Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1 Mekke Dönemi

9,9/10  (7 Oy) · 
16 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.210 gösterim
O, Allah'ın insanlara dünya ve ahiret hayatlarını esenlik yurdu (Yunus, 10:25) kılacak yolu göstermek için gönderdiği elçilerinin sonuncusu Hz. Muhammed'den(s.a.v.) başkası değildi. Söz konusu olay, O'nun, Allah'ın elçisi olarak seçildiğini bildiren ve böylelikle insanlara mutlak hakikatleri bildirme sürecini başlatan vahiyle ilk defa muhatap oluşuydu. Bu ilk vahyin gelişini takiben, kıyamete kadarki, zaman içerisinde yaşayacak bütün insanlar için gerçek mutluluğun, adaletin, huzurun, güvenin, iyliğin, güzelliğin... yolunu gösterecek ilahi bilgiler yirmi yılı aşkın süreyle vahyolundu. Vahyolunan her ayetle, bireysel ve toplumsal hayatın olması gereken en mükemmel şekli, en güzel muhtevası bildirildi, açıklandı, gösterildi. Vahyolunan ayetler ve ayetlerin oluşturduğu Kur'an önce elçisini eğitip yetiştirdi. Onun ilahi talimatlarıyla mükemmelleşen ve tüm insanlık için en güzel model haline gelen uygulamaları ve yaşantısı, ilahi bilginin pratiğe aktarılışı şeklinde anlam kazandı. Böylelikle insanlığa sunulan dosdoğru ve en güzel hayat tarzı, sadece teorik esaslar halinde insanlara bildirilen bir bilgi yığını olmaktan çıktı; ilahi bilgi Hz. Muhammed'in (s.a.v.) şahsında en mükemmel modelini buldu, insanlık O'nun şahsında bir insanın ulaşabileceği en mükemmel aşamaya erişti.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  540
 • ISBN:
  9753522298
 • Yayınevi:
  Pınar
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

ALPER KOÇ 
21 Mar 08:08 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

O, Allah'ın, insanlara, dünya ve ahiret hayatlarını ‘esenlik yurdu' (Yunus, 10:25) kılacak yolu göstermek için gönderdiği elçilerinin sonuncusu Hz. Muhammed (s)'den başkası değildi. Söz konusu olay ise, O'nun, Allah'ın elçisi olarak seçildiğini bildiren ve böylelikle insanlara mutlak hakikâtleri bildirme sürecini başlatan vahiyle ilk defa muhatap oluşuydu.

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş
ALPER KOÇ 
20 Mar 11:58 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

Rasûlullah bir ümmi idi; okuma-yazması yoktu; o günün felsefelerinden, bilimlerinden habersizdi. Seçilip ilahî görevle sorumlu kılındığı zaman ne görevinin gereklerini ve ne de kendisine verilen ilahî bilgiyi insanlara nasıl, hangi yöntemle sunacağını biliyordu. Fakat ilahî irade bunu özellikle tercih etmiş ve kendisine o toplumun ölçüleri dahilinde ahlakının güzelliği dışında, entelektüel birikimleri olmayan birisini seçmişti. Zira O'nu risalet sürecinde aşama aşama yetiştirip, insanlığın zirvesi yapacaktı. İlahî bilgi, değiştirici, dönüştürücü gücünü, hedeflediği insan tipini önce elçisi üzerinde gerçekleştirecek ve örnek olarak gösterecekti. Her vahyolunan âyetle de bu gerçekleştirildi. Vahyolunun her bir âyet Rasûlullah'ı hem bilgilendirdi, hem de yetiştirip geliştirdi. O'nun âlemlere rahmet bir şahsiyet ve insanlık için en güzel örnek kıldı."

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş