Hz. Muhammed'in Hayatı

8,7/10  (107 Oy) · 
417 okunma  · 
100 beğeni  · 
4.476 gösterim
Hz. Muhammed'in hayatı çağdaş bir 'siret' tir. Çağdaş Müslüman yazarın taşıması gereken sorumluluk bilinciyle kaleme alınan bu değerli eser, köklü bir araştırmanın ürünü olmasının yanı sıra ,yazarını bir 'edip' oluşuyla kazandığı ayrıcı bir niteliğe sahiptir. Esere hakim olan üslup bir taraftan konusunun gerektirdiği yoğunluğu rahatça sürdürebilmektedir. Kitabın anlatım biçimiyle kazandığı bu edebi değer. Arapça ilk kaynakları esas almasıyla kazandığı ilmi değerle birleşince kendisini emsallerinden ayıran temel nitelik, iddialı bir tarzda ortaya çıkmaktadır.

İngiliz asıllı Müslüman yazar Martin Lings'in (Ebubekir Siraceddin) yıllarını verdiği uluslar arası ödüllü bu ölümsüz eseri şimdi herkes okusun.

Kitap sadece edebi açıdan bir ziyafet sunmuyor, en eski kaynaklara dayandığı için akademik açıdan da güvenilir olma özelliği taşıyor.
(Tanıtım Yazısından)

Ödüller: Siret Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9789755742205
 • Orijinal Adı:
  The Life Of Muhammed
 • Çeviri:
  Nazife Şişman
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayten Ernaz Tiryaki 
 10 May 2017 · Kitabı okudu · 51 günde · Puan vermedi

İsmini sıkça duyduğum ve merak ettiğim; diğer siyer kitaplarından farkını görmek için okumayı çok istediğim bir kitaptı. Evet, merakımı giderdim. Tatmin oldum mu? Orası meçhul! ;))
Ayrıntılarında boğulup, nöronlarımı yakma pahasına, sayfaları tekrar tekrar okumak zorunda kaldığım bir kitaptı. Bu kadar ayrıntılı bilgi yığınını hafızaya yüklemek kolay olmadı! Bitirip, kapağı kapadıktan sonra, ayrıntılar da silindi zaten! ;))))
Beni rahatsız eden üç şeyden bahsetmek istiyorum: Yazar, objektif ve tarafsız olmak adına belki de bilemiyorum (!) Ansiklopedik bilgi yığını aktarır gibi; kuru, duygusuz ve inanmadığı bir bilgiyi bize aktarıyormuş gibi geldi bana! Ben bu eserleri yoğun duygu ve huşuğ içinde yazanlardan okumaya alıştığım için belki de bana öyle gelmiş olabilir!...
Ikinci olarak; Hz Muhammed (sav)'i nikâh (evlilik) meraklısı, önüne gelene, özellikle de yaşı küçük olanlara evlilik teklif eden biri gibi göstermiş. :( O dönemde, bu nikahların amacı da aktarılsa idi, okur benim duyduğum rahatsızlığı hissetmezdi! ..
Üçüncü olarak; Hz Aişe (ra)'ın yaşı evlendiğinde 9 olarak verilmiş (!) Bu Mesnetsiz ve çok çirkin! Bunun doğru kabul edilmesinin Hz Muhammed (sav)'i ne duruma sokacağını söylememe gerek yok sanırım! :( Bir çok din alimi 18-19 yaşında olduğu konusunda hemfikir ve bu da akla ve mantığa yatkın bir görüş! ...
Bu kitabı "SİRET ÖDÜLÜ"ne layık gören kişi ve kurumları çok merak ettim! :)))

mithrandir21 | Uğur 
 08 May 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Okuduğum diğer siyerlere göre daha farklı bir eser diyebilirim çünkü içinde fazla acıtasyon yok, acıtasyon yok ama farklı farklı az çok da mide bulandırıcı şeyler söz konusu. Neler mesela bunlar: Öncelikle Peygamberimizin 9 yaşında bir kız çocuğu ile evlenmesini hak olarak göstermiş, tarihte de böyle bir pedofiliye mantık bulamadıkları için, Kur'an'dan ayet bulamadıkları için de sözde Cebrail Hz. Muhammed'in rüyasına giriyor, kucağında 9 yaşındaki Aişe'yi Muhammed Peygamberin önüne bırakıyor ve "sana helaldir" diyor. Ne kadar iğrenç, ne kadar sapkınca değil mi? Tepside bir yemek gibi, tatlı tatlı lezzetli meyveler gibi küçük bir kız çocuğu 50 yaşındaki bir adamın önüne sunuluyor. Bunu din olarak anlatıyorlar ve insanlar da bunları din olarak kabul ediyorlar ve anlatıldığı siyer kitabı da ödül alıyor. Bir diğer sapkınlığımız ise de, şimdi Hz. Muhammed evlatlık oğlu Zeyd'in evine gidiyor ve Zeyd de evde yok ya eşi de kapıyı açıyor ve film burada başlıyor. Hz. Muhammed şöyle bir evlatlık çocuğu Zeyd'in karısına baştan aşağıya ya da aşağıdan yukarı bir bakıyor, alıcı gözüyle yani, kadının da hoşuna gidiyor ve kısa bir elektriklenme oluyor, sonra Hz. Muhammed biraz rahatsız olacak ki (burada biraz ahlak düşünmüşler) gerisin geri dönüp gidiyor, içeriye girmiyor yani, girerse günahtır hem. Sonra ise Muhammed Peygamber bir yerde otururken Zeyd yanına geliyor ve "Ey Allah'ın Resulü evime gelmişsin, beni sormuşsun vs. vs." diyor, "eşimi görmüşsün beğenmişsin galiba, beğendiysen söyle de hemen boşayım" diyor. Genişlik mi desem, ibadet, Allah ve Peygamber mi aşkı desem bilemedim. Ne kadar güzel bir kıssa, tam da dini yaşamalık tam da dini anlatmalık, tam da bazı cemaat liderlerinin cemaatteki erkeklere "senin hanımınla benim evlenmem gerekiyormuş, rüyamda gördüm" demeleri gibi, kendilerine kaynak gösterecekleri için maalesef böyle kaynaklara ihtiyaç duyarlar ama en kötüsü de insanların bunları din kabul etmesi ve din diye de, Allah istedi diye de (Allah'a iftira atarak) savunmalarıdır.

Bunların haricinde ama yazar çoğu siyercinin değinmediği konulara da değinmiş, Peygamberi insanüstü anlatmayı tercih etmemiş bu bakımdan hoşuma gitti diyebilirim.

Taner durmaz 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V)min hayatinin anlatıldığı bu kitap o zamanlar yaşanılan sıkıntıların zorlukların ve mücadele sonucu kazanımların anlatıldığı bir kitap

-Selenaylaylay - 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 49 günde · Puan vermedi

Kitabı daha yeni bitirdim biraz geç oldu ama olsun bitirdi yinede :))
kitap çok güzel bir kitap içinde bazı ayetlerin nasıl indiğini de söylüyor yani konuyla alakalı ayeti altına yazmışlar konuyu anlattıktan sonra
Tavsiye ederim kitabı okumanızı ...
Haydi bakalım iyi okumalar :)
OKUYALIM ARKADAŞLAR ...
EN SONDA KİTAPTA GEÇEN BİR AYETİ PATLAŞMAK İSTEDİM ...
" Hiç şüphesiz , Allah ve melekleri Peygambere salat etmektedirler. Ey iman edenler , siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin .( Ahzab:56)

HASAN ALİ MİRAN 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Efendimizin (sav) Hayatını bu kadar canlı tasvir eden bu kadar güzel anlatan başka bir kitap yok bence kendinizi bir an Peygamberin izinde o kutsal beldelerin sokaklarında dolaşırken hz. Bilal in ezan sesi kulaklarınızdaymış gibi hissediyorsunuz şiddetle tavsiye ederim..

Birmuallim 
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Siyer okumak istiyorum, dediğimde en yakın arkadaşım hediye edip "Bunu oku." demişti. Tabi ki ilk olarak arkasını okudum. Yazarı Ebubekir Siraceddin'e Siret ödülünü getirmiş. Bildiğim şeyleri tekrar niyetiyle okumama rağmen bir an bile sıkılma hissi uyandırmadı. Yeni şeyler de öğrendim. Tarihi seyir çok güzel ve yerli yerinde anlatılmış ayrıca olaylar ayetlerle beraber verilmiş. Kısacası okumaya değer bir kitap...

Cetmir 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · 29 günde · Puan vermedi

Okuduğum en güzel siyer kitaplarından biriydi. Kuran ayetleri ile desteklenmesi kitaba farklı güzellik katmış. Bunun yanında yazarın yorumlarının kitapta olmaması artı puan olarak değerlendirilebilir.

