Hz. Muhammed'in Hayatı

9,0/10  (42 Oy) · 
228 okunma  · 
37 beğeni  · 
2.398 gösterim
Hz. Muhammed'in hayatı çağdaş bir 'siret' tir. Çağdaş Müslüman yazarın taşıması gereken sorumluluk bilinciyle kaleme alınan bu değerli eser, köklü bir araştırmanın ürünü olmasının yanı sıra ,yazarını bir 'edip' oluşuyla kazandığı ayrıcı bir niteliğe sahiptir. Esere hakim olan üslup bir taraftan konusunun gerektirdiği yoğunluğu rahatça sürdürebilmektedir. Kitabın anlatım biçimiyle kazandığı bu edebi değer. Arapça ilk kaynakları esas almasıyla kazandığı ilmi değerle birleşince kendisini emsallerinden ayıran temel nitelik, iddialı bir tarzda ortaya çıkmaktadır.

İngiliz asıllı Müslüman yazar Martin Lings'in (Ebubekir Siraceddin) yıllarını verdiği uluslar arası ödüllü bu ölümsüz eseri şimdi herkes okusun.

Kitap sadece edebi açıdan bir ziyafet sunmuyor, en eski kaynaklara dayandığı için akademik açıdan da güvenilir olma özelliği taşıyor.
(Tanıtım Yazısından)

Ödüller: Siret Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9789755742205
 • Orijinal Adı:
  The Life Of Muhammed
 • Çeviri:
  Nazife Şişman
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
08 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okuduğum diğer siyerlere göre daha farklı, daha da kaliteli bir eser. Siyer kitaplarında alıştığımız üzere yazarlar hemen hemen neredeyse tüm paragrafların sonuna, başına kendi düşüncelerini yazması ile acıtasyonu sürekli devam ettirirler sürekli de okuru konudan kopma başarısını gösterirler. Lings kitabın sonlarındaki DERECELER bölümü hariç kendi yorumlarını eklemeden ve acıtasyon yapmadan Hz. Muhammed (sav) Efendimiz'in hayatını akıcı usta bir dille hatta çoğu kitaplarda okumadığım kıssalar ile roman tadında bir siyer sunuyor bizlere. Kesinlikle okuyun okutturun.

semanur özen 
01 Eki 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 8/10 puan

hz muhammedin (s.a.v) hayatını bu kadar kaliteli bir kitapta okumak insanı dahada heyecana koyuyor... birçok kitap okudum bunun verdiği verim kadarını almadım.......

Birmuallim 
05 Şub 19:37 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Siyer okumak istiyorum, dediğimde en yakın arkadaşım hediye edip "Bunu oku." demişti. Tabi ki ilk olarak arkasını okudum. Yazarı Ebubekir Siraceddin'e Siret ödülünü getirmiş. Bildiğim şeyleri tekrar niyetiyle okumama rağmen bir an bile sıkılma hissi uyandırmadı. Yeni şeyler de öğrendim. Tarihi seyir çok güzel ve yerli yerinde anlatılmış ayrıca olaylar ayetlerle beraber verilmiş. Kısacası okumaya değer bir kitap...

Berna Kahraman 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Siyer okuyacak birince rahatlıkla tavsiye edebilirim, Objektif bir bakış açısıyla yazılmış olduğundan sıkıcı ya da hikaye gibi değil, diyaloglar vs. kaynaklarıyla birlikte veriliyor. Hatta bilimsel bir kitap tadında neredeyse.

Efendimizin(sav)hayatını diğer kitaplardan daha farklı anlatmış,oldukça akıcı ve yalın ifadeler kullanmış..daha önce duymadığım farklı ayrıntılar var kitapta
Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap
Herr olay ayetlerle güzel bir uslûpla anlatılmış,Nazife Şişman hanımefendinin çevirisi oldukça başarılı..
..ve bu kitabı okurken birkez daha anladım ki,efendimiz(sav)bizim yaşadığımız, yaşamadığımız herşeyi deneyimlemiş.biz hayatımızın her kademesinde O'nun güzel,örnek yaşamından istifade etmeliyiz.

Sehertan 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Peygamber Efendimizin dönemindeki olaylara, çevresindeki kişilerle olan ilişkilerine, verdiği nasihatlere ve en önemlisi bir çok ayetin iniş sebebinin hangi olaylara dayandığını anlamamızı sağlayacak yararlı bir eser. Ayrıca Peygamberimizin kedileri sevdiğiyle ilgili bir bölümü okumak da beni ziyadesiyle mutlu etmeye yetti :)

Necmiye 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Peygamberimizi en güzel anlatan kitaplardan birisi,yıllar öncesi okumuştum tabiri caizse tadı damağım da kaldı,enfes bir anlatım,bir arkadaşınıza hediye edebileceğiniz en güzel kitap

Gül Yıldız 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7137 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okudugum ilk siyer kitabiydi bu sebepten objektif olamayabilirim. Kesin olan sey su ki hic bir temel bilgiye sahip olmayan birini sıkmadan, yormadan kendini okutan etkili bir temel kitap.

