·
Okunma
·
Beğeni
·
6.129
Gösterim
Adı:
Hz. Muhammed'in Hayatı
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755742205
Orijinal adı:
The Life Of Muhammed
Çeviri:
Nazife Şişman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnsan Yayınları
Hz. Muhammed'in hayatı çağdaş bir 'siret' tir. Çağdaş Müslüman yazarın taşıması gereken sorumluluk bilinciyle kaleme alınan bu değerli eser, köklü bir araştırmanın ürünü olmasının yanı sıra ,yazarını bir 'edip' oluşuyla kazandığı ayrıcı bir niteliğe sahiptir. Esere hakim olan üslup bir taraftan konusunun gerektirdiği yoğunluğu rahatça sürdürebilmektedir. Kitabın anlatım biçimiyle kazandığı bu edebi değer. Arapça ilk kaynakları esas almasıyla kazandığı ilmi değerle birleşince kendisini emsallerinden ayıran temel nitelik, iddialı bir tarzda ortaya çıkmaktadır.

İngiliz asıllı Müslüman yazar Martin Lings'in (Ebubekir Siraceddin) yıllarını verdiği uluslar arası ödüllü bu ölümsüz eseri şimdi herkes okusun.

Kitap sadece edebi açıdan bir ziyafet sunmuyor, en eski kaynaklara dayandığı için akademik açıdan da güvenilir olma özelliği taşıyor.
(Tanıtım Yazısından)

Ödüller: Siret Ödülü
İsmini sıkça duyduğum ve merak ettiğim; diğer siyer kitaplarından farkını görmek için okumayı çok istediğim bir kitaptı. Evet, merakımı giderdim. Tatmin oldum mu? Orası meçhul! ;))
Ayrıntılarında boğulup, nöronlarımı yakma pahasına, sayfaları tekrar tekrar okumak zorunda kaldığım bir kitaptı. Bu kadar ayrıntılı bilgi yığınını hafızaya yüklemek kolay olmadı! Bitirip, kapağı kapadıktan sonra, ayrıntılar da silindi zaten! ;))))
Beni rahatsız eden üç şeyden bahsetmek istiyorum: Yazar, objektif ve tarafsız olmak adına belki de bilemiyorum (!) Ansiklopedik bilgi yığını aktarır gibi; kuru, duygusuz ve inanmadığı bir bilgiyi bize aktarıyormuş gibi geldi bana! Ben bu eserleri yoğun duygu ve huşuğ içinde yazanlardan okumaya alıştığım için belki de bana öyle gelmiş olabilir!...
Ikinci olarak; Hz Muhammed (sav)'i nikâh (evlilik) meraklısı, önüne gelene, özellikle de yaşı küçük olanlara evlilik teklif eden biri gibi göstermiş. :( O dönemde, bu nikahların amacı da aktarılsa idi, okur benim duyduğum rahatsızlığı hissetmezdi! ..
Üçüncü olarak; Hz Aişe (ra)'ın yaşı evlendiğinde 9 olarak verilmiş (!) Bu Mesnetsiz ve çok çirkin! Bunun doğru kabul edilmesinin Hz Muhammed (sav)'i ne duruma sokacağını söylememe gerek yok sanırım! :( Bir çok din alimi 18-19 yaşında olduğu konusunda hemfikir ve bu da akla ve mantığa yatkın bir görüş! ...
Bu kitabı "SİRET ÖDÜLÜ"ne layık gören kişi ve kurumları çok merak ettim! :)))
Okuduğum diğer siyerlere göre daha farklı bir eser diyebilirim çünkü içinde fazla acıtasyon yok, acıtasyon yok ama farklı farklı az çok da mide bulandırıcı şeyler söz konusu. Neler mesela bunlar: Öncelikle Peygamberimizin 9 yaşında bir kız çocuğu ile evlenmesini hak olarak göstermiş, tarihte de böyle bir pedofiliye mantık bulamadıkları için, Kur'an'dan ayet bulamadıkları için de sözde Cebrail Hz. Muhammed'in rüyasına giriyor, kucağında 9 yaşındaki Aişe'yi Muhammed Peygamberin önüne bırakıyor ve "sana helaldir" diyor. Ne kadar iğrenç, ne kadar sapkınca değil mi? Tepside bir yemek gibi, tatlı tatlı lezzetli meyveler gibi küçük bir kız çocuğu 50 yaşındaki bir adamın önüne sunuluyor. Bunu din olarak anlatıyorlar ve insanlar da bunları din olarak kabul ediyorlar ve anlatıldığı siyer kitabı da ödül alıyor. Bir diğer sapkınlığımız ise de, şimdi Hz. Muhammed evlatlık oğlu Zeyd'in evine gidiyor ve Zeyd de evde yok ya eşi de kapıyı açıyor ve film burada başlıyor. Hz. Muhammed şöyle bir evlatlık çocuğu Zeyd'in karısına baştan aşağıya ya da aşağıdan yukarı bir bakıyor, alıcı gözüyle yani, kadının da hoşuna gidiyor ve kısa bir elektriklenme oluyor, sonra Hz. Muhammed biraz rahatsız olacak ki (burada biraz ahlak düşünmüşler) gerisin geri dönüp gidiyor, içeriye girmiyor yani, girerse günahtır hem. Sonra ise Muhammed Peygamber bir yerde otururken Zeyd yanına geliyor ve "Ey Allah'ın Resulü evime gelmişsin, beni sormuşsun vs. vs." diyor, "eşimi görmüşsün beğenmişsin galiba, beğendiysen söyle de hemen boşayım" diyor. Genişlik mi desem, ibadet, Allah ve Peygamber mi aşkı desem bilemedim. Ne kadar güzel bir kıssa, tam da dini yaşamalık tam da dini anlatmalık, tam da bazı cemaat liderlerinin cemaatteki erkeklere "senin hanımınla benim evlenmem gerekiyormuş, rüyamda gördüm" demeleri gibi, kendilerine kaynak gösterecekleri için maalesef böyle kaynaklara ihtiyaç duyarlar ama en kötüsü de insanların bunları din kabul etmesi ve din diye de, Allah istedi diye de (Allah'a iftira atarak) savunmalarıdır.

