Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1 Mekke Dönemi

9,8/10  (10 Oy) · 
24 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.269 gösterim
O, Allah'ın insanlara dünya ve ahiret hayatlarını esenlik yurdu (Yunus, 10:25) kılacak yolu göstermek için gönderdiği elçilerinin sonuncusu Hz. Muhammed'den(s.a.v.) başkası değildi. Söz konusu olay, O'nun, Allah'ın elçisi olarak seçildiğini bildiren ve böylelikle insanlara mutlak hakikatleri bildirme sürecini başlatan vahiyle ilk defa muhatap oluşuydu. Bu ilk vahyin gelişini takiben, kıyamete kadarki, zaman içerisinde yaşayacak bütün insanlar için gerçek mutluluğun, adaletin, huzurun, güvenin, iyliğin, güzelliğin... yolunu gösterecek ilahi bilgiler yirmi yılı aşkın süreyle vahyolundu. Vahyolunan her ayetle, bireysel ve toplumsal hayatın olması gereken en mükemmel şekli, en güzel muhtevası bildirildi, açıklandı, gösterildi. Vahyolunan ayetler ve ayetlerin oluşturduğu Kur'an önce elçisini eğitip yetiştirdi. Onun ilahi talimatlarıyla mükemmelleşen ve tüm insanlık için en güzel model haline gelen uygulamaları ve yaşantısı, ilahi bilginin pratiğe aktarılışı şeklinde anlam kazandı. Böylelikle insanlığa sunulan dosdoğru ve en güzel hayat tarzı, sadece teorik esaslar halinde insanlara bildirilen bir bilgi yığını olmaktan çıktı; ilahi bilgi Hz. Muhammed'in (s.a.v.) şahsında en mükemmel modelini buldu, insanlık O'nun şahsında bir insanın ulaşabileceği en mükemmel aşamaya erişti.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  540
 • ISBN:
  9753522298
 • Yayınevi:
  Pınar
 • Kitabın Türü:
H. Havva Ergün 
11 Ağu 11:31 · Kitabı okudu · 31 günde

Hz. Muhammed'i başında bulutla gezen biri olarak değil; insan Peygamber olarak okumak, hikayesi daha dokunaklı ve empati kurmaya daha müsait bir örnek olarak sunduğu için okunmaya değer bir kitaptır.

Kitaptan 8 Alıntı

ALPER KOÇ 
21 Mar 08:08 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

O, Allah'ın, insanlara, dünya ve ahiret hayatlarını ‘esenlik yurdu' (Yunus, 10:25) kılacak yolu göstermek için gönderdiği elçilerinin sonuncusu Hz. Muhammed (s)'den başkası değildi. Söz konusu olay ise, O'nun, Allah'ın elçisi olarak seçildiğini bildiren ve böylelikle insanlara mutlak hakikâtleri bildirme sürecini başlatan vahiyle ilk defa muhatap oluşuydu.

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş
ALPER KOÇ 
20 Mar 11:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Rasûlullah bir ümmi idi; okuma-yazması yoktu; o günün felsefelerinden, bilimlerinden habersizdi. Seçilip ilahî görevle sorumlu kılındığı zaman ne görevinin gereklerini ve ne de kendisine verilen ilahî bilgiyi insanlara nasıl, hangi yöntemle sunacağını biliyordu. Fakat ilahî irade bunu özellikle tercih etmiş ve kendisine o toplumun ölçüleri dahilinde ahlakının güzelliği dışında, entelektüel birikimleri olmayan birisini seçmişti. Zira O'nu risalet sürecinde aşama aşama yetiştirip, insanlığın zirvesi yapacaktı. İlahî bilgi, değiştirici, dönüştürücü gücünü, hedeflediği insan tipini önce elçisi üzerinde gerçekleştirecek ve örnek olarak gösterecekti. Her vahyolunan âyetle de bu gerçekleştirildi. Vahyolunun her bir âyet Rasûlullah'ı hem bilgilendirdi, hem de yetiştirip geliştirdi. O'nun âlemlere rahmet bir şahsiyet ve insanlık için en güzel örnek kıldı."