GençKHitapçı 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Siret Ödülünü gerçekten hakeden, roman tadında Peygamber Efendimiz (sav)'in hayatını en iyi anlatan siyer kitaplarından bir tanesi. Müslüman olduktan sonraki, adı Ebubekir Siraceddin olan Martin Lings, kendisinden hiçbir yorum katmadan sadece kaynaklarda geçtiği gibi alıp güzel bir üslupla anlatmış. Okurken çok farklı olaylara şahit olacaksınız. Peygamberimizin eşleriyle olan arkadaşlıklarını, sahabeye karşı liderliğini, gayri müslimlere karşı merhametini okurken çok iyi hissediceksiniz. Ebubekir Siraceddin bu kitabından kendisinin bir tasavvuf şeyhinin etkisini çok bariz belli etmiştir. Peygamberimizin çok farklı mucizelerine tanık olacaksınız..

Merve Çolak 
29 Oca 16:47 · Kitabı okudu · 33 günde · 10/10 puan

İngiliz asıllı Müslüman yazar Martin Lings tarafından yazılmış bir kitap. Yorum katılmadan, net cümlelerle yazılmış. O yüzden okurken insanı yormuyor. Her ne kadar daha önce Peygamberimizin hayatını okumuş olsak da zamanla unutuyoruz. Bu nedenle ara ara okunmalı. Herkese tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

Bir yer asla orasını insanlar seçtiği için değil, fakat göklerde seçildiği için mukaddes olur.

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 8)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 8)
Sehertan 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Peygamber (s.a.v) birçok kez, yaptığı her dünyevi işte kişinin mükemmeli araması gerektiğini vurgulamıştır....Ali (r.a) Peygamberin bu konudaki tutumunun şu sözlerle özetlenebileceğini söylemiştir: "Her zaman yaşayacakmış gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış." Her zaman ayrılmaya hazır olmak, her zaman uhrevi olmaktır. Peygamber (s.a.v): " Bu dünyada bir garip veya bir yolcu gibi ol" demiştir.

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 351)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 351)
Merve Çolak 
07 Oca 20:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Hiçbir şey hakkında 'Ben bunu yarın mutlaka yapacağım' deme. Ancak: 'Allah dilerse' (yapacağım de)." (Kehf:23-24).

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 83 - İnsan Yayınları)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 83 - İnsan Yayınları)
Merve Çolak 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çöl insanı, çadır bozarak geçmiş zamanı silebiliyordu; zamanı ve yeri henüz belirmediği için yarın bir hüsran olarak görünmüyordu. Fakat şehirli insan bir mahpustu. Onun bir yerde sürekli kalmak zorunda oluşu her şeyi çürütüyor ve -dün, bugün, yarını- zamanın gayesi haline getiriyordu.

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 28 - İnsan Yayınları)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 28 - İnsan Yayınları)
Merve Çolak 
 29 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Onu kaz, pişman olmayacaksın,
Çünkü o mirastır
Senin büyük atalarından
O hiçbir zaman kurumaz,
Ve tüm hacıları sulamana yeter.

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 15 - İnsan Yayınları)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 15 - İnsan Yayınları)
Merve Çolak 
21 Oca 12:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Savaş ve Barış
Peygamber (s.a.v), bir keresinde şöyle demiştir: "Allah'ın yüz rahmeti vardır. Bunlardan birini insanlar, cinler, sığırlar ve diğer hayvanlara indirmiştir. Bu şekilde, bu yaratıklar birbirlerine karşı merhamet beslerler ve vahşi yaratıklar yavrusuna karşı merhametli olmaya yönelir. Geri kalan doksan dokuz merhameti de Allah kendisine ayırmıştır. Bununla hesap günü kullarına merhamet eder."

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 221 - İnsan Yayınları)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 221 - İnsan Yayınları)
Merve Çolak 
 17 Oca 22:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Şehitlerin Gömülmesi
Allah'ım senden selamını, rahmetini, bereketini ve affını diliyorum. Allah'ım, senden ne sona eren, ne de solan ebedi saadeti istiyorum. Allah'ım senden korkulacak günde eminlik, yokluk gününde bolluk istiyorum.

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 206 - İnsan Yayınları)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 206 - İnsan Yayınları)

#Hz.Muhammet
Ümmü Eymen (r.a),Üsâme(r.a) ve Zeyd(r.a)'in ailesinden diğerleri Peygamber(sav)'in evinde idiler.Onlara daha önceden Zeyd(r.a)'in ölüm haberini vermişti.Eve dönerken Zeyd'in(r.a) küçük kızının sokakta ağladığını gördü.Çocuk, O'nu görünce koştu ve kollarına atıldı.Peygamber(s.a.v)şimdi kendini tutamayarak ağlıyordu.Çocuğu GÖĞSÜNE BASTIRDIĞINDA TÜM VÜCUDU HIÇKIRIKLARLA sarsılıyordu.Sa'd ibn Ubâde (r.a) o sırada oradan geçiyordu.Kendi kendini TESELLİ edecek bir şeyler araştırarak,
"£y Allah'ın Rasûlallah bu da ne? "diye mırıldandı.
Peygamber (s.a.v),
"Bu maşukunu arzulamayı seven biri"cevabını verdi.


.....

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 416 - İnsan yayınları..)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 416 - İnsan yayınları..)