Bunların haricinde ama yazar çoğu siyercinin değinmediği konulara da değinmiş, Peygamberi insanüstü anlatmayı tercih etmemiş bu bakımdan hoşuma gitti diyebilirim.
Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V)min hayatinin anlatıldığı bu kitap o zamanlar yaşanılan sıkıntıların zorlukların ve mücadele sonucu kazanımların anlatıldığı bir kitap
Kitabı daha yeni bitirdim biraz geç oldu ama olsun bitirdi yinede :))
kitap çok güzel bir kitap içinde bazı ayetlerin nasıl indiğini de söylüyor yani konuyla alakalı ayeti altına yazmışlar konuyu anlattıktan sonra
Tavsiye ederim kitabı okumanızı ...
Haydi bakalım iyi okumalar :)
OKUYALIM ARKADAŞLAR ...
EN SONDA KİTAPTA GEÇEN BİR AYETİ PATLAŞMAK İSTEDİM ...
" Hiç şüphesiz , Allah ve melekleri Peygambere salat etmektedirler. Ey iman edenler , siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin .( Ahzab:56)
Kendine Müslüman diyen kimsenin Kur’an’dan sonra okuması gereken hatta belkide en doğrusunu Allah bilir; Kurandan önce okuması gereken en önemli konu Siyer..

Peygamberimizin(SAS) hayatını bilmeden Kuran’ı anlamamız çok zor..

Hayatım boyunca okuduğum, beni en çok etkileyen, anlatım tarzıyla ve olayları tasviriyle sanki birebir Asr-ı Saadet’e gitmiş gibiydim..

Öyle bir akıcı dili var ki hiç sıkılmadan, kitabı elinizden bırakmadan okuyabilmek mümkün..

Özelikle Martin Lings ( Ebubekir Siraceddin) ismi üstünde önemle durulması gereken bir isim..

Son olarak kendimize Müslüman diyorsak ve hâlâ bir Siyer-i Nebî okumadıysak, bu kitap başlamak için biçilmiş kaftan..

Yazar’a Rabbimden rahmet, Resul’ümüzünde (SAS) Rabbimizin izniyle şefaatine nail eylesin...