Efendimizin(sav)hayatını diğer kitaplardan daha farklı anlatmış,oldukça akıcı ve yalın ifadeler kullanmış..daha önce duymadığım farklı ayrıntılar var kitapta
Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap
Herr olay ayetlerle güzel bir uslûpla anlatılmış,Nazife Şişman hanımefendinin çevirisi oldukça başarılı..
..ve bu kitabı okurken birkez daha anladım ki,efendimiz(sav)bizim yaşadığımız, yaşamadığımız herşeyi deneyimlemiş.biz hayatımızın her kademesinde O'nun güzel,örnek yaşamından istifade etmeliyiz.

Ayine-i Sitare 
19 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kitabi okuyacaklar için Peygamber Efendimiz ile Hz. Aişe nin evlilik yaşı doğru bir şekilde aktarılmamış doğruları doğru bir dil ile anlatılan bir yer var merak eden sorularlaislamiyet sitesinde Hz. Aişe Peygamber efendimizle evlendiğinde kaç yaşındaydı sorusunun cevabını mutlaka okusun

Elaela 
 27 Şub 16:20 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Herkezin anlayacağı dilde yazılmış
Siret Ödülüne layık görülmüş bir kitap
Kitabı bir solukta bitirmeye çalışmayın bence süresini uzatada bilirsiniz ama ben şahsen 7 günde okudum ;) herkese tavsiye ederim

4 /

Kitaptan 91 Alıntı

Bir yer asla orasını insanlar seçtiği için değil, fakat göklerde seçildiği için mukaddes olur.

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 8)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 8)
Merve Çolak 
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Hiçbir şey hakkında 'Ben bunu yarın mutlaka yapacağım' deme. Ancak: 'Allah dilerse' (yapacağım de)." (Kehf:23-24).

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 83 - İnsan Yayınları)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 83 - İnsan Yayınları)
-Selenaylaylay - 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Peygamber (s.a.v.) söyle derdi:
" bir kişinin yiyeceği iki kişiye , iki kişin yiyeceği dört kişiye , dört kişinin yiyeceği ise sekiz kişiye yeter ...

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 178)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 178)
-Selenaylaylay - 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Peygamber( s.a.v )
el - Hasan ismini çok seviyordu . Bu nedenle Fatıma'nın ikinci çocuğuna " küçük Hasan " yani " küçük güzel adam " anlamına gelen Hüseyin adını verdi ...

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 218)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 218)

“Selâmün aleyküm (selâm üzerinize olsun)”, karşıdakinin cevabı ise: “Ve aleyküm selâm (selâm sizin de üzerinize olsun)” oluyordu. Burada çoğul zamir (küm) kullanılması, selâm verilen kişinin iki yanında duran melekleri de selâma dahil etmek içindir.”

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin LingsHz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings
Rabia Polatbilek 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hak geldi, bâtıl yok oldu. Kuşku yok, bâtıl yok olucudur. (İSRÂ: 81)

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 323)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 323)
Feyza Yılmaz 
10 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peygamber (s.a.v) şöyle diyordu: "Şartlar ne olursa olsun, inanan için hepsi iyidir."

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin LingsHz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings
-Selenaylaylay - 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ahenk ve uyuşmazlık
Sonradan fikrini değiştirdi ve o zamanki Hıristiyanların kullandığı NAKUS adı verilen tahta çan kullanmaya karar verdi . Fakat bu iki aleti de hiç bir zaman kullanmadılar. . Çünkü, ikinci Akabe'de biat eden bir Hazrec'li olan Abdullah İbn Zeyd (r.a) , bir rüya görmüş ve onu ertesi gün Peygamber (s.a.v) ' e anlatmıştı :
" Üstünde iki parça kumaştan yeşil elbiseli bir adam yanımdan geçti , elinde bir nakus vardı. Ben : " Ey Allah'ın kulu , o nakusu bana satar mısın ? " dedim . ' Onunla ne yapacaksın? ' diye sordu. 'Onunla insanları namaza çağıracağız ?'
dedim . ,' sana bundan daha iyi bir yol göstereyim mi? ' Ben : ' Nedir o yol ? ' diye sordum . Adam " Allahu ekber , Allah büyüktür , demelisin " dedi .
Ve bu ibareyi dört kez tekrarladı . Sonra ikişer kere de aşağıdakileri okudu : " Allah'tan başka ilah olmadığına şehadet ederim . Muhammed 'in Allah'ın rasulü olduğuna şehadet ederim , hay namaza , haydi kurtuluşa ! Allah büyüktür .'
Daha sonra bir kez daha Allah 'tan başka ilah yoktur ." dedi ...

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 139)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 139)