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş

Uyanış
“Müstezafların yapabildikleri tek şey, müstekbirlerin oyunlarını devam ettirmekten, onların sistemlerine devamlılık kazandırmaktan ibarettir. Ancak içlerinden birisi birgün silkinir ve kendisine gelirse, o kişi bir de hakikat bilgisiyle desteklenirse, o tek başına oluşuna rağmen büyük orduların sahibi olan müstekbirleri korkutur, uykularını kaçırır. Bu da gösteriyor ki, esasen müstekbirlerin gücü sahte, müstezafların acziyetleri kurgulanmış bir şeydir. Ama onların bu aldanmışlığı, masumiyetlerinin gerekçesi olamaz. Kur’an her iki kesimi de hakikati dikkate almadıkları, akletmedikleri, fıkhetmedikleri için aynı sonla uyarır: ‘Diyecekler ki:Rabbimiz, biz önderlerimize, büyüklerimize uyduk da onlar bizi yoldan saptırdılar.’ (Ahzab 67)
(…)
Allah, zulme razı olmadığı gibi, hiçbir haklı gerekçesi olmadan zulme rıza gösterenlerden de razı değildir. Zulme hiçbir tepkide bulunmadan rıza gösterenler, zulmün yaygınlaşmasını ve devamını sağladıkları için sonuç itibariyle müstekbirlerle aynı kategoriye dahildirler. Halbuki ilahi iradenin muradı, zulmü sona erdirecek girişimlerin asıl muhatapları olan müstazafların gerçekleri görüp kavramaları, zulmün kökünü kazımaya yönelik bir girişimde bulunmalarıdır.”

Celaleddin Vatandaş

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 256 - Pınar Yayınevi)Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 256 - Pınar Yayınevi)

"Hatırlanmalıdır ki, Resulullah, risaletin ilk gününden itibaren, İslam'ı insanlara ilk kez sunulan yeni bir din olarak değil, Hz. İbrahim'in tebliğ ettiği dinin kendi şahsında yeniden insanlığa sunulması olarak takdim etmişti."

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş
Hacer Erşit 
15 Eyl 20:33 · Kitabı okuyor · Beğendi

Kindarlığın dillenişi
Bu hastalığın beni öldüreceği muhakkak.Ben hanif dininin doğru olduğunu biliyorum. Ama Muhammed'e karşı içimdeki kin Müslüman olmama engel oluyor.

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 135 - -Ümeyye-)Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş (Sayfa 135 - -Ümeyye-)

“Allah, zulme razı olmadığı gibi, hiçbir haklı gerekçesi olmadan zulme rıza gösterenlerden de razı değildir. Zulme hiç tepkide bulunmadan rıza gösterenler, zulmün yaygınlaşmasını ve devamını sağladıkları için sonuç itibari ile müstekbirlerle aynı kategoriye dahildirler. Halbuki ilahi iradenin muradı, zulmü sona erdirecek girişimlerin asıl muhatapları olan müstezafların (ezilmişlerin), gerçekleri görüp kavramaları ve zulmün kökünü kazımaya yönelik bir girişimde bulunmalarıdır.”

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş

“Risaletin ilk günlerinde vahyolunan ayetlerle Mekke’deki insanların şahsında tüm insanlığa, insanlardan bazılarının oluşturduğu ve diğer tüm insanlara bir şekilde kabul ettirdikleri ölçüleri, ilkeleri reddedip, ilahi ölçülerin dikkate alınması gerektiğinin mesajı verilmişti.”

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş

"Elbiseni temiz tut." 74:4

'Elbiseyi temiz tutmak', Resulullah'ın veya herhangi bir Arabın anlamını kolaylıkla anladığı bir sözdü. Bu söz, Araplar arasında sıklıkla kullanılan ve Türkçedeki 'alnı açık olmak'la, 'yüzü ak olmak'la aynı anlama gelebilecek bir deyimdi. Araplar, yalan söyleyen veya sözünde durmayan kimse için 'elbisesini kirletti' derlerdi.

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin VatandaşHz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1, Celaleddin Vatandaş