Selam ve Dua ile...
Efendimizin (sav) Hayatını bu kadar canlı tasvir eden bu kadar güzel anlatan başka bir kitap yok bence kendinizi bir an Peygamberin izinde o kutsal beldelerin sokaklarında dolaşırken hz. Bilal in ezan sesi kulaklarınızdaymış gibi hissediyorsunuz şiddetle tavsiye ederim..
Çok farklı yazarlardan Hz. Muhammed in hayatını okumuş olmama rağmen bu kitap diğerlerinden farklı bir yerde. Okurken yeniden o dönemi yaşayacak ve daha önce duymadığınız bilgileri öğreneceksiniz. Gerçekten siyer ı öğrenmek istiyorsanız bu kitabı mutlaka olmalısınız.
Okuduğum en güzel siyer kitaplarından biriydi. Kuran ayetleri ile desteklenmesi kitaba farklı güzellik katmış. Bunun yanında yazarın yorumlarının kitapta olmaması artı puan olarak değerlendirilebilir.
Siyer okumak istiyorum, dediğimde en yakın arkadaşım hediye edip "Bunu oku." demişti. Tabi ki ilk olarak arkasını okudum. Yazarı Ebubekir Siraceddin'e Siret ödülünü getirmiş. Bildiğim şeyleri tekrar niyetiyle okumama rağmen bir an bile sıkılma hissi uyandırmadı. Yeni şeyler de öğrendim. Tarihi seyir çok güzel ve yerli yerinde anlatılmış ayrıca olaylar ayetlerle beraber verilmiş. Kısacası okumaya değer bir kitap...
Herkezin anlayacağı dilde yazılmış
Siret Ödülüne layık görülmüş bir kitap
Kitabı bir solukta bitirmeye çalışmayın bence süresini uzatada bilirsiniz ama ben şahsen 7 günde okudum ;) herkese tavsiye ederim
Dünya edebiyatına yön veren nice klasik eserden aldığım okuma zevkim bu eserde de hiç eksilmeden aksine daha artarak devam etti.. İslam coğrafyasında bir sürü araştırma sonucunda Müslümanlık ile sereflenen Martin Lings Peygambere duyduğu muhabbeti böyle bir eserde edebi kişiliğinin de katkısı ile vücuda getirmiştir. Diyer siyer yazarlarının yaptığı gibi değil de tamamen kendine özgü bir üslup ile İslam Tarihi 'ni ele alan yazar hakikaten en zor anlaşılabilecek meseleleri dahi hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde etraflıca ele alıyor..
Hayatlarında Peygamber sevgisi hiç eksik olmayan Ashab'ın birer aşığı olmanız dileğiyle esen kalın...
Efendimizin(sav)hayatını diğer kitaplardan daha farklı anlatmış,oldukça akıcı ve yalın ifadeler kullanmış..daha önce duymadığım farklı ayrıntılar var kitapta
Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap
Herr olay ayetlerle güzel bir uslûpla anlatılmış,Nazife Şişman hanımefendinin çevirisi oldukça başarılı..
..ve bu kitabı okurken birkez daha anladım ki,efendimiz(sav)bizim yaşadığımız, yaşamadığımız herşeyi deneyimlemiş.biz hayatımızın her kademesinde O'nun güzel,örnek yaşamından istifade etmeliyiz.
''De ki: Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü taşıran kullarım! Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır esirgeyendir. Azab size gelip çatmadan evvel, Rabbinize yönelip dönün ve O'na teslim olun. Sonra size yardım da edilmez.'' (Zümer:53-54)
Martin Lings
Sayfa 122 - İnsan Yayınları
"Hiçbir şey hakkında 'Ben bunu yarın mutlaka yapacağım' deme. Ancak: 'Allah dilerse' (yapacağım de)." (Kehf:23-24).
Martin Lings
Sayfa 83 - İnsan Yayınları
Peygamber (s.a.v.) onlara şöyle hitap etti: 'Ey insanlar, birbirinizi barışla selamlayın, açları doyurun, akrabalık bağlarına saygı gösterin, herkes uyurken namaz kılın. Böylece selam içinde Cennet'e gireceksiniz.'

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hz. Muhammed'in Hayatı
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755742205
Orijinal adı:
The Life Of Muhammed
Çeviri:
Nazife Şişman
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnsan Yayınları
Hz. Muhammed'in hayatı çağdaş bir 'siret' tir. Çağdaş Müslüman yazarın taşıması gereken sorumluluk bilinciyle kaleme alınan bu değerli eser, köklü bir araştırmanın ürünü olmasının yanı sıra ,yazarını bir 'edip' oluşuyla kazandığı ayrıcı bir niteliğe sahiptir. Esere hakim olan üslup bir taraftan konusunun gerektirdiği yoğunluğu rahatça sürdürebilmektedir. Kitabın anlatım biçimiyle kazandığı bu edebi değer. Arapça ilk kaynakları esas almasıyla kazandığı ilmi değerle birleşince kendisini emsallerinden ayıran temel nitelik, iddialı bir tarzda ortaya çıkmaktadır.

İngiliz asıllı Müslüman yazar Martin Lings'in (Ebubekir Siraceddin) yıllarını verdiği uluslar arası ödüllü bu ölümsüz eseri şimdi herkes okusun.

Kitap sadece edebi açıdan bir ziyafet sunmuyor, en eski kaynaklara dayandığı için akademik açıdan da güvenilir olma özelliği taşıyor.
(Tanıtım Yazısından)

Ödüller: Siret Ödülü

Kitabı okuyanlar 583 okur

  • Emrah KELEP
  • SatyaGraha
  • emir
  • Mehmet
  • Büşra Canbaz
  • Rana Yılmaz
  • Dilek Dmrc
  • med
  • Pinokyo
  • Rıdvan Kesgin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6
14-17 Yaş
%6.9
18-24 Yaş
%19.4
25-34 Yaş
%31.5
35-44 Yaş
%23.6
45-54 Yaş
%9.7
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.9
Erkek
%42.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.5 (68)
9
%26.8 (44)
8
%14 (23)
7
%8.5 (14)
6
%4.3 (7)
5
%1.8 (3)
4
%1.2 (2)
3
%0.6 (1)
2
%0.6 (1)
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları