Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1 (Mekke Dönemi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.113
Gösterim
Adı:
Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1
Alt başlık:
Mekke Dönemi
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
540
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753522298
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
O, Allah'ın insanlara dünya ve ahiret hayatlarını esenlik yurdu (Yunus, 10:25) kılacak yolu göstermek için gönderdiği elçilerinin sonuncusu Hz. Muhammed'den(s.a.v.) başkası değildi. Söz konusu olay, O'nun, Allah'ın elçisi olarak seçildiğini bildiren ve böylelikle insanlara mutlak hakikatleri bildirme sürecini başlatan vahiyle ilk defa muhatap oluşuydu. Bu ilk vahyin gelişini takiben, kıyamete kadarki, zaman içerisinde yaşayacak bütün insanlar için gerçek mutluluğun, adaletin, huzurun, güvenin, iyliğin, güzelliğin... yolunu gösterecek ilahi bilgiler yirmi yılı aşkın süreyle vahyolundu. Vahyolunan her ayetle, bireysel ve toplumsal hayatın olması gereken en mükemmel şekli, en güzel muhtevası bildirildi, açıklandı, gösterildi. Vahyolunan ayetler ve ayetlerin oluşturduğu Kur'an önce elçisini eğitip yetiştirdi. Onun ilahi talimatlarıyla mükemmelleşen ve tüm insanlık için en güzel model haline gelen uygulamaları ve yaşantısı, ilahi bilginin pratiğe aktarılışı şeklinde anlam kazandı. Böylelikle insanlığa sunulan dosdoğru ve en güzel hayat tarzı, sadece teorik esaslar halinde insanlara bildirilen bir bilgi yığını olmaktan çıktı; ilahi bilgi Hz. Muhammed'in (s.a.v.) şahsında en mükemmel modelini buldu, insanlık O'nun şahsında bir insanın ulaşabileceği en mükemmel aşamaya erişti.
540 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir kitabı satın almadan önce hakkında araştırma yaparım, huyumdur. Bu kitabı araştırırken hazırlanmasının 13 sene sürdüğünü okuyunca rakamı abartılı bulmuştum. Tamam başlangıç ve bitiş tarihi doğru olabilirdi ama aradaki sürecin boşluklarla dolu olduğunu düşündüm. Lakin okuyunca gördüm ki kitap 13 senelik yoğun bir çalışmanın ürünü.

Öncelikle okuduğum en iyi siyer, şahsen Martin Lings 'in Hz. Muhammed'in Hayatı dan bile daha kaliteli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap peygamber efendimizin doğumundan kısa bir süre önce başlayıp vefatı ile son buluyor. Bu bilindik bir siyer vasfı, doğru. Peki bu kitabı ayrı kılan nedir?

Öncelikle en beğendiğim kısmı, kitap sürekli ayetler ve peygamberimizin hayatı hakkında bağlantı kuruyor. Muhtelif olayların alt yapısını hazırlayıp, izah ettikten sonra hangi ayetin indiğini açıklayarak Kuranı daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bu anlamda kitap için kısmen bir tefsir de diyebiliriz. Ayrıca bunun yanında çok gerçekçi bir peygamber profili çiziyor. Kitapta kendisini güneşli havalarda bulut takip eden, düşmanlarına her an korku salan bir peygamberden çok olaylar karşısında üzülen, ayetin tesellisine ihtiyaç duyan, bazen çekinen, çeşitli zorluklar yaşayan bir peygamber görüyoruz. Yazarın sosyoloji profesörü olması da anlatılan olayların daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor zira yazar kitapta sürekli inen ayetlerin yada yaşanan olayların topluma nasıl yansıdığını işlemiş. Arap toplum yapısını ve kültürünü bu kadar iyi anlatabilmesi kafamda bir çok parçanın yerine oturmasını sağladı.

Neyse kısacası harika bir kitap. İki cildin toplam 1100 sayfa olduğuna da bakmayın, ben de ilk elime alınca bir ürkmedim desem yalan olur ama kitap 5-10 sayfalık bölümlerden oluşuyor. Dili de gayet akıcı. Bitirdiğimde 400-500 sayfalık bir roman bitirmiş gibi hissettim. Siz de muhtemelen kolaylıkla okursunuz.

Celaleddin Vatandaş hocamızın, ellerine emeğine sağlık. Tavsiyemizdir.

Hz. Muhammed'in Hayatı Martin Lings
540 syf.
·22 günde·10/10 puan
Elhamdülillah ilk cildi bitirebildim. Siyer alanında ciltli okuduğum ilk eser oldu. Çocukluğumdan beridir ara ara okuduğum tüm siyer çalışmalarından çok çok daha geniş bir içeriğe sahip. Darısı ikincisi olan Medine dönemi cildini bitirmeye inşaallah.

