1000Kitap Logosu
Resim
Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1

Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1

Mekke Dönemi

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.5
10 üzerinden
110 Puan · 25 İnceleme
540 syf.
·
22 günde
·
10/10 puan
Elhamdülillah ilk cildi bitirebildim. Siyer alanında ciltli okuduğum ilk eser oldu. Çocukluğumdan beridir ara ara okuduğum tüm siyer çalışmalarından çok çok daha geniş bir içeriğe sahip. Darısı ikincisi olan Medine dönemi cildini bitirmeye inşaallah. Eserden azıcık bahsedecek olursam. Celaleddin Vatandaş'ın kaleme aldığı siyerde öne çıkan durum, Kur'ân-ı Kerim'in kaynak olarak merkeze alınmış olması. Özellikle Hz. Peygamber'in şahsiyet özelliklerinden ve sıfatlarından bahsedilirken âyetlere sık sık atıflarda bulunuyor. Kur'ân'ın peygamber tasavvuru esas alınıyor ve aynı zamanda Hz. Peygamber'in de Kur'ân'ın belirttiği ideal insan tipinin kusursuz örneği olduğu vurgusu üzerinde duruluyor. Dönemin inanç, sosyal yaşantısı, kültürü, anlayışı ve siyasi durumu , hakkında açıklayıcılığı ve kaynaklar ışığında verdiği bilgiler birçok konuda aydınlanmama yardımcı oldu. Çok şey öğrendim bu noktada. Özellikle vahyolunan geçmiş yaşama ait peygamber kıssalarını risalet dönemi ile ilişkilendirilip örnek olarak dönemin insanlarına sunulmuş olması, Kur'an'da kendini tekrar eden kıssalar değil de birer delil olması, beni bildiklerim noktasında daha iyi aydınlattı. Ve en çok da Peygamberimizin hayatına dair bildiğim bazı olayların aslının farklı olduğunu mantıklı delil ve kaynaklarla öğrenmiş oldum. Çok yeterli bir inceleme olmamış olabilir. Affola :)...Peygamberimiz (sav) in hayatini okumak için kaynak arayışında olan herkese tavsiyemdir. :)
540 syf.
·
180 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bir çok siyer kitabı okudum fakat bu kitap diğerlerinden oldukça farklı çünkü Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) hayatını anlayabilmek için O'nun yaşadığı zamanı ve Arap kültürünü iyi bilmek gerekiyor. Ve iki ciltlik bu kitap bize bunları çok iyi anlatıyor. Kitabı bitirdiğinizde Arap kültürünü, asabiyetini, kavmiyetçiliği ve akraba bağlarının onlar için ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. Kitap Peygamber Efendimiz'in doğumundan kısa bir zaman öncesinden vefatına kadar olan kısmı anlatıyor. Kitabın en beğendiğim özelliği yaşanan olaylarda hangi ayetlerin indiğini belirtmesi. Hangi ayetin hangi olay için indiğini bilmek Kur'an-ı Kerim'i daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. ... Cahiliye Dönemi Arapları dediğimiz insanların nasıl sahabe mertebesine ulaştığını çok gerçekçi bir üslupla ve nesnel bir bakış açısıyla sunmuş yazarımız. Kitabın kaynakça bölümüne verdiği değeri de görebiliyoruz. Oldukça geniş bir yer tutuyor. Anlatımda akademik üslubun kullanılması kitabın yavaş ilerlemesine sebep olsa da okudukça kitabın diline aşina oluyor ve daha rahat okuyorsunuz. Bu güzel kitap için yazarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.
540 syf.
·
23 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Okuduğum En İyi Siyer
. Bir kitabı satın almadan önce hakkında araştırma yaparım, huyumdur. Bu kitabı araştırırken hazırlanmasının 13 sene sürdüğünü okuyunca rakamı abartılı bulmuştum. Tamam başlangıç ve bitiş tarihi doğru olabilirdi ama aradaki sürecin boşluklarla dolu olduğunu düşündüm. Lakin okuyunca gördüm ki kitap 13 senelik yoğun bir çalışmanın ürünü. Öncelikle okuduğum en iyi siyer, şahsen
Martin Lings
'in
Hz. Muhammed'in Hayatı
dan bile daha kaliteli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap peygamber efendimizin doğumundan kısa bir süre önce başlayıp vefatı ile son buluyor. Bu bilindik bir siyer vasfı, doğru. Peki bu kitabı ayrı kılan nedir? Öncelikle en beğendiğim kısmı, kitap sürekli ayetler ve peygamberimizin hayatı hakkında bağlantı kuruyor. Muhtelif olayların alt yapısını hazırlayıp, izah ettikten sonra hangi ayetin indiğini açıklayarak Kuranı daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bu anlamda kitap için kısmen bir tefsir de diyebiliriz. Ayrıca bunun yanında çok gerçekçi bir peygamber profili çiziyor. Kitapta kendisini güneşli havalarda bulut takip eden, düşmanlarına her an korku salan bir peygamberden çok olaylar karşısında üzülen, ayetin tesellisine ihtiyaç duyan, bazen çekinen, çeşitli zorluklar yaşayan bir peygamber görüyoruz. Yazarın sosyoloji profesörü olması da anlatılan olayların daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor zira yazar kitapta sürekli inen ayetlerin yada yaşanan olayların topluma nasıl yansıdığını işlemiş. Arap toplum yapısını ve kültürünü bu kadar iyi anlatabilmesi kafamda bir çok parçanın yerine oturmasını sağladı. Neyse kısacası harika bir kitap. İki cildin toplam 1100 sayfa olduğuna da bakmayın, ben de ilk elime alınca bir ürkmedim desem yalan olur ama kitap 5-10 sayfalık bölümlerden oluşuyor. Dili de gayet akıcı. Bitirdiğimde 400-500 sayfalık bir roman bitirmiş gibi hissettim. Siz de muhtemelen kolaylıkla okursunuz. Celaleddin Vatandaş hocamızın, ellerine emeğine sağlık. Tavsiyemizdir.
Hz. Muhammed'in Hayatı
Martin Lings
Etimoloji İçerikli Youtube Sayfamıza Göz Atmak İçin ↓ youtube.com/channel/UCf5PEm1imt...
25 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.