Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ) Hak Ve Adalet Güneşi

9,0/10  (12 Oy) · 
33 okunma  · 
11 beğeni  · 
802 gösterim
Çok zaman düşünmüşümdür: Acaba cehalet devrinin Ömer'i nasıl olmuş da, İslam dinini kabul eder etmez, birdenbire inkişaf etmeye başlamış, kemalin zirvesine doğru tırmanmış, sonra Hazret-i Ömer (ra) olmuş, aşere-i mübeşşereden olmuş, hülafa-i raşidinden olmuş ve emirü'l-mü'minin makamına çıkmış. Ümit ederim ki, bu kitabı okurken İslamı yaşayan bir insanın yükseldiği kemal derecelerini görür ve İslamiyetin hayat dini olduğunu bir daha anlayıp, hayatımızı İslamiyetle hayatlandırırsınız...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789757161202
 • Yayınevi:
  Çelik Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ziya karababa 
14 May 20:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hz.Omer'in Müslüman oluş şekli beni çok etkilemişti.Başta peygamberimizin duasının Hz.ömer yönünde kabul olması.
Ve öyle bir durum ki İslam karşıtı Ömer peygamberi öldürmek için arar.Bacisi evinde okunan Kuranı dinleyerek hidayete kavuşur.Az evvel peygamber düşmanı dakikalar içinde peygamber sevdalısı olur.İslam karşısında elinden geleni yapmaya çalışan şimdi küffarin sonu için elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışır.Allah bizleri O' nlarin şefaatine nail eylesin.

Kitaptan 21 Alıntı

Hayat ve Su 
21 Nis 21:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Adalet
Adalet olmadıkça. YÖNETİMİN FAYADASI OLMAZ Edep olmadıkça. ASALETİN FAYDASI OLMAZ Cömertlik olmadıkça. ZENGİNLİĞİN FAYDASI OLMAZ Güven olmadıkça. SEVİNCİN FAYDASI OLMAZ Kanaat olmadıkça. FAKİRLİĞİN FAYDASI OLMAZ Alçak gönüllülük olmadıkça. YÜKSELMENİN FAYDASI OLMAZ -ALLAH’ın başarıya ulaştırması olmadıkça. ÇALIŞMANIN FAYDASI OLMAZ.

Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati BursalıHz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı

Hak ve adalet güneşi Yüce Faruk bir gün, Allah Resûlü'nün muazzez sahabîlerini topladı buraların ve ötelerin en ince hikmetleri üzerinde konuştu:
- Muhammed' (s.a.v.) Hak Peygamber olarak gönderen Allahıma yemin ederim ki, Fırat ırmağının bir kenarında bir keçi kaybolsa, âlemlerin Rabbinin beni o kayıp keçi yüzünden sorumlu tutacağından korkuyorum!

Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 107 - Çelik Yayınevi)Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 107 - Çelik Yayınevi)

İmân ile adalet gönülleri aydınlattığı müddetçe din ve devlet dimdik ayakta durmuştur.

Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 140 - Çelik Yayınevi)Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 140 - Çelik Yayınevi)

İçinde Ebu Bekir gibi bir insan bulunan topluluğun başına geçmekten haya ederim.

Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 54 - Çelik Yayınevi)Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 54 - Çelik Yayınevi)

Borcunu azaltırsan hür yaşarsın, günahlarını azaltırsan rahat olursun...

Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 180 - Çelik Yayınevi)Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 180 - Çelik Yayınevi)

Cenâb-ı Faruk (r.a.) ortaya bir tepe gibi yığılmış serveti işaret ederek:
- Servet ve para nereye girerse düşmanlık ve nefret onların peşinden gelir, dedi.

Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 236 - Çelik Yayınevi)Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 236 - Çelik Yayınevi)

Ey Allah Resûlü'nün elinden ölümsüzlük iksiri içen dostlar! Kusurumu yüzüme vuran bana kötülük etmiş sayılmaz, aksine Ömer'e en büyük iyiliği etmiş olur!..

Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 218 - Çelik Yayınevi)Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 218 - Çelik Yayınevi)

İslâm'dan bucak bucak kaçan insanlar, aradıkları saadeti hiçbir yerde bulamayacaktır.

Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 61 - Çelik Yayınevi)Hz. Ömer ( Radıyallahu Anh ), Mustafa Necati Bursalı (Sayfa 61 - Çelik Yayınevi)
3 /