Eserden azıcık bahsedecek olursam. Celaleddin Vatandaş'ın kaleme aldığı siyerde öne çıkan durum, Kur'ân-ı Kerim'in kaynak olarak merkeze alınmış olması. Özellikle Hz. Peygamber'in şahsiyet özelliklerinden ve sıfatlarından bahsedilirken âyetlere sık sık atıflarda bulunuyor. Kur'ân'ın peygamber tasavvuru esas alınıyor ve aynı zamanda Hz. Peygamber'in de Kur'ân'ın belirttiği ideal insan tipinin kusursuz örneği olduğu vurgusu üzerinde duruluyor. Dönemin inanç, sosyal yaşantısı, kültürü, anlayışı ve siyasi durumu , hakkında açıklayıcılığı ve kaynaklar ışığında verdiği bilgiler birçok konuda aydınlanmama yardımcı oldu. Çok şey öğrendim bu noktada. Özellikle vahyolunan geçmiş yaşama ait peygamber kıssalarını risalet dönemi ile ilişkilendirilip örnek olarak dönemin insanlarına sunulmuş olması, Kur'an'da kendini tekrar eden kıssalar değil de birer delil olması, beni bildiklerim noktasında daha iyi aydınlattı. Ve en çok da Peygamberimizin hayatına dair bildiğim bazı olayların aslının farklı olduğunu mantıklı delil ve kaynaklarla öğrenmiş oldum.

