bir gerekçeyle yapılmış küçük bir kurnazlık olarak değerlendirebilirsiniz ama yayınevinin kurnazlığı maalesef bununla sınırlı değil. Kapaktaki Tolstoy adının hemen altına, küçük harflerle şu ibareyi yerleştirmişler: “Ünlü Rus Yazar’ın İslam Peygamberi ile İlgili Kayıp Risalesi.” Bu ifadenin doğru olmayan iki özelliği var. Birincisi, bu eser Tolstoy’un bir risalesi değil bir derlemesi, ikincisi ise eser kayıp değil. Üstelik yayınevi kayıp demekle yetinmemiş, kitabın kapağına kocaman harflerle “gizlenen kitap” diye bir ibare de eklemiş. Eh artık satış için tüm koşullar gerçeklemiş oluyor tabii.

3 /

Kitaptan 130 Alıntı

Aysel 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnanç, insan yaşamının ya da anlamının öğrenilmesidir."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)
Aysel 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer ben daha iyi olanı biliyorsam ve buna gücüm de yetiyorsa, kendimi daha iyi olana vermekten neden geri kalacaktım?"

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74)
Aysel 
24 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer insan yaşamı tek başına alt etmek isterse mahvolur. İnsan, yaşamı sadece kendisi için değil, herkes için alt etmek zorunda. Eğer bunu yapıyorsa mutludur, yaşamı da mantıklıdır."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 85)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 85)

"Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlık'tan) mukayese edilemeyecek kadar yükseklikte duruyor. Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammedliği; tek Allah'ın ve onun Peygamberini kabul ederdi..."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç TolstoyHz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy
Nurhan Işkın 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Allah Katında en sevimliniz size kötülük yapanı bağışlayan kimsedir."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 42 - Öteki Adam Yayınları)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 42 - Öteki Adam Yayınları)
Nurhan Işkın 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Müslümanların Allah'tan başka ilahı yoktur Ve Muhammed onun Peygamberidir." Tolstoy

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 64 - Öteki Adam Yayınları)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 64 - Öteki Adam Yayınları)
Aysel 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"...Dördüncü çıkış yoluysa zayıflık yoluydu ve bunun esası şuydu: İnsan, yaşamın dert ve saçmalık olduğunu kavradığı ve bu yaşamdan bir şey çıkmayacağını bildiği hâlde onu sürdürmeye son vermez."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 73)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 73)
Nurhan Işkın 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Evet, Allah'a inanıyordum; daha doğru söylemek gerekirse Allah'ı inkar etmiyordum ama nasıl bir Allah'a inanıyordum, işte bunu anlatamazdım.

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 75 - Öteki Adam Yayınları)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 75 - Öteki Adam Yayınları)