Çok yeterli bir inceleme olmamış olabilir. Affola :)...Peygamberimiz (sav) in hayatini okumak için kaynak arayışında olan herkese tavsiyemdir. :)
540 syf.
Siyer alanında yazılmış en iyi kitapların başında geliyor. Dili çok hafif, yormuyor sanki akıcı bir roman okuyorsunuz. Hz. Muhammed'in (sav) hayatını bu kitaptan bakın bir de. Celaleddin Vatandaş gerçekçi ve olabilecek en iyi şekilde yazmış. Evde tıkılmış halde okunabilecek en iyi kitaplardan biri, kaçırmayın derim ben. :))
540 syf.
·Beğendi·10/10 puan
KESNLİKLE OKUYUN!
Siyeri bilmeden Kur’an anlaşılmaz. Peygamberi bilmeden de islamı yaşamaya çalışıyoruz.Bu yüzden de siyer okumalıyız. Bu siyerde beni o dönemlere götürdü ve Peygamberimizin insani özelliklerinin üzerinde durması, her bilgiye kaynak göstermesi, dilinin su gibi akıcı olması, herkese hitap etmesi, Kur’an’ı nüzul sırasına göre belirtmesi, o dönemin özelliklerini çok güzel açıklamasından dolayı okunmalı.
540 syf.
·28 günde·Beğendi·10/10 puan
Siyer bir ihtiyaçtır. Yüreği islam için atan bir insanın ilk sarılması gereken eserlerden biridir aslında. Ben başlangıç konusunda biraz hata yaptım. Elhamdülillah yanlış bilgiler edinmedim. Ama eğer siyeri ilk sıralara bıraksaydım öğrendiklerim daha çabuk hayatilik kazanırdı. Hadis külliyati devirmekten önce o söz ve davranışlara sahip olanı güzelce tanımak gerekir. Nerede ne koşulda söylenmiş o sözler, o olaylar ne koşulda yaşanmış... Geç kalmış olabilirim ama nefes alıyorsak hala fırsat var demektir. Kitap peygamber efendimizin(s. a. v) hayatını ayetler ve geçerli kaynaklar eşliğinde anlatıyor. Bu da kitaba daha güzel bir hava katıyor. Ayetler ile müşriklere verilen cevaplar, zulüm karşısında tutum ve davranışlar siyer açlığını doyurabilecek ölçüde. Tabi bunun ardından başka ve derin bir siyer daha okunması taraftarıyım. Zaten bizlerin yapması gereken de bu değil mi? Durmadan yenisine başlamak. Bu bir iş olur, kitap olur, ders olur... Saadete gelecek olursam kitabı çok beğendim ve sayfa sayısı sizi ürkütmesin. Düzenli okumada gayet akıcı bir kitap. Yazarın anlatımı gerçekten tebrik edilesi. İlk kitabı bitirdim. Darısı en kısa zamanda ikincisine de. Selam ve dua ile..
540 syf.
·Puan vermedi
Rasulullahın hayatını ayetler ışığında ele almış sadece siyer konusu altında değil itikad , davet , tefsiri içine alan naçizane bi eser günümüzde islam dendiğinde akla gelen , onlarca yanlış anlaşılan konuları anlamak için yararlı bi eser Allah yazardan razı olsun .
Zeynep
Zeynep Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1'i inceledi.
540 syf.
·4 günde·10/10 puan
Ayrıntılı, sosyolojik ve psikolojik çıkarımlar yapan, ayetlerin nuzül sebepleriyle konuyu pekiştiren, tevhid bilincini kişinin iliklerine kadar hissettiren, güzel Peygamberimizi daha iyi tanımak ve anlamak için okunması gereken hatta her müslümanın evinde bulunması gereken bir kitap.
540 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok güzel yazılmış bir siyer çok kısa sürede okuyup bitirdim.Akıcı olması sebebiyle peygamber efendimizin (sav) hayatını okumak isteyenler bu kitabı okumalı
Nur şık
Nur şık Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1'i inceledi.
540 syf.
·Puan vermedi
Herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Içinde o kadar güzel şeyler var ki insanın okurken "keşke ben de o dönemde yaşasaydım da peygamberimizi görme şerefine layık olabilseydim" dedirtiyor..Bana göre her müslümanın okuması gereken ve ders çıkarması gereken bir kitap..:)
Hakan
Hakan Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1'i inceledi.
540 syf.
·Puan vermedi
Hz. Muhammed' in hayatını konu alan 4 farklı eser okudum. Celaleddin Vatandaş'ın haricinde diğerleri. Peygamberi olması gerekenden farklı, örnek alınması mümkün olmayan insanüstü bir kişilik gibi aktarmış. Ama bu eseri herkese tavsiye ederim. Daha gerçekçi bir peygamber tasavvuru görmek istiyorsanız, okuyun. Ayrıca bu yazarın birkaç eserini de okuma fırsatım oldu onları da beğendim. Selamlar.
"Hakkında kötü şeyler düşünme, sevin! Yemin ederim ki, Allah seni hiçbir zaman utandırmaz. Çünkü sen akrabana bakarsın, sözün doğrusunu söylersin, işini görmekten aciz olanların yardımına koşarsın, yoksullara destek olur, onlara kimsenin yapmadığı iyilikleri yaparsın. Hak yolunda gerçekleşenler karşısında insanlara yardım edersin.
Muhammed! Seninle, insanlar arasındaki şerefin, güvenilen bir kimse oluşun, iyi huyların ve doğruluğun nedeniyle evlenmek istiyorum. (Hatice binti Hüveylid)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1
Alt başlık:
Mekke Dönemi
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
540
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753522298
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
O, Allah'ın insanlara dünya ve ahiret hayatlarını esenlik yurdu (Yunus, 10:25) kılacak yolu göstermek için gönderdiği elçilerinin sonuncusu Hz. Muhammed'den(s.a.v.) başkası değildi. Söz konusu olay, O'nun, Allah'ın elçisi olarak seçildiğini bildiren ve böylelikle insanlara mutlak hakikatleri bildirme sürecini başlatan vahiyle ilk defa muhatap oluşuydu. Bu ilk vahyin gelişini takiben, kıyamete kadarki, zaman içerisinde yaşayacak bütün insanlar için gerçek mutluluğun, adaletin, huzurun, güvenin, iyliğin, güzelliğin... yolunu gösterecek ilahi bilgiler yirmi yılı aşkın süreyle vahyolundu. Vahyolunan her ayetle, bireysel ve toplumsal hayatın olması gereken en mükemmel şekli, en güzel muhtevası bildirildi, açıklandı, gösterildi. Vahyolunan ayetler ve ayetlerin oluşturduğu Kur'an önce elçisini eğitip yetiştirdi. Onun ilahi talimatlarıyla mükemmelleşen ve tüm insanlık için en güzel model haline gelen uygulamaları ve yaşantısı, ilahi bilginin pratiğe aktarılışı şeklinde anlam kazandı. Böylelikle insanlığa sunulan dosdoğru ve en güzel hayat tarzı, sadece teorik esaslar halinde insanlara bildirilen bir bilgi yığını olmaktan çıktı; ilahi bilgi Hz. Muhammed'in (s.a.v.) şahsında en mükemmel modelini buldu, insanlık O'nun şahsında bir insanın ulaşabileceği en mükemmel aşamaya erişti.

Kitabı okuyanlar 264 okur

  • Hayalî Okur
  • Hale
  • Sevgi Dere
  • Mehlika
  • Güllü Savascı
  • Merve Güler
  • Aziz
  • Zehra Özel
  • Fatma özel
  • Mehmet Turan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%6.7
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%26.7
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.3
Erkek
%36.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%73.4 (69)
9
%18.1 (17)
8
%5.3 (5)
7
%2.1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%1.1 (1)
2
%0